Letecké společnosti Letectví

Bělorusové přinutili letadlo Ryanairu přistát v Minsku. Na palubě byl novinář kritizující vládu

Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair
Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair
Letadlo přinutil k návratu Mig-29, novinář byl v Minsku zatčen.

K nezvyklému manévru dnes přinutila běloruská armáda posádku letadla Ryanairu na letu z Atén do litevského Vilniusu. Zahraniční politici mluví o státním terorismu.

Let číslo FR4978 musel nouzově přistát na poté, co k němu vzlétl Mig-29 běloruské armády a donutil posádku těsně před bělorusko-litevskou hranicí k přistání v Minsku. Zprávu potvrdily agentura Reuters a Deutsche Welle. Průběh letu ukazuje Flightradar24.com.

Na případ upozornily stránky Media Solidarity Belarus. Podle dostupných informací byl na palubě Raman Pratasevič, který si už před odletem z Atén stěžoval známému na nezvyklý zájem jednoho muže před nástupem do letadla, který se snažil fotit jeho pas.

Pratasevič pracuje jako šéfredaktor webu Golovnogo Mozga, který Lukašenkův režim považuje za extremistický. Pratasevič byl po přistání zatčen. Podle vyjádření oficiálních běloruských médií ovládaných Lukašenkem piloti naopak žádali o pomoc. Opoziční server Nexta napsal, že důvodem bylo podezření, že je na palubě bomba. Po přistání žádná výbušnina na palubě nebyla nalezena. Tisková služba prezidentova úřadu potvrdila, že bylo letadlo odkloněno z trasy a že armáda poslala svou stíhačku, aby ho zadržela.

Letadlo Ryanairu odletělo do Vilniusu těsně před 20. hodinou.

Krok Běloruska odsoudila řada evropských politiků. „Obáváme se, že běloruský režim zneužil zákon o mezinárodní letecké dopravě k pronásledování svých oponentů. Vyzýváme k vyšetření případu a okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech cestujících letu společnosti Ryanair do Vilniusu,“ uvedl na twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že jakékoli porušení pravidel mezinárodní letecké dopravy musí mít následky. Polský premiér Mateusz Morawiecki čin Běloruska označil za „státní terorismus“ a vyzval EU, aby projednala sankce vůči Minsku.

Na palubě letadla bylo 170 lidí z 12 zemí, včetně 94 Litevců

Odebírat
Upozornit na
guest
177 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Asd

Naštěstí se nikomu nic zlého nestalo. Mohlo to dopadnout i mnohem hůře. Doufám, že toho pána brzy pustí a ostatní cestující dostanou patřičnou kompenzaci za zdržení letu. Snad se nic takového nebude opakovat. Nebylo by to dobré pro nikoho.

Amper77

Docela divné žerty.
Toho pána už nikdy nikdo neuvidí než na tv obrazovce se sebekritickým proslovem a pak uklouzne na schodech…

Marek Janík

sovětské uvažování a vnímání světa je prostě poněkud odlišné……

Jaaaa

Ale mnoha lidem se líbí a chtěli by ho tu taky. Třeba i co se týče dopravních staveb.

Ales

Určitě by stálo za to, aby se letadla začala vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru, alespoň těch států co jsou proti Lukasenkovi. Určitě by přišly o velký zdroj příjmů západní měny, neboť ty jejich ruble jsou jim k ničemu. Zákaz letů Belavii do zemí Nato, by nebyl marný taky.

Slavomír Horák

Už začaly, alespoň v některých případech – viz na FlightRadaru linka WZZ z IEV do TLL. https://fr24.com/WZZ6285/27cf8309

Ales

Super.

Ales

Zákaz letů Belavie do EU v akci. Zákaz přeletů nad Běloruskem pro společnosti z EU, taky palec nahoru.

-TR-

No fuj.

Lukino

No bude to ještě zajímavé. Zítra nějaké zasedání v Bruselu. Nicméně poslední lety vedly přímo přes území Běloruska a klesal už nad Běloruskem, dneska letěl dlouho ve stejné letové hladině (že by to chtěl dát co nejrychleji?). Nicméně třeba minulý rok tento let byl cca 2x přes Polsko a běloruskému vzdušnému prostoru se vyhnulo. Takže pokud věděli koho mají na palubě, tak to mohli vzít kolem. Ryanair už dal oznámení: https://twitter.com/RyanairPress/status/1396543331878981632 Na to jak se jsou schopni chytnout kdejaké blbosti, tak dnes to bylo hodně stručné a neutrální (nemá se otevírat Pulkovo v Petrohradu pro ostatní aerolinky? 7th freedom?). Nicméně… Číst vice »

Tomas

myslis, ze aerolinka resi, jestli ma zrovna na palube nejakyho beloruskyho disidenta?

Pavel

no nevím podle mapy byl nad běloruskem ale jen tak by mě zajímalo jestli nějaký z pasažérů natočil ten mig na video telefony měli určitě všichni

Gwann

tohle je už silná káva…

zredukovat ambasády běloruska v EU na velvyslance a jeho sekretářku, začít masové udělovat azyl belorusum?

pak by tam saša zůstal se svým synkem a kagebaky dost možná sám…

Karel_x

Pokud je tu ještě někdo, kdo má rád měření stejným metrem, tak bych rád připomněl let Belavia B2-840 ze Žuljan do Miska, který byl donucen pod hrozbou použití vojenské síly u hranic otočit a vrátit se do Kieva. Také tam naháněli nějaké politické oponenty. Odehrálo se to 21.9.2016.

