31 kilometrů, 5 cen a rozdíl až 27 korun. Ze spojení Česká Lípa – Děčín je ukázka tarifní džungle

Nejlevnější jízdné mezi oběma městy podražilo o pětinu.

266 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav Veverka

Když jsou na začátku vágně formulované podmínky soutěží je jasné, že za běhu se to pak mění těžko. Problém je v přílišné volnosti dané krajům v organizaci dopravy. Zavedli jsme SJT a nakonec to vypadá, že budeme n na sérii na sebe navazujících IDS dokladů a tu a tam nějakého soukromého dopravce.

Romanero

Daleko větší haluz např. Mělník – Kutná Hora. Železniční tarif 114-187 Kč, PID 50 Kč.

mezera

Možná bychom si měli připomenout některé vlastnosti SJT: 1) Vlastník Systému jednotného tarifu je Česká republika – Ministerstvo dopravy, IČO: 66003008 2) Správce SJT je osoba, která je Vlastníkem SJT smluvně pověřena ke komplexnímu zajištění provozu SJT. 3) Dopravce dobrovolně uzavírá s vlastníkem SJT Smlouvu o přistoupení k Systému jednotného tarifu. 4) Základním účelem SJT je umožnit využití dopravních služeb více dopravců v České republice, primárně v oblasti železniční dopravy, na základě jednotného přepravního dokladu. 5) Tarifní podmínky SJT zveřejňuje Vlastník SJT ve spolupráci s Ministerstvem financí. Vlastník SJT ve spolupráci s misterstvem financí České republiky se zavazuje jednou ročně… Číst vice »

dolf

Opět neschopnost MD ZAVÉST JEDNOTNOU JÍZDENKU z A do B jako ve Śvýcarsku a´t jedu tím co je pro mne nejvýhodnější. TAM jim hromadná doprava funguje a lidé ji využívají raději než auto.

Petr Zdobinský

Úsek Jedlová – Rumburk – tam jsou dokonce 3 dopravci. To znamená – krajský tarif DÚK, ČD, Trilex a Arriva + One ticket. Dále já mám IN25. I když vyhodím půl hodiny svého času a najdu si nejlevnější lístek, průvodčí mi prodá jiný. Pokud jede více lidí, je to ještě horší. Např. dospělý s IN25, dospělý a dítě 12 let. Najdi si cestující to nejlevnější pro rodinu ……

Tomáš z M

Když tak čtu názory chválící soutěž mezi dopravci, tak nějak nevím … SRN nikdy kapitalismus nezrušila, přesto tam zavedli jednotnou jízdenku. Navíc naprosto v neuvěřitelné ceně. Tak ten trh asi nemusí spočívat v nepřehledné změti tarifů a jejich výjimek.

Tomáš z MB

Naprostý souhlas – konkurence má být, ale postavit se má systém obrácený – kdo se nevejde do nákladů, má smůlu.

Thijs

můžete prosím Váš blábol, týkající se pana Blažka, nějak věrohodně vysvělit a dokázat?

xyz

Nicméně ta „jízdenka za neuvěřitelnou cenu“ byla zavedena NAD RÁMEC existujících tarifů (jednotlivých dopravních spolků, případně dopravců), tzn. zvýšila počet variant ve výši jízdného (tzn. to, co je zde kritizováno i v relaci Česká Lípa – Děčín).

LKB

Myslím, že nejlepší by nyní bylo vytvořit podmínky pro nákup krajských tarifních jízdenek na portálech jako Seznam Jízdní řády, IDOS, Bahn.de, cd.cz apod. K tomu je však třeba, aby tomu kraje šly do jisté míry naproti umožněním ekonomického modelu pro tento alternativní distribuční kanál a pravděpodobně také zahrnutím nákladů pro tohoto portálového zprostředkovatele. Pak lidí přestanou řešit, že tam je více různých tarifů a prostě si naklikaí ten, co se jim bude nejvíce líbit (třeba že bude nejlevnější).

Pepa z Depa

Ono by úplně stačilo, kdyby existovala nějaká autorita nad všemi IDS, která by držela místní krále a králíky trochu na uzdě. Tím myslím to, aby věci, které mohou být stejné, byly stejné v celé České republice (například zavazadla).

xyz

A ta autorita by nebyla „králem“?

P. S. nad rámec všech IDS je One-Ticket. Státní. Přesto zde značně kritizovaný.

MHD

One Ticket je tarif poslední záchrany. Díky své cenové politice.
Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by byl levnější, než krajské jízdné.
Dobré by bylo, kdyby ta aplikace uměla prodávat lomené jízdné. Resp. umělá spočítat nejvýhodnější bod přechodu.
Např.: Když jedu z Prahy do Ústí, mám mít hranici mezi PID a DUK v Roudnici, Hněvicích, nebo Kralupech?

Tuzemák

Tak je pravda, že nějaký sjednocení by v tom krajsko-celostátním zmatku bylo fajn. Přiznám se jako IDS neznalý, neb se tu s tím kraj se..e x let nevím vlastně jak v tom cestovat. Já znám jen postaru dojdu na pokladnu/ k řidiči koupím a jedu-jednoduchý jak záchod. Sorry. Nebo online, ale zas už musím zjstit co tam zase jezdí za dopravce. A když jsem na trati kde jich jezdí víc tak dávt pozor na danné trati ať mám lístek na toho správného, nebo vzít si na vlak ten celorepublikový, ale ten je zase snad všude oproti krajům zbytečně drahý. No… Číst vice »

Karl von Bahnhof

Bývaly doby, kdy bylo drzostí mít dvojí ceny (pro cizince s přirážkou „však na to mají“).

Dneska jsme dál. Máme patery ceny a dokonce pro našince.

Před nedávnem jsem byl nucený použít tarif ODIS. Když jsem zjistil, že v MHD, kdybych si stáhl jakousi aplikaci, bych platil cca polovinu, cítil jsem se docela podfouknutý.

Jak tady někdo napsal. Nemám čas ani zájem skládat státní zkoušku z tarifů. Chci si koupit jízdenku a cestovat. Tarifní figle ať si řeší šotouši u piva.

xyz

Tak si tu jízdenku kupte a cestujte.

Jak jste to dělal v době, kdy žádné IDS nebyly? Při cestách v MHD/vlacích/autobusech…

Tomáš z MB

Promiňte, ale to, co popsal Karl v. B. je dost známý jev z psychologie obchodu … takže je spíš atypický ten, kdo to tak necítí.
Je normální se cítit podveden, když zjistíte, že něco lze získat levněji, jen „se proklikat“ – úplně stejně spoustě pacientů vadí, když zjistí, že lék lze v lékárně na druhém konci náměstí dostat levněji – a radou, že si mohli náměstí obejít jim nebude zrovna konvenovat.

V.N.

Když čtu zdejší příspěvky, mám pocit, že současný nepořádek, chaos a zmatečnost , kdy na jedno spojení může být celá řada nabídek mohou obhajovat maximálně šotouši, pro které je tak svět pestřejší anebo úředníci , kteří by jinak neměli práci. Člověk, který se na dopravu dívá v globálu z toho radost mít nikdy nemůže.

Pepa z Depa

Konečně rozumný názor.

xyz

„Celá řada nabídek“ byla i v době, kdy všechny vlaky v té oblasti provozovaly ČD, a.s. a ještě bez IDS (obyčejné jízdné, zákaznické jízdné, sleva pro skupiny, víkendová jízdenka tří různých názvů, všednodenní jízdenka tří různých názvů atd.).

Tomáš z MB

Neznám normálního člověka který by to považoval za přínos.

Vašek H

IDOLka je aplikace pro masochisty, ne pro obyčejné lidi

Tomáš

Cestování vlakem, zvláště do míst, kde to neznám, je dneska díky tomuhle taková bojovka. Tím lepší, pokud člověk musí využít více dopravců a nespláchne cestu klasicky automaticky s ČD In25. Oneticket, který je první na ráně, je spolehlivě nejdražší varianta. Člověk proto musí počítat s jízdenkami jednotlivých dopravců a s integrovanými systémy. Musí si zjistit, zda zde neexistuje u příslušné integrované dopravy nějaká výhodná síťová jizdenka, případně nějaký výhodný přesah za hranice kraje. Spočítá nejvýhodnější kombinaci a pak zjistí, že určitou jízdenku během cesty nemá možnost koupit online, protože na to nemají dělanou aplikaci (donedávna problém třeba u Idsok). Tudíž… Číst vice »

JanO

Hezky napsáno. Doplnil bych, že taky musí zjistit, zda na výhodné krajské jízdné nepotřebuje kartičku.

xyz

Přičemž s ČD, a.s. (ba v prvním roce to byly ještě ČD, s.o.), bylo nutné mít „kartičku“ pro rozumné jízdné již od 1. 1. 2002.

