Byznys mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem vzkvétá, Emirates přidávají lety
Na trase působí čtyři dopravci, Emirates přidají rotaci od konce října.
Letecká společnost Emirates přidá od 30. října na linku mezi Dubají a izraelským Tel Avivem druhou denní rotaci. Přidaný ranní let je podle dopravce reakcí na vysokou poptávku po cestování na této trase. Každodenní provoz zahájily Emirates teprve před necelým měsícem, mezi oběma zeměmi se může létat po více než 40 letech vyhrocených vztahů necelé dva roky. Nový spoj obslouží Boeing 777-300ER v konfiguraci tří tříd.
Původně nepředstavitelná letecká trasa zažila vzkříšení na sklonku roku 2020, kdy na linku začala prodávat letenky flydubai. Téměř ihned poté zažilo spojení rychlý rozmach za přispění linek El Al a již zmíněných Emirates. Jejich nízkonákladový partner flydubai létá z Dubaje do Tel Avivu dokonce čtyřikrát denně. Do Abú Dhabí pak létá Wizz Air a každodenní spojení provozuje Etihad.
Napjaté vztahy mezi Emiráty a Izraelem se začaly uvolňovat během léta roku 2020, kdy došlo k podpisu normalizační dohody mezi oběma zeměmi v Bílém domě ve Washingtonu. Prezident Spojených arabských emirátů (SAE) dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak spolu nyní mohou obchodovat a uzavírat finanční dohody. Dekret formálně ruší zákon z roku 1972 zavedený krátce po vzniku SAE. Právní úprava odrážela tehdejší postoj arabských zemí, podle něhož bylo možné stát Izrael uznat jen za předpokladu, že bude existovat samostatný palestinský stát.
Z dekretu těží také Gulf Air, který spojil Izrael s Bahrajnem. Emirates tvrdí, že silné bilaterální vztahy mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem jsou viditelné ve vzrůstajícím počtu podniků, které byly založeny po uvolnění napětí na obou stranách. V současnosti v SAE působí více než 500 izraelských společností a očekává se, že obchod mezi SAE a Izraelem do konce roku 2022 dosáhne 2 miliard USD.