Karel_x

Možná bych ještě mohl připomenout nahánění agenta Snowdena, kdy letadlo jakéhosi jihoamerického potentáta bylo přinuceno přistát ve VIE a podrobit se prohlídce. Hledaný tam ovšem nebyl… Stalo se to 1.6.2013 a ten potentát byl Morales.

Karel_x

A úplně nejzábavnější byl případ, kdy Mirďa Kalousek nechal zablokovat RWY cisternou (!) před vzlétajícím letadlem AFL v PRG a pak na palubu poslal komando. Stalo se to 2.5.2013, opět kvůli politickým důvodům.
Odsuzuji takové akce u kohokoli, nikoho neomlouvám.

Tomas

aaa, ruská trolí farma uz zvladla zprudit diskuse na mainstreamu, tak uz je opet i tady…

Karel_x

Copak, došly argumenty, tak se budeme nálepkovat?

Gwann

tohle není o argumentech. ale odvádění pozornosti. i kdyby američané protipravne prinucovali k přistání tři letadla denně a v pátek čtyři, tak to nic nemění na to, že hle byla prasarna. s lidmi co odvádí pozornost od tématu kamsi jinam, kde se jim to hodí, aby se zapomnělo na původní téma, nemá smysl diskutovat. protože nechtějí diskutovat, chtějí dělat bordel.

jestli jste troll, ruský roll nebo cokoliv jiného je zcela jedno

Tomas

ruští trolici se odnálepkovali sami.

akce kalouska na ruzyni byla v souladu s českým právem, nikdo nevyhrožoval, že to letadlo sestřeli.

navíc lžete. nebylo to žádné „vzlétající“ letadlo. bylo to letadlo, které stálo u gejtu.

ale chápu, že pro ivana je to .. marginální rozdíl. ruský ovečky to budou hlásat dál a dál.

Karel_x

Podle různých zpráv a útržků na internetu, bylo to snad asi tak: V letadle seděl občan RF, kterého naše orgány vydali Rusům na základě mezinárodního zatykače. Netuším, čím se ten člověk měl provinit nebo neprovinit. V tu chvíli došlo k pro mě naprosto nesrozumitelné akci, kdy prý na pokyn ministra financí postavili na RWY palivovou cisternu aby zabránili vzletu a pokusili se z letadla vyvést už Rusům oficiálně vydaného stíhaného. Rusové ho ovšem důrazně odmítli vydat a naše jednotka se naštěstí stáhla. Na internetu jsem později četl, že prý je letiště podřízeno ministru financí (já bych to spíše viděl na… Číst vice »

Gwann

aha, zase o tom, jak bijeme černochy…škoda slov.

Karel_x

Psal jsem, že mé příspěvky jsou určeny těm, kteří chtějí měřit stejným metrem všem. Ať si každý zváží sám, jak se k tomu postaví.

Potulný wechtr

Tyto excesy skončily bez ztráty na životech.
Bohužel je mnoho případů, kdy to odnesli nevinní.

Petr

Chcete měřit stejným metrem a pletete si osobní dopravu s vládním letem. A zrušení přeletu přes území státu s vysláním stíhačky.

Karel_x

Ukrajinský i pražský incident, byly pravidelné linky. Ten ukrajinský mi přijde dost jako přes kopírák. A myslím, že z kontextu jasně vyplynulo, že Moralesův let byl speciál.
Měl jsem v úmyslu připomenout 3 pozapomenuté případy na toto téma, nechci nikomu říkat, co si má o nich myslet, to si každý s trochou kritického myšlení jistě srovná v hlavě sám. Tak nebo onak.

Gwann

takže…k Moralesovi…ten musel na zem proto, že nedostal povolení k přeletu dál. a na to jaksi není vždy automaticky nárok.

jakkoliv to bylo dost drsně, tak žádná stíhačka ho na zem neeskortovala.

jinak v tomto citujete zjevně Zacharovovou, čili sputnik copy paste aktivita.

Karel_x

Opět dochází argumenty, tak začínáme nálepkovat? Kdepak jste přišel k tomu „zjevnému citátu“? Jestli dovolíte, ještě mi slouží paměť a kdo chce, může si to najít třeba na anglické wiki.

Jmfjv

Když se podíváte o kousek výš, tak tam Marek Janík označil incident za projev sovětského myšlení. Pod tím je několik příspěvků, který považují tuto událost za důvod pro silní sankce vůči Bělorusku. V této souvislosti příspěvky Karla X „měřit stejným metrem“ dávají smysl.

Gwann

nedávají. ten evo je úplně jiný případ, kalousek ještě jiný. a tu ukrajinu hledat nebudu.

a i kdyby to byly stejně případy, tak je tenhle postup značně zpotvorenou objektivizaci. která není objektivizaci ale spíš pokrivenym odůvodněním, proc něco nejde. typicky způsob rozpliznuti reality.

natvrdo a jednoduše – i vražda vraha je vraždou. zákon se nesmí prosazovat nezákonným způsoby. a tady to dokonce ani žádné prosazovani zákona není.

manipulaci fakty cítím na dva kilometry. Karel-X ji praktikuje

Jiří Kocurek

Tak zrovna agent a novinář jsou dvě různé věci. A Morales je hlava státu a také velitel ozbrojených sil, jestli se nepletu. Což je poněkud větší ráže.

Nechápu

Morales? To je ten, co mu spadnul ten most v Itálii?

Cyklista

Pardon, už jsem se dozvěděl, to byl Morandi.