Vznik prvních IDS (PID, IDS JMK) tuto „nutnost kartičky“ eliminoval.

Honnzok

Akorát stačila jedna a řešila většinu cest po železnici. Dneska… Bude mít člověk 5 aplikací v telefonu a bude přemýšlet v které si zrovna koupil jízdenku…

xyz

Jezdil jsem donedávna vlakem po celé ČR, aniž bych měl Smartphone.

A to jsem používal různé jízdenky, od jednotlivých krajských přes celostátní týdenní One-Ticket až po Jízdenky na léto.

Sám vymezujete jen „cesty po železnici“, přičemž reálný začátek a konec cest je jen v části případů na železnici. V ostatních případech: návazná MHD, návazné regio-busy.

V.N.

OK, pro Vás jako pro šotouše je současný stav špička. Ale obyčejný člověk- nešotouš- nikdy nebude studovat nějaké nabídky. Ten radši sedne do auta a pojede autem. Zvolí nejjednodušší řešení…

Mimopražský

Přesně takhle to řeším. Autem. A na dopravu v místě nějakou jednorázovou nebo krátkodobou jízdenkou.

Pepa

Škoda, že neexistuje aplikace, která by uměla všechny krajské systémy a e-shopy dopravců a automaticky by porovnala a spočítala nejvýhodnější cenu podle místa nástupu a výstupu, data, času a počtu osob. Možná námět pro vývojáře. Mohlo by se to zahrnout do vyhledávačů spojení a jízdních řádů. Cestující by to určitě ocenili.

Dálkový cestující

A co jako? Lépe než konkurence mezi tarify, když už je omezená doprava na nějaký vysoutěžený monopol jednoho dopravce. Než monopolní stále rostoucí cena. Takhle totiž funguje trh, když přijdete třeba na aliexpress tržiště, tak jedna věc stojí 1.000 růzbých cen. Jeden to kupuje v akci za 1,1 euro, jiný méně schopný za 5 euro. V prvním případě šikovnost nakupujícího, v druhém případě šikovnost prodávajícího. Ale to společné to má v tom, že se zboží dostane k zákazníkovi nějakým kanálem. Jeden má čas hledat výhodnější, druhý ne. A co je obchod? Že obě strany jsou spokojené. Jasně uberte prodejní kanály… Číst vice »

Dálkový cestující

ČD státní firma jsou nejdražší dopravce a budou stále dražší než konkurence – stát nikomu nepatří, takže ten tlak na efektivitu tam prostě nebyl, není a nemůže být. Když se podíváme na západ, tak vidíme jaké to jsou nekonkurenceschopné molochy, které fungují jenom proto, že ostatním soukromým subjektům je zakázano konkurovat. Např u nás bus flixbus – lístek 5 euro, DB vlak 16 euro – přišla regulace a zákaz, teď už stojí 18 euro těch pár km. Za to dojedu busem do Prahy a dám si tam oběd, co tady pár desítek km doveze státní moloch.

Anonym

Veřejnou dopravu nikdy neměly dostat do kompetence kraje. To vytváření vnitrostátních hranic a ten bordel v tarifech je naprostá katastrofa. Přesně tak to vypadat nemá.

Honza V.

To jako že měla zůstat v působnosti okresů, jako to bylo předtím?

Stráťa

Naopak, jenom zanedbatelný zlomek cest začíná a končí na nádraží a díky tomu že dopravu dostali kraje jezdí pravidelní cestující do práce/školy na jednu jízdenku bez ohledu na to jakým prostředkem právě jedou.
S výjimkou míst kde je hranice krajů navržená bez ohledu na spádovost to funguje celkem dobře a tam kde je ta hranice špatně se kraje mezi sebou postupně domlouvají a situace se zlepšuje.

Laborec425

Tak to je právě ten průšvih. Jestli to plno lidí vidí jako Vy. A jsou přesvědčeni, že je vše v naprostém pořádku.
Ale kdo jezdí a sleduje to desítky let, ten ví své a může jenom brečet, co se to tady děje za absurdity.
Vždyť do dneška se to některé kraje nenaučili a asi se to ani nechtějí učit. Podívejte se na dopravu v ústeckém kraji a na dopravu v karlovarském nebo jihočeském kraji.. docela rozdíly, nemyslíte?

Honnzok

Přesně do té doby dokud nejezdíte mezi krajsky…

Miroslav

To mají na Slovensku a výsledek je jedna velká katastrofa. Sice nemají „bordel“ v tarifech, protože skoro nemají žádné IDS, ale ve výsledku je to jen sociální služba, často obtížně použitelná.

Jenda

Za mě to až takovej problém není, PID (i díky rozšíření do Přelouče nebo Jičína) nebo IDS JMK podle mě fungují skvěle. V některých jiných krajích by to ale chtělo mnohem vyšší nátlak. Myslím, že dost by pomohlo, kdyby všechny krajské jízdenky šly koupit přes Můj vlak, aby obecně všechny IDS zasahovaly i kus za hranice krajů, aby ty krajské aplikace byly rozumně použitelné, aby nebylo třeba speciální kartičku pro každý kraj a taky integrace MHD v krajských městech (poznámka pro Olomouc – ve všech tarifech).

jal

„krajské jízdenky šly koupit přes Můj vlak, aby obecně všechny IDS zasahovaly i kus za hranice krajů, aby ty krajské aplikace byly rozumně použitelné, aby nebylo třeba speciální kartičku pro každý kraj a taky integrace MHD v městech“

Ano, to je třeba ODIS.

Michal M

Kde jsou vnitřní hranice, koumesi?

Blátošlap

Co platí DÚK, jsem nanejvýš spokojený, promyšlenost spojení, tarifní sjednocenost mi vyhovuje. Na veřejnou správu je to maximum možného, znám vesnici, kam toho jezdí více, než za socializmu. Vzor Slovenska, to je katastrofa, to opravdu nechci.

Petr

Problém je že spolu nemluví. Je to počínající separatismus a rozdělování na my a oni. Pokud by se nejdřív udělali mezikrajské spoje a na ty navázali ty vnitrokrajské, tak by to šlo. Ostatně podobně to funguje u mezistýtních spojů.

Mimopražský

Nakobec se ještě bude se slzou v oku vzpomínat na „přehledný“ tarif ČSD (ČD).

xyz

Tohle ale je z principu nesouměřitelné, protože ČSD/ČD jsou jen (menší) částí všech výkonů ve veřejné dopravě.

Naopak to vše je z dob, kdy při přestupu vlak-bus či vlak-MHD bylo potřeba řešit pořízení jízdenky pro každý typ dopravního prostředku zvlášť.

Mimopražský

Zrovna tohle mně osobně, a jistě nejen mně, nikdy zrovna moc nevadilo. Je tedy pravda, že na pravidelné dojíždění je jedna jízdenka na všechno určitě přínosem. Ale nesmí jít o systémově nedokonalý tarif PID. O jiných přehled nemám.

xyz

Zato předtím byly ZÁSADNĚ nekompatibilní tarify vlak vs. regio-bus. Nemluvě o různých objednatelích (resp. tehdy ani nešlo o objednávku v pravém slova smyslu).

Ironií je, že v diskutovaném případě mezi Děčínem a Českou Lípou žádné „vnitrostátní hranice“ nejsou. A v dobách, kdy busy byly objednávány okresními úřady, bylo těch „vnitro-hranic“ daleko víc (bus-linky ukončované v poslední obci okresu).

Tzn. přesně takto to vypadat nemělo.

P. S. Při limitovaném počtu spojů je fyzicky nemožné, aby vše navazovalo vždy a všude. Totéž platí s případnými nesoulady poloh u hranic krajů. Kdyby nebyly tam, byly by zřejmě jinde.

xyz

Taky je ironií, že Ústecký kraj (i když, pravda, taky dost se zpožděním oproti reálné integraci) zavedl integrovaný tarif už cca v roce 2015 (a takový JMK to udělal postupně v letech 2004 – 2010).

Zato MD zavedlo integrovaný tarif pro (mj. tímto ministerstvem objedávané) vlaky až od roku 2020.

Tzn. samo MD integrovalo jako jedno z posledních.

