Zvonokosy: Až 500 litrů moči. Sporné pisoáry před nádražím se Praze 1 osvědčily
Pisoár před hlavním nádražím v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Přesně před třemi týdny vzbudily velký rozruch mobilní pisoáry, které nechala Praha 1 instalovat před budovou hlavního nádraží. Případ hodný
Honza je teď český Himal el Kebruti 🙂
WC ve městech, na nádražích, na benzínkách i jinde by měla býti veřejnou službou, která je zdarma a dostupná 24 hodin denně. Takto jsem to zažil například v Sydney… Ale když někdo chce rýžovat na základní lidské potřebě, nesmí se divit, že mu lidé budou občůrávat stěny a keře.
Nesmysl. Pět deset korun nikoho nezabije. Naopak, cokoli dáte zdarma, to vám lidi poškodí, znecisti nebo ukradnou, takže to pak není k dispozici nikomu slušnému.
Nejde jen o tu částku. Když máte jen kartu a tisícovku, tak než si obstaráte minci na záchod, tak se počuráte.
Na hlavaku jde za zachod platit kartou.
A to nemluvím o tom, že i u těch placených záchodů často jít tam vyčurat děti znamená pořídit jim žloutenku.
Tj jako ze neplacene zachody (rozumej daleko spinavejsi) jsou na tom s nebezpecim zloutenky lepe? To si delate srandu,zejo?
Mnoho „neplacených“ (rozuměj dotovaných) záchodů např. na benzínkách je mnohem čistších, než placené záchody třeba v metru.
Nic na světě není zdarma. Kdo by podle vás měl hradit provoz a údržbu veřejných WC ? Na benzínkách to platí motoristé v ceně benzínu a doplňkových služeb.
Na tom pražském hlavním nádraží toho návštěvníci zaplatí taky dost.
Zadarmo to není, ale vyvážení odpadkových košů, zametání ulic, řešení pochcaných stromů taky ne. Ta veřejná prostranství buď musí mít svého majitele, který bude vybírat mýtné (když už to chcete vidět liberálně), nebo musí být veřejně spravována za veřejné peníze (ostatně právě na podobné účely by správně měl putovat výtěžek daně z nemovitosti).
Často jezdíme do PL. A po těch pár návštěvách měst typu Warszawa, Gdynia, Wroclaw apod. už vím, že si nedovolím zapálit si cigaretu, nebo chraň Bůh otevřít si jen jedno pivko po „x“ hodinové cestě vlakem, protože vím co by na 75 % následovalo. Natož někde močit. Už bych vytahoval občanku… Vyzkoušeno
Ano Romane, mohu to potvrdit, v tomto se máme od našich severních sousedů co učit, teď přesně nevím přesný název, ale jejich ochranka na nádražích, jak zmerčí nějakého smradlavýho nemytýho bezďáka apod., filifruje ho za pár minut ven a co se týče třeba kouření i přes stanicí totéž. Jako ty vlastní zkušenost, nekouřím, ale viděl jsem to několikrát na vlastní oči. A u nás, měšští policajti se raději otočí a projdou. Mimo to ti co tam před hlavákem chčijou, tak na to pivo a krabičák vždycky mají, tak proč by neměli dvacku na WC. Chtělo by to jen jít důsledně… Číst vice »
Proč VOSTUDA ?? Tyto pisoáry jsem viděl už před ca 20 lety v Holandsku. Některé i dokonce se zástěnou okolo. I na frekventovaných ulicích v centru Amsterodamu. A žádné socky se okolo nepotulovali.
Tak takový veřejný pouliční pisoáry maj v Indii.
I v Belgii, resp. mívali, třeba v Bruselu na Jižním. V podchodu tam byl trochu smrad.
Před asi rokem ty pisoáry odvezli. Smrad v podchodu je teď k poblití, protože bezdomovci a spol., kteří je využívali, teď močí přímo na stěnu nádraží :-(.
JJ, v Bruselu mají takovou čůrací stěnu přímo u kostela blízko Grande Place. Hnus :-(. U Velké mešity v jubilejním parku nic podobného kupodivu nemají.
Může to být i tím, že v mešitách obvykle mají ty záchody zdarma.
… i ve vidni – litinove pamatujici jeste cisare pana… neskutecnej smrad v lete…
a poznámku k cene 20 kc za zachod na nadrazi s turniketem – cena je vice nez prijatelna, zachody ciste, nejsou tam bezdaci ani fetaci (pro ty je ten novej venkovni) – jedina podivuhodna věc je ze se neda platit kartou.. To mi hlava vazne nebere.
Cena 20,- Kč je neobvyklá i na státy položené západně a jižně od nás, kde se poplatek za použití WC na opbdobných místech pohybuje zpravidla okolo 0,5 EUR při výrazně vyšší kupní síle tamního obyvatelstva.
Přesně tak, v Německu a Rakousku na benzince 50 centů a ještě dostanete kupon na kafe ..