Ondra

V článku se píše „Podle záznamu na Flightradar24.com bylo letadlo už v litevském vzdušném prostoru.“ Ale podle záznamu na FR mělo letadlo před sebou ještě cca 20km nad Běloruskem, když začalo otáčet k Minsku a z běloruského vzdušného prostoru ani při otočce nevyletělo. Koukáme opravdu na stejný let? https://www.flightradar24.com/data/aircraft/sp-rsm#27cce9a2

Petr C.

Taky na to koukám. Takovou akci v cizím vzdušném prostoru by si Bělorusové nelajzli.
V prostoru Litvy by se totiž ze zasahujícího vojenského letadla stal agresor, který by mohl být od civilního letadla odehnán silou, v krajním případě i sestřelen, pokud by se choval agresivně.

pan z kupe

A Litva má vlastní letectvo?

Petr C.

Nemá. Všem třem pobaltským zemím ochranu vzdušného prostoru zajišťuje NATO. Protáčí se tam skupiny letadel i s personálem ze zemí NATO, mám dojem že po půl roce, jestli za to ty státy něco platí, nevím.

Petr

Smlouva nato článek 5.

Sova

Proti tomu mluví článek 1.

Petr

Prostě jako vždy.

Petr C.

A co se píše v článku 5.? Že si každý členský stát vyhrazuje právo sám nebo ve spolupráci s dalšími zeměmi přijmout taková opatření, jaká uzná za vhodná – tedy i žádná, nebo pouze slovní protest. Píšu z hlavy, nechce se mi to hledat, tak mě případně nechytejte za slovo. Implicitně z toho článku neplyne vůbec nic. Záleží čistě na tom, jak moc si kdo chce kvůli dané věci pálit prsty. Tady by se měli dosti nahlas ozvat hlavně Poláci, to letadlo bylo registrováno v Polsku, jeho paluba je tudíž polským územím a Bělorusové by měli vysvětlit, co je k… Číst vice »

Miroslav Zikmund

A jak to bude s letadlem registrovaným v Česku, pronajatým třeba do Thajska tamním aerolinkám, které bude pilotovat mezistátní posádka, například Australan a Indonésan … bude považováno a výsostné území ČR ?
To je oříšek pro „mezinárodní koncil leteckého práva“

Kandelábr

Platí právo vlajky, podobně jako u lodí ale jen nad mezinárodními vodami. Jinak má stát plnou jurisdikci ve svém vzdušném prostoru a o žádné „území provozovatele letadla“ sr nejedná.

Y.K.

Ano bude. Ale ČR asi nebude mít moc důvodů uplatňovat nějaké diplomatické nóty, pokud tam nikoho neměla.

Petr

Přesně řečeno a Poláci už to zažili. My zas v roce 38,39,48 a 68.

2084

Jsem rád, že ještě někde funguje normální diskuze, do níž se nemíchají ruští trollové.

Roman Soudný

Pár se jich tu vyskytuje.

Jmfjv

Předpokládám, že za ruského trolla považujete každého, kdo má jiný názor než vy.

Nechápu

Nic ve zlem, ale souhlasím s xyz… Pokud jste nepřítel nějakého státu a rozhodnete se letět přes jeho území, i když víte že tam nežijí jen křováci co bojují klacky a mají tam dokonce funkční stíhačky, tak jste hlupák. Kvůli osvobození jedince bez pudu sebezáchovy nikdo komando posílat nebude a vy tak skončíte na kdovijak dlouho v base. A ještě zkomplikujete cestu všem spolucestujicim. Toto jsou fakta a naštvanost na Bělorusko dotyčnému panovi nijak nepomůže. Svojí vlastní blbosti se pripravil o svobodu a to možná na dooost dlouho. Takhke zahodit kus života, to je skoro na Darwinovku.

Lukino

Jemu hrozí trest smrti. V Bělorusku je označován za teroristu.

Nechápu

Takže ne skoro, ale plně na Darwinovku. (a ne, nebojte, nepreju mu to, nejsem magor, jen kroutim hlavou, jak mohl takhle zariskovat… teď už mu nikdo nepomůže, je nesmysl riskovat další životy a vyslat komando)

Lukino

Jako já nevím jak moc je to na Darwinovku. Pochopil bych kdyby nějak tajně překročil hranice Běloruska a s někým se stýkal. Risk management asi nic moc hlavně když byl na takovém seznamu. Samozřejmě jestli je pravda, že měl nějaké informace o plánu údajného atentátu na Lukašenka, tak je vymalováno. (i kdyby je neměl, tak si něco najdou). Zase na druhou stranu, někdo musel vědět, že v tom letadle bude, museli si to potvrdit, povolali stíhačku s raketami vzduch-vzduch, letadlo se otočilo v době kdy bylo několik minut od hranice Litvy, cca 3x blíže Vilniusu než Minsku. Nevím jak se… Číst vice »

Nechápu

Je teď v běloruském vězení? Má šanci se dostat ven? Riskoval?

Miroslav Zikmund

NĚKDO se jmenuje běloruská nebo ruská tajná služba – rozvědka. Pán byl sledován a v Řecku si rád někdo přivydělá poskytnutím informace ….

Miroslav Zikmund

Tím spíše by se měl vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru … Dostat se do Litvy letecky lze i jinak …. Pán měl špatného učitele zeměpisu nebo se nevyznal v mapách …

Nechápu

K jeho smůle lze jen konstatovat, že máte plnou pravdu.

Knížecí rada

Tvl, na vnitro-EU lince mi je u prdele nad jakymi magory letí.

Nechápu

No jak vidíte, jedno to není.

