LOT 3a leaderboard

Železniční odbory ohlásily kvůli režijkám na konec ledna stávku na jižní Moravě

Stanice Brno-Židenice. Foto: palickap/Wikimedia CommonsStanice Brno-Židenice. Foto: palickap/Wikimedia Commons

Stávkový výbor Odborového sdružení železničářů dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je neplatnost režijek ve vlacích, které objednává Jihomoravský kraj. „Pokud

Zpět na článek
603 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luke

Co jsem tak prošel diskusi…je tady milion závistivých a nepřejících. Nechápu proč? Režijky tady byly od samotného vzniku železnice.. Nikdy to nikomu nevadilo, akorát prý jeden čas Antonínu Zápotockému. Že jej, když byl ožralý vyhazovali ti zlí železničáři z vlaku.. Přijde vám normální, že takový výpravčí „odpíská“ osobák ČD do Tišnova… a pak sám po konci služby pojede za normální jízdné? Výpravčí je od Správy železnic (sic) a přitom je v podstatě na stejné úrovni jako babka z Dolní Horní, která si vyjede na houby nebo za vnoučaty.. Nevídané, děkujeme ANO a Socanům z JMK za další „experiment“… Konečně, letos… Číst vice »

R2R2

Co by melo byt nenormalniho na tom, ze zamestnanec jede z prace za normalni jizdne? Pokud ho tam zamestnavatel poslal na sluzebni cestu, tak at mu ho proplati, pokud mu chce dat jako benefit jizdu zdarma, necht si ji zakoupi u kraje, ktery ma jizdne ve sve rezii. Toto neni vlak, kde by jizdne bylo prijmem Ceskych drah a tezko tedy akceptovat, ze v nem budou davat Ceske drahy slevy svym zamestnancum.

PvvS

Ne.. Je to zaměstanec, jako všichni ostatní. Těm taky nikdo nic neproplácí a zaměstavatele nezajímá, jak se dostane do a z práce.

Zlámalík

Ano, přijde mi to normální. Výpravčí přece nedostane slevu v taxíku ani tramvaji, ani na benzín. Tak proč by ji měl dostat ve vlaku? ALE: pokud jeho zaměstnavatel chce, aby do práce cestoval levněji, může mu takovou slevu u příslušného dopravce zařídit. Nezařídil? Tak pak je chyba na straně zaměstnavatele, ale ne dopravce, přece. Už jste to pochopil?

Myth Buster

Je dobře, že JMK řízl do nesmyslného nesystémového benefitu, který je zneužíván a zjevně znevýhodňuje jiné uchazeče o provoz vlaků pro kraje. 1. pokud ČD (zaměstnavatel, zastoupen MD CŘ) chtějí umožnit svým zaměstnancům cestovat zdarma jako benefit – OK. Je ale nutné, aby náklady neslo ČD, a tedy to musí zahrnout do ceny svých služeb (například pro JMK). 2. pokud si JMK objedná službu a platí ji, je naprosto samozřejmé, že nechce, aby někdo tuto službu využíval zdarma k jeho tíži. 3. pokud by JMK toleroval využívání režijních jízdenek, je možné, že by došlo k soudnímu napadení neoprávněné výhody –… Číst vice »

Pandrhola

Bod 1. je ok, ale ty další body vedou do bludného kruhu, protože jsou v rozporu s bodem 1.
Tedy ano, ČD tyto náklady zahrnou do ceny služeb pro JMK, takže tím je dané, že to objednatel platí v ceně služby, ale pokud to později kraj chce kompenzovat, nebo nabídnout ČD vlastní produkt, tak si v podstatě navyšuje cenu služby, protože tím současně zvedá náklady ČD nad původní rámec smlouvy.

PvvS

Jenže ČD si to do ceny ve výběrovém řízení nezahrnuly a teď by chtěly režijky zadarmo. To si měly rozmyslet před podpisem. Teď mohou akorát sáhnout do svého zisku a režijky zadotovat.

Zlámalík

Souhlas!

Otmar

Když nebude odpor zaměstnanců proti krouhání jeiich odměny tak za chvíli ty benefity okrouhá každý zaměstnavatel a budeme na tom špatně všichni. Jsme na jedné lodi všichni zaměstnanci. Tak si přestanme závidět a držme se svých kopyt.

Axel

Pane, s těmi urážlivými kecy, že Vám někdo něco závidí… Vy jste idiot. Naprostý… naprostá většina zdejších diskutujících vůbec nezávidí jestli Vám (nebo Vašim kolegům či kolegyním) přidá na výplatě. Všem akorát vadí ta nesmyslnost, když železničářští odboráři považují za normální nestávkovat aby jejich zaměstnavatel změnil názor, ale odboráři chtějí stávkovat, aby změnili názor zákazníci kterým dodává jejich zaměstnavatel jako dodavatel nebo jako subdodavatel…. Takový cíl stávky může mít z logiky věci pouze 2 efekty: krátkodobě všichni budou trpět (i nevinní zákazníci), dlouhodobě už zákazníci tolik trpět nebudou, protože začnou kupovat jinde… A přeji Vám osobně, ať Vy osobně ve… Číst vice »

Jiří Podolský

Jako držitel režijní průkazky nechápu jedno-zavedení příplatku za jízdu tzv.komerčními vlaky ČD odboráři odsouhlasí, když chce objednavatel, který si objedná u ČD vlaky, neuznávat jízdní výhody držitelů režijek, tak se vyhrožuje stávkou. Asi se potřebuje OSŽ zviditelnit…

Dalibor

přesně tak ČD ve svých vlacích, která má plně ve svý řežii chce peníze. A když totéž chce zákazník, který koupil 100% kapacitu všech vlaků a tuto jejich zaměstnavateli zaplatil v ceně kterou si jejich zaměstnavatel řekl, tak se tu stávkuje a hystericky křičí. Co jim (ČD) brání, aby do kazdého vlaku dali navíc vůz, který je nad objednanou kapacitu s nápisem rezervováno pro režijky??