Nixon99

Proč ne, kraje mohou tvořit ucelený dopravní systém. Jako že by dopravu na vsi měl řídit jakýsi ústřední taktový úřad z Prahy? No to by to teprve vypadalo, mít systémové autobusy. Stačí systémové vlaky a přípoje…. VHD je od toho, aby sloužila lidem, když ji potřebují a ne aby poslední spoj do horní dolní hlavně někde hrál na taktovou nulu a ujížděl přípojům, k čemuž by centralizace vedla.Decentralizace na kraje je přirozená, objednávka i realizace VHD je blíže uživateli. . Na tarifní problém a nejen tarifní, dnešní doby se zadělalo hned na začátku,. cca před 15-ti léty a po celou… Číst vice »

Honza V.

Mě zase štvalo na autě, že na něm pořád člověk musí něco řešit. Veřejnou dopravu se člověk prostě zaplatí a jede.

Karel Novák

No když zrovna třeba nesněží nebo nemrzne že ?

Staňa Míček

Prvopočátek tohoto problému jsou krajské samosprávy. Každý kraj má svoji armádu úředníků a ti se velmi diví, že lidé cestují VHD i mezi kraji (někdy dokonce i přes dva kraje – jak si to můžou dovolovat!) za prací či běžným sociálním životem. A potom vznikají takovéto 3,1415čoviny, které akorát od používání VHD odradí. Stačilo by jedno opravdu velké bouchnutí do stolu a máme tady jednotný tarifní systém s „garancí“ státu a krajští úředníci by se mohli uspokojovat nad svými připomínkami k dopravě (za předpokladu, že by mohli pouze připomínkovat). Jenže to by bylo levnější a bylo by potřeba méně úředníků.… Číst vice »

xyz

Realita: Os vlaky z Libereckého kraje všemi směry jezdí bez prostojů a bez přestupů „na krajských hranicích“.

A to bez „bouchání do stolu“.

Další realita: cestování na delší vzdálenosti řeší MD (tj. ta „garance státu“).

Jiří Kocurek

A do Německa nepotřebujete mezinárodní tarif.

Bouchání do stolu má jednu velikou nevýhodu: O nás bez nás.

A co se středními školami, které zřizuje kraj? To už bouchači do stolu netuší, co by tím způsobili.

Staňa Míček

Juro, tobě jenom zkopíruju část textu, na který reaguješ: „za předpokladu, že by mohli pouze připomínkovat“.

xyz

No právě – a konečné slovo by stejně měl „někdo jiný“.

Staňa Míček

Tak to jsem opravdu netušil, milý iksypsilonzete, že na delší vzdálenosti to už teď řeší MD. (blik) Mluvím například o rozbourání návaznosti Veselí n. M. – Uherský Brod (a dál). To je typický příklad za vše, když si „kraje“ dělají co chtějí. Né že by spolupráce JMK a ZK nefungovala, ale připadá mi to nepřirozeně centralizované do kr. města. Přitom ty proudy cestujících jsou úplně jiné. Aj do okr. města každý nejezdí. Příkladem může být zrušení přímých vlaků (Brno)-Kyjov-Veselí-Kunovice-Uh. Brod. To bylo slušně využívané a moc dobře si to pamatuju. Ale ZK řekl ne! Budem to tahat všechno přes Hradiště… Číst vice »

xyz

Do Zlína nic centralizovaného není. I tak se tam z horní Vláry dá dojet jen s přestupem.

Spoje jsou z horní Vláry logicky směřované na hlavní koridor do Starého Města u UH (a mj. přes UH coby okresní město).

To, jestli někde je či není krajská hranice, nehraje roli.

P. S. I MD objednává na horní Vláře spoje jedoucí do Starého Města u UH (ba dále do Otrokovic, tzn. blízko krajského města!) namísto do Brna.

Honza V.

Jak vidím, OICT se svého standardu kvality drží i daleko za hranicemi Prahy.

Miroslav

Proč berete IDOS jako etalon? Ve většině případů vám prodá ten skoro nejdražší tarif (OneTicket). To už je lepší přijít na nádraží a koupit si jízdenku v pokladně či ve vlaku. A jste cenově podstatně níže než uvádíte. A to i v případě, kdy nechcete použít nějakou aplikaci či kartu.

Tomáš

Článek přesně vystihuje situaci na železnici. V době, kdy bychom rádi byli ekologičtí a zdůrazňujeme potřebu nechat doma auta, tak potřebujeme jednoduchý a transparentní systém. Takhle když někdo, nedej bože celá rodina, se rozhodne cestovat vlakem a nestráví týden poctivého studia všech tarifů, aplikací a skrytých nabídek, tak zaplatí takový ranec, že si to bude dlouho pamatovat a do vlaku dlouuho nesedne. Na republiku má být jediný integrovaný dopravní systém bus + vlak + MHD !

Miroslav

Takový systém by sice vyřešil tarifní džungli, ale ne už celkovou zaplacenou částku. I když vezmete ty nejlevnější tarify, tak při cestě většího počtu osob („rodiny“) se dostanete vždy nad variabilní náklady auta. Já osobně to řeším tak, že pro kraje, kde cestuji častěji, mám v telefonu aplikace. Tedy v LK jezdím na Idolku – při cenách jízdného se mi ve většině případů vyplatí celodenní a nic dalšího neřeším. V ÚK to samé, koupím si buď příslušnou relaci v aplikaci nebo celodenní. V krajích, kde se vykytnu jednou za rok, to většinou neřeším, a koupím si to, co mi nabídme… Číst vice »

Radim

Mi by stačilo něco jako KlimaTicket (a klidně by mohl být i dražší) a hotovo, vyřešeno… Jenže u nás „to prostě nejde“ takže smůla. Ale váš postup je v pohodě, taky to tak dělám

Jiří Kocurek

Takže obyvatelé využívající mnohdy jen 2 zóny se plácnou přes kapsu, aby celostátní celosíťové bylo levnější.

jardaVi

Jenže třeba jihočeský kraj se pod vedením ODS k ničemu takovému jako aplikace nebo možnost přestupu na jednu jízdenku vůbec nedopracoval. Natož nějaká provázanost dopravy do plzeňského kraje. V roce 2024…

Ech

„Na republiku má být jediný integrovaný dopravní systém bus + vlak + MHD“

Jedna věc je kdo zaplatí provoz (rozúčtování tržeb)

Druhá věc je ochota jednotlivých dopravců se začlenit do integrace, právě s ohledem na nutnost utratit peníze za propojení informačních systémů. Lidově řečeno – aby to nebylo s kanonem na vrabce.

Ale na příkladu UBERu vidíme, že celorepubliková integrace spousty drobných dopravců funguje.

Čili jestli by nebylo nejlevnější koupit software licenci od fy UBER a provozovat něco jako automobilovou spolujízdu UBER, aniž by řídila firma UBER?

Honza V.

Na propojení měli myslet, když ty informační systémy zaváděli.

Ech

Souhlas. Ale to je kdy? 2000? 2005?

Já totiž mluvím i o dopravních systémech dopravců

Jack

Máte naprostou pravdu. Proto si představuji, že u OneTicketu, když je to státní projekt, by kromě možnosti koupě OneTicketu měla být i možnost koupě jízdenek IDS případně jízdenek dopravců. Jinak lidi opravdu vyháníme do aut.

Samostatnou kapitolou je neschopnost vytvořit takovýto systém mezinárodně (rozumějte alespoň v rámci Evropy či EU) s možností koupit si jízdenku podobně jako letenku.

xyz

One-Ticket tu integraci vlaků přináší, přesto je to kritizováno.

DÚK přináší v celém rozlehlém Ústeckém kraji integracci vlak-bus-MHD, přesto je to kritizováno.

🙁

Honza V.

Není kritizováno spíš to, že ty integrované systémy nejsou integrované?

xyz

DÚK je „neintegrovaný“ možná snad v neintegraci EC mezi Ústím a Děčínem (za což ale může MD, ne kraj).

Nebo v čem jiném, podle vás?

Pavel

Je to švanda. Liberalizace tak nějak „počesku“, k tomu pidizemě se 14 kraji. Inu, kdo chce kam…Ale jsme bohatý stát, takže o co jde?

xyz

Česko je středně velká země. Jsou i daleko menší státy.

A co se týče počtu územě-samosprávných jednotek vůči počtu obyvatel, tak srov. např. se Švýcarskem a jeho 26 kantony. Ale ani v Rakousku není tento ukazatel o moc jiný než u nás.

Montano

a co třeba Polsko – powiat Karkonoski (dříve powiat Jelenia Góra) – celé polské podkrkonoší, wojwodswo Wroclav – rozloha našich krajů Liberec, Hr. Králové, Pardubice a kus UL. Ze Sklarskiej Poreby na kraj do Wroclavi = výlet na celý den, jako třeba z Jilemnice do Prahy. Takže ČR je skutečně ministát a zdejší kraje zaměstnávajíci stovky nemakačenků, trochu větší vesnice v Polsku, Třeba rozloha katastru Sklarskiej Poreby = rozloha většího okresu v ČR.

xyz

Ano, Polsko je hodně velký stát.

