Aerolinky ruší lety do USA kvůli spuštění 5G. Operátoři proto odloží spuštění nové mobilní sítě

Airbus A380 Emirates v Los Angeles. Foto: LAXAirbus A380 Emirates v Los Angeles. Foto: LAX

Mobilní operátoři jsou frustrováni kroky amerického úřadu civilního letectví.

První letecké společnosti ruší lety do Spojených států amerických z velmi netradičního důvodu: spuštění nové mobilní sítě páté generace (5G) v okolí některých letišť. Mají obavy z letové bezpečnosti. Americké telekomunikační společnosti oznámily, že kvůli tomu start odloží.

Emirates dnes oznámily, že na neurčito pozastavují lety z Dubaje do celkem devíti měst v USA, Zachovají provoz do New Yorku, Washingtonu a Los Angeles. Stejný krok o pár hodin dříve oznámily japonské All Nippon Airways a JAL. British Airways namísto boeingů do USA začaly nasazovat airbusy. Boeing totiž upozornil na možný problém u letadel 777 a 747.

Ze spuštění sítě 5G se v USA stalo nečekaně diskutované téma. Zatímco v Evropě start těchto sítí označovali někteří ezoteričtí pomatenci za důvod šíření covidu-19, v USA do startu provozu vážně vstoupily americké letecké společnosti. Ty se obávají, že by nová síť mohla ovlivňovat zařízení v letadlech a způsobit rozsáhlé výpadky v letecké dopravě. Požadují, aby byl provoz sítě v okolí letišť zakázán.

Novou 5G síť v pásmu C, která nabízí vyšší rychlost přenosu dat a širší pokrytí, spustí operátoři AT&T a Verizon ve středu. Společnost AT&T dnes nicméně oznámila, že odloží spuštění provozu nových telekomunikačních věží v okolí některých letišť a bude spolupracovat s regulátory na vyřešení sporu. Firma Verizon pak uvedla, že se „dobrovolně rozhodla omezit svou 5G síť v okolí letišť“.

Rušení přístrojů

Federální úřad pro letectví (FAA) varoval, že nová síť by mohla případně vyvolat rušení, které bude mít vliv na citlivé přístroje letadel, jako jsou výškoměry, a výrazně ztížit provoz za snížené viditelnosti. Dodal, že bude nadále usilovat o to, aby zajistil, že cestování bude bezpečné i v době, kdy mobilní operátoři zavádějí 5G.

„Jsme frustrováni neschopností FAA uskutečnit to, co již uskutečnilo téměř 40 zemí, tedy bezpečné zavedení 5G technologie bez narušení leteckých služeb,“ uvedla firma AT&T.

Aerolinky v dopisu adresovaném řediteli Národní ekonomické rady Bílého domu Brianu Deesovi, ministrovi dopravy Petu Buttigiegovi, šéfovi FAA Stevu Dicksonovi a šéfce Federální komise pro spoje (FCC) Jessice Rosenworcelové varovaly, že spuštění nové služby může způsobit, že dopravci nebudou moci používat velkou část svých dálkových letadel. Odstavení letadel by podle aerolinek znamenalo, že desítky tisíc Američanů zůstanou v zahraničí a v letecké dopravě v USA nastane chaos.

Zdopravy + ČTK

Tagy 5G emirates FAA USA
39 komentářů