Pandrhola

Chyba… ČD ve svých vlacích chtějí peníze od jiných organizací, nikoliv od vlastních zaměstnanců. Zde je však situace jiná, zákazník si od ČD koupil službu za nějakou cenu a v té ceně jsou všechny náklady, tedy např. pronájem vlaků, palivo, údržba, mzdy včetně benefitů + přiměřený zisk. K tomu technická poznámka… kraj si kupuje službu, kde je předpoklad nějaké kapacity vlaků. Ono to funguje tak, že kraj např. poptává na danou trasu kapacitu 300 míst, tak dopravce poskytne nejbližší vyšší, tedy např. 320 míst. Nyní chce v podstatě slevu s argumentem, že jedna složka z nákladů se mu nelíbí. Za… Číst vice »

Pandrhola

To dokážu vysvětlit. Příplatek na komerční vlaky, stejně jako příplatek na vysoutěžené vlaky, má jednoduchý důvod. Jelikož ČD musí ve všech vlacích uznávat všechny režijky, tedy režijky nejen pro své vlastní zaměstnance, ale i zaměstnance jiných subjektů, tak je to znevýhodňuje na trhu. Smyslem těchto příplatků tedy je, aby jiné organizace za své zaměstnance zaplatili drobnou kompenzaci, kterou se tato nevýhoda srovná a ČD nebudou doplácet na povinnost danou zákonem. Není to tedy namířeno proti zaměstnancům a proto s tím odbory nemají problém. Pro zaměstnance ČD je pak tento příplatek zdarma jako benefit, který tentokrát skutečně poskytují ČD, jako jejich… Číst vice »

xyz

Dle tvrzení jiného zdejšího diskutujícího, není režijní jízdenka ČD žádným zaměstnaneckým benefitem, protože její existence (+ výše poplatku placeného držitelem) není stanovena přímo zaměstnavatelem (ČD), ale ministerstvem dopravy (tedy úplně jiným subjektem).

P. S. Mnoho závisti zde zaznívá právě z řad osob, které se zde prezentují jako pracovníci z železniční oblasti; tyto osoby projevují značnou závist vůči příjmům politických představitelů.

Dalibor

Neřekl bych. Každý ať se stará o svou práci. Nekterá práce je tak dobře placená, ne netřeba „náplastí“ jako třeba režijka. Železničáři by měli stávkovat za slušný mzdy a ne kvůli takový kravině z doby C.K. Stejně větší podíl na trhu získávají soukromý firmy a ty se do uznávání režije taky moc nehrnou.

Spravedlnost

Nejsme na stejne lodi, odborari. Existuji i slusni zamestnanci.

Rich

Já osobně jsem student a díky železničářům se nemám ten den jak dostat na zkoušku. Zjistil jsem to až když se zkouška nedá přehlásit. Těmi stávkami železničáři nejdou proti zaměstnancům, ale proti lidem co již mají koupené roční jízdenky. Mám koupenou jízdenku + přijdu o termín zkoušky. Poprvé za své studium budu opakovat zkoušku a jen díky železničářům. Jen ať o ty režijky přijdou. Zaslouží si to, za to že vysírají.

IGCT

Fandím JMK, aby nijak nepolevila vůči ostatním „neČD“, byť ztráta platnosti režijky se mě také týká.

MiKi

Milý Ježíšku, prosím tě ať mě mohou komerční pojišťovny jakožto zaměstnance v dopravě pojistit za normální cenu a ja mohu z toho spolků gaunerů konečně odejít.

Jan

Staci se podivat do podminek pojistoven a cen za pojistky. A hned zjistite,ze jsou jine pojistovny,kde se da lepe a levneji pojistit,nez pres odbory.To je jen odborarsky marketing,na ktery verbujou lidi,aby vstouili do partaje. Vzhledem k tomu,ze mate prava v olomouci,jak pisete nize,by nemel byt pro vas problem si to zhodnotit a nechat se pojistit jinde. Ja mel treba pojistku u Generali.

Dalibor

Já mám pojistku u Allianz a taky nenám žádný problém.

Jan

A co zneuzivani rezijek? O tom odbory mlci,ze? To se jim nehodi zminovat,jak si modre gumy jezdi na rezijku na melouchy,preztoze je to zakazano…

MiKi

Že by jste byl trošku konkrétní ? Na režijku se nesmí jezdit za jinou prací ? Od kdy ?

Pandrhola

Hmm, tak tuhle báchorku jsem zatím neslyšel. Bylo by možné to nějak víc popsat ?

Jan

Ano,v tarifu jizdneho a prepravneho zamestnancu je v paragrafu 4 zneuziti prukazky napsano mj „za zneuziti se povazuje pouziti prukazky za vydelecnym ucelem“. Tedy kdyz jedu na vedlejsak,nesmim rezijku pouzit. To odbory samozrejme zamerne neresi.nebo by nekdo cekal opak?