I proto nesouměřitelné s Českem, jehož počet samosprávných jednotek je vhodné porovnávat s obdobně velkými zeměmi jako Rakousko či Slovensko.

Jiří Kocurek

A víte, že Bavorsko je rozdělené na několik krajů?

Jezdit kvůli každému prdnutí až do Prahy, protože ani v Brně není úřad, který by vedl potřebnou agendu… chápete?

V.N.

Ukazuje se to, co říkám už od prvopočátku. V tak malé zemi mít tak obrovský počet krajů je o ničem. Jenom to daňové poplatníky stojí obrovské peníze a obrovské komplikace. V jednoduchosti je síla. Mám pocit, že politici chtějí spíše díky komplikovanosti všech systémů lidi od cestování veřejnou dopravou odradit.

Původní Pražák

Takže myslíte, že dopravu v ašském výběžku bude ideální organizovat z Prahy? A v Praze rozhodovat, kam půjde kolik nových autobusů, vlaků a podobně? A jestli místo prázdných autobusů třeba neopravit okresní silnici? A pak nadávat na pragocentrismus? Jednoduchý celorepublikový tarifní systém by znamenal platit všude stejnou cenu čistě podle ujetých kilometrů. Opravdu by to veřejné dopravě pomohlo? Stávající systém má samozřejmě své vrozené limity, ale podle mě po drtivou většinu cest funguje lépe, než nějaký vybájený celorepublikový systém, jehož jediná výhoda by byla, možná, jednoduchost.

Viktor Nárožný

Ale jděte. To, že by někdo organizoval dopravu v Ašském výběžku z Prahy v tom nevidím problém. Kdybychom místo zcela nesmyslných krajů fungovali na zemském principu, proč ne ? I lidé z toho Ašského výběžku by měli svého zástupce v nějakém republikovém parlamentu či zastupitelstvu. Ten pražský úředník by stejně byl v kontaktu s lidmi na dopravních odborech obcí, se kterými by ten jízdní řád tvořili společně. Anebo když se na to díváte takovou svoji optikou, jak poté k tomu přijdou obyvatelé Příbrami, že se v Praze rozhoduje o jízdním řádu a o vozidlech na lince Příbram-Sedlčany ? Zkuste se… Číst vice »

jal

Jsem pro, ale musí to být centrálně řízeno ze Zlína.

: – )

xyz

Taky si uvědomte, že nedlouho po vzniku krajů zanikly okresní úřady. A těch bylo o dost víc.

Zemské zřízení s jen cca 3 zeměmi = naprostý nesmysl, příliš malý počet coby mezistupeň mezi státem a obcemi.

Jiří Kocurek

Mnozí vidí jen ty svoje lístky na vlak, ale že kraje vedou i jinou agendu?

Například by se do Prahy muselo převést celé vodárenství, to bude opravdu pružný a odolný systém proti vnějším zásahům. Už tak v praze nejsou lidi, aby zvládali ještě celorepublikovou agendu.

V.N.

Představte si,že takový Drážní úřad je centrálním úřadem se sídlem v Praze ,ale s pracovisti v různých městech. To,že nějaký úřad sídlí v Praze,ještě neznamená,že se v Praze vykonavaji všechny cinnosti toho úřadu…Mate i centrální úřady,které mají sídlo jinde než v Praze…

PvvS

Tohle řízení z jednoho místa už tu bylo a zrovna moc ideální to nebylo.

Jiří Kocurek

Jestlipak by v Praze objednali vlaky z Ústí do Telnice a případně dál do Krupky? Už slyším ten řev: Ať si to kraj opraví za svoje! Totéž zubačku. A Zlín!

Jiří Kocurek

Ještě dodám, že Praha by stěží byla schopná objednat přímé spojení Liberce a Žitavy, natož rychlík do Drážďan. A když, tak za neskutečný mezinárodní tarif.

Proč si to myslím? Od války to nedokázali.

xyz

Ústecký a Liberecký kraj (coby „potenciálně spojitelné“ kraje) ale v objednávce spolupracují (nejen překryvy platnosti IDS, ale i spojitá vozební ramena).

Petr

To stačí jet z příbramského sídliště na berounské sídliště a ještě použít jen PID jízdenku a máte tři ceny za stejnou vzdálenost, protože se nevejdete do času. To, že připřestupu z S60 na S60 nemůžete použít některé jízdenky podle pásem, protože se nevejdete do času. To už je jen malá třešnička na PID dortu.

Tomáš R.

Systém krajských tarifů je principiálně v kombinaci s tarify dopravců a ještě systémem OneTicket, nastaven úplně špatně a tohle je neodvratný důsledek. Když už krajské tarify, měla být od začátku nastavena jednotná metodika tak, aby fungovaly ve všech krajích stejně a existovala jednotná aplikace. To, jak se teď začínají krajské tarify rozšiřovat i do okolních krajů, je prezentováno jako výhoda, ale je to v podstatě přiznání chybnosti celé té původní koncepce. Myslím, že se jednou dostaneme (vrátíme) do stadia mnohem jednodušší tarifní struktury, jen to bude trvat, bude to znamenat vyhozené stamiliony za vývoje všech těch unikátních aplikací, ale pokud… Číst vice »

xyz

V začátcích jednotlivých IDS žádné aplikace neexistovaly. A různé kraje zaváděly IDS v různých obdobích. I tarify jsou různé – někde lze jet různými oklikami i přes různé zóny (např. VDV, IREDO), jinde ne (IDS JMK). Kdo by se komu měl podřizovat a proč? P. S. Rozdílnost tarifů je i např. v Rakousku. Už z před 10+ let jsem věděl, že jen některé spolkové země mají celotýdenní jízdenku pro celou oblast. Mezitím došlo ke sloučení VOR a VVNB společně s de-facto zrušením zón (tzn. jiný postup než u ostatních dopravních spolků, které zóny mají). A některé německé dopravní spolky ani… Číst vice »

M19

V IDS JMK platíte u jednorázových jizdenek za počet zón, kterými pojedete je na vás. VDV ani IREDO bych se za plnohodnotnou IDS ani neodvážil označit, tam je spojů tak málo, že stejně fakticky platíte za cestu do daného místa nepřestupní tarif, jako by žádný IDS neexistoval.

Michal M

A kdo by tu metodiku jako vymyslel? Myslíte, že existuje jednotná metodika a standardy kvality pro cokoliv, co se děje?

vasek.beroun

Omlouvám se, že se pořád opakuji, ale: Jedině autem!

Ech

Na dálkové cesty: Dálkovým vlakem, jen málokdy autem.

vasek.beroun

Článek není o dálkových vlacích.

Michal M

Vám něco brání v zakoupení libovolného ze tří tarifů? Pokud máte na provoz auta, můžete si klidně jezdit za OneTicket…

55p

Pěti tarifů, ne?

vasek.beroun

Vadí mi, že všude platí něco jiného, nebudu zjišťovat, kterým dopravcem odkud kam, jaký kde tarif, atd. Pokud bych dojížděl pravidelně, bylo by to něco jiného. Takhle vlezu do auta, odvezu se přímo kam chci, kdy chci, za svý a bez dotací.

Honza V.

Pokud jezdíte po svých vlastních silnicích na benzín ze svých vlastních rafinérií, tak vás chápu. Proč byste to nevyužil, když to máte.

Honza V.

OneTicket ovšem není integrovaný, platí jenom na železnici. Dál se s ním nedostanete.

Honza V.

Jasně, tarif na benzín máte všude jenom jeden, navigaci taky jenom jednu, auta je jenom jeden druh od jednoho výrobce a prodejce, tak nemusíte o ničem přemýšlet a z ničeho vybírat. Protože kdybyste měl na výběr, tak to by byl přece chaos.

vasek.beroun

Benzín mi nikdo nedotuje. Naopak já koupí benzínu dotuji Vasi jízdenku. Za dálnici si platím a silnici ze svých daní, stejně jako vy chodník.

babilon

Kdybyste si místo auta pořídil In100, tak to budete mít dokonce zadarmo.

Bespi

In100 dnes neplati vsude … . Kazdy dopravce ma svou, a vetsinu za vic. To by se clovek uz vubec nedoplatil a s troskou nadsazky by lepe vyslo elektroauto + FVE.

