umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví Letiště

Zeman mluví o omezení leteckého spojení do Číny, na letišti o žádných redukcích neví

Airbus A330 společnosti Sichuan Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha
Airbus A330 společnosti Sichuan Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nemá žádné informace o tom, že by trojice čínských dopravců chtěla omezit provoz mezi Českou republikou a Čínou. Miloš Zeman minulý týden v televizi Barrandov uvedl, že vypovězení smlouvu mezi Prahou a Pekingem může vést k přesunu některých linek na jiná letiště mimo Českou republiku.

„Čína reaguje některými odvetnými opatřeními. Mimo jiné některé letecké linky, které měly směřovat do Prahy, mají být odkloněny do Chorvatska,“ uvedl Zeman.

Momentálně máme z Prahy přímá letecká spojení do celkem čtyř destinací v Číně. Tyto linky zůstávají v provozu také v rámci zimního letového řadu a v tuto chvíli nemáme od leteckých společnosti informace o tom, ze by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám,“ řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Z Prahy nabízejí čínští dopravci celkem 12 spojení týdně. Svoji přítomnost v Praze lehce omezily Sichuan Airlines, které zrušily let z Prahy do Curychu a zpět, letadlo zůstává celou dobu po příletu z Číny do odletu v Praze. Stejný dopravce měl začít v červnu létat do Šen-Čenu. Linku oznámil Zeman při své návštěvě Číny letos v dubnu.

Zeman se při poslední cestě do své oblíbené země dopustil nepravdivého výroku, když se při oznamování stále neexistující linky pustil do porovnávání počtu linek do Číny z Prahy, z Budapešti a Vídně.

Letecké spojení z Česka do Číny v posledních letech zažilo velký rozmach, stejně jako zájem čínských turistů o cesty do Česka. Podle dat ČSÚ loni do českých zemí přicestovalo přes 600 tisíc turistů z Číny.

Přímá letecká spojení do čínských destinací z Prahy

Hainan Airlines – Peking – 3x týdně – zahájení 2015
China Eastern Airlines – Šanghaj – 5x týdně – 2016
China Eastern Airlines – Si-an – 2x týdně – 2017 (mezipřistání na lince do Šanghaje)
Sichuan Airlines – Čcheng-tu – 2x týdně – 2016

57 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Lež!!!

Y.K.

Fascinuje mě ten rozpor, že na jednu stranu oslovuje rasisty a oslavuje maloměšťackou zaprděnost a na druhou stranu se snaží vyvolat pocit, že sem přestanou lítat turisté z Číny a to nás hrozně poškodí. Nepochopím ty co mu to baští z ruky.

mgr.pavel

Tady předpokládáte kritické myšlení u jeho voličů. To zde zřejmě chybí.

Maruška

Miloš Zeman je především zednářem 31. stupně zasvěcení v rámci lóže Ordo Pragensis. Tak už to chodí, jinak by ani memohl být prezidentem. Andrej Babiš si pro změnu nedávno nasadil čepičku, takže teď už na něho nikdo nemůže. Ale daň je za to krutá, protože ho nyní kontroluje zase druhá strana.

Jakub Kosmider

Pracuji v turismu a význam Čínských turistů pro ekonomiku Prahy a dalších atraktivních míst v okolí je celkem bezvýznamný. Přenocují max 1-2 dny, pokud nenavštíví Prahu na jeden den busem s polskou SPZ. Když už přenocují, píšou špatné recenze a ničí pokoje, ne sice úmyslně jako některé jiné národnosti, ale za to dost, protože jejich specializace je voda! Stravují se většinou hromadně v čínských restauracích, některé nejsou ani veřejné. Ve městě, v obchodě, v hotelu, vlastně všude se jen neurvale motají nerespektující své okolí, něco jako Rusové.

Co se týče Zemana, raději no coment …

Tony

Jen takový dotaz jestli to není tajné. Který národ je pro turismus u nás nejvýznamnější?