Dalibor

velmi zvláštní výklad. Výdělečn.ým účelem není jízda někam z aprací, nýbrž vydělávání si jízdou, tj když bude parřičný režijkář jako vedlejšák dělat „kurýra“ tak se dopouští porušení tohoto §

Jan

To co rikate je naprosty nesmysl.Prectite si poradne zakony.Staci zadat do googlu.

Rezijky jsou zneuzivany v obrovske mire.Kolik duchodcu ma rezijky a jezdi na sichty na rezijky. A mnoho dalsich pripadu. A samozrejme odbory mlci a o tomto nereknou ani slovo. A nejen proto bych rezijky sebral a nahradil po dohode firmy s odbory standardnim benefitem,tak jako ve vsech firmach. Ale jednat s odbory,ktere se dohodnout nechteji,je jen mrhani casu…

MiKi

Hned v pondělí volám šéfovi, že jedu do Olomouce na fakultu práv vrátit diplom, neboť jste mi milý Jene otevřel oči. A to jsem si já hlupák myslel, že se v právu už po těch letech začínám orientovat.Teď mě napadla ještě jedna věc. Vždyť bychom soudy mohli úplně zrušit. Znesvářené strany svoji při zadají do vyhledávače všemocného googlu a ten je rozsoudí.

Jan

Manzelka sedi vedle me a ma prava v olomouci taky.Takze jestli mate pochybnosti,jedte diplom vratit.Podminka zneuziti rezijky za vydelecnym ucelem je v tarifu od zacatku,tedy od roku 1992. Staci si ten tarif otevrit.

V ramci relevantnosti diskuze mi tedy napiste, co povazujete za vydelecny ucel a napiste priklad cesty,kdy je a neni rezijka zneuzita.

Pandrhola

Ano, je tam uveden bod:
„c ) použití průkazky za výdělečným účelem,“
Což ovšem znamená, že je ta průkazka spojena přímo s onou výdělečnou činností.

Příklad… pokud pojedu vlakem a budu cestujícím prodávat občerstvení, nebo jiné zboží, bylo by to zneužití.

To co uvádíte Vy, je samozřejmě nesmysl, protože pak by režijku nemohli využít zaměstnanci ani na cestu do práce, protože by se jednalo o cestu za výdělečnou činností. Dokonce ani využití režijky na služební cestu není její zneužití.

Jan

Nepochopil jste ustanoveni tarifu spravne.Ale spravne jste pochopil,ze ani k jizde do prace se rezijka nesmi pouzit.Smi se pouzit pouze kdyz jede zamestnanec Rg nebo treba k navsteve babicky.Tim CD samozrejme unika velke mnozstvi trzeb. Proto by se meli rezijky zrusit,zamestnavatele by meli rozdat obdobu IN100 z globalniho jizdneho a kazdy by si mohl jezdit cim,kam a kdykoliv se mu zachce.

Pandrhola

To je přeci nesmysl, ten bod hovoří jasně. Na cestu do práce využít lze, protože při cestě se o výdělečnou činnost nejedná.
Ale schválně si napište na MD, aby Vám k tomu dodali vysvětlení, případně právní rozbor.

Jan

Precte si tarif prosim poradne.Je tam uveden vydelecny ucel. Nikoliv bydelecna cinnost. To je trochu neco jineho.

Pandrhola

Mno, ptal jsem se na to personalistů a prý se to už kdysi dávno řešilo. Aby platilo to, co říkáte, tak by tam muselo být výslovně uvedeno „použití průkazky k cestě za výdělečným účelem“, ale tady jde skutečně o samotný výdělečný účel.

IGCT

Bude-li stávka, pak stávkující zaměstnanci nebudou mít výplatu. Takže být krajem, tak zkusím „kdo z koho“.

Dalibor

No na stávku kdo z koho byla svého času slušná odbornice ve Velký Británii… baronka Thatcherová z Kestevenu, jestli se nepletu. Její politika byla založena na myšlence liberalismu a snižování daní, omezování vlivu odborů a regulaci imigrace. A jestli se nepletu, tak v té době se jí podařilo zkrotit inflaci, zastavit propad HDP, a přesunout dost daní z centra na místní úrověň, tj stát méně přerozdělova. No a myslím, že ekonomika Velký Británie nasvědčuje, že její postup byl správný, i když některé její kroky (mnohé) byly velmi nepopulární.

Myth Buster

Hlavně, bude-li stávka, jejich zaměstnavatel (ČD) velmi pravděpodobně bude platit klientovi (JMK) pokutu za neplnění smlouvy – tj. nedostupnost vlakové dopravy + náklady na zajištění náhradní dopravy. JMK není nic do toho, že zaměstnanci ČD stávkují.

xyz

Odborářský představitel přirovnává vztah železničářských odborů k orgánům veřejné správy (mj. Jihomoravskému kraji) za vztah zákazníka autoservisu vs. provozovatele autoservisu :-): http://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/34-zol-rozhovory/5284-maly-asi-je-uz-potreba-zase-jednou-zastavkovat-protoze-nekteri-arogantni-lide-si-nasi-dlouhodobou-slusnost-a-korektnost-pri-vyjednavani-zrejme-vykladaji-pouze-jako-projev-slabosti.