***** Petr

Zvlast v Liberci 😜

Martin

To budete, ale budete muset jet po trase Česká Lípa – Lovosice – Ústí n.L. – Dečín. hl.n.

xyz

Proč by měli „víte kam“ jít ti, kteří právě zavedli IDSkový tarif nižší než je One-Ticketový?

P. S. Obyčejné jízdné ČD Děčín – Česká Lípa by dnes stálo (kdyby tam jezdily ČD) kolik?

vlado99

74,-Kč

Petr Nick

To si sedne, appka to asi ještě nepobrala. Konkurence bude zdravá, fandím LänderB

Honza V.

Od provozovatele takto důležité aplikace bych čekal větší spolehlivost.

david

cesta v Libereckom kraji je hrozná a drahá! Cestujem už výhradne autom svoju trasu lebo cesta vlak+bus ma výjde 940kč/týždeň, autom len 300,-
Ak toto je podpora MHD, tak potom už neviem čo. Aj spotreba traktora by bola lacnejšia než toto.

www

Když bydlíte teda v Liberci proč jako píšete slovensky?

Honza V.

Protože kdyby psal jazykem, kterým se v Reichenbergu odjakživa mluvilo, tak by mu tady někteří nerozuměli.

Roman

300 za palivo, nebo veškeré náklady na provoz auta?

babilon

Roční síťovka IDOL stojí 10k, tj. cca 190 Kč/týden.

Gryf

IDOLku sice mám, ale dokud mi nezavřou v Reichenbergu všechny pokladny na nádraží (snad ne), tak s ní svůj čas fakt trávit nechci 🙂 Vlakem jedu párkrát do roka, chci jednu cenu za jednu cestu, dokud v tom bude takový zmatek, dost mě to odrazuje od cestování vlakem no.. :/

Honza V.

No právě. Pokud chcete jednu cenu za celou cestu a ne jenom za vlak, tak vám Flexi ani OneTicket nepomůže. A vzhledem k tomu, že většina lidí nebydlí ani nepracuje na nádraží, tak většina z toho vlaku ještě někam pokračuje.

vasek.beroun

Naprostý souhlas.

Pavel Kopeček

A provoz auta máte jinak zadarmo? Pojištění, opravy, pneumatiky, atd. Řekl bych, že cena za jeden kilometr bude mnohem větší, než jen 2 Kč?

Laborec425

To je pravda, ale pravda je také to, že lidi prostě už to auto stejně vlastní (i chudí) takže prostě do toho auta přesednou.
A pojištění, pneumatiky není zase tak vysoká položka jako pořízení auta (které mi přijde jako největší nevýhoda, protože to je cena za ježdění veřejnou dopravou třeba do konce života).

Honza V.

Pokud někdo už to auto má, tak se mu asi vyplatí ho používat naplno. Ale kdyby nebyla veřejná doprava, tak rodina s jedním autem by těch aut musela mít třeba pět, pokud započítám i zálohy.

Jan Svoboda

Postupně by se měly IDS slučovat: IDOL+DÚK, plzeňský a karlovarský, jihočeský by měl aspoň vzniknout, atd. no a pak to všechno propojit s pidem. Neříkejte mi, že by to bylo zase tak složitý, sloučení dvou IDS tre právě DÚK a IDOL

xyz

Proč by tím „etalonem“ měl být právě PID?

Mimochodem působnost PIDu přesahuje právě i do těch sousedních krajů, a to leckdy i docela hluboko.

Kubisek

Nově i do nesousedních. 😁

Mimopražský

Trocha nevážné ironie. Pražskou integrovanou dopravou bych chápal, že na jeden jízdní doklad mohu cestovat po Praze čímkoliv. To tady bylo již dávno. Autobus, metro, tramvaj. Nově přibyly přívozy, vlaky a s určitým omezením lanovka. Ale pokud pojedu z Horní do Dolní ve Středočeském kraji na tarif Pražské integrované dopravy, bude mi to trochu vrtat hlavou.

JanP

Problémem je zejména financování. Jak si pak představujete objednávání VHD v Libereckém a Ústeckém kraji? Každý má vysoutěžené nějaké smlouvy, každý má nějaký odbavovací systém (ten nemusí být kompatibilní s druhým systémem), atd. atd. To co popisujete není ani prakticky ani teoreticky proveditelné. Ledaže by tyto dva kraje zanikly a vznikl jeden společný kraj.

Jan Svoboda

to je taky cesta 8-9 kraju by myslim bohate stacilo…

xyz

Vždyť IREDO je společné pro dva kraje. PID taky.

VTT

I v jednom kraji můžou být dva systémy – viz Jihočeský kraj.

Tuzemák

Jak dva, tři. Čím víc systému tím víc COOL.

55p

Však se kraje mohou domluvit na společném odbavovacím systému a clearingu tržeb. Praha a Středočeský kraj to zvládli, tak proč ne Sudetenland?

Honza V.

Zavádět nekompatibilní odbavovací systém je jako házet peníze do kanálu.

Honza V.

Raději propojovat, než slučovat. Vyhledávače a prodejní kanály by měly být společné, tarify ať se klidně liší – aplikace či prodejní terminál by měly umět z nich vybrat vždy tu nejvýhodnější kombinaci.

Pepa z Depa

Chtěli jste liberalizaci. Chtěli. Dobře vám tak.

xyz

Těch tarifů tam je tolik i vinou toho, že Ústecký kraj nakonec ustoupil a povolil tam tarif ČD, a.s., který tam původně pro vnitrokrajské cesty vůbec neměl platit.

Pak by tam bylo „o tarif méně“.

Zapa

Což se ovšem zmiňovaného úseku netýká.

Jack

Ono jezdí ČD mezi Českou Lípou a Libercem? Nevšiml jsem si.

xyz

Píšu o Ústeckém kraji (např. relace Děčín – Benešov nad Ploučnicí). Ne o kraji Libereckém, v němž jsou Liberec a Česká Lípa.

milan

Náklady na jízdu autem určité vzdáenoszi nejsou jen náklady na pohoné hmoty, ale je třeba započítávat i opotřebení vozu!

Honza V.

A práci řidiče je nutno započítávat.

Gajda

Mysleli jsme to dobře, fakt jsme se snažili, ale… však to znáte

babilon

Co je špatně na tom, že si cestující může vybrat? Notabene z jízdenek, které mají dost odlišné vlastnosti.

Zbynek

Treba prave to, ze jizdenky v ruznych IDS maji ruzne vlastnosti.

VTT

A kde je problém? Chcete jezdit po Lípě, ale ne po Děčíně? Kupte si IDOL. Chcete to opačně? Kupte si DÚK. Pokud ani jedno, ale víte, čím pojedete, kupte si jízdenku dopravce (což je ale trochu nesystémová věc). Pokud to nevíte, je tu Oneticket.

kix

v čem má arriva nejhorší přístup?

kix

s jízdným, tarifem a přístupem personálu jsem v arrivě nikdy problém neměl, sice jsou občas duchem jakoby nepřítomní, ale to neni nic proti ničemu.. nečistota a spolehlivost tam bohužel souhlasím, dodnes nejsou schopni nasazovat to co mají..na L3 a L31 věčně 845, na R14 místo zdvojených souprav jezdí solo a to dokonce velice často 845.1, které na R nemají co dělat, na R14 musí být 845.3 dle smlouvy

Honza V.

Zatímco v Regiojetu hodní průvodčí dávají IDS a loajální průvodčí tarif dopravce, v Arrivě ti hodní nejsou. Neochota přijímat platby kartou je dána nevhodně zvolenou technologií, online platby v těch klikatých údolích dost špatně fungují.

libor

Sever to je pěkná džungle, tak je lepší jet autem, to je sázka na jistotu… Kraje by se měly trochu začít v ids slučovat, prostě PID od Aše po Mosty u Jabl.

xyz

Ústecký kraj = na jednu jízdenku veškerá doprava vč. všech MHD.

Srov. s jihem… Čech.

Laborec425

Ví někdo, proč stát prostě krajským úřadům nedal termín, do kdy má být zajištěno vše ohledně IDS?
Aby to v jednom kraji fungovalo, ve druhém nefungovalo a ve třetím bylo opožděno proti prvnímu o desítky let?
Co to má znamenat? To jsme na tom opravdu tak strašně bídně?

Michal M

A kdo by ten termín dával? Nějaký geniální mozek z Nábřeží? Kde by se tam asi tak vzal?

xyz

Objednávka regionální dopravy je v SAMOSTATNÉ působnosti (tzn. nikoliv přenesené působnosti státní správy) krajů = není důvod, proč by jim stát měl dávat termíny (mimochodem, pokud by je ten který kraj nedodržel, tak by následovalo co?).