Jakub Kosmider

Tohle se nedá říct jednoznačně, třeba po Stodolní ulici jsou významní Poláci, pro restaurace v příhraničí Němci a Rakušané. Za mě jsou to jednoznačně Francouzi, berou docela dlouhé pobyty, jednoduchá komunikace, myšleno že nejsou nároční, kupují si dražší pobyty, dávají vysoké hodnocení, hodně utrácí ve službách, vracejí se tzn. že se asi rozptýlí mimo centrum Prahy, nebo dokonce mimo Prahu.

Y.K.

Bezvýznamný určitě není, na druhou stranu je srovnatelný s Amíky, Korejci, Rusy. Vyčnívají Němci, Poláci, Slováci, Francouzi zase až tak ne.
https://www.czechtourism.cz/getattachmAent/Institut-turismu/Marketingovy-vyzkum/Statistiky-HUZ/Navstevnost-HUZ-v-1-pololeti-2018/huz_2018S1.pdf.aspx?ext=.pdf

Na Čínských turistech mi asi nejvíce vadí jejich nevkus, že značně živí takové ty prapodivné byznysy co vyrostly po Praze (pseudohistorciká auta, divní maskoti atp., kulturní revoluce nadělala škody)…

Adam H

Čínský turista mi trochu koreluje s trendem dnešního cestování – zastavit, vyfotit, sdílet a rychle dál.

Kubrt

To bohužel není výsada pouze čínských turistů.

Ferenc Futurista

Stejně je to krásný. Ovarová hlava může lhát jak když tiskne, a vždycky se stejně najde skvadra duševních mrzáků z jeho fan clubu, která začne okamžitě za pomoci obou mozkových buněk předvádět argumentační akrobacii an téma „všechno je to pravda“. Pak nemá bejt tenhle stát úplně v prdeli, s takovymhle materiálem s volebním právem v pazourách.

VRT

A to není jen u nás. Trump, brexit, Orbán…

Ferenc Futurista

no, snad to všechno ve zdraví přežijem…

Přemek

„…může vést…“ neznamená „…povede…“. To je pro ty (že, VRT), kteří neumí nebo nechtějí z politických důvodů umět česky. Každý soudný člověk tuto možnost jistě zvážil nebo zváží poté, co se Hřib zachoval s prominutím jako úplný idiot. Takto se nejedná ani se zemí významu Rakouska.

VRT

Ale Přemku…

Kubrt

Přesně tak, s Rakouskem se takto nejedná, protože je to přátelská a ekonomicky a kulturně spřízněná země.

Kuba W

HDP na hlavu:
15. Rakousko
33 ČR
55 Rusko
84 Čína
přemek má pravdu, takto se s Rakouskem nejedná, protože je to soused a navíc pro nás důležitá země. číná je jen velká, nic víc, nic míň. jak dopadly velký sovětský svaz?

Ferenc Futurista

Nikoli, soudruhu, problém je čistě v tom, že se jistej senilní ožrala chová jako čínskej velvyslanec, a nikoli ako prezident suverénního státu. Hřib udělal to, co by měl udělat jakýkoli demokraticky zvolený politik v suverénní demokratické zemi, a žádnej žlutej bolševik ani žádnej z jeho tuzemských poskoků do toho nemá co kecat. To, že jsou komančský ludry tvýho ražení z vypovězení vazalský (protože partnerská fakt nebyla) smlouvy takhle auf, jen svědčí o tom, že to bylo správné.

Ferenc Futurista

Jinak, ty pologramotnej zasoplenej tupane, Rakousko stabilně patří mezi naše tři nejvýznačnější obchodní partnery (a investory do naší ekonomiky). Jelikož je to ale civilizovaná země, nevyžaduje za to po nás zalezení do prdele, ba ani nemusíme uznávat nárok Habsburků na český trůn (i když takovej Ferdinand Zvonimir Maria Balthus Ronald Keith Michael Meindert Otto Antal Bahnam Leonhard von Habsburg-Lothringen by se mi na Hradčanech líbil podstatně víc než ta bolševická zrůda s celou její soldateskou).