Dáda

no nevím, mám z článku takové smíšené pocity…

Emanuel

Svým ovečkám musí fulltime odborářští bossové předvést, jak se za ně perou 😀 I když pořádně nečtou ani smlouvy na DR ČD, a pak se diví… 😀 😀

La Chouffe

Automatizaci se da na zeleznici usetrit cca 30% zamestnancu. Ti co zbydou si budou prace vazit a prestanou si brat cestujici jako rukojmi v boji za sve benefity z bolsevickych dob.

Cestující

Hle, největší TescoITmozek všech dob. 😆

La Chouffe

Vloni jyem byl na sympoziu o automatizaci v Bruselu a tam padlo, ze do 10 let muze byt automatizovano 70% pracovni cinnosti v prumyslu, ale ze to vlady nedovolej kvuli zachovani socialniho smiru. Nemam duvod tomu neverit. Staci se podivat jak na provoz automatizovanyho skladu Amazonu staci 20 techniku misto 500 pickeru.

Cestující

Pochopil jsem tu vizi.
Skladové hospodářství je jen drobně odlišné od řízení provozu. 😀

Zlámalík

Doporučuju DLR v Londýně. Bez strojvedoucích…

Dáda

tak se skoč podívat na automatizovaný provoz sléváren, hutí, oceláren….

Cestující

Vím, jak to funguje (mám na to vzdělání).
Akorát taky vím, že doprava má x krát více proměnných.

La Chouffe

Kolejova doprava je z hlediska automatizace nejsnazsi. Automatizace se na modelovejch kolejistich vyucovala jeste pred nastupem IT technologii.

Cestující

Odpověděl jste si sám. Na MODELOVÉM kolejišti.

La Chouffe

Pred 40 lety. Dnes uz jsme jinde. Staci se podivat na linku M1 parizskeho metra, ktera bez problemu funguje, i kdyz odborarska luza stavkuje.

Cestující

Jediná lůza jste vy.
Poskok, co si hraje na nějakého „high manager“.
O celé věci nevíte zhola nic a motáte páté přes deváté.
Sklad, modely, jednotlivé úseky,…, ale systém, jako celek vůbec.

La Chouffe

Vsechno co uvadim je pravda, ale ty budes zrejme odborar a to vse vysvetluje.

Cestující

To jsem čekal. Na rozdíl od vás nejsem zoufalec, co kdesi tajtrdlíkuje a tady si honí triko.
To mají ve zvyku nuly.

La Chouffe

Takze jsi odborar, opet jsem mel pravdu.

Cestující

Když jsi to myslíte, to je váš problém.
Vy jste teoretik a neumětel. Človíček, který je vyslán, aby konal a nikoli myslel. To je jádro vašeho traumatu.
Ty bláboly, co jste napsal jsou všechny na jedno brdo. A schválně, jestli chápete, v čem je jich aplikace na globální dopravu nerealizovatelná.
Ty voloviny o sociálním smíru vynechte.

Otmar

Chouffe bude takový ten dopravák teoretik😂

Spravedlnost

Taky zoufaly odborar. 😀

roman

aby jste mohl automatizovat železnici musel by jste investovat stovky miliard do modernizace tratí, což je nesmysl

La Chouffe

To by bylo nutne k 70% redukci personalu. K mnou uvedene 30% bude bohate stacit optimalizace procesu a uspory na vlakovym personalu. Opravdu neni potreba davat mzdu pruvodcimu, kterej za dve hodiny projde vlak 2x po 10 minutach.

roman

na takových tratích už mnohdy ani průvodiči nejezdí . Na mnoha tratích hlavně tam kde není nejmodernější zabezpečení ani vozy jsou průvodčí/vlakvedoucí nepostradatelní už jenom z toho důvodu že slouží jako prodloužené oči strojvedoucího ale samozřejmě tech důvodu je mnohem víc.

Ušatá

Tady jde o úplně něco jiného. Je potřeba dohled na situaci v dopravním prostředku, zajišťovat pořádek, zajišťovat služby cestujícím apod. Totéž platí o těch nádražích, kde se prohání jen vítr. Prostě služby vypadají jinak a to šetření za každou cenu je jen cesta do pekel. Navíc, co při takovém kvantu lidí na Zemi, budou všichni dělat? Čím se budou živit? Nebo se budou podle některých fantastů válet doma a pobírat nějaký minimální příjem? To je opravdu řešení civilizace budoucnosti. Pak ani nepotřebujeme lidičky vzdělávat, něco je učit. Jaký je tedy smysl toho všeho? A kam mizí všechny ty ušetřené peníze?… Číst vice »

Pandrhola

Vtip je v tom, že někdo ty lidi živit musí a je pro všechny spíše přijatelné nechat je pracovat, než zdanit práci automatů a peníze pak přerozdělovat.

J jako jméno

Chouffe je druh skřítka, který žije v ardenských horách. Na rozdíl od jiných skřítků je neupravený a nezbedný, navíc odolný účinkům alkoholu.

La Chouffe je světlé pivo s chmelově sladovým charakterem a se středně silnou chmelovou hořkostí, s jemným nádechem koření (hřebíček, koriandr)

Jano

Pokud vím ,tak tyto benefity jsou na dráze odjakživa a nezrušili je ani za tatíčka Masaryka, ani za Hitlera, ani za bolševiků, tak nevím, proč tento zavádějící komentář…?

xyz

„tak tyto benefity jsou na dráze odjakživa a nezrušili je ani za tatíčka Masaryka, ani za Hitlera, ani za bolševiků“
– Což samo o sobě není argumentem. Každá věc, když se někdy zruší, tak je zrušena někým a někdy s tím, že za předchozích období existovala.

