Letecké společnosti Letectví

33 hodin mimo provoz. Gatwick po uzavření kvůli dronům obnovil provoz

Boeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - Norwegian
Boeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - Norwegian

Druhé největší letiště ve Velké Británii obnovilo v pátek ráno po více než 33 hodinách provoz. Důvodem kolapsu na letišti byl provoz dronů v jeho blízkosti, které ohrožovaly letadla.

Po výbuchu islandské sopky v roce 2010 šlo o největší narušení provozu ve Velké Británii, které přišlo navíc ve velmi nevhodnou dobu předvánoční špičky. Kolaps letiště narušil cestování stovkám tisíc lidí včetně linek z Prahy.

K zahájení provozu došlo dnes v 7:15, letiště ale varuje před velkými zpožděními a stále i rušením některých letů. První vzlétlo letadlo z Gatwicku do finského Rovaniemi.

Policie ani armáda nenašla pachatele, který drony pilotoval. Podle úřadů ale nenasvědčuje nic tomu, že by šlo o teroristický útok. Drony z okolí letiště zmizely.

K zastavení letů došlo ve středu ve 21.03 poté, co byly v okolí letiště spatřeny dva drony. Jejich vlastníci je u letišť nesmí provozovat. S drony má problém čím dál více letišť. Ve Velké Británii za provoz dronů v pásmu kilometru od letiště hrozí až pětileté vězení.

Část letů byla odkloněna na jiná letiště v Londýně, část byla zrušena.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Letadla byla odkloněna nejen na jiná londýnská letiště Heathrow, Stansted a Luton, ale i do Manchesteru, Southendu, Liverpoolu, Birminghamu a Cardiffu ve Spojeném království, ale také i do Paříže a Amsterdamu.To jen na dokreslení, kam všude museli cestující kvůli nějakýmu magorovi letět….

Jan Sm

Případně dopadený pachatel nemá dle mého ve vězení co dělat, nýbrž by měl platit způsobenou škodu. To by měl o zábavu postaráno do konce života.

Kubrt

Existuje nějaká možnost, jak takový dron zneškodnit (a aby při tom nebyli ohroženi civilisti).

Kubrt

Pardon, na konci měl být samozřejmě ?.

Jenda

Armáda umí dálkově převzít nad dronem kontrolu a donutit ho přistát. Komerční drony mají bezpečnostní díru v podobě automatického návratu pro případ problému. Toho se dá využít. AČR to prý umí velmi dobře. Psal o tom Ivo Zelinka na Twitteru.

Nicky

Tohle budou určitě ruský drony, protože měly nápisy v azbuce.

Jen tak

Nesmite tolik vsemu verit. Zas tak jednoduse to nejde. Totez se tyka onoho “automatickeho navratu”…

Martin V.

Tak co s tím? Obávám se, že podobných případů bude přibývat. Něco jako počítačové viry, ty taky kdysi nebyly a teď s nimi musíme žít.