Mmch. v kontextu této diskuse je to stejně jedno – Ústecký i Liberecký kraj IDS mají a v očích některých to stejně je špatně.

ušatá

Jenže někdo ve státě musí odpovídat celkově za dopravu ve státě a zajistit, aby to bylo funkční, logické a rozumné. A od toho je vláda a MD. Pokud to neuvládají nebo jsou zbyteční, tak zrušit.

Jiří Kocurek

Ano, na jihu Čech je svět ještě vpořádku, tam se změny téměř neudělaly. Kolik že je tam různých MHD tarifů?

Na jihu Moravy je pro MHD 1 tarif.

jal

Ale to tu relativně nedávno bylo. Bylo to špatně, protože nebyla konkurence.
Když bude „PID“ v celém repubilice , do pár let se najde někdo, kdo to bude chtít rozdrobit.
Koloběh života.
I železnice se od svého počátku stále privatizovaly a zestátňovaly.

VTT

Zrovna PID je pro celou republiku zcela nevhodný. Zato pro okolí prahy je fajn, že je jednoduchý a pochopitelný.

Massimo Page

Teď jsem schválně zkoušel jak přes DUKa tak i IDOLku vyhledat spojení Česká Lipa hlavní nádraží a Děčín hlavní nádraží. Ceny sedí, DUK za 55.80, IDOL za 53, ale netuším proč mi IDOL nabízí vždy spoje s jedním přestupem, kdy se vlakem dostanu z Lípy do Děčína na hlavak, kde musím přestoupit na autobus, který mě pak taky odveze na hlavak. Při volbě trasy bez přestupu takové cist vlakové spojení neexistuje, přičemž ho DUK bez problémů najde a bez přestupu…

Massimo Page

Ještě když se dívám na detaily spoje v IDOL, tak u toho vlaku mi to jako přestupní stanicí bere „Děčín Hl.n“, u toho autobusu pak „Děčín Hl.nadr.“ když si chci ale vybral cílovou destinaci, tak tam tu možnost „Děčín Hl.n“ nevidím, je tam pouze ta druhá možnost „Děčín Hl.nadr“…mohli by to opravit, aby si sjednotili názvy…

kix

hledání zastávek v aplikaci idol stojí vždy za to, to fakt vymyslela hlava, ale zřejmě železniční děčín tam ještě není, protože na busu idol platil už dřív.

babilon

Protože IDOL hledá spojení mezi zastávkami a vy jste hledal spojení na autobusovou zastávku na hlaváku. Mně taky trvalo notnou dobu, než jsem pochopil, že „Liberec“ není město Liberec, ale vlakové nádraží Liberec.
Mimochodem, je ten autobus vůbec v IDOLu?

Miroslav

IDOLka umí hledat i ceny pro cestu mezi zónami. Většinou to využívám, protože hledání přes konkétní zastávky je opravdu uživatelsky velmi nepřívětivé.

Montano

dohadujete se tady o něčem nepodstatném. Jsou dva kraje LB a UL, tak proč tedy IDOL OS platí z LB do DC a ne až do UL, když rychlík tu platnost má z LB do UL a Os ne?

Michal M

Vždyť vás nikdo nenutí si ty tarify pamatovat. Jestli to správně chápu, tak vám stačí tarif vašeho kraje.
Baví mě lidi, co se navrtají do problémů, na které mentálně nemají a pak se rozčilují, že je to složité.

xyz

MHD nezajímá obyčejné cestující?

Všichni chodí na/z nádraží pěšky? (nebo k tomu výchozímu jedou autem/na kole?)

Jiří Kocurek

Ještě to tak, aby na vlak jeli autobusem, tramvají apod. Na vlak autobusem, po Brně šalinou a pak zase zpátky z práce. To je kacířská myšlenka!

Honza V.

Obyčejný cestující přece bydlí v kolonii za nádražím.

***** Petr

Se mi tu vždy líbí to modrogumi blití co bydlí všichni na nadru a rezijky v kapse s teoretickou představou potřeb platících cestujících. Zlatý Ech 👍

Honza V.

Cenu včetně MHD byste pochopitelně měl vidět, pokud hledáte cestu včetně MHD. Ovšem obávám se, že v Můjvlaku ani ve Vantiketu ji neuvidíte.

danaceks

Já bych byl za to, aby se jako v Německu při cestě v jednom IDS vždy vynutilo použití tamního tarifu a bylo by to. Až při cestě mezi kraji by byl dostupný OneTicket ~ Normalpreis.

Pravdou však je, že s tímto případem by to nic moc neudělalo, protože tady jde o cestu mezi kraji na dojezdové zóny, takže není co vynucovat…

Jarda

A v Německu nejsou soubehy? Kdy v casti trasy platí 2 nebo více tarifů?

Zbynek

Jenze pri urovni dnesniho tarifniho bordelu, to uz nejde nazvat jinak, kazdy IDS plati jinak v rychlicich. Jednou plati do hranice IDS, jednou do stanice, kde vlak zastavuje, jinde neplati v rychlicich a EC vubec.

xyz

Však v Německu to samé, leckde bez překryvu sousedních dopravních spolků (viz i ZVON vs. VVO mezi Bischofswerdou a Drážďany).

Jarda

Idol 53, duk 55, to se dá, no ale oneticket? Důkaz že je nejdražší a nic vám nepřidá, divím se že vůbec ještě funguje…. Když jedete do Děčína, tak se vyplatí dúk, jelikož vám v Děčíně umožní využít mhd, zoet do lípy zase idol kdy můžete v Lípě použít mhd. Takže na to že je v cene jizdenky i mhd to cenově jde. Samozřejmě že na pravidelná cestování nebo dálkové cesty se vyplatí tarif nebo celositovka na den. Hodně jsem vyuzival celokrajskou idol a při cestování po ústeckém kraji se vyplatila celodeni sitovka, nemusel jsem řešit že mam jizdenku a… Číst vice »

Patrik

No, já se zase tolik, že One ticket ještě existuje, nedivím – když jej zaměstnanci dopravců tak propagují.
Osobní zkušenost – ve vlaku Trilex z České Lípy do Nového Boru žádám průvodčí o jízdenku (poprvé a naposledy jsem neřekl, že ji chci „Idolem“, neb logicky – proč by mi dávala něco jiného, že?) No a šup, místo za 31 jsem měl jízdenku za 35.
Takže pokud je cestující neznalý, má smůlu a One ticket jen pokvete.

Jíťa

Možná se Vám to stalo, ale pravidlem to není.

Terka

To je ale kvůli tomu, že One ticket zdražil. Zrovna mezi Českou Lípou a Novým Borem se stále vyplácí, jen už stojí 35.

Patrik

To bylo ještě před zdražením. Notabene, v čem je One ticket za 35 výhodnější, než IDOL za 31?

Ares

Noo, pane jo, chudák cestující zaplatil o 4 koruny navíc, protože si neumí říct, jak chce odbavit.

Martin

Ne každý leží po nocích v tarifech jednotlivých krajích.

Honza V.

To by měl vědět průvodčí, pokud není neschopa nebo šmejd.

Patrik

Svého času jsem pracoval jako pokladník u ČD na DPČ. Zrovna v té době IDOL začínal a bylo běžné, že jsem cestujícímu dával jízdenky podle toho, co bylo pro něj výhodnější. Někdy tarif ČD někdy IDOL a ve sporných případech se cestujících doptával tak, abych je odbavil co nejvýhodněji, takže je to myslím o přístupu…

jal

To je znak konkurence, která takto generuje lepší vlaky a levnější jízdné. Přece se po tom volalo, aby si mohl cestující vybrat z mnoha možností.
Když to nastane, tak se to zase nelíbí.

Robert Šalda

To je ale překvapení. Na jedné trati mezi dvěma kraji více dopravců, každý se svým tarifem. K tomu každý kraj se svým integrovaným s překryvem do sousedního a navíc ještě státní jednotný. To by pak jeden neřekl, že v tom bude chaos…😁

Jiří Kocurek

A teď si představte, že chcete letět přes Atlantik. Tolik různých dopravců, tolik různých cen… 🙂

xyz

Přijít a jet může i tak. Bude odbaven některým z tarifů.

Twix

A ona není možnost to zjistit předem? Resp. jsou tam různé ceny, takže jakoby může prodělat, ale kdo má vědět co se cestujícímu vyplatí? Jestli pak chce použít MHD nebo ne, jestli se bude vracet nebo cestovat dále po kraji, jestli má nějaké zóny předplacené…

Zbynek

Cesta do (tarifniho) pekla je dlazdena dobrymi umysly (liberalizaci).

