egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Aerolinky budou dál létat mezi Evropou a USA, výrazně ale redukují provoz

První let A350-900 pro Air France. Foto: Airbus
První let A350-900 pro Air France. Foto: Airbus

Letecké spojení mezi kontinentální Evropou a USA bude i po vydání zákazu vstupu cestujících z evropského schengenského prostoru alespoň částečně v provozu. Umožní tak návrat evropských obyvatel z USA, tak i amerických občanů zpět do USA. Většina dopravců dnes oznámila, že spojení částečně, i když ve velmi omezeném rozsahu, zachovají.

Opatření vyvolalo dnes na řadě letišť chaos, ceny letenek prudce stouply často na několikanásobek běžných cen. Řada lidí pospíchá zpět domů, než začne od soboty platit velké omezení letů.

Americké rozhodnutí se týká cestujících, kteří poslední dva týdny pobývali v schengenském prostoru. Neplatí pro cestující z Velké Británie a Irska a amerických občanů. USA uvedly, že do země nevpustí nejen nikoho přilétajícího ze schengenského prostoru, ale i toho, kdo není občanem USA. Přesto ze zemí schengenského prostoru budou letadla dál létat.

Air France oznámily, že v omezeném režimu zachovají provoz linek z Paříže do Atlanty, Chicaga, Detroitu, Los Angeles, New Yorku, San Francisca a Washingtonu. Firma čeká na vyjádření amerických úřadů, zda může zachovat provoz do Miami, Bostonu a Houstonu.

Lufthansa nechá v provozu z Frankfurtu do Chicaga a na Newark, ostatní lety skončí. Austrian bude dál létat z Vídně do Chicaga, Brussels Airlines z Bruselu do Washingtonu. Swiss bude nadále provozovat spojení z Curychu do Chicaga.

Velké škrty nachystal Norwegian, u kterého se opět mluví o tom, že současnou situaci nemusí přežít. Firma zrušila většinu letů z Evropy do USA ze schengenského prostoru.

V provozu zatím zůstává spojení i polského LOTu z Varšavy do New Yorku a Chicaga. Létat budou zatím i některé linky amerických dopravců Delta, American a United.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jeníček

Jen by mě zajímalo, jak to budou dělat s evropskými posádkami a jejich layovery…

Japak

Alespoň si ruzynští kluci nemuseji lámat hlavu s další dráhou, nebude potřeba!

jirka

doma budou, už se narajzovali dost ! :-)))

Lkprak

Tušíte někdo, zda se zákaz vstupu do některých zemí pro české občany i týká i tranzitu přes jejich letiště, aniž přitom opustím tranzitní prostor?

Robert

USA nemají na letištích skutečný transit jako jinde ve světě, musí se projít imigrační a celní kontrolou.

Michal

Transit by musel byt delsi nez 14 dnu 🙂 To narizeni rika, ze kdokoliv kdo behem 14 dnu pred vstupem do USA navstivil Shengen…

v.sp

Tak USA tranzit neumi, tam se musi vzdy vstoupit na uzemi USA. (Kdysi byla treba vyjimka pro primy NZ1/2, tj. AKL-LAX-LHR, ale tu uz taky pred lety zrusili).

Nebo mate na mysli nejakou jinou konkretni zemi?

Lkprak

Děkuji všem za odpověď, ale já to myslel (a špatně jsem se vyjádřil i vzhledem k tématu tohoto článku) to nařízení české vlády o zákazu vstupu do něterých rizikových zemí. Zda teoreticky mohu letět třeba Praha – Frankfurt – nějaká třetí, neriziková země…

Lkprak

To nemusíte, jen mně napadlo, jestli to tady někdo náhodou neví.

Lkprak

Tak už to vím, jde to. Psal jsem dotaz na FB MZV a přišel mi odkaz na jejich web, kde se to řeší.

„Doslova se tam píše: Jsem občan ČR a v rizikové zemi jen přestupuji v rámci letu z Prahy. Je to možné?

Pokud letíte z Prahy, není přestup v rizikové zemi problém. Stejně tak na cestě zpět. Počítejte ale s dopravními komplikacemi. Pokud odlétáte z Rakouska, Německa či jiné rizikové země, na letiště se nedostanete.“

Viz: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/vyhlaseni_nouzoveho_stavu.html?fbclid=IwAR0DlVpnOUgf0c6aweP_o3r9WoYxtso_CqOkUWZUW2TIh8l2EynRAdO1XaA

Vnejší pozorovatel

Hm, jen počkejte, až to zjistí Prymula…

Lkprak

Ano, beru tento stav pouze za dočasný. Co bude dál, jsem sám zvědav.

Pette

Sovetska vojska u nas byla taky jenom docasne…👍