– A předně – režijní jízdenky nikdo neruší.

Dáda

Deputát uhlí se za bolševika zrušilo.

Cestující

Kdyby vám to nedocházelo, onen deputát by zrušen, jelikož se masově rozmohla jiná forma vytápění.
Geniální, že? Místo závisti to chce trochu přemýšlet.

Dáda

No já bych deputát v uhlí bral. Maso nemaso. U Lesů byl deputát zase 4kubíky (nebo 8? už si nepamatuju) palivovýho dřeva, jestli se nepletu

Dáda

zrušením železnice ušeštříte 100% zaměstnanců…. To jsou argumenty… I když automatizací nějakého člověk aušetříte, nezavedete ji najednou, musí se zavádět postupně. I o tu automatizace se je třeba nějak starat. Ne všechno lze automatizovat… Top jsou argumenty na prd. Srovnávat peřížský metro s amazonem se ČD a SŽ…To v podstatě nejde.

Emanuel

Ale jde. Systémy na automatické vedení vlaků se učí i u SŽ. Strojvedoucí se stávají spíše už jen pojistkou. Podívejte se na penetraci AVV MIB-6, či méně nákladného MIB-1 opřeného o GPS.

Vedle toho SŽ houfně přechází na dálkové ovládání tratí, kde lidí na obsluhu je třeba výrazně míň personálu. Spousta stanic je řízena dálkově alespoň v rámci regionu, ale užívané systémy časem jejich integraci do CDP umožní. Ten proces už dávno běží 🙂

Nespí ani zákonodárci a možnost automatického vedení vlaku bez obsluhy se plíží i do legislativy.

Dalibor

ano, právě proto jsem zmínil onu postupnost. Udělat to „šmahem“ jaksi není možné.

MiKi

ČSR byla dle vás bolševická ? Masaryk se musí v hrobě točit jako vrtule u letadla.

Otmar

To možná by šlo ale za cenu stamiliardových investic. Takže bych byl být zaměstnancem naprosto v klidu.

Pečlivý pozorovatel

Vážení diskutující. Již dosti dlouho to tu i v jiných diskuzích čtu a velice se bavím. Až teď mě to ale přimělo se zapojit. Mám takový dojem že se tu téměř všichni myslíte. Nechápu proč stále čtu odkazy na ČD na to že má ČD platit benefit zaměstnancům a pod. Že se snižuje šance ČD v dalších výběrových řízeních a pod. Stávkovou pohotovost ale přeci vyhlásilo OSŽ. V této odborové organizaci jsou dnes již ale převážně zaměstnanci SŽDC. Takže se jedná o případnou stávku proti správnému subjektů, kraji. SŽDC nemá s ČD nic společného. A co se týká výběrových řízení.… Číst vice »

xyz

„SŽDC nemá s ČD nic společného.“
– Má společného – ČD jsou nuceny poskytovat pracovníkům SŽDC své zaměstnanecké jízdenky.
– Naopak sama SŽDC nemá žádný smluvní vztah s Jihomoravským krajem (na rozdíl od ČD).

„Stávkovou pohotovost ale přeci vyhlásilo OSŽ. V této odborové organizaci jsou dnes již ale převážně zaměstnanci SŽDC.“
Nezbývá než zopakovat, že (dle odborářského vyjádření, dle kterého se má stávka týkat pouze a právě vlaků objednávaných Jihomoravským krajem) pracovníci SŽDC budou i v období stávky reálně pracovat – zajišťovat provoz ostatních vlaků (jiných než objednávaných Jihomoravským krajem).

Pečlivý pozorovatel

Špatně jste pochopil co jsem napsal. Ale pakliže je ČD nuceno poskytovat zaměstnancům SŽDC své zaměstnanecké jízdné je k tomu nuceno čím ? Státem neboli nějakým zákonem či vyhláškou. Stejným zákonem nebo vyhláškou by pak měl být nuceny i JMK uznávat toto jízdné nemyslíte? Měl by to řešit promo stát s JMK nikoli ČD.

xyz

„Stejným zákonem nebo vyhláškou by pak měl být nuceny i JMK uznávat toto jízdné nemyslíte?“
Nikoliv. Příslušná vyhláška výslovně umožňuje vyloučit platnost režijních jízdenek ze soutěžených výkonů. A výkony v JMK soutěženy BYLY.

„Ale pakliže je ČD nuceno poskytovat zaměstnancům SŽDC své zaměstnanecké jízdné je k tomu nuceno čím?“
Již odbočujete od původního tématu, takže zpět k němu + v jiném vyjádření: SŽDC má s ČD některé věci společné – mj. tu věc, že její zaměstnanci mají nárok na zaměstanecké jízdenky ČD (= zaměstnanci SŽDC v této věci jsou v situaci, jako by sami byli pracovníky ČD).

