Automobily

Benzin zlevnil už pod 23 korun. Pád jeho ceny je už u konce, říká šéf Tank ONO

Čerpací stanice Tank-Ono. Foto: Tank-Ono
Čerpací stanice Tank-Ono. Foto: Tank-Ono

V Česku je možné od pátečního odpoledne už tankovat benzin i za cenu pod 23 korun za litr. Síť čerpacích stanic Tank ONO dnes zlevnila litr naturalu 95 na 22,90 Kč.

Zlevnění minulý týden znamenalo pád cen na nejnižší úroveň od ledna 2009, tato hodnota ale nebude prolomena, i když je nyní ropa levnější než tehdy. Důvodem je kurz dolaru, tehdy byl vůči koruně podstatně levnější.

Myslím, že to je už poslední zlevnění, poslední dny se pád cen zastavil. Tři dny je už cena prakticky stejná, do té doby se neustále zlevňovalo,“ řekl Jiří Ondra, spolumajitel sítě Tank Ono. Za poslední měsíc cena spadla u této sítě o 7,50 Kč.

Zlevňování postupně přichází i na další čerpací stanice. U nich ale pokles cen zdaleka není takový. Zatímco u Tank ONO, které drží stále stejnou cenovou politiku stejné marže, jsou ceny na jedenáctiletém minimu, v případě celého trhu je zatím cena na čtyřletém minimu.

Včera byla na českých čerpacích stanicích průměrná cena 28,83 Kč za litr naturalu, nafta za 28,60 Kč za litr. Jde o průměrnou cenu, kterou zveřejňuje pravidelně společnost CCS. To ukazuje, že řada prodejců nynější situaci využilo k vylepšení svých marží.

V nejbližším týdnu předpokládáme další propad cen pohonných hmot o 60 až 80 haléřů na litr. V dubnu se průměrná cena benzinu i nafty sníží pod 28 Kč za litr. Cena ropy Brent se drží nízko na úrovni 26 dolarů za barel,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Kromě koronavirové krize je podle něj důvodem propadu cen situace v těžbě ropy. „Neshoda a cenová válka mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a dalšími významnými producenty trvá,“ dodal.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tribotechnik
Host
tribotechnik

Rumcajs: sazby SPD jsou bez DPH ! Takze v konecne cene platime dan z dane, take paradox ! 🙂

MiniInvestor
Host
MiniInvestor

Velmi nízká cena ropy není z hlediska určité ekonomické stability dobře. Spolu s nákazou koronoviru se jedná o nebezpečnou kombinaci, která může způsobit destabilizaci celosvětového významu. V Rusku sice těží levněji než břidlicáři v Severní Americe, ale na KSA zdaleka nemají, navíc FED je schopen bezprecedentní podpory kapitálového trhu, která již začala. V neposlední řadě mi vadí nízké ceny i osobně – držím long pozice: velké olejáře Exxon Mobil, Shell a midstream comp. Energy Transfer, Kinder Morgen. Snad do konce roku bude Brent alespoň na 45 $, jinak výplata tučných dividend bude dost nejistá.

Honza D.
Host
Honza D.

Ta cena ropy je docela masakr. Šéf největší benzínky světa, jakýsi Adolf Vissarionovič, zřejmě potichu skřípe zuby. 😃

Mužik
Host
Mužik

Jenže má téměř splacený státní dluh, obrovské zlaté rezervy a hotovost v rezervních fondech. A když bude nejhůř, rusové budou žrát kořínky, ale své země se nevzdají.

jozka
Host
jozka

Jestli se nic vyznamneho nezmenilo, zuby skripe hlavne Jack a Wayne, protoze tezi v prumeru za 40 a ma napujcovano. Rus je nekde na pulce, Saud na ctvrtine i min.

Luděk
Host
Luděk

Je zajímavé, když stál kdysi barel 46dolaru byl benzín za 10kc teď je zase za 50dolaru a stojí 30 kč.

kanafasik
Host
kanafasik

no on je ted Kolem 22 dolarů. už byl i za 20

kanafasik
Host
kanafasik

zajímavé, že cena padla od začátku roku téměř o 2/3….ovšem cena paliva se rozhodně stejným poměrem nepohla…Když jde cena nahoru je to naopak. .Tak to jsem zvědavý s jakou pohádkou přijdou, až cena spadne na deset dolarů za barel. :)))

Honza
Host
Honza

Ona se ta ropa jaksi sama nevytěží, nepřeveze tankerem nebo potrubím do rafinerky, nafta a benzín se z té ropy taky jen tak mávnutím kouzelného proutku nestanou, z rafinerky na benzinku se hotový produkt taky musí nějak dostat a provoz benzinky taky něco stojí. A i kdyby toto vše proběhlo zadarmo, cena benzinu na stojanu bude cca 15,50Kč/litr (spotřební daň + DPH). Je to dostatečně srozumitelné pane ekonome?

