LOT 3a leaderboard

Bedřichov chystá opatření proti kolapsu z lyžařů, Liberec mu chce odlehčit upraveným areálem z mistrovství světa

Autobus DPMLJ v Bedřichově. Foto: Liberecký krajAutobus DPMLJ v Bedřichově. Foto: Liberecký kraj

Bedřichov se připravuje na další nápor běžkařů, kraj posílil autobusy a vyzývá lyžaře, aby jeli i jinam.

Bedřichov v Jizerských horách chystá na víkend pro řízení dopravy v obci a zajištění provozu parkovišť obdobná opatření, jaká platí při závodu běžkařů Jizerská 50. Chce tím zabránit kolapsu dopravy, jaké toto zimní středisko postihlo minulý víkend. „Jsme připraveni podstatně lépe,“ řekl starosta Petr Holub.

V praxi to podle něj znamená, že místní hasiči budou pomáhat řídit dopravu i na křižovatkách. „A budou odklánět dopravu na parkoviště vzdálenější, když se budou parkoviště Central a Maliník plnit,“ řekl starosta. Opatření v dopravě bude koordinovat zástupce dobrovolných hasičů. „Bude mít přehled o naplněnosti parkovišť a bude i komunikovat napřímo s hlídkou policie o případné uzávěře,“ dodal Holub. Na podobě přísnějších opatřeních a vzájemné spolupráce se obec s policií domluvila.

Posílena bude o víkendu výrazně autobusová doprava. Kraj už dříve poprosil návštěvníky, aby jeli běžkovat i jinam než jen do Bedřichova.

Plán odjezdů autobusů mezi Libercem a Bedřichovem. Foto: IIdol.cz

Plán odjezdů autobusů mezi Libercem a Bedřichovem. Foto: IIdol.cz

Do Bedřichova v těchto dnech vyrážejí hlavně běžkaři, podmínky jsou pro ně ideální. Obec má na čtyřech parkovištích přes 500 míst pro auta, další místa k parkování nabízejí místní penziony a hotely, které musely kvůli koronavirovým opatřením zůstat zavřené. Přesto to o minulém víkendu nestačilo a kdo z běžkařů si nepřivstal, hledal parkovací místo marně. Auta zablokovala místní silnice i příjezdové komunikace. Podle Holuba i přes chystaná opatření riziko uzavření hrozí i o tomto víkendu, hlavně ráno mezi 8:00 a 10:00. „Uzavírka ale bude krátkodobá, nikoliv celodenní,“ uvedl. Běžkaři, kteří přijíždějí ráno, totiž obvykle už dopoledne odjíždějí.

Za pravděpodobnější starosta považuje, že se bude muset uzavřít silnice od Liberce. „Příjezd z této strany je užší. Proto je pro řidiče lepší, pokud k nám jezdí od Jablonce. Tam je to možno řešit odklonem na Hrabětice nebo další parkoviště, co tady máme,“ dodal. Obec i kraj navíc na příznivce běžek apelují, aby při cestě do Jizerských hor více využívali autobusových spojů. Linky budou posílené a v nejžádanějších časech budou jezdit z Liberce minimálně v půlhodinových intervalech.

Využívat autobusy doporučuje i starosta Hejnic v podhůří Jizerských hor Jaroslav Demčák při cestě na Smědavu, která je také oblíbeným nástupním místem pro běžkaře. „Co hodinu tam jezdí dva spoje, takže kapacita je nějakých 140 lidí,“ uvedl starosta. Také na této straně Jizerských hor museli o minulém víkendu dopravu řídit policisté a auta nahoru nepouštěli. „Nebylo to zavřeno natvrdo jako v Bedřichově, ale průběžně. A auta pouštěli, když se nějaké místo uvolnilo. I tak tam ale někteří museli třeba hodinu sedět v autě a čekat,“ dodal Demčák.

Díky sněhové pokrývce mohou lidé využít také níže položené tratě. Například Liberec dokončil úpravy stop ve svém areálu ve Vesci, kde se konalo v roce 2009 lyžařské mistrovství světa. Město tam nově protáhlo několik běžeckých stop. Díky umělému osvětlení sem lidé navíc mohou přijet zdarma lyžovat i ve večerních hodinách. Ovál je osvětlený od 17:00 do 6:30 hodin Po včerejším prodloužení běžkařských tratí budou osvětleny i jednotlivé okruhy. Parkování je zdarma.

„Díky několikadennímu sněžení správa areálu vytvořila během včerejška a dneška ideální podmínky nejen pro rekreační běžkaře, ale také náročnější, aktivní sportovce. Každý si může zdarma přijít vyzkoušet i první podvečerní běžkování na osvětleném ovále. Věřím, že o víkendu areál může přilákat významný počet návštěvníků, čímž se sníží i nápor, kterému minulý víkend čelila například horská obec Bedřichov,“ říká primátor města Liberec Jaroslav Zámečník.

ČTK + Zdopravy.cz

Lyžařský areál v Liberci - Vesci. Foto: Liberec

Lyžařský areál v Liberci – Vesci. Foto: Liberec

Tagy Bedřichov Jizerské hory kolaps liberec Liberecký kraj seznam
Žádné komentáře