Pandrhola

Vtip je v tom, že režijka nespadá pod tarif ČD, ale MD a to mají společné. MD pověřilo ČD evidencí, vydáváním a další administrativou… to je to, co mají společné… ČD je zde v roli prostředníka.

xyz

„Vtip je v tom, že režijka nespadá pod tarif ČD, ale MD“
V tom případě ovšem není možné hovořit o tom, že zaměstnanecká jízdenka ČD je zaměstnaneckým benefitem poskytovaným ze strany zaměstnavatele (srov. s opakovanými vyjádřeními jiných diskutujících v tomto duchu na toto téma v komentářích k zejména dřívějším článkům o tomto tématu).

Také to nic nemění na tom, že tedy nespadá pod tarif IDS JMK (kdy platnost jakéhokoliv neIDS JMK tarifu podléhá souhlasu + podmínkám stanoveným objednatelem – tedy Jihomoravským krajem).

Pandrhola

Ono se to lidově jako zaměstnanecký benefit bere, ale je to definováno v zákoně a vyhlášeno tarifem MD. Ale to je jen slovíčkaření o definici vs běžná hovorová vyjádření. Pro diskusi většinou nepodstatné. Zde toto mění tento bod smlouvy… „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy, a to zejména s výměrem Ministerstva financí ČR, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami nebo s nařízením kraje, které v souladu s právními předpisy stanoví maximální ceny jízdného.“ Režijka spadá pod jiné… Číst vice »

La Chouffe

Pokud jsou tak dobri, proc nejdou misto stavkovani pracovat za lepsich podminek ke konkurenci?

-TR-

Stávka je naprosto legitimní nástroj, prostřednictvím kterého mohou zaměstnanci vyjádřit svoji nespokojenost.

Stávku v Jihomoravském kraji podporuji, protože to může vyvolat diskuzi o podobě režijek. Třeba by mohly být konečně zahrnuty do SJT a tím by se tak vyřešil problém, že režijky neplatí ve vlacích jiných dopravců.

La Chouffe

Jako zamestnanec Tesca jsem mel slevovou Clubcard a odmitali mi ji uznat v Globusu. Mel jsem taky vstoupit do stavky?

Dáda

ano

Otmar

Ano je to jen vaše slabost. Nezávidte že jinde se dokáží lidé ve firmě sjednotit a bojovat za společnou věc.

Tronda

Proti podobným dohodám byly vždy především ČD, které odmítají aby v jejich vlacích platili režijky jiných dopravců.

Rtep

Touto stávkou si jen odboráři dokazují, že k něčemu jsou. Nemyslím si, že by nějakého normálního zaměstnance napadlo stávkovat kvůli takové malichernosti, jako jsou režijky. Kdyby tohle byl ten nejdůležitější problém zaměstnanců železnic, pak by to byla naprostá pohodička.

Emanuel

A budete, pane železničáři, stávkovat alespoň tři dny? 😀 To víte, s kratší dobou to berou lidi jen jako naprosto běžné zpoždění ☻

-TR-

Milý pane, já nejsem zaměstnanec ČD ani SŽDC. Mám však s nimi solidaritu a proto stávku podporuji. Osobně bych byl ještě daleko tvrdší, než je současné vedení OSŽ.

IGCT

Když s nimi máte solidaritu, jistě zaplatíte ze svých vlastních peněz ztrátu jm kraji, že ano!?

Leinad

Nejsou podstatné směny fírů, platy,… ale aby zaměstnavatel nemusel platit za režijky.
Prostě tolik co ČD platí za převážení IN100 nebude platit za převáženo režimkářů.

Jano

A oni za převážení IN100 něco platí? A kolik tak asi…?

Ne Hanakovi

Já jsem jednoznačně pro stávku.Je to úplně zbytečný, pár rezikaru, kteří využijí vlaky ČD, určitě zatíží rozpočet kraje minimálně.Na rozdíl od úředníky protěžované letecké linky do Mnichova.Navic je to diskriminační.Proc jeden držitel rezijky za stejné peníze měl možnost jezdit vlaky ČD bez omezeni a druhý ne..Trondo a pane Xy..Nejsem v OSZ.Jen mám selský rozum..

Axel

Jenže plánovaná stávka nemá cíl,který jste napsal. Napovím co Vám nedochází – v Jihomoravském kraji neprovozuje ČD firma žádné Os/Sp. Na rozdíl od soudního kraje Vysočina, kde firma ČD provozuje Sp/Os.

Ne Hanakovi

A jaký má jiný cil? Hlavní důvod je aby rezijky zůstaly zase rezijkama…

Alex

A proč to tedy ČD jako benefit prostě nezaplatí JMK? 😀 Tam je zakopaný pes, Vašemu vedení se za Vaše zaměstnanecké benefity platit nechce.

xyz

„Proc jeden držitel rezijky za stejné peníze měl možnost jezdit vlaky ČD bez omezeni a druhý ne.“
– Protože jeden z nich zajišťuje provoz pro příslušný kraj a druhý ne.
– Z pohledu zaměstnanců to může být „za stejné peníze“ (klidně i 0 Kč); ČD mají ve svých rukách plné proplácení platnosti těchto benefitů za zaměstnance.

Tronda

A peoč teda nemohou všichni obyvatelé jiných krajů než JMK jezdit na výlety po JMK zdarma? Je to úplně stejné, také jsou tam jen občas a těch pár korun, které by zaplatili na jízdném rpzpočet krajr nezatíží.

Ne Hanakovi

Ja jsem jednoznačně pro stávku.Je to diskriminacni.Proc někdo za stejné peníze za rezijku může jezdit vlakem ČD bez omezení a obyvatel Jihomoravskeho kraje nemůže????

