Autobusy Doprava ve městě

Zemkova OAD Kolín přebere od Arrivy provoz MHD v Kolíně

Autobus OAD Kolín v Nymburku. Autor: OAD Kolín
Autobus OAD Kolín v Nymburku. Autor: OAD Kolín

Miliardář Zdeněk Zemek alespoň symbolicky vrací Arrivě porážku z autobusového tendru v Plzeňském kraji. Jeho společnost Okresní autobusová doprava Kolín (OAD) uzavřela smlouvu s městem Kolín na desetiletý provoz tamní MHD. V únoru příštího roku tak vystřídá Arrivu Východní Čechy.

Na profilu zadavatele ještě nejsou podrobnosti, OAD nicméně v tiskové zprávě napsala, že „dokázala jako jediná vyhovět náročným požadavkům města“. Předpokládaná hodnota zakázky na deset let byla 355 milionů korun bez DPH.

„Cestující v Kolíně čekají velké změny. Společnost do provozu vyšle zbrusu nové moderní autobusy, vybavené řadou technických vymožeností, zapadajících do koncepce tzv. chytrého města,“ uvedl Kolín na svých stránkách.

OAD Kolín koupí pro město nové autobusy. Všechny budou plně nízkopodlažní a s klimatizací. Město si vyžádalo čidla, která budou hlídat správnou teplotu ve vozech. Autobusy nabídnou i wifi a několik způsobů placení, včetně bezkontaktní karty nebo Kolínské chytré klíčenky.

V každém autobuse budou nainstalovány kamery, které může řidič aktivovat ve chvíli, kdy by došlo k nějakému problému ve vozidle.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Tak je jedno čím budou jezdit hlavně aby jezdili na čas a ne jako teď ze každý druhý spoj má minimálně deset minut zpoždění a je jedno jestli je ráno nebo odpoledne či večer.

Ušatá
Host
Ušatá

No, hlavním problémem jsou intervaly, kdy hodinový interval není nic neobvyklého provoz po 20. hod skoro nulový, návaznosti na vlaky u nádraží minimální, o So a Ne nemluvě. Aby ta MHD k něčemu byla, jsou nutné špičkové intervaly i v takovém menším městě do 15 minut a v sedle do 20 minut. I večer by to 20 minut do 22. hodiny nemělo překročit. A ty So a Ne po celý den aspoň 15 – 20 minut. Samozřejmě počet linek tak 3 – 4, které obslouží celé město a stýkají se u nádraží. Čili dopravce a elektronické zbytečnosti nejsou to hlavní.… Číst vice »

Já
Host

MHD v Kolíně by pomohla hlavně integrace do PID.

Mímas
Host
Mímas

Však to se podle ROPIDu planuje

Poudy
Host
Poudy

„V každém autobuse budou nainstalovány kamery, které může řidič aktivovat ve chvíli, kdy by došlo k nějakému problému ve vozidle.“

Je tohle běžná praxe? Nemají ty kamery nahrávat nepřetržitě? Už vidím, jak si řidič všimne nějaké krádeže, drobné potyčky a podobně. To mi přijde na hlavu postavené, když už tam ty kamery budou.

Alex
Host
Alex

Obávám se, že je to špatně napsáno. Což zde nijak nepřekvapí.

Jan Sůra
Admin

Je to z tiskové zprávy dopravce. Myslíte, že si vymýšlí nebo máte jen potřebu prudit?

A.R.
Host
A.R.

A to si jako dopravní diletant Zemek myslí, že technické vymoženosti autobusů mu cestující udrží a navíc přibydou noví? On je Kolín teda mrňavej, ale i v Mariánských Lázních má MHD nějakou koncepci a takt. MHD v Kolíně je obrovská tragédie, kterou nová vozidla fakt nezachrání.

Alex
Host
Alex

A co s tím má Zemek společného? Jízdní řád si organizuje město, Zemek bude jen jezdit.

Jose
Host
Jose

Je vidět, že dopravní diletant jste tak maximálně Vy. Jelikož pokud byste se orientoval, tak byste věděl veškeré podmínky na vozidla a tak i nastavení jízdních řádu a dalších věcí si přesně stanovuje objednavatel tzn. město Kolín. Takže společnost pana Zemka pouze plní podmínky, které byly stanoveny ve veřejném výběrovém řízení. To, že jízdní řády dnes vypadají jak vypadají, je i neochota současné Arrivy přizpůsobit JŘ aktuálním podmínkám provozu a stavu dopravy v Kolíně, ikdyž město Kolín potom volalo.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Ten clovek je jeste na svobode?

petr.r
Host
petr.r

jsou tři a asi jeden je na svobodě, dostal od zlínského kraje zase kroměřížsko.

Neonym
Host
Neonym

No, ale nic to nemění na faktu, že pro šrotobusy z Plzeňksého kraje se bude špatně hledat další využití.

jouda
Host
jouda

OAD Kolín? To je ta, která vyšla snad nejhorší v rámci standardů PID?

VRT
Host
VRT

To je přesně ona. Chudáci v Kolíně.

Jose
Host
Jose

Zase hodnotíte dopředu, když si jejich služby v MHD Kolín ještě nevyzkoušel. Ach jo to mě baví, hater kam se podíváš 🙂

VRT
Host
VRT

Tak nevyjeli… Hned vedle na Nymbursku jezdí už řadu let. A opravdu to nejhorší, co v PIDu je.

Ondřej
Host
Ondřej

Tak to si zase nemyslím, několikrát jsem s nimi jel a vždy to bylo v pohodě, zpoždění téměř žádné max. několik minut, autobusy čisté, občas nefungoval informační systém. Neberu linku 398, kde jsou zpoždění na denním pořádku a občas nejezdí kloubák.

Aslanex
Host
Aslanex

398 není kloubová linka, OAD to na ni vypravuje dobrovolně (protože nemá kam jinam).