Marian Kechlibar

Tak ona ta linka překračuje při svém letu vnější hranice EU, i když oba koncové body jsou uvnitř. A v momentě, kdy je nad cizím územím, se nemůže tvářit jako ostrůvek jiného světa, na který místní úřady nemůžou. Taková exteritorialita platí tak leda pro vyjmenované budovy velvyslanectví apod.

Gwann

no, pan byl asi poněkud naivní, když věřil tomu, že nikdo nebude dělat podobnou prasecinu kvůli němu…

pokud vůbec věděl, že poletí přes Bělorusko.

vysílání záchranných komand nikoliv, ale důsledná protiakce proti režimu. a zkusit zatknout a odsoudit pár jejich lidí (pokud je za co) a vyměnit.

Nechápu

Možná to nevěděl, ale tak nekoukejme se na to očima běžného člověka, který nikoho nezajímá a už vůbec ne při průletu skrz Belorusko. Pokud bych třeba denně agitoval proti Putinovi a jemu stálo za to mě prohlásit za nepřítele státu, asi bych se raději vyhýbal cestám přes Rusko a jeho dodnes vazalské země. Pokud si někdo vybere být politicky aktivní, musí počítat s tím, že pro něj nebude všude bezpečno. Že si zahrává s ohněm. Tohle je každého volba. Někdo v tom spatřuje smysl života, druhý to považuje za zbytečnost. Podle mě je lepší prožít zivot, než se nechat v… Číst vice »

Bob

Tos nepochopil.Ne nevinný lidi,ale přisluhovače režimu,jeho garnitury. A možná to byla jeho chyba,že je podcenil,to je pravda,ale takovou prasárnu v kontextu mezinárodních dohod si nemůže beztrestně dovolit nikdo!

Nechápu

Zatím si to v klidu dovolili. Vašimi příspěvky se jistě neobtezuji je překládat. Jaký režim je a není ok mi nepřísluší soudit. Respektuji hranice.

Gwann

odsoudit pokud je za co…je dle mého jasne…ze se mají odsoudit ti za něco vinni…ne v duchu východní spravedlnosti

Miroslav Zikmund

Mohl a měl vědět – když někdo kromě naivity neumí číst mapu – nebo si přes veřejně přístupnou část FLIGHTRADARU nastudovat kudy linka pravidelně létá, tak platí ta NAIVITA … spíše hloupost … každý je strůjcem svého (ne)štěstí …

Tomas

Mirečku, blábolíš.

Y.K.

Tenhle způsob argumentace je obviňováni objeti, takhle to dělat nejde. Režim se vás za obrovské prostředky pokusí zlikvidovat, ale můžete za to vy. Bravo. To by se předně neměl pouštět do kritiky režimu, Lukašenko by měl klid “na práci” a byl by klid. A o tom to celé je, umlčet kritiku za jakoukoliv cenu. Očekávat mohl klidně i pokus o vraždu, nedá se vymyslet všechno, pokud na vás míří celá armáda a tajné služby.

Knížecí rada

Asi ženská si za to taky může sama, když ji někdo znásilní, že?

Petr C.

To je jiný příběh a bylo by to na delší rozbor.

Nechápu

Tak ho vyrazte osvobodit, když vás to tak trápí. Nebo jen potřebujete být bza důležitého na netu? Nikdo vám v ozbrojené akci na Běloruském území nebrání. Jen je otázkou, jak dopadnete, pokud vám to nevyjde.

Jaaa

Viktimizace oběti, no výborně.

Není každý odborník na leteckou dopravu a není spravedlivé to po každém požadovat.

Miroslav Zikmund

Za naivitu se platí ….

M19

To je sice pravda, to však nic nemění na tom, že i naivní člověk je obětí, nikoliv pachatelem. Pachatelé jsou vždy Ti , kdo zneužijí něčí naivity, ne naopak.

Nechápu

A kdo je pachatel? Ona byla vyhlášená nějaká světová volnost pohybu, která platí nadevse? Žádny stát nesmí nikoho označit za nežádoucího, teroristu, nepřítele statu a musí mu umožnit volný pohyb a říkat si co si zachce? Kdo to vymáhá? Fajn, tak si vemte partu kamarádek nebo holcin do 20 let veku a vyrazte s nima do hor v Pákistánu a Afghánistánu a odvolejte se v případě konfliktu na to, že vyznavate západní hodnoty a tak na vás nesmí. Nic proti západním hodnotam, ale existuje i něco jako zdravý rozum. USA s EU zatím neovládá a neřídí celý svět, racej vsimnout.… Číst vice »

Gwann

argument ad absurdum. zde jde o to, že cizí stát asi protiprávně přinutil přistát letadlo na vnitroEU letu. to je ekvivalent odvlekani německých uprchlíků před nacismem zpět do říše z CSR území. nebo to, že vás tu někdo na ulici lapne, vrazi do kufru auta a odvlece v tom kufru či soukromých letadlem kamsi kam rozhodně nechcete. je to svévolný protiprávní akt. a s podobnými…je třeba jednat vhodným způsobem. 1) začít zbrojit 2) přestat od nich postupně kupovat skoro cokoliv 3) hostit a podporovat vnitřní opozici a emigraci, poskytovat stipendia a azyl Všimněte si, že podobné veci uz Rusové (a… Číst vice »

Cyklista

Ty vaše návrhy dávají smysl, ale ty obecné řeči ne. Nemá žádný smysl konstatovat něco o protipravnosti, když si právo každý stát určuje sám. Smysl má jedině konat. Mezinárodní právo se dá vymáhat jen restrikce a silou.

Cyklista

Jinak to capnuti na ulici už bylo… Eichman. Ale zároveň to byl fakt hájil, že. Tak jak to rozsoudit v jeho případě?

J.K.