Dá se platit kartou.
na hlavaku stejne jako na Viklej Hejvl Internation je vse extremne predrazene. jeste stesti ze do Praglu jezdim jenom sluzebne. jako soukroma osoba bych tam nepachl ani omylem. i s detma jezdime na vylety vsude mozne, napr. letos na jare mame v planu Viden, Budapest a Bukurest, ale do Praglu bych deti fakt nebral.
základem všeho je přítomnost policie, ať státní, tak městské. projděte se po centru Prahy a vlastně je nikde nevidíte, možná se tak dobře maskují… nicméně i jejich opakovaná přítomnost by působila na přítomnost feťáku, prostitutek a jiných pobudů v parcích. do té doby není o čem mluvit, důležitá je prevence a spoluúčast státu a magistrátu. většinou vidíte policii jen projíždět po ulici a nic víc. pak si sedí na služebnách nebo jako koukají na kamerový systém. to nestačí a třeba takové Německo, Británie, Rakousko má aktivní policisty na ulicích.
Řešení dobré, ale jenom na oko. Fakt, že se trvalí obyvatelé Vrchlického sadů vymočí do pisoárů, sice lokalitu trochu zkulturňuje, ale opravdu jenom trochu, protože samotná přítomnost této skupiny občanů v parku je dost nepříjemná a pro potenciálně reprezentativní místo do jisté míry ostudná.
Je to stejný bizar jako „iglú pro bezdomovce*.
Placené záchody na nádražích moc nechápu. Měly by být zdarma, stejně jako jsou zdarma ve vlaku. A to se týká i stanic metra. Případně bych pochopil třeba vstup zdarma s platnou jízdenkou, tedy i lítačkou.
Jak už tady kdosi poznamenal, nic není zdarma. Jsem pro zpoplatnění (klidně jen symbolickou částkou) všeho, protože cokoli dáte zdarma, to vám lidi zneužijí, rozbijí, ukradnou nebo znečistí.
Zpoplatněné záchody vítám, protože jen díky tomu se tam dá udělat potřeba civilizovaně.
Zkuste si udržet čistý veřejný záchod když bude zdarma. Nelze – tedy alespoň ne v našich končinách. A pokud lze v našich končinách, tak se určitě nebavíme o Hlavním nádraží.
Řešení pro Prahu 1 je jednoduché – odstranit ze Sherwoodu všechny lavičky, protože slouží pouze těm skupinám, co v parku volně močí. Do té doby bude kvůli feťákům otevřené WC zdarma jediným možným řešením…
Nezdají se Vám taky, tyhle veřejný záchodky, až moc veřejný? 🙂
Jsou.
Je to rychlý pokus, jestli má pisoár smysl. Je ale v plánu během pár měsíců zřídit nějakou pohlednější záclonu.
V Paříži instalovali ještě mnohem „veřejnější“: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pariz-ekologicke-pisoary-mistni-se-bouri.A180814_084944_zahranicni_mko/foto/MKO755244_phw101_france_urinals_0813_11.jpg
Také v Hamburku jsou před nádražím pěkné urinální rohy.
Malý dotaz k anketě: Těch 20kč se myslí za malou nebo za velkou potřebu ?
To je za vstup na záchody
před časem bejvaly ty záchody v jižním podchodu za 10Kč, holt asi ta 2% inflace
Dvě procenta z 10 Kč ovšem nečiní dalších 10 Kč …
Veřejné záchody mají být zdarma. Města obvykle vyhazují peníze za kraviny a záchody by byla marginální položka v rozpočtu. Nejspíš menší, než jsou škody způsobené očůráváním rohů. V Kijevě WC zdarma jsou a funguje jim to, stejně jako v jiných městech na Ukrajině i jinde na východě.
Nejen „na Ukrajině i jinde na východě“, ale třeba i na železnici v Rakousku (minimálně v menších stanicích) …
Tak ve větších městech v Rakousku normálně přes turniket. Považuji Prahu také za větší a dvacku za přiměřenou.
To není zdarma, platí to občané města ze svých daní.
1) stejně jako ty škody způsobené očůráváním
2) platí je (daň z nemovitosti) i majitelé institucí, kam jezdí návštěvníci města. ano, bezdomovci neplatí nic, ale ani ten úklid po sobě.
3) I ti občané města občas po tom městě cestují a mají potřebu.
To je zase hodnotné téma….Teď už jen chybí vodotrysk, aby při použití hrála hudba, a světelný nápis „Příjemné vychc.ní!“
Na hl.n. se dá jít na záchod i zadarmo a nemyslím tenhle Kučerův zeleně-exhibicionistický výmysl – stačí si vybrat už přistavený vlak, do jehož odjezdu zbývá dost času 😀
Jak vyčůrané, jak české.
Když mám lítačku (a tu má většina lidí), tak mám to WC ve většině vlaků (totiž těch zařazených do PID) už předplacené.
Jo, a nejradši to skombinuju s latte zadáčo v ČD/Regiojet loungi na jizdenku, co 15 min před odjezdem zruším. 😀 Viva dnešní možnosti!