Leinad

Za režijku může jezdit vlaky s netto smlouvou a případně komerčními vlaky ČD i obyvatel JMK.

La Chouffe

Tys to vubec nepochopil. To se netyka obyvatel JM kraje, ale obyvatel vsech kraju pri jizde v JM kraji. Takze diskriminace to rozhodne neni.

Ne Hanakovi

Ale pochopil…a kdo ten vlak ČD,ve kterém NEPLATÍ,tarif ČD.Asi tak využívá víc rezikar Jihomoravský nebo borec co privali jednou za uherský rok..

La Chouffe

Jenze to diskriminace neni. Chybej ti uplny pravni zaklady.

Ne Hanakovi

To je pravda.O právnickým prostředí vím asi tak tolik co ty o tom železničním….

Tronda

Tak si ten příplatek kupovat nebude a zaplatí si jízdenku. Režista Dominik doporučuje cenu 1,7 Kč / km, tak teď mohou ochutnat vlastní režistickou medicínu.

Jano

Zapomněl jsem ještě dodat, že mi to přijde od JMK jako poněkud zbytečný „šprajc“, když ostatní „brutto kraje“ ty režijky uznávají, taková bouře ve sklenici vody, i když ti dotčení zaměstnanci to jistě vidí jinak a ani se jim nedivím… Přitom ten počet režistů určitě nebude pro kapacitu spojů nijak podstatný, aby to mohlo mít na něco vliv.. Ostatně se to dá, poměrně jednoduše, zjistit z těch „chytrých přístrojů“, co mají u sebe průvodčí…(např.)

Alex

Někdo tu cestičku prošlápnout musí.

Leinad

Některé brutto kraje neuznávají IN100. JMK ji uznává a prostě nedělá rozdíl mezi IN100 a režimkou.

Jano

No právě, uznává IN100 a režijku ne, to mi není jasné, když princip těch karet je stejný (člověk si to na rok předplatí a jezdí…)

Dominik

Proč asi? Někdo na kraji nebo vlivný jej má.

Leinad

Nebo protože ČD se chovají, jako by v tom byl rozdíl, nechtějí za uznávání režijky platit tolik co za uznávání in100

La Chouffe

Kdyz mi bylo nakejch 12 let, coz bylo uprostred osmdedatek minulyho stoleti, koukal jsem se s rodicema na Televizni noviny. V Chile zrovna stavkovali zamestnanci autobusove MHD. Pinochet povolal vojenske ridice a ti vyrazili z garazi slouzit obyvatelum. Jeden ze stavkujicih se postavil k vyjezdovy brane a chtel je zablokovat. Vojaci ani nepribrzdili. Komentator byl pobouren, rodice vydeseni, co jsem videl a pro me je to dodnes vzornej priklad, jak postupovat proti levicovejm netahlum.

Ryk Mat

Pinochet byl svatý muž, který ochránil Chile na dlouhá desetiletí před rudofašounským myšlenkovým jedem. Toto ale není stejný ani podobný případ.

Filemon44

Vážený pane,mám dost důvodné podezření,že jste si tuhle „historku“ vycucal z prstu a vysvětlím proč.Protože v 70.letech,kdy se Pinochet dostal k moci,by se to teoreticky stát mohlo,ale tehdy byl chilský režim na tolik „utažený“,že v podstatě jen pouhá myšlenka na stávku by iniciátorům vynesla žalář a možná by skončili i u popravčí zdi,takže by se jen těžko stavěii před rozjeté autobusy.A v 80.letech,o kterých píšete,už zase byla chilská ekonomika v porovnání s okolními státy natolik na výši,že asi jen málokdo měl potřebu stávkovat.Lidé možná někde stranou remcali,nicméně spolu s bičem už dostávali i cukr(slušné výplaty a dostatek zboží v obchodech),takže… Číst vice »

Roman G.

No hurá, opět jste nezklamali. Uplynuly předlouhé dva dny nového roku a režijky jsou zpět. To už ti odboráři nemají v zásobnících jinou munici? Je mi Vás upřímně líto.

xyz

V této souvislosti vypíchnu skutečnost, že odboráři s tímto krokem přicházejí až ve druhém dni platnosti onoho nového smluvního vztahu, proti jehož podobě (tedy podobě smluvního vztahu objednatele s jejich zaměstnavatelem) protestují.

Tronda

A stojí za to doplnit, že odboroví předáci v dozorčí radě ČD se s textem smlouvy mohli seznámit před velmi dlouhou dobou, teď pozdě bycha honit.

Pandrhola

V textu smlouvy není o této kompenzaci ani slovo. Kraj o tom začal mluvit až v roce 2019, tedy cca rok od podpisu s tím, že tehdy předal návrh o kterém se následně vedlo několik jednání a poslední bylo v prosinci 2019.

Gale

Že se bude jezdit za tarif IDS JMK a naopak tarif dopravce platit nebude je jasné od počátku tržních konzultací.
Uznávání TR10 za určitých podmínek (které ČD nejsou schopny a/nebo ochotny splnit) je ústupkem objednatele, nejspíš ale marným.