Tak to dopada, kdyz ministerstvo pres kilometry novych dalnic nezvlada svou dalsi agendu. V poslednich dvaceti letech.

Zbynek

Nebo jeste jinak receno, kdyz se ministerstvo pusti do dobrodruzstvi, na ktere nema.

Michal M

Jo, ono nezvládá svoji agendu, ale počet vlaků i přepravených cestujících roste. Reálná cena jízdného je zlomek toho, co za totáče, důchodci to maj za půlku a stejně pindaj.
Vyhnal bych vás do práce od 75, i kdybyste měli zametat, aspoň nějak budete prospěšní a nebudete mít čas a energii na blbosti.

ušatá

Co kdybyste se trošku krotil?

Jiří Kocurek

A když se za dřívbylolípu jeden čas dálnice nestavěly, tak proč žádná integrace nevznikla?

Ministerstvo nezvládá, krajům byste to zakázal, tak to asi žádnou integraci nechcete.

ušatá

Ne nadarmo se mu říká ministerstvo silnic a dálnic. Oni jinou dopravu nějak moc neznají nebo ani neprosazují.

xyz

On toho existují ty jednotné tarify, aby džungle nebyla.

Drahota toho jednotného tarifu není jeho fyzickou vlastností (ostatně, jednotný v rámci svého kraje je i DÚK a ten nijak přehnaně drahý není).

Marana_CZE

Myslíte snad ty hnusné České Dráhy, které zdražily jízdné s tím, že klasická flexi jízdenka stojí co zde opovrhovaný OneTicket, že ano? To zatím neudělala ani ta hnusná, zlá Arriva 🙂

Radim

Zkusil jsem teď několik relací a flexi byla vždy levnější, takže nechápu…

Marana_CZE

Klasická flexi jízdenka, nikoliv zlevněná flexi, zkuste si ve špičce koupit lístek na vlak Pardubice -> Brno nebo si projít všechny nabízené jízdenky. Poslední dva dny jsem jel vždy na klasickou flexinu, jelikož vázanky ani zlevněný flexi už nebyly :). Pro úplnost 151(302) flexi/151(302) OneTicket

Radim

Ano, tomu věřím. Ale tady si můžete vybrat dopravce. RJ byl vyprodaný?

Marana_CZE

Sice je to změna tématu, když se bavíme o ČD, ale ano, bohužel ve špičce najít místo je docela problém (Ono se dostat přes celé Pardubice ve špičku, je taky zázrak, výluky a zpoždění generují náhodné zpoždění a cvika nám končí taky různě, díky čemu si ten lístek nejste schopen koupit o pard dnů dřív, pokud nechcete být na nádraží o hodinku dýl). Ale zde jsem ukazoval právě na to, že OneTicket (výhoda různých dopravců) stojí to stejné co klasická flexi jízdenka ČD (kde máte maximálně místenku zdarma, pokud nejedete 281, která má problém s rezervacemi).

Radim

No jasné, ČD prostě sází na to, že je RJ vyprodaný, tak to prodává za draho. Já bych to asi taky tak dělal 😉

Montano

dobře, ale v LB kraji na trati Turnov-Jaroměř si dopravce nevyberete, Jak R, tak i Os vše v monopolní režii ARRIVA

xyz

Nicméně její platnost je jen u jednoho dopravce. Na rozdíl od One-ticketu.

Radim

Tak jasně, když mi ČD nabídne stejnou cenu za flexi, koupím radši OneTicket

Marana_CZE

Tak ji podejte, nikdo vám nebrání a nebrečte tady. A musím uznat, solidně modrogumní názor. Třeba včera 281, zpoždění přes 40 minut, bez zdržení na výluce (2 dny zpět zpoždění 15 bo výluka, ale to přece je očividně problém dopravce). Půlka soupravy neotvírala dveře, případně v nich někoho skříply, bo Bpmz byly rozbitý. Vedle mě na sedačce nadrobeno! Na Metropolu ráno chyběl vůz a celá souprava bylo co depo dalo. Jo, ještě že tohle se neděje všude, co ty modrá gumo? Jo počkat, tohle jsou příhody s ČD a ne ARR :DD to je náhoda, co? A vlakoši? Ty znám… Číst vice »

Ten Ten Ten

To je nějaká nová služba ČD, že všechno, co se jmenuje Metropol*, má v ceně ruletu s vagóny (a místenkami)?

Marana_CZE

Překvapivě ano, musím uznat Metropol/Metropolitan je krásný a ideální produkt. 281 se slovenskou soupravou, kam nejdou koupit last minute místenky a obecně celá souprava nefunguje (Dveře, IS, WiFi, propustnost signálu), tak i 576, kde je souprava co depo dá, +- podobný počet vozů, co je slíben, zpoždění je už v Brně 0-10 minut, bez výluky a k tomu nedávno vůz co netopil. Krásné.

Jara16

Být svým příspěvkem zajímavý za každou cenu…?? 🤔

Jackub

Vy už jste přece kvůli mizerným službám Arrivy přešel do auta, jak jste tady nedávno psal, ne?

Ares

Platba kartou není garantována si myslím v žádném vlaku. Máte mít i hotovost.

Jiří Kocurek

A zlé dopravní podniky zavádějí pípni a jeď, odbavení kartou ve všech vozidlech. Nemělo by se jim to zarazit do doby, než stát vymyslí to samé?

Honza V.

Ano, přesně tohle je jedna z těch absurdit. Žádného průvodčího nebaví čekat s kartou 5 minut na signál.

Martin

off line terminál ?

Martin

To že není platba garantovaná, je ale právě ve 21. století obrovská ostuda a neschopnost.

ušatá

Základ je vždy – a musí trvale být – platba v hotovosti. Pokud nevíte proč, stačí se zamyslet, použít hlavu a přemýšlet!

Montano

zkoumal jsem ceny jednotlivých dopravců na železnici. Již delší dobu tady zaznívaly hlasy proti ČD že zdraží o necelých 10%, o ostatních ticho po pěšinách. No a teď při průzkumu na internetu, který vám vyhodí dopravce a cenu zjišťuji, že VŠICHNI dopravci vč. BUSů zvedají ceny cca o těch 10 a VÍCE procent,

Miroslav

Největší podvod na cestující je OneTiket.
Tohle zlodějské jízdné bych vůbec neuvádel jako možnost, zvlášť pokud jedete jen jedním vlakem jednoho dopravce bez přestupu jako tady. V takovém případě neexistuje žádný, ani teoretický důvod, proč by si to měl někdo kupovat.
Nejhorší je, že ho neznalým cestujícím často automaticky vnutí jako první možnost. :-/

Marana_CZE

Myslíte klasické flexiny Českých Drah, že jo? Já jen že ty stojí úplně stejně co OneTicket, krom toho, že můžete jet jen tím jedním „správným“ dopravcem 🙂

Michal M

Naopak je dobře, že někdo umí prodat prakticky cokoliv na jednu přepravní smlouvu. Jestli se vám nelíbí, tak si ho nekupujte.

Laborec425

A když už, tak se tenhle podvod měl zavést ihned po tom, co na českou železnici vstoupil první soukromník a ne to zavádět asi 15 let potom.. neskutečný ta naše nevzdělanost a bordel v přemýšlení.

Jan T.

Proč podvod? Je to stále alternativní tarif, který je dotovaný.

55p

nejhorší přístup má stát

Ech

Souhlasím. Namísto toho, aby si pasažéři platili svoji jízdu, tak obrovskými dotacemi pokřivil vnímání jak velmi nákladná je cesta vlakem.

Správně by jízdné ve vlaku mělo stát cca 8 až 12 Kč/km, aby se zaplatily náklady na cestu (dopravce a infrastruktura).

Čili cesta z Č. Lípy do Děčína vlakem by měla stát někde v řádech stokorun, třebas třista Kč.

El Barto

Tak jo, pane kolovrátek 🙂

Mmch. už jste tyto vaše návrhy prezentoval na patřičných místech, kde mají nenulovou šanci se uchytit a něco změnit (objednavatelé dopravy, ministerstva dopravy či financí, „firma SŽ“, vyberte si sám), nebo vám až tak o změnu nejde a potřeboval jste se zase vypovídat do diskuze?

Ech

Smím se zeptat, proč chcete UMLČET jakkouliv informaci o reálné ceně za jízdu vlakem?

Tvrdíte, že nejste zasloužilý železničář, ale chováte se tak. Tedy např. Vaše paní je?