Mazané! 😀
Zapomněl jste ještě zmínit, že by to měl být nějaký vlak, kde už jsou ty toalety s uzavřeným systémem. Pořád ještě na Hlavní nádraží zajíždějí i vlaky s vagóny, kde se WC ve stanici nesmí používat…
Raz som takto skončil v noci v Ústí nad Labem.
Pražské hl.n. sa vtedy ešte opravovalo a jediné WC na noc zatvárali, takže pri teplote -10 vonku som v zúfalstve pozrel na odjazdovú tabuľu a uvidel tam Metropol s odjazdom o 3 min. Najlepšie využitie In-gold v mojom živote 😀 Pravda, znamenalo to značný výlet…
Tak snad se to tady obejde bez oběti na životě…
Tak 20 Kc je fakt hodne… v metru jsou tusim zachody za 10 Kc… a jestli si dobre vzpominam, tak v Nemecku byvaji zachody bezne za 50 centu (13 Kc) a v Londyne na nadrazi za 30 penci (9 Kc).
Někde v Německu bylo použití za 80 centů nebo euro s tím, že dostanete 50centový voucher na nákup v tamních obchůdcích.
Sanifair. A to je ještě velmi kontroverzní řešení – v Německu je u dálnic zakázáno vybírat poplatek za WC, s výjimkou pro tuhle společnost 🙂
V tábořišti Dreki pod islandskou Askjou bylo WC za 500 ISK, čili ~95 Kč.
V Londyne uz jsou zachody na National Rail stanicich zdarma.
Jakmile se za použití záchodů vybírá povinně jakákoli částka, zákonitě se hledá jiná možnost. Mezi 2 a 20 korunami v tomto až tak velký rozdíl není, i když také nějaká část lidí 2 koruny bez váhání dá, a nad 20 přemýšlí.
20 korun je snad nejvíc, co jsem kdy viděl. Euro, CHF nebo GBP po mně za záchod snad nikdo nikdy nechtěl. To už vyjde líp ve vlaku…
Zrovna ve Švýcarsku záchody za 1 CHF bývají. Pokud si dobře pamatuju, tak právě na hlavním nádraží v Curychu. Není-li to ještě víc (už je to dlouho, ale vím, že se mi to zdálo jako hodně).
Jenže u nás to není jen centrum Prahy. Stejně 20 korun stojí třeba v Ostravě (určitě na hlavním a snad i ve Svinově) a třeba v Bohumíně (při vší uctě, z celostátního hlediska je to „provinční“ nádraží) to při mé poslední návštěvě stálo 15 korun.
Pokud se nepletu, 15 Kč je standardní cena i v malých vesnických stanicích.
U záchodů, kde je klíč a platba na pokladně ČD, to bývá 5 nebo 8 korun (+ záloha na klíč).
Tak se pletu, pardon. 🙂
Olomouc hl.n. 10.- Kč a čistota a vzhled ucházející (nevím jak kabiny, nepoužil jsem).
A tak jako se svého času jezdilo kvůli ušetření 30 Kč poplatku za recept pro léky do Kladna, autobusem za 29 Kč, tak se teď bude jezdit na záchod do Olmíku 😀
Byvalo 5 ted byva nejcasteji 8
A v Rakousku jsou v běžných menších železničních stanicích stále záchody bez jakékoli obsluhy přístupné trvale a zdarma – a čisté a běžně vybavené hygienickými potřebami …
Když půjde na WC celá rodina, tak už se to jeví jinak. Rodinné vstupné tam ještě nezavedli.
No asi tak. Dvacku v nouzi člověk dá, ale kdybych měl vypláznout stovku, tak to už to radši do vlaku vydržíme.
Předpokládám, že těch 20 Kč se platí kvůli všem těm organismům, které se vyskytují v Sherwoodu. Tak co takhle nechat 20 Kč a dát nějakou slevu pro cestující? S jízdenkou na vlak nebo třeba i kuponem na MHD.
Pokud skončí v mobilním pisoáru cca 400 litrů moči denně, tak pravděpodobně zachrání park před cca 300 litry moči a to není málo. Stromům to pomůže.
No to bych už uvažoval o napojení na nejbližší dešťovou vpust (v Praze je na 90% smíšená kanalizace) a nechal tam přitékat ještě 0.3l/min pro naředění a zabránění neodtoku moči při nízké návštěvnosti.
20 Kč za použití WC rozhodně není málo, je třeba si však uvědomit, že díky této ceně totéž WC nepoužívají uživatelé pisoárů v parku a toalety v budově i díky tomu vypadají jak vypadají (rozuměj dobře).
Souhlas.
Na druhou stranu, za 20 Kč bych teda čekal modernější prostředí a čistotu.
Bohužel, ani jednu věc z toho nějak nepociťuji…
No nevím … Já tam byl před 2 lety a bylo to jako v lepší restauraci. Čisto, dá se platit i kreditkou, papír je samozřejmostí.
Jinak hodně zajímavé je, že meditování nad dostupností papíru je snad obchodní známkou veřejných záchodků v bývalém Československu. Zahraniční návštěvy dost často zírají, jak tu máme toaleťák na příděl, jako za časů dřívebylolíp.