No tak asi vyblokovat Belavii všude?

Gwann

jedná z možností.

lepší hromadné nabízet azyl.

Miroslav Zikmund

Kolika lidem ho nabídnete ?

Gwann

ja myslim, že u nás je pravidelně nedostatek pracovní síly…

ABC

ano a proto na ukrajince pracující zde na polské vízum děláme zátahy jak na planetě opic….

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ukrajinci-ve-skladech-rohlikcz-pracovali-nacerno/r~0a67f9b8066011e78af8002590604f2e/

gajda

Nebylo by lepší se jen vyhnout jejich vzdušnýmu prostoru, a tím za prvý eliminovat, aby se todle mohlo stát znovu, a za druhý je připravit o polatky, který z toho mají?

J.K.

Ani ne – proč mají jejich aerolinky těžit z výhod trhu kde se pravidla dodržují – zbytečné… Byl by hrozný precedens zareagovat jen lehce ekonomicky, tzn. nelítat přes ně, a jinak nic…

Ondra

Tak jednak je to průser v diplomatické rovině, ale zajímavá bude i dohra, až se budou řešit kompenzace. Přinucením komerčního letu k přistání mimo destinaci vznikají značné vícenáklady zúčastněným a doufám, že aerolinka ani pasažéři si to nenechají líbit.

mgr.pavel

Ano, žaloby o finanční kompenzaci proti Bělorusku jsou určitě na místě a plně legitimní.

Bohužel si myslím, že Lukašenka si jimi vytře leda tak pozadí. On na nějaké mezinárodní dohody a cokoliv kašle. Podobně jako Putin..

(rozhodně nestojím na straně ani jednoho z těch grázlíků v čele Ruska či Běloruska, jen jsem bohužel realistou ohledně vymahatelnosti takového práva)

Gwann

nevím, kde by ti šmejdy mohli úspěšně zažalovat.

Roman Soudný

Když budou mít v Bělorusku pocit, že nikomu nic platit nechtějí, tak už se Belavia do Evropy nepodívá.

Miroslav Zikmund

Žalovat je třeba oznamovatele „poplašné zprávy“ sdělující, že se na palubě nachází bomba …. že byla smyšlená – kolik smyšlených „bomb“ v letadlech, školách, vlacích, úřadech bylo pravdivých …

Miroslav Zikmund

NEPOCHYBUJTE o tom, že běloruské bezpečnostní složky mají k dispozici nahrávku oznámení, že na palubě se nachází výbušný nástražný systém, bezpeční složky zjistily, že volání šlo z „neznámého telefonního čísla“ ….

Jiří Kocurek

A nejspíš mají připravenu i nahrávku, jak letadlo explodovalo kilometr před hranicí s Polskem a poškozený fligtrecorder ve skladě. To, aby ho našli jako první a zamezili tak dezinformacím.

Ondra

O existenci nahrávky nepochybuji :-), ale mám pochybnosti, zdali to běloruská strana použije, protože nejbližší letiště bylo v tu dobu už Vilnius (navíc ve směru) a prodloužením trasy letu do Minsku prodloužili dobu, kdy mohla domnělá nálož explodovat, čili zcela proti smyslu bezpečnostních procedur v takové situaci.

Bob

Státní terorismus. Ale nepřekvapuje. Okamžitě vyhodit z ICAO a jak to odnesla Škoda Auto, zakázat veškerý dovoz do EU!

Gwann

ja bych se podíval, kdo z exponentu režimu v evropě něco vlastní. a zabavit. to je daleko lepsi

Miroslav Zikmund

Ono TO asi není možné … Výpověď může dát jen smluvní stát ….článek 95 Úmluvy ….

https://cs.wikisource.org/wiki/Chicagská_úmluva_o_mezinárodním_civilním_letectví#Preambule

Jenda

Taky ze strany EU moc nevěřím v nějakou ostřejší reakci než „důrazné odsouzení“. Nicméně aerolinky by asi ve vlastním zájmu neměly využívat vzdušný prostor země, která unáší letadla. Bělorusko není tak velké, aby to mělo činit problém.

Miroslav Zikmund

Dělá to problém = peníze, všichni se snaží létat nejkratší cestou a tam, kde jsou nízké navigační poplatky ….

MLB

Dobře, že jim bylo odebráno pořadatelství MS v hokeji. Jasně se ukazuje, že ohrožení bezpečnosti nebyla jen nějaká záminka. Tohle se v civilizovaném světě prostě nesmí stát.

Ten novinář to ale trochu podcenil 🙁 Ve chvíli kdy ví, že je doma nežádoucí osobou, a ještě zaznamená nějaké varovné signály před odletem, neměl do letadla letícího přes běloruské území vůbec nastupovat…

Knížecí rada

Takže si za to může sám? Měl čekat, že kvůli němu státní útvar unese letadlo registrované v EU, operující na komerční lince mezi zeměmi EU?

Nechápu

A k co jde vám? Tak se mu vypravte na pomoc. Já mám v životě jiné plány. Zbytečně ať riskuje ten, kdo chce.

M19

Pomáhat druhým v nesnázích je nutné a správné. Mnohé kruté režimy byly schopny udržet jen díky sobeckosti k druhým. Je to vlastně taková skrytá podpora…

Nechápu

Už máte sbaleno, nebo jen machrujete?

Nechápu

Mjmochoddm, kdybyste chtěl argumentovat komandem, tak si dovoluji upozornit, že ti lidé také často mají rodiny a zivot neriskuji pro nic za nic a je vrcholně amorální riskovat zivoty nějakých speciálních jednotek kvůli nekomu, kdo si své neštěstí zpusobil sám svojí naivitou.