Pandrhola

Režijka nespadá pod Tarif ČD, ale pod Tarif MD, takže argumentovat TR10 je mimo mísu.

xyz

Zcela „v míse“ ovšem je skutečnost, že „tarif MD“ (zde vypichuji vůbec toto slovní spojení ve srovnání s tím, že to samé MD nezvládlo v kýženém termínu takový tarif zavést pro běžné cestující) nerovná se tafit IDS JMK, tzn. zůstává tím nedotčeno předřečníkovo tvrzení „Že se bude jezdit za tarif IDS JMK a naopak tarif dopravce platit nebude je jasné od počátku tržních konzultací.“ (+ pouze jej drobně upřesním – v JMK nešlo o tržní konzultaci, nýbrž o nabídkové řízení – „soutěž“).

Alex

Bohužel odboráři to nečetli dostatečně pozorně a teď se od odfláknuté práce snaží odvést pozornost… 😀

Smluvní ujednání výslovně zmiňuje, že služba bude poskytována při výhradní platnosti tarifu JMK s tím, že jiné tarify mohou být uplatněny jen se souhlasem objednatele a za podmínek stanovených objednatelem

Pandrhola

Na to jsem již odpovídal jinde, tak nebudu tapetovat.

Tronda

Z toho ovšem vyplývá, že režijky neměli původně platit vůbec. Jak se tomu postavili odboroví předáci v DR v době, kdy se smlouva v ČD schvalovala? Požadovali např. výměnu přestavenstva? Jistě k tomu najdete nějaký odkaz z tehdejších novin.

Eduard

Očividně někde vyspávali… a nechci vědět co 😀

Pandrhola

Jak ? Prosadili na MD změnu, viz memorandum z roku 2017. Takže režijky v těchto vlacích platit budou na podobném principu jako pro komerční vlaky. V tom není rozpor.
Rozpor je pouze v té nesmyslné výši kompenzace. Jinak řečeno, kdyby kraj stanovil výši kompenzace před podpisem smlouvy v roce 2018, tak by tato kompenzace byla zahrnuta v nabízené ceně, nebo by k podpisu smlouvy za nynějších podmínek nedošlo.

xyz

„Takže režijky v těchto vlacích platit budou na podobném principu jako pro komerční vlaky.“ Pokud budou, tak jen z dobrovůle objednatele. Nařízeno to nemá; platnost těchto jízdenek lze vyloučit ze spojů, které byly soutěženy. „Jinak řečeno, kdyby kraj stanovil výši kompenzace před podpisem smlouvy v roce 2018, tak by tato kompenzace byla zahrnuta v nabízené ceně“ V součtu je to jedno – kraj to tedy stanovil až později (poté, co vyšlo najevo, že ČD chtějí tento „neIDS JMK“ tarifní nabídku využívat/poskytovat) a ČD dostanou o to méně (vyplácená úhrada ze strany kraje mínus kompenzace za platnost těchto jízdenek ze strany… Číst vice »

Pandrhola

Naopak, původní cena již byla včetně všech benefitů, protože ty patří do provozních nákladů, ale bez dodatečné kompenzace. Kdyby kraj stanovil výši kompenzace dříve, byla by o tuto částku cena navýšena a pak by to vyšlo stejně. Šlo by jen o přesun peněz tam a zpět.

Tronda

Tak teď se opět mýlíte, protože vyjmutí povinnosti uznávat režijky v soutěžených vlacích bylo na popud ČD, aby byly konkurenceschopní – tzn. že cenu do soutěže kalkulovali s předpokladem, že všichni přepravení cestující zaplatí jízdné.

Pandrhola

Ano, ale zároveň se nemýlím. Vyjmutí sice bylo na popud ČD, ale současně platí, že se na ně vztahují stejná pravidla, jako na komerční vlaky. Jinak řečeno. Toto opatření tam není z důvodu, že režijka v těchto vlacích nebude uznávána vůbec, ale z důvodu, že z pohledu ČD bude uznávána jako benefit pro zaměstnance ČD. SŽDC a jiné organizace si pak za své zaměstnance uhradí nějaký zanedbatelný příplatek, čímž se ta konkurenční nevýhoda v podstatě srovná.
Viz § 2 odst. 3 Tarifu MD.

Tronda

Memorandum není žádný právně závazný dokument, to jsou zákony a vyhlášky a tam se jasně stanoví, že v soutěžených výkonech nemusí objednatel režijky uznávat.
Vy to asi stále nechápete, kraj nic stanovovat nemusel, protože ani nemusel nikomu v soutěži nabízet uznávání jeho režijek. To že to nakonec nabídl, za cenu nižší než 10% ceny pro normální cestující je jen jeho dobrá vůle.
To znamená, že v době podpisu smlouvy platilo, za přitakávání odborů v dozorčí radě, že žádné režijky nikomu v JMK platit nebudou.

Pandrhola

Memorandum sice není právně závazný dokument jako zákon, přesto má dost slušnou váhu, jinak by nemělo smysl něco sepisovat, že ? A to si představte, že v civilizovaných zemích (např. Švýcarsko) má dostatečnou váhu i jen ústní příslib a podání ruky. S tím zbytkem jste ale vážně vedle. V době podpisu smlouvy s JMK (21.6.2018) totiž platilo, že režijky platit budou za podmínek shodných pro komerční vlaky. Stačí se mrknout na tarif MD kde je účinnost jasně uvedena, tedy: T A R I F jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní… Číst vice »

Leinad

Nemají, nějaké směny strojvedoucích a zařízení fírcimer, tu čisté politickou organizaci, vůