Arriva převezme autobusovou dopravu v Plzeňském kraji, podepsala desetiletou smlouvu

Autobus v barvách dopravce Arriva. Foto: ArrivaAutobus v barvách dopravce Arriva. Foto: Arriva

Plzeňský kraj dnes podepsal smlouvu se společností Arriva Střední Čechy, která převezme od poloviny příštího roku provoz všech regionálních autobusových

Plzeňský kraj dnes podepsal smlouvu se společností Arriva Střední Čechy, která převezme od poloviny příštího roku provoz všech regionálních autobusových linek v celém kraji. Vystřídá tak společnost ČSAD autobusy Plzeň, která v kraji dosud jezdí.

Arriva se stala vítězem veřejných soutěží na provoz autobusů, kterou kraj rozdělil na dvě oblasti. Desetiletý kontrakt má hodnotu šesti miliard korun. Společnost ČSAD autobusy Plzeň byla z tendru vyřazena pro nesplnění podmínek. Arriva bude jezdit v oblasti Jih za 38,70 Kč, v oblasti sever za 39,40 za kilometr. Kraj si stanovil jako strop 40 korun za kilometr.

Soutěž se snažil ještě napadnout u antimonopolního úřadu BusLine, ten ale svoji námitku stáhl. Šéf Arrivy Daniel Adamka uvedl v rozhovoru pro Zdopravy.cz, že BusLine by pro ně mohl jezdit jako subdodavatel.

Desetiletá smlouva počítá s nasazením zcela nových autobusů. Veškerá vozidla pro provoz na autobusových linkách v Plzeňském kraji budou pořízena jako zcela nová, částečně nízkopodlažní, vybavená klimatizací pro zajištění tepelné pohody. Na vybraných, páteřních linkách budou moci cestující využít připojení k wi-fi a přepravu kol. Nástup nového dopravce s sebou přinese masivní nárůst kvality služeb pro cestující.

V rámci veřejné zakázky jsme požadovali čtyři druhy autobusů různých velikostí tak, aby byl provoz spojů co nejvíce ekonomický a efektivní s ohledem na počty cestujících v různých částech Plzeňského kraje. Soutěž přinesla tlak na cenu dodavatelů, vlivem čehož budeme moci občanům kraje zajistit výrazně lepší služby za pro kraj přijatelnou cenu, srovnatelnou se současností, což považuji za největší úspěch,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Vizualizace autobusu v barvách Plzeňského kraje. Foto: Plzeňský kraj

Vizualizace autobusu v barvách Plzeňského kraje. Foto: Plzeňský kraj

Cestující se mohou těšit na více než 300 úplně nových nízkopodlažních autobusů, které budou klimatizované a nabídnou vysoký komfort cestování. V každém autobuse bude samozřejmostí Wi-Fi připojení k internetu a možnost si nabít třeba mobil nebo tablet přes vestavěné USB nabíječky,“ vysvětluje generální ředitel Arrivy Daniel Adamka. Arriva zatím nezveřejnila, o jaké autobusy půjde, nejspíše o mix různých výrobců. „Polovina autobusů bude Iveco,“ potvrdil Adamka.

Smlouva s dopravcem je uzavřena tak, že kraj přebírá riziko výše vybraných tržeb. „Společně s novým dopravcem také plánujeme spustit vlastní tarif Plzeňského kraje, který budou moci lidé využívat jak pro vlaky, tak pro autobusy, a jak pro jednotlivé jízdné, tak pro předplatné. Rozhodnete-li se cestovat veřejnou dopravou v rámci Plzeňského kraje, bude vám na cestu stačit vždy jedna jízdenka,“ vysvětluje Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy. „Nebudete muset řešit, se kterým dopravcem pojedete levněji,“ doplňuje.

Za rok touto dobou se Plzeňský kraj chystá představit celou flotilu nových vozidel veřejnosti. Lepších podmínek se dočkají nejen cestující, ale i řidiči, kteří jistě ocení automatickou převodovku, klimatizaci, jednoduché odbavení Plzeňskou kartou či pohodlné sedačky. Dodržování jízdních řádů a návazností spojů bude sledováno dispečinkem. Nové autobusy poznáte na první pohled, budou v jednotném vzhledu v barvách Plzeňského kraje. Nový dopravce zahájí provoz v průběhu příštího roku.

Dosažená cena je v kontrastu s Ústeckým krajem, který se rozhodl využít pro regionální autobusovou dopravu hlavně svého vlastního dopravce. Platit mu bude za kilometr více než 47 korun, tedy o čtvrtinu více než v Plzni Arrivě.

Tagy Arriva Integrovaná doprava Plzeňska Plzeňský kraj
21 komentářů