Změny v PID: Vlaky ze Sedlčan pojedou až do Benešova, skončí provoz mezi Městcem Králové a Křincem

Opravená výpravní budova v Sedlčanech. Foto: Správa železnicOpravená výpravní budova v Sedlčanech. Foto: Správa železnic

Linka S90 Benešov – Tábor bude zkrácena do trasy Olbramovice – Tábor s návazností na rychlíky v Olbramovicích.

Nový jízdní řád pro oblast Pražské integrované dopravy (PID) přinese největší změny na trasách směřujících na jih, a to díky dokončení modernizace IV. železničního koridoru. S tím souvisejí i výraznější změny autobusových linek na Voticku.

V ostatních částech Středočeského kraje dochází pouze k drobnějším změnám na základě požadavků jednotlivých měst, obcí či cestujících. Na vybraných linkách do Jihočeského, Královéhradeckého a Ústeckého kraje se také rozšíří platnost Tarifu PID.

Změny na železnici

Ve Středočeském kraji dojde k největším změnám na Benešovsku. Vlaky S98 ze Sedlčan budou prodlouženy z Olbramovic až do Benešova místo linky S90, která bude posílena v úseku Olbramovice – Votice. Výrazného posílení se také dočká linka S99, která bude o víkendech jezdit mezi Benešovem a Vlašimí každou hodinu. Skončí naopak víkendové vlaky Křinec – Městec Králové.

Nejdůležitější změny na vlakových linkách PID ve Středočeském kraji:

S11 (Pečky – Kouřim): posílení provozu ve špičkách pracovních dnů v úseku Pečky – Plaňany
linky S15 a S26 jsou dle požadavku Královéhradeckého kraje přečíslovány na V41 a V51

S21 (Nymburk – Jičín): posílení víkendového provozu v úseku Nymburk – Rožďalovice

S25 (Městec Králové – Křinec): zastavení provozu víkendové linky, náhrada autobusovou linkou 538

S45 (Kladno – Kralupy nad Vltavou): zkrácení cestovních dob a zlepšení přestupních vazeb v Kralupech nad Vltavou

S60 (Beroun – Blatná): rozšíření platnosti PID o úsek Slavětín u Březnice – Blatná

S66+R26 (Březnice – Mirovice – Písek): rozšíření platnosti PID o úsek Dobrá Voda u Březnice – Čimelice

S80 (Čerčany – Světlá nad Sázavou): v úseku Ledeč nad Sázavou – Světlá nad Sázavou přečíslována na S82

S90 (Benešov – Tábor): linka je zkrácena do trasy Olbramovice – Tábor s návazností na rychlíky v Olbramovicích; nové vložené spoje Votice – Olbramovice jako přípoj na rychlíky R17 v Olbramovicích

S98 (Olbramovice – Sedlčany): prodloužení všech vlaků až do Benešova

S99 (Benešov – Vlašim): zkrácení víkendového intervalu cca od 9 do 19 hodin na 60 minut

R49 (Praha – Benešov): 1 pár vlaků Praha – Tábor již nepojede v sobotu, jeden ranní vlak v pracovní dny z Olbramovic do Prahy pojede nově již z Votic

U12 (Rakovník – Louny – Most): rozšíření platnosti PID o úsek Domoušice – Louny

Úpravy linkového vedení autobusů na Voticku

V oblasti Benešovska budou provedeny v souvislosti s dokončením stavebních prací na železničním koridoru v úseku Sudoměřice – Votice (včetně nového umístění vybraných železničních zastávek) zásadnější úpravy ve vlakových jízdních řádech v regionální i dálkové dopravě, které se promítnou z důvodu návazností i do jízdních řádů autobusových linek:

401 V souvislosti s otevřením obchvatu Olbramovic zřízeny zastávky Olbramovice, Parcely – Olbramovice, žel. st. a Olbramovice, STS.

451 Prodloužení linky (části spojů) o úsek Votice, aut. st. – Votice, žel. st. Rozšíření provozu v pracovní dny o úsek Sedlec-Prčice – Borotín.

519 Pro 1 školní spoj v pracovní dny ráno do Sedlčan zřízena zastávka Štětkovice, Sedlečko.

532 Výrazné posílení v úseku Votice, aut. st. – Votice, žel. st. – Votice, Beztahov včetně zavedení večerního provozu v pracovní dny. V úseku Jankov – Votice nově nejede přes Ratměřice a Odlochovice a nově jede všemi spoji přes Otradovice.

550 Linka nově nejede do Olbramovic, žel. st., ale do Votic, žel. st. a všechny spoje jsou prodlouženy do zastávky Votice, Beztahov.

556 Vybrané spoje jsou prodlouženy o úsek Votice, aut. st. – Votice, žel. st.

558 V souvislosti s otevřením obchvatu Olbramovic zřízena zastávka Olbramovice, Parcely a zrušeny zastávky Olbramovice, Veselka a Olbramovice, STS.

Další trvalé změny autobusových linek

Kromě větších změn v oblasti Voticka dochází také k některým dílčím úpravám jízdních řádů autobusových linek PID ve Středočeském kraji, především v návaznosti na změnu časových poloh vlaků. V Praze se časové posuny spojů nejvíce dotknou linek v oblasti Klánovic, Uhříněvsi a Radotína. Systém PID se rozšiřuje o novou společnou linku s IREDO č. 853 (Městec Králové – Nový Bydžov). Na vybraných linkách také dochází ke změně počtu spojů, úpravě školních spojů a vzniká také několik nových zastávek.

Tagy GVD 2022/2023 PID Pražská integrovaná doprava Středočeský kraj
64 komentářů