El Barto

Nemáte pravdu. Zase.

ušatá

Už jsem vás párkrát žádal o to, že by bylo potřeba, abyste nám ukázal – spočítal, kolik skutečně stojí 1 km provozu auta, kamionu apod. A kolik se na tom všichni (i bez aute) musíme podílet. To vás ale nezajímá. Ty ztráty – náklady jsou totiž obrovské. Ale máte potřebu se navážet nesmyslně a bez potřebných znalostí do železnice. Čím to? Jaký je v tom zájem, podstata?

xyz

Z těch 8 – 12 Kč/km by se náklady na cestu taky nezaplatily, protože by tuto částku nikdo/skoro nikdo nechtěl platit.

V součtu by se na jízdném vybralo možná méně než nyní.

El Barto

Však právě, potom by se mohly skoro všechny tratě zrušit pro nezájem, a o to Axelovi jde.

Ech

Nikoliv. Já nechci zadlužovat svůj důchod a naše děti jen kvůli rozmařilému rozhazování dotací na nepříliš potřebné/nepotřebné libůstky.

Kdo splatí státní dluhy, které vyplynou z oné každoroční 100 miliard dotací a daňových úĺev do železnice?

Tlučhubové jako Vy?

El Barto

Vy mě budete nazývat tlučhubou… 🙂

Opět: Vadí vám něco? Tak se to snažte změnit. Ale vypisovat denně kvanta textu do diskuzí na internetu ke změně nepovede.

xyz

Zaplatí to ten samý stát.

Což není to samé co občané.

(pozn. i do toho státu plynou daně nejen od občanů, ale i od právnických osob atd.)

Ech

Nezaplatí to stát, protože 94% občanů státu si pravidelně neplatí cestu vlakem. Stačí se podívat na nedávnou stávku = prostě občané už nechtějí další vyšší daně/drahotu aby se splácely další a další a další dluhy. Proto si myslím, že zůstane v provozu pouze ta železniční přeprava, která si na sebe dokáže vydělat z jízdného ( a aby také zaplatila infrastrukturu). Tudíž už je asi jasné, proč tak „prskám vzteky“ nad cca 10 miliardami dotací, ze které byly „šolíchány“ nádražní „paláce“ v Praha-Hlavní, Pardubice, Teplice,… Také těchto cca 10 miliard MUSÍ zaplatit pasažéři ve vlaku, tedy i já. A mě jsou… Číst vice »

xyz

No počkat… ta stávka (které se nádražáci nakonec neúčastnili) byla PROTI těm opatřením, která mají za cíl snížit státní dluh.

Ech

Občané nechtějí další zvýšení daní a ani drahotu = zbývá jediná možnost = sesškrtat dotace a daňové úlevy.

Jan T.

Tak jo, pojďme seškrtat valorizace důchodů, protože ty dělají v rozpočtu největší díru. A to jen protože se lidi neumí zabezpečit na stáří sami, ale očekávají to od státu, což v praxi znamená brát od současné pracující generace (průběžný systém).

Ech

šetřit se musí všude

ušatá

Už jednou jsem se vás ptal, o jakých dotacích 100 miliard píšete. Bylo to bez odpovědi.

Alibaba

A kolik by mělo být správné mýto za použití silnice?
Já jen, že celý dopravní trh je pokřiven.

P.S.: Víte, že i maximální cena jízdenek ve veřejné dopravě je věcně usměrňovaná?

ušatá

Už jsem vás párkrát žádal o to, že by bylo potřeba, abyste nám ukázal – spočítal, kolik skutečně stojí 1 km provozu auta, kamionu apod. A kolik se na tom všichni (i bez aute) musíme podílet. To vás ale nezajímá. Ty ztráty – náklady jsou totiž obrovské. Ale máte potřebu se navážet nesmyslně a bez potřebných znalostí do železnice. Čím to? Jaký je v tom zájem, podstata?

král j

Bude asai trvat, než se toto dá dohromady. Holt železnice je síťový systém.

xyz

Veřejná doprava je síťový systém.

Železnice tvoří jen její část.

xyz

O. K., tím víc je řešením jednotný tarif pro celou železnici + pak jednotné tarify pro veškerou dopravu v tom kterém kraji. Což už je z velké části vyřešeno.

Honza V.

Přesně tak. Samotná páteř bez zbytku nedává smysl.

Miroslav

Největší

Kačák

Ano, přesně tak to je. Netýká se to ale jen zmiňovaných měst. Dříve měl průvodčí nabízet nejlevnější tarif, dnes díky integraci si hraje každý na svém písečku aby „urval“ pro sebe co nejvíce. A rukojmí je cestující, kterého si tímto od sebe každý dopravce oddaluje.

xyz

= dříve si ČD, a.s., (předtím ČD, s.o.) „urvávaly“ jen pro sebe.

P. S. Ohledně nutnosti „aktivně si říct o levnější jízdenku“ už mám zkušenosti z před 15+ let ohledně víkendových síťových jízdenek + taky ohledně roku 2008 s tehdejší akcí, že tehdejší sleva In-Junior byla přiznávána všem lidem do 26 let bez ohledu na vlastnictví té aplikace.

Jiří Kocurek

Dnes díky integraci si nemusím kupovat lístek pokaždé při nástupu do autobusu. Jenže to se musíte dívat i jinam než jen na dráhu.

František Plášek

Protože je způsob financování dopravy (jedno jestli železniční nebo autobusové) nastaven tak, jak je. Pokud by měl být jeden IDS, musel by financování a hlavně koordinaci převzít opět přímo stát….no….to nevím jak by dopadlo..

Honza V.

A mělo by v té integrované ceně být zahrnuto i WC a nákup obuvi? Neměl by ten integrovaný systém fungovat tak, že bych pracoval podle svých schopností a pak bych dostával všechno podle svých potřeb? To už se tuším někdo pokoušel vymýšlet.

noerf

Pro použití veřejné dopravy je rozhodující i čas strávený na cestě, kvalita dopravy (tepelná pohoda, wifi, občerstvení).

pacicka

Čili zrovna v těchto relacích opět plus pro auto.

55p

Máte, co jste chtěli.

Michal M

Tak doufám, že v domově důchodců budete mít klid. Tam si nebudete moct vybrat ani jídlo k obědu. Ideál pro lidi jako vy.

Daniel Jablonecký

Já jsem spokojenej. Vím, jak to bylo dřív,(a za kolik) a jak je to teď (a za kolik). Ten posun dopředu je zřejmý. No a že máme za poslední roky kumulovanou inflaci 30%, s tím se musíme naučit žít nejen na železnici.

JirkaJJ

Je škoda, že neexistuje nějaká centrální aplikace, která by všechny tyhle tarify zaštiťovala a srovnávala a nabízela ten nejlevnější na každý spoj. I když to asi umí IDOS. Ale tedy nevím jak to funguje v těchto krajích. Z mé zkušenosti, ne vždy tam vše je a ne vždy to nabízí nejlevnější tarif.

JirkaJJ

Teď jsem si to zkoušel vyhledat a IDOS v případech obou dopravců nabízí jen OneTicket… jednou za 57 a podruhé za 75.

Micky

Líbí se mi ten přístup! Místo, aby byl zaveden jeden celostátní integrovaný tarif (max 2), tak budeme řešit další aplikaci, která ty krajské integrované tarify (předpotopní i ty lepší) nabídné na jednom místě.

Proč řešit příčinu problému, když můžeme řešit milion důsledků problému.

Jiří Kocurek

Máte jistotu, že ten celostání nebude předpotopní?‘
Já jen že celostátní objednávka vlaků je na Slovensku a tam je to spíš nástroj pomsty.

Jarda

Proto mam aplikace krajů 😏pokud nemáte nějaký tarif tak tam co je souběh tarifů, tak se vzdy kouknu a spocitam si to včetně cesty zpět. Stačí i den předem se podivat či tak, úplně v klidu co vychází lépe. Na idol ted dojedu jak do bolky, tak melnika, tak decina. 😉 a pak už se dobře přestupuje smer praha nebo Ústí.

Honza V.

Ale když započítám svůj čas, který strávím tím přepočítáváním, tak to nakonec vyjde dráž.

JirkaJJ

Máme 14 krajů, takže to budu mít 14 aplikací, když cestuji po ČR? Navíc jednotlivá města mají také vlastní aplikace. A ještě pak jednotliví dopravci mají vlastní aplikace… ke zbláznění…

ušatá

Souhlasím, můj čas je příliš drahý než abych zkoumal tyto zbytečnosti. Prostě chci jet a mít jízdenku koupenou jednoduše a levně. A to by mělo být v tomto státě samozřejmostí.

Pampeliška

Ano, tohle je totiž jediná racionální myšlenka jak oneticket udělat. Ne tenhle nesmysl s nejvyšší cenou