Pavel
Host
Pavel

Hlavně, že pořád mluvili o maržích 1, 2 maximálně 3 Kč. Dnes mají někteří minimálně 8, 9 Kč, protože např. u Benzíny jsem neviděl nikde cenu nižší než 29,20 Kč. Je smutné, že ONO s cca pár desítkami pump má obdobné tržby jako Benzína s více než 330. Nepochopí, že je lepší protočit víc s nižší marží než čekat 10 minut na auto.

Jiří
Host
Jiří

Benzina Express samoobslužná 25,50, ale trvalo jim to…

Alex
Host
Alex

Benzina v Plzni včera za naftu 26,90.

Dalibor
Host
Dalibor

Přístup majitel ONO ukazuje, že to jde.
POkud odečteme daně, který jsou daný státem, je vidět zakolik se dá zařídit distribudece a provoz benzínek.
https://www.kurzy.cz/kalkulacka/spotrebni-dan-benzin-nafta/
A jak vidět, majitel ONO není žádný žádný lidumil a také provozuje benzinky ža účelem zisku.
Cenovou politiku jiných značek nijak nekomentuji, čtěnář si snad udělá obrázek sám.

Pavel
Host
Pavel

Makro kupuje od nadnárodní petrolejářské mafie benzín do svých pump za 3 Kč/l … ono to ještě půjde dolů, nebojte …

dada
Host
dada

jesli nakupuje za 3 nebo za 4 je rozdíl marginální. 12,84 Kč je spotřební daň za litr, na celek je 21%DPH. Tj cena benzínu na trhu dělá minoritní část ceny placený na pumpě.

dada
Host
dada

jednoduše řečeno. Při cene benzínu 22,9 na pumpě je podíl toho, co si vezme stát z ceny paliva 73,41%. Těch zbylejch 26,59% je cena rafinerie, náklad na přepravu a marže prodejce.

Pavel
Host
Pavel

No to jistě není pravda, protože i u toho ONO vychází cena bez spotřební daně a DPH kolem 6,50 a protože mají marži 0,70 Kč z litru, tak vidíte, že nikdo dnes neprodá benzín za 3 Kč.

GPGP
Host
GPGP

Jestli se vám nelíbí drsný kapitalismus, tak běžte bydlet do Íránu, Ruska, Venezuely nebo KLDR 🙂

Pezos
Host
Pezos

73 % pro stát je drsný kapitalismus?

Ondra
Host
Ondra

Jde i o to,vl že všechny čerpací stanice ONA jsou v osobním vlastnictví, takže žádnej měsíční desetitisícový měsíční pronájem. Tím si mohou dovolit jak lepší ceny paliv, tak lepší ceny zboží uvnitř čerpací stanice, který jsou defakto za „hubičku“ a srovnatelný např s Kauflandem apod. Já jim fandím ..

Honza
Host
Honza

Já jim taky fandím a když to jde, beru zásadně u nich. Nicméně v klidu bych přežil, kdyby si přidali na marži třeba 0,2-0,3Kč/litr a tuto částku věnovali údržbě WC a tankovacích stojanů. Nevím jak jinde, ale Vysoké Mýto a Brno (Popovice) to je jedna velká katastrofa. Stojany a pistole neustále neskutečně zaneřáděný a WC škoda mluvit, tam se člověk štítí vkročit a v Brně jim to smrdí až do shopu 🙂

left-libertarian
Host
left-libertarian

Taky jim fandím a taky beru zásadně u nich…ale záchody i stojany jsou mi srdečně fuk, podstatná je cena (na zbylé za 10 minut zapomenu) 🙂

Petr
Host
Petr

Ono je to daný tou obrovskou výtočí a pohybem lidí. Jestli na jiných pumpách vytočí desetinu toho co na onu, je jasný že se jim budou stojany jen blýská..

Rumcajs
Host
Rumcajs

Jak psal pan Sůra, každý řetězec má svého zákazníka, čistota a luxusní záchodky mají u Shell. Ten záchodek tam stojí 15 Kč (to při 0,3 Kč za litr odpovídá tankování 50l). Palivo mají ale dražší dnes bych řekl tak o 8 kč/l. Nejmazanější bude si od každého vzít to lepší – tankovat u ONO, čurat u Shell.

dada
Host
dada

no na banzince mne primírně zajíma to palivo, vyčůrat se krizově mohu i u nějakýho křa.

cestujici
Host
cestujici

jj, pokud potkám pumpu Shell, tak s pískem jedině do křoví:-D

a zajímavý je, že za 10+ let se v cz neobjevil žádnej jinej levnější řetězec pump a z těch ostatních se ani nikdo nesnaží plošně ONu cenově přiblížit. další postřeh, tam kde je ve městě ONO, i Shell se dokáže dostat na jeho ceny. tam kde ONO není, bude zlodějskej Shell naftu prodávat klidně za 40 Kč/l.

co se tankovacích karet týče, každej občan bez ohledu na odběr (nebo ujetý km) má možnost si kartu pořídit a mít PHM cca o 0,70 – 1 Kč/l levnější oproti cenám na stojanech.