Firma Royal Caribbean převzala ve Francii největší turistickou loď světa
Francouzský stavitel lodí, firma STX, předala v přístavu Saint-Nazaire novému majiteli k užívání dosud vůbec největší turistickou loď na světě.
Francouzský stavitel lodí, firma STX, předala v přístavu Saint-Nazaire novému majiteli k užívání dosud vůbec největší turistickou loď na světě. Informovala o tom zahraniční media, například France24.
Plavidlo Symphony of the Seas si objednala společnost Royal Caribbean před necelými čtyřmi lety jako sesterskou loď k podobně gigantické Harmony of the Seas.
Obě lodě měří na délku shodných 362 metrů (1188 stop), mladší Symphony ale o dva roky starší sestru mírně předčí ve velikosti vnitřních prostor. Rozdíl činí méně než jedno procento. Pro srovnání, délka největších nákladních lodí se pohybuje kolem 400 metrů, Titanic měřil necelých 270 metrů.
Loď byla předána v pátek, na svou první cestu by se měla vydat začátkem dubna. Nadcházející sezonu stráví ve Středomoří, poté se vydá na službu do Karibiku, domovským přístavem jí bude Miami.
Symphony of the Seas má ponor devět metrů a na 18 podlažích nabízí 2700 kabin, které pojmou zhruba 8000 osob včetně 2200 členů posádky. Díky technologickým vylepšením má být o trochu rychlejší a tišší než Harmony. Disponuje například kluzištěm, aquaparkem, basketbalovým hřištěm, divadlem nebo horolezeckými stěnami.
„Poměrně hmatatelně jsme výrobci poděkovali. Vlastně jsme poděkovali miliardkrát, každé poděkování znamenalo jedno euro,“ žertoval šéf Royal Caribbean Richard Fain s odkazem na cenu lodi. Podle Wikipedie cena činila zhruba 1,4 miliardy dolarů (cca 29 miliard korun).
Royal Caribbean provozuje 25 velkých turistických lodí, další má objednané. Zásadou je, že jména všech končí na „of the Seas“, například Anthem of the Seas nebo Legend of the Seas. Firma podle Wikipedie ovládá přes 20 procent trhu mořských okružních jízd.