VRT

Amen (za oba příspěvky)

Dalibor

obvykle tohle nepíšu, ale mluvíte mi z duše. Díky za váš příspěvek, lépe bych to neformuloval. I s tím Habsburkem!

Daniel Novák

Zřejmě vám zcela uniká absurdita situace, kdy nominálně český prezident, jménem čínských komunistů, vyhrožuje vlastní zemi (a jeho voliči u toho ještě blahem hýkájí).

mgr.pavel

A proč prosím má partnerství měst řešit celostátní politiku tak jak tu klauzuli tam chtěli Číňané? A proč takovou klauzuli nemají jíná partnerská města? A co je špatného na tom, že právě a jen tuto klauzuu chtěl Hřib škrtnout, abychom byli jako jiná partnerská města?

Tak jak s námi Číňani jednají, tak se nejedná ani se zemí významu.. no asi ždného. My nejsme jejich vazalové aby nám diktovali irelevantní podmínky. Byť jejich mluvčí sedí na našem Hradě..

Kuzma

Pokud se nebavíme o linkách, které už létají, tak zbývá jen oznámená a odložená linka do Šen-ženu a v roce 2017 oznámená linka do Kun-mingu, která ovšem jen tak profrčela médii a pak se po ní slehla zem.
Ani linky do Šen-ženu by nebyla škoda, protože by se mohla opět vrátit do hry linka do Hongkongu s Cathay Pacifik, která měla původně začít v roce 2020, ale po oznámení spojení s Šen-ženem (což je vlastně předměstí Hongkongu) byla odvolána.

VRT

Zase lhal. Nic nového.

Jiří

Mi z toho vyjádření vychází, že mluvil o nových linkách, které měly být do Prahy v budoucnu a asi nebudou, ne o těch stávajících. Ale třeba jen neumím česky 🙂 Zemana taky nemám rád a po tom co vyznamená člověka, který spískal privatizaci, nechal rozkrást zem a udělil amnestii zlodějům už u mě skončí úplně jako politická zrůda. Jenže to přece hned neznamená, že když někoho nemám rád, tak na něj začnu plivat za něco co neřekl…

Jiří

Pokud tohle má být argument, tak doporučuji otagovat za lháře všechny politiky od počátků věků 😉 Polemika o neinformovanosti nebo senilitě by byla asi víc profesionálnější, ale budiž to tedy věc názoru.

Dáda

Dodávám, že spoluzpískal privatizaci. On to Vašík Klausůj nepískal sám….A řekněme, že i on si k tomu přisadil svý. Je třeba pamatovat svou nedávnou historii, jinak doichází k opakování chyb! (přičemž přímá volba prezidenta nastavuje zrcadlo, jak málo si lidi pamatují, případně jak „selektivní“ mají paměť)

libor

žádné Chorvatsko, starý pán v tom má zmatek, on si myslí, že Lipno je moře . Oni nově začnou létat z CN do Budějic, proto to omezení v Praze… 🙂

mgr.pavel

Pěkný první tag 🙂 Sice by se pod něj vlezla spousta článků, ale někdy se s otagováním začít musí 🙂

JeSuisPeroutka

bohyn

Toho sem si ani nevšim, ale pobavilo

Ondra

Na TV Barrandov a Zeman …. koukám tahle skvadra rozumí všemu 🤣🤣🤣

Kubrt

Jake je složení klientely těch stávajících čínských linek?
Proc si vybrali k harašení zrovna Chorvatsko? Nevidím moc podobnosti mezi ČR a HR z hlediska čínských aerolinek.

Jen tak

to neharasili cinani… to harasil zeman.

Kubrt

Minil jsem Zemanovy našeptávače.