M19

Pouhé osobní ataky, nic věčného..

Jaaa

Jj, pán je totiž jen slouha a vlastní svobodu si tak nezaslouží.

Miroslav Zikmund

Únos je získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem …. letadlo nebylo „uneseno“ nýbrž „donuceno“ k přistání na základě – smyšlené – informace o nástražném výbušném systému na palubě..
Kapitán je povinen výzvu k přistání akceptovat a MIG tam byl „jako“ bezpečnostní doprovod ….
Ano, může si za to sám. Mohl a měl předvídat co „nepřítel“ udělá … Za naivitu se platí …

M19

Může za to ten, kdo takovou akci zorganizoval, nikdo jiný.

Nechápu

Určit viníka je vám stejně platné, jako nadávání na špatné počasí. Zde opravdu pomáhá jen zdravý rozum. Že existuje Belorusko a je schopné leccčeho pán věděl. Myslel si ale, že na něj nemůžou a drze se proletěl nad jeho územím. Když si myš zahrává s kočkou, může to pro ní špatně dopadnout. A jedinec je vedle jakékoli státní aparatury prostě jen malá myš.

MLB

Nechci posuzovat nakolik mohl čekat přímo únos letadla, na to nemám dost informací o jeho důležitosti pro běloruskou opozici. Ale jsou i jiné důvody (daleko běžnější než stíhačka za zadkem), proč občas letadlo musí přistát jinde, než bylo původně v plánu. A určitě si musel být vědom, že jakýkoliv vstup na běloruské území je pro něj krajně nebezpečný. Už ten samotný pobyt ve Vilniusu pár desítek km od běloruských hranic by se dal u režimu nepřátelské osoby vnímat jako potenciálně rizikový.

Lukino

Nevím kdy odlétá zbytek Ruské ambasády, ale vypadá to, že bude mít mezipřistání v Minsku.
Taky bude zajímavé kolik lidí vlastně přiletí do Vilniusu. Údajně ten co ho zadrželi, tak podle „opozičních politiků v exilu“ ještě komunikoval, že je tam několik lidí co jej fotili. Takže je otázka jestli byli s ním i v letadle.
No solidní mezinárodní skandál. Chápu, že asi neměl letět přes území Běloruska, ale vzít to oklikou třeba přes Polsko, ale asi málokdo čeká, že se stane něco takového.

Víťa

A teď si představte, že by se v tuto dobu v Bělorusku ještě navíc hrálo MS v hokeji….

Raddie

Troufnu si tvdit, že v tom případě by k něčemu takovému nedošlo. Zrušení MS voždě Lukašenka dost napíp, tak teď dělá naschvály.

Jmeno

Nevidana drzost. Toto musi prijit Belorusko hodne draho.

Tomas

vsadim se , ze se nestane nic. ale vubec nic 🙁

Lukino

Já si myslím, že ano. Pokud se potvrdí, že tam ta stíhačka kolem nich létala s raketami vzduch-vzduch, popřípadě výpovědi pilotů a posádky budou hrát proti Bělorusku jakože se nesměli ptát atp., tak to bude bolet.

Tomas

Nebude. Nestane se vůbec nic.

Evropa vydá dvě tři vyjádření, že je zděšena a že to odsuzuje. Pobaltské republiky vyhostí pár běloruských diplomatů (pokud tam jsou).

A tím to skončí.

Miroslav Zikmund

Jakože bojová stíhačka v pohotovostním režimu připravená na stojánce ke startu proti narušiteli vzdušného prostoru není vyzbrojena ?
Pilot (kapitán) je povinen uposlechnout příkazy letového dispečera státu v jehož vzdušném prostoru se nachází. Neuposlechnutí ho může stát pilotní průkaz … kvůli bezvýznamnému disidentovi nebude riskovat profesní kariéru ….

Petr

Přesně tak. I believe it is peace for our time.

MildaIV

EU vede banda přizdisráčú, nestane se vúbec nic a Lukašenko to dobře ví.

Jaaa

Jo, protože jsou pod vlivem byznysmenů, co mají byznys na východ. To je zhouba naší svobody.

Tomas

statni terorismus.

Y.K.

Doufám, že EU bude rázná a udělá protiopatření, protože jedna věc je žhavit si svoji diktaturu uvnitř vlastních hranic a druhá věc je zasahovat takto nevídaně do civilního letectví a mezinárodního práva.

Takto se, vážení, buduje totalita. Žádná metoda není dost špinavá na umlčení kritiky.

MildaIV

EU tento akt jednomyslně odsoudí a doporučí aerolinkám tam nelétat. Čili neudělá vúbec nic.

Y.K.

No uvidíme. Pochopitelně to budou „jen“ diplomatické kroky, co také jiného, ale měly by být pocítitelné zejména pro ty co drží režim.

Raddie

Ano, pošle do Minsku ostrou prosbu 😂😂😂

Y.K.

Vy se tlemíte, ale mezinárodní právo nemá “policajty”. A poslat tam armádu je trochu moc. Takže samozřejmě to budou “prohlášení” a třeba nějaké cílené sankce. Moc víc reálně udělat nejde.

Roman Soudný

Takže bělorusové si vzali ~180 nevinných lidí jako rukojmí aby mohli zadržet jednoho novináře? Mezinárodní reakce by měla být co nejtvrdší.

Miroslav Zikmund

Rukojmí je osoba, nezákonně proti své vůli zadržovaná jinou osobou.

