Dopravci Logistika Nákladní doprava Železnice

Babiš: ČD Cargo se privatizovat nebude. Nevím, proč to Ťok říká

Laminátka ČD Cargo. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Laminátka ČD Cargo. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO 2011) nebude privatizovat žádnou státní společnost, a to ani ČD Cargo. Premiér to uvedl na dotaz moderátora v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO 2011) přitom minulý týden informoval o plánu na uvedení části carga na burzu.

„ČD Cargo se pohybuje na plně konkurenčním trhu. To, že je dceřinou společností ČD, není dobrá pozice,“ řekl Ťok Lidovým novinám. Podle něj by příliv soukromých peněz pomohl dopravní firmě k dalším investicím, které potřebuje.

Babiše ale otázka rozčílila. „Nevím, kde na to přišel, ČD Cargo privatizovat nebudeme. Nevím, proč to říká,“ řekl premiér s tím, že se na věc musí ministra dopravy přeptat. Osobně je prý rozhodně proti privatizaci.

V souvislosti s ČD Cargem se nejčastěji hovoří o modelu podobném ČEZu, kdy by si stát nechal ve firmě většinu a menší část ponechal soukromým investorům. ČD Cargo je po letech ztrát ziskovou firmou. Za první pololetí vydělala 350 milionů korun.

English version is available at CEE Transport.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Gogo
Host
Gogo

Ono to nejspíš souvisí s tou předposlední větou: „ČD Cargo je po letech ztrát ziskovou firmou“, jakmile je nějaký státní podnik v zisku, vždy se najdou všeho schopní dobráci co by se rádi přiživily.

Pibik
Host
Pibik

Spíš povysávat zisk do rozpočtu a rozpustit v kyselině populismu. Lepší je státní firmy, které to už na konkurenčním trhu mají těžké, prodat, dokud mají maximální cenu a nebo jít cestou ČSA.
PS: Stejnak by utržené peníze z prodeje zase skončily v kyselině, takže je to vlastně jedno, pokud stát „řídí“ těžcí populisti..

Pibik
Host
Pibik

Do 5-ti let bude ČDčko stejnak u Kellnera celé, burešnebureš..

Bobo
Host
Bobo

Dobrej odhad.

Viktor Nárožný
Host
Viktor Nárožný

A já jsem si říkal..první Ťokův dobrý nápad……

ondřej
Host
ondřej

TO určitě

Dominik
Host
Dominik

Nejsem si jistý, ale žádný zatím ještě neudělal. A Apríla opravdu není.

Kylchap
Host
Kylchap

Můj příspěvek se asi někomu velmi nelíbil a tudíž byl vymazán.

Indian
Host
Indian

Vítejte v klubu…

To
Host
To

Nj, maže se tu o sto šest. Autor sice mnohdy tvrdí, že maže příspěvky, které nesouvisí s tématem, ale přijde mi, že spíš maže příspěvky, které rozporují názory redakce. Kdyby se poctivě mazaly příspěvky, které nesouvisí s tématem, muselo by se smazat min 50% příspěvků. Buď tedy mazat vše, nebo nic… a nebo zrušit diskuzi, stejně je to pořád dokola.

Jan Sůra
Admin

Nelíbil, protože obsahoval vulgární slova.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Mohl byste, prosím, konečně jednou pro vždy přesně definovat, co Vy (zjevně odchylně od mnohých jiných) považujete za „vulgární slova“, aby bylo možno je nějak inteligentně obejít i v případech, kdy si je situace naprosto jednoznačně zaslouží?

Bery
Host
Bery

To byl jen takovy test… cekalo se „co bude“ a jelikoz byla reakce velmi negativni, tak se to prozatim hodilo do autu.
On to nekdo za 5-10, mozna 15 let zase oprasi…

Vladimir
Host
Vladimir

Taky to tak vidím.

To
Host
To

kdosi z ODS onehdá povídal, že stát nemá nic vlastnit, protože stát nemá podnikat… už takhle lidi křičí, že stát jen buzeruje lidi, nevydělá si na sebe a kdyby ještě omezil to málo podnikání, tak nevím… trochu si názory lidí protiřečí

Viktor Nárožný
Host
Viktor Nárožný

Ano, s tím souhlasím. Stát by opravdu neměl podnikat. Ale měl by si držet pod kontrolou přírodní zdroje a strategické firmy. Tou ale ČD Cargo opravdu, ale opravdu není.

AAA
Host
AAA

tak hlavně že máme státní pivovar

ondřej
Host
ondřej

Strategická je např. zajištuje přepravu armády ČR,ma 64 procent trhu u nás.

Viktor Nárožný
Host
Viktor Nárožný

Co by se stalo , kdyby ČD Cargo zaniklo ? Nic. Díru na trhu by ihned zaplnili soukromníci…

Jan1203
Host
Jan1203

Opravdu? A kolik soukromých přepravců se věnuje jednotlivým vozovým zásilkám?

A proč si vlastně lesní správy stěžují na čd-c, že nepřistavuje dostatek vagonů na odvoz dřeva, a nejdou rovnou za nějakým soukromníkem?

Michal
Host
Michal

Jen si neumím moc představit jak se „model z ČEZu“ použije na ČDC, protože se mi nedaří najít jedinou paralelu.

Jedině snad kdyby ČDC mělo stavět na základě státního befehlu VRT a našla by se možnost, jak do toho po ose Mlhoš-Nejedlý propašovat Rusy, ale obojí je mimořádně nepravděpodobný scénář. 🙂

Bratt
Host
Bratt

Vítej paranoiku,ještě jsi do toho měl zapojit Putina….Pro někoho je ten svět tak jednoduchý,stačí si přečíst mainstreamová media a pak to papouškovat.

aldik
Host
aldik

To je nápad, proč nejít cestou ČEZu, nechat si ve firmě nadpoloviční podíl pro její kontrolu a ten zbytek prodat soukromým investorům? Třeba by se pak i Česká pošta touhle cestou mohla dostat do zisku, teda po transformaci z s.p. na a.s.

Michal
Host
Michal

Ehm, „cesta ČEZu“ je trochu něco jiného než popisujete.

liberal shark
Host
liberal shark

Model ČEZ není dobrý. ČEZ je hříčkou lobbystů a kolbištěm politických zájmů, které vedou společnost ke krachu nebo dalšímu Černobylu. Bylo by 100x lepší, kdyby byl ČEZ obyčejnou soukromou firmou.