Antimonopolní úřad se omluvil na svých stránkách RegioJetu za své výroky

Flixbus versus Regiojet. Kdo nakonec bude ten vzadu? Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářFlixbus versus Regiojet. Kdo nakonec bude ten vzadu? Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jde o další pozůstatek z dob, kdy antimonopolní úřad vedl Petr Rafaj.

Společnost RegioJet dosáhla definitivně vítězství nad Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za jeho výroky o sporu s FlixBusem. Vrchní soud v Olomouci pravomocně rozhodl o tom, že se musí antimonopolní úřad omluvit za své výroky.

Tento týden se na stránkách ÚOHS objevil text, ve kterém se omlouvá RegioJetu za obsah tiskových zpráv nazvaných „Flixbus soutěží férově, odmítl snahy konkurence o koordinaci cen“ a „Výzvy k dodržování cen jsou ze soutěžního hlediska problematické“ zveřejněných v květnu 2019.
Tyto nevyváženě a zavádějícím způsobem informovaly o postupu společnosti RegioJet a.s. vůči FlixBus CZ s.r.o., ve sporu o případné podnákladové ceny této společnosti, čímž bylo neoprávněně zasaženo do pověsti společnosti RegioJet a.s.,“ uvádí se v textu omluvy. Majitel RegioJetu Radim Jančura uvítal, že je spor u konce.

Jde o další pozůstatek z doby, kdy ÚOHS vedl předseda Petr Rafaj. Už v listopadu 2020 žalobě RegioJetu vyhověl Krajský soud v Brně, ÚOHS se ještě odvolal. Nyní je rozsudek pravomocný.

Předžalobní výzva jako návrh na kartel, tvrdil ÚOHS

ÚOHS, aniž by celou věc řádně prošetřil, tehdy zveřejnil tiskovou zprávu, kde na základě informací od Flixbusu zavádějícím způsobem a jednostranně prohlásil, že RegioJet vyzýval Flixbus k cenovému kartelu nebo pokusu o něj,“ uvedl v listopadu 2020 mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Antimonopolní úřad vydal tiskovou zprávu poté, co RegioJet napsal v předžalobní výzvě FlixBusu, aby nenabízel podnákladové ceny. „Návrhem na dodržování určitých minimálních cen se společnost RegioJet dopustila jednání, které mohlo směřovat k uzavření kartelové dohody, avšak díky odpovědnému přístupu společnosti FlixBus a jejímu veřejnému distancování se od zmíněného návrhu k němu nedošlo,“ uvedl tehdejší 1. místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

ÚOHS krátce po zveřejnění tiskovou zprávu po stížnostech RegioJetu zkrátil a zmírnil. FlixBus postupně svůj ceník v Česku změnil. Skončila tak doba, kdy byl například mezi Libercem a Prahou o polovinu levnější než RegioJet. RegioJet už tehdy uváděl, že nešlo o žádný pokus o kartel, ale řádnou předžalobní výzvu. „Flixbus se snažil cíleně poškodit ostatní dopravce a jejich cestující tím, že na trhu jezdil za podnákladové ceny. Ty nepokrývaly ani 55 % nákladů. Obranu před takovým jednáním určitě není možné považovat za jakýkoli cenový kartel a ani pokus o něj,“ dodal Ondrůj.

Tagy FlixBus RegioJet ÚOHS Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
40 komentářů