Tato definice nekoresponduje s vaším názorem ….
Letadlo přistálo za účelem „bezpečnostní“ prohlídky, cestující se nacházeli po dobu bezpečnostní prohlídky v tranzitním prostoru letiště – formálně nevstoupili na výsostné území Běloruska – neprošli pasovou kontrolou … nicméně bezpečnostní složky jsou i v tranzitním prostoru provést kontrolu osobních dokladů přítomných osob ….

M19

Mohli tedy někoho legálně zadržet, když formálně nevstoupil na běloruské území. Na palubě letadla jej zadržet nemohli, tam jejich pravomoc nesahá, to je prakticky výsostné území státu, kde je letadlo registrováno.

Nechápu

Vy se „čertíte“ proti realitě, člověče. Vaše příspěvky jsou na úrovni konstatování, že Hitler neměl pravo na holocaust. Zajisté, nemel, ale nic mu v tom nezabranilo, Holocaust skončil až s protiútokem západu a Hitlerovou vojenskou porazkou. Na což ten německý vraždící šmejd reagoval srabacky sebevrazdou. Konstatovat, že někdo něco nesmí je bez adekvátní odpovědi o nicem. Kvůli jedinci nikdo válku Bělorusku, potažmo Rusku, určitě nevyhlásí. Takže opravdu je na místě napsat, že pán naprosto neuváženě zariskoval. Nikdo mu nepřeje špatný osud, každý můžeme udelat chybu, ale řinčení slovy bude pro Lukasenka s Putinem jen k pobavení bezzubosti zapadu. A vojenské… Číst vice »

M19

Holocaust byl možný právě proto, že se přivírali oči, chyba hledala i u obětí a postupovalo se stylem „Nehas co tě nepálí“. A nepodsouvejte druhým něco, co nikdy ani nenaznačili.

Nechápu

A co tedy chcete dělat?

V. K.

EU musí přijmout co nejpřísnější odvetná opatření. Musíme dát jasně najevo, že nám nějací zločinci nemohou jenom tak unášet letadla.

Knížecí rada

Státní únos

Knížecí rada

Je paluba irského letadla irskym územím (resp. územím EU)?

Roman Soudný

Ano i ne. Záleží na situaci, protože teritoriální příslušnost letadla za letu řeší asi 7 různých úmluv.

Netris

Ne, letadlo se nachází na území toho státu, v jehož vzdušném prostoru se pohybuje. To ovšem neznamená, že vnitrostátní právo může uplatňovat například v trestním právu zásadu registrace a stíhat trestné činy na palubě letadel registrovaných v ČR stejně jako trestné činy spáchané v ČR. Viz např. § 5 trestního zákoníku: „§ 5 Zásada registrace Podle zákona České republiky se posuzuje též trestnost činu, který byl spáchán mimo území České republiky na palubě lodi nebo jiného plavidla, anebo letadla nebo jiného vzdušného dopravního prostředku, které jsou registrovány v České republice. Místo spáchání takového činu se posuzuje obdobně podle § 4… Číst vice »

Y.K.

Pozor, to jsou dvě věci. Jedna věc je, že letoun se nachází na území něčího státu, druhá věc je že letoun je právně příslušný podle své registrace.

Když letíte s Lufthansou do Koreje nebo Japonska přes Rusko a Čínu, nepotřebujete ani pro jednu zemi vízum a nepodléháte ani nijak tamnímu právu. To jen pokud na letišti projdete „hraniční kontrolou“. Pokud donutí letoun přistát, je to mezinárodní incident, ne lokální „zatýkačka“.

Y.K.

Víceméně ano podle tokijské konvence. Ve vzduchu je pod jurisdikcí toho čí nese registraci.

Miroslav Zikmund

Úmluva ICAO hovoří o „státní příslušnosti“ letadla ke státu v němž je registrováno. O územní příslušnosti se nezmiňuje …

Robert
Víťa

V tomto případě spíš polským, ne? Bylo to SP-RSM

Y.K.

Vida. Nicméně na podstatě to nic nemění.

Peter

Tým sa mení hodne, Poliaci sa na rozdiel od západu nedajú. Majú „cojones“

Gwann

a mají velmi nehezke zkušenosti se slovanskou vzájemnosti ruského (a běloruského ci ukrajinského) strihu

Pája

Tohle je dobrý způsob, jak vzkázat civilizovanému světu, že Bělorusko není důvěryhodný partner.

Tomáš V.

To snad ví kromě kremrolí asi každý. 🙂

Nechápu

Obyčejnému turistovi tam nic nehrozí.

Jarek

To je dobré vědět, plánoval jsem tam dovolenou, stejně jako mnoho dalších.

Jiří Kocurek

A ti ostatní z letadla byli neobyčejní cestující, že je přinutili vstoupit do země, kam vůbec nechtěli?

Jiří Kocurek

JInak řečeno: Obyčejnému cestujícímu nad Běloruskem hrozí to, že se nedostane domů, přestože chtěl Bělorusko jen přeletět.

Nechápu

Oni je ještě nepropustili? A ze statistického hlediska – kolik letadel tak běžně Bělorusové za rok takhke zpozdí?

xyz

Podle té čáry na radaru jsou jakékoliv výmluvy na bombu/technické problémy nelogické, vždyť to letadlo už mělo blíž do Vilniusu než jaká byla jeho „zajížďka“ do Minsku.

Mimochodem (aniž bych se chtěl Bělorusů jakkoliv zastávat) – zlaté pravidlo pro nepřátele nějakého státu by mělo být – ani nelétat v letadlech nad jeho územím.

Petr C.

Jestli chtěl potom zamachrovat na socsítích, že přeletěl nad Běloruskem a shora mával Lukašenkovi, nebo tak něco, tak bohužel podcenil protivníka.

