Zrekonstruované nádraží v Českých Budějovicích se stalo památkou roku

Stavbaři vrátili budově podobu, jakou měla v době uvedení do provozu v roce 1908.
Téměř čtyřletá rekonstrukce zchátralé nádražní budovy v Českých Budějovicích vynesla této stavbě titul Památka roku 2024, který každoročně vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
„Velmi nás to potěšilo. Naše nádraží je opravdu krásné a máme z něj všichni radost, protože je to důstojná vstupní brána do Budějc, která doslova prokoukla od střechy po podlahu,“ komentovala to primátorka města Dagmar Škodová Parmová.
První velká rekonstrukce novorenesanční nádražní budovy z roku 1908 začala v červnu 2020 a završila se v únoru 2024. Oproti očekáváním se protáhla o rok a půl, neboť se ukázalo, že památka je v mnohem horším stavu, než se čekalo.
Například některé nosné konstrukce se musely zbourat a postavit nově, našly se jen ledabyle opravené škody po bombardování, objevily se problémy s kanalizací a především spodní vodou, kterou musel zastavit betonový sarkofág. To vedlo k nárůstu ceny z necelých 700 milionů korun na více než miliardu.
Stavbaři vrátili budově podobu, jakou měla v době uvedení do provozu. Veškeré následné zásahy byly odstraněny.
Rekonstrukci provedly stavební firmy Metrostav, Edikt a Avers.
Památka roku 2024 – výsledky
kategorie velká (nad 2 mil. Kč)
1.místo – Budova železniční stanice – České Budějovice – Jihočeský kraj
2. místo – Tvrz – Bělá nad Radbuzou – Plzeňský kraj
3. místo – Stříbrný dům – Jihlava – Kraj Vysočina
kategorie malá (do 2 mil. Kč)
1. místo – Městský dům č.p. 31 – Příbor – Moravskoslezský kraj
2. místo – Restaurování obrazu „Domov“ – Ivančice – Jihomoravský kraj
3. místo – Vodní kaple sv. Jana Křtitele – Sázava pod Křemešníkem – Kraj Vysočina
Památka roku
Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (nemusí přitom jít o „kulturní památky“ dle zákona). Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty.
Podívejte se, jak se měnilo českobudějovické nádraží