Hyundai neuspěl u Nejvyššího soudu s milionovou žalobou na dealery, kteří odešli
Společnost Hyundai Motor Czech (HMCZ) definitivně prohrála spor s jedním z dealerů, který se rozhodl s prodejcem korejské automobilky v
Společnost Hyundai Motor Czech (HMCZ) definitivně prohrála spor s jedním z dealerů, který se rozhodl s prodejcem korejské automobilky v roce 2014 ukončit spolupráci.
Nejvyšší soud zamítl dovolání HMCZ (český distributor této značky, výroba v Nošovicích je pod společností Hyundai Motor Manufacturing Czech) proti rozhodnutí Vrchního soudu. Ten už v listopadu 2016 odmítl odvolání proti rozhodnutí Městského soudu, který žalobu HMCZ proti olomoucké společnosti Nispol i jejímu majiteli Jiřímu Fialovi z většiny zamítl. Bývalý olomoucký dealer musel zaplatit jen čtvrt milionu korun za jednu ze směnek.
HMCZ se domáhal v žalobě 6,75 milionů korun za údajné porušení obchodních podmínek formou bianco směnek včetně šestiprocentního úroku. V seznamu porušení obchodních podmínek bylo například i to, že dealer byl podepsaný pod dopisem tehdejšímu premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi, ve kterém byla stížnost na chování HMCZ. Nejvyšší soud rozhodl už v listopadu, písemné vyhotovení usnesení rozeslal účastníkům sporu teprve na začátku roku. Redakce Zdopravy.cz má usnesení k dispozici, zatím není ve sbírce rozhodnutí dostupné online.
Pro HMCZ jde zatím ale jen o drobné: zaplatit musí jen necelých 67 tisíc korun za právní zástupce žalovaných. Ve hře je ale podstatně více u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře, kde se naopak část dealerů domáhá zaplacení škod v řádu desítek milionů korun. V mezitimním rozhodnutí se už arbitři přiklonili na stranu prodejců, k rozhodnutí o výši škod zatím nedošlo.
Žalobu z většiny zamítl už dříve Městský soud v Praze, později i Vrchní soud, teď jejich rozhodnutí potvrdil Nejvyšší soud. K Nejvyššímu soudu míří i spory s jinými dealery, které rovněž HMCZ u Vrchního soudu prohrál. Hyundai v tomto sporu zastupuje advokátní kancelář Havel, Holásek.
Firma HMCZ na dotazy k prohranému soudu nereagovala, podobně jako v minulosti. I přes fiasko u soudu s první žalobou se HMCZ nevzdává a už loni na jaře poslala všem rebelujícím dealerům předžalobní výzvu, v které požaduje po každém přes 30 milionů korun za „kolektivní bojkot“.
Šéf asociace: naprosté selhání celé korporace
Podle předsedy Asociace malých a středních podnikatelů Karla Havlíčka jde v případu žalob HMCZ proti dealerům o očekávané rozhodnutí, kterým se „ukončuje zatím největší šikana nadnárodní korporace vůči malým prodejcům, kterou jsme za posledních dvacet let zaznamenali.“ „To, že jedna z nejsilnějších značek na trhu zneužije vůči svým obchodním partnerům svoje postavení a zaktivuje bianco směnky, aniž by existoval jakýkoliv dluh, je naprosté selhání celé korporace, jejich tuzemských manažerů a poškození značky jinak dobrých vozů,“ uvedl Havlíček.
Asociace do sporu před třemi lety vstoupila. „Nešlo jen o právní a ekonomickou pomoc, ale snažili jsme se je udržet v psychické kondici, neboť cílem Hyundai bylo bývalé dealery a jejich rodiny zcela zlikvidovat. Z debaklu Hyundai ale radost nemáme, byla možnost několikrát spor ukončit, osobně jsem jednal jak s vedením HMCZ, tak s jejich právníky, ale jejich cílem nikdy nebyla snaha o dohodu, ale prodlužování sporu, což měla být i výstraha pro současnou obchodní síť Hyundai v ČR, neboť praktiky dovozce pokračují dále,“ dodal Havlíček.
Hyundai od roku 2014, kdy naplno vypukl spor s částí prodejců, snížil svůj tržní podíl z 9,85 na 7,89 %.