Miroslav Zikmund

Pohybovalo se v běloruském vzdušném prostoru, kapitán se musí řídit pokyny běloruského řídícího letového dispečera (s pistolí v zátylku) ….
Kapitánovi je ukradený bezvýznamný disident na jeho palubě ….

Jmeno

Zakazat vsechny lety do Beloruska, zakazat lety BL letadel do svobodneho sveta. Zkratka blokadu. At si letaji do Ruska.

Nechápu

A to vše kvůli jednomu člověku?

Jenda

A kvůli únosu 180 lidí na palubě stroje evropské aerolinky.

Nechápu

Oni je nepropustili? A nutil tu aerolinku někdo létat přes bývalý sovětský svaz a jeho pohrobka?

Miroslav

Takže za únos skoro plně obsazeného letadla může vlastně Ryanair, protože letěl přes území Běloruska? Kdyby tam neletěl, tak ho neunesli. To jsou kecy tvl…

Gwann

kvuli principu. toto se nedělá. bez následků.

je to na úrovni vrbetic.

Jakub

Doufám že tato událost nezůstane bez odpovídající reakce. Jak ze strany EU, tak ze strany leteckých společností. Protože jak se ukázalo, tak letecký prostor nad Běloruskem není bezpečný. A aerolinie by na to měli reagovat okamžitým zrušením letů.

Jirka

Rušit se nemusí, stačí přesměrovat mimo území Běloruska (obletět).

Martin Csabo

on spíš myslí přímé lety do Minsku

Miroslav Zikmund

A proč by to dělaly ? Kdo jim zaplatí náklady navíc …
Na prvním místě jsou peníze … EU ani disidenti je neuhradí ….
Na základě čeho usuzujete, že vzdušný prostor nad Běloruskem je nebezpečný … bylo – smyšleně – oznámeno nebezpečí na palubě, posádce bylo > v rámci bezpečnosti nařízeno přistát, doprovod zajistila bojová stíhačka … kapitán dostal pokyn přistát, pokyn splnil, nic a nikoho neohrozil … letecké předpisy neporušil …

Jakub

Je tohle normální? Doufám že se to nenechá jen tak a Bělorusko za to zaplatí. Tohle si přece žádný stát nemůže dovolit. Jedině dobře že Ústecký kraj vyloučil ze soutěže ty běloruské autobusy.

Miroslav Zikmund

Doufat můžete …. ale to je všechno …. před řadou let to udělalo USAF když potřebovalo zadržet arabské teroristy co unesli výletní loď a zabili cestujícího židovského původu a pasem USA. Sice se jim to povedlo až na podruhé, ale povedlo … Byl o tom natočený film ….

Aleš

Dobré srovnání. Jen byste mohl upřesnit, kolik lidí zabil ten běloruský disident a kolik unesl lodí. Abyste to srovnání uvedl k dokonalosti.

Jmfjv

Takže ve vašem světě se zákony prosazují jen u určitých paragrafů? Představte si, čistě pro zábavu, kdyby nad českým územím přeletělo letadlo s panem Krejčířem nebo Koženým. Představte si, jak by místní diskutéři, kteří právě teď chtějí, aby spojená vojska EU táhla neodkladně na Minsk, řvali, k čemu máme Gripeny a armádu vůbec. Nebudu studovat podrobnosti celého incidentu, pokud Bělorusko porušilo nějaké mezinárodní úmluvy, ať je podle nich sankcionováno jako kdokoliv jiný. Ovšem infantilnost a agresivita mnohých zdejších diskutérů je překvapivá i na poměry serveru Zdopravy a pokud se stává společenskou normou, je pro naši zemi větším problémem než celé… Číst vice »

LKB

Podle vyse uvedeneho mozna Belorusko neni dostatecne duveryhodne pro letani pres jeho uzemi?

Petr

Neskutečně. Prostě ruské chování.

Vít

Je děsivé, že je něco takového v roce 2021 v Evropě vůbec ještě možné. Jednak to, že novináři v evropské zemi hrozí trest smrti, protože publikuje nepohodlně pro vládu, a jednak to, že kvůli tomu ozbrojené síly diktátorského státu unesou civilní letadlo neodlétající z jeho území, ani nepřistávající na jeho území.

MildaIV

Datum v kalendáři ještě nikdy nikoho nezastivilo před tím udělat něco špatného. Na to jsou potřeba zbraně a někdo, kdo je ochotný zaplatit cenu za to je použít.

mgr.pavel

Přesně tak. Z pohledu historie je i holocaust nebo Berlínksá zeď hodně nedávno..

Miroslav Zikmund

Letadlo přistálo na základě „smyšlené“ informace o bombě, která se ovšem v nejen v letectví bere vážně a kapitán přistál podle pokynu letového dispečera státu, v jehož vzdušném prostoru se nacházel … tak praví předpis … letadlo v „ohrožení“ všude na světě doprovázejí vzdušné síly příslušného státu, Česko nevyjímaje …
Že to je očividné „zneužití“ je jasné, ale informace se MUSÍ – zejména po 11.9.2001 – vždy prověřit ….

pzag

Na pokyn dispečera státu bych se asi vysral, když mám pod zadkem bombu a jiné letiště mnohem blíž.
Ano, reálně to není tak jednoduché a je jasné, že člověka to nenapadne. A bylo by zajímavé slyšet celou komunikaci to, co tomu předcházelo, protože to vypadá, že je ani nechtěli pustit níž, protože pak by byli ještě blíž VNO, myšleno časově a to rozhodnutí by dávalo ještě menší smysl.