Filip

Ono je čínanum prakticky jedno kam dojedou, jsou tu nejméně nocí ze všech zahraničních turistů (1,8 průměrně), nenavštěvují památky ani místní specifická místa, neochutnávají místní kuchyni, ale zajímá je spíš jen ježdění v pseudo retro vozech a focení selfie. Takovej turista ani nepozná, že není v Krumlově ale v Dubrovníku.

bohyn

Místní kuchyně je skutečně moc nezajímá, pravidelně vídám skupinky i s průvodcem, jak chodí dlabat svoje oblíbené M28. Většinou tak 2-3 turnusy za oběd/večeři

Kubrt

Aha, to jsem nevěděl s těmi nocemi; myslel jsem, že jsou to vyspělejší turisti.
Kolik % na těch linkách tvoří business cestující? Děkuji.

Ondřej

Oni sem jezdí nakupovat. Luxusní zboží z Pařížské, sklo atd. Vyjde to levněji při výletu do Prahy než koupit v Číně.

Ivan

Ono číňan je prostě číňan. Viděl jsem jich pár na Zanzibaru a vrchol exotiky pro ně bylo si v moři umýt ruce. Přece by nesundali ty jejich bílé ponožky vytažene pomalu až ke kolenům.

Prostě Číňana nic nezajímá, jen jezdí nakupovat.

Václav

Že mi nepoletí žádné letadlo do Číny? Tak to pro mne život ztratil cenu. Jdu si chystat provaz.

mgr.pavel

Snad si vaše slova vezme za své i ten hradní lhář..

Dan

Bohužel ne. Ten použije vládní speciál, až zase poletí s panem Kellnerem dojednávat kšefty.

Karlod

Tak když Praha smlouvu vypověděl tak můžou létat jinam. Třeba Brno, Ostrava, Pardubice. Nebo čekají na ty Budějovice s novým terminalem 😂😂😂

Filip

pomocí 737 z číny do budějovic to by byla lahůdka 😀

Radovan Komínek

Polský Rzeszow má při 190 tisících obyvatelích a letišti s cca 750 tisíci cestujícími ročně linku do New Yorku, takže možné je všechno, nechme se překvapit.

Honza

A vite proc tu linku z Rzesowa do New Yorku maji?

Radovan Komínek

To jsem nezjišťoval, pokud máte informace, prosím o uvedení. Uznávám, že nemusí jít o trend, ale v poslední době jsem na stránkách letišť s obratem pod 10 miliónů cestujících ročně zastihl více dálkových linek.

Ondřej

Já to nevím, proč?

Martin K.

S ohledem na minulost se dá s klidným srdcem naštěstí tvrdit, že pravdivost vyjádření čínského velvyslance je přinejmenším sporná.

Jakub

Já to jeho (Zemana) vyjádření chápu tak, že se má jednat o nějaké potenciální budoucí linky, ne o stávající.

Dushan

Pokud věta níže, je přesným přepisem z rozhovoru, tak je zcela jednoznačné, že se mluví o budoucích, resp. plánovaných spojeních a je tedy irelevantní se dotazovat Letiště na dosavadní spoje… „Čína reaguje některými odvetnými opatřeními. Mimo jiné některé letecké linky, které měly směřovat do Prahy, mají být odkloněny do Chorvatska,“ uvedl Zeman.

Butrusik

Aha, tak v tom případě se nám asi bohuzel nepostesti a hordy urvanych čínských grup budeme mít v Praze i nadále.

Tom

Jsem překvapený, že Ovar ještě mluvil o Číně ve třetí osobě. Čekal bych, že už bude používat „my vám omezíme linky“.
Jako obchodní zástupce Číny bude potřebovat ještě pár tréninků obchodních dovedností.

bohyn

No to by bylo neštěstí, kdyby si ho odvezli na převýchovu do lágru.

Víťa

Že by pan prezident nemluvil pravdu? Tomu se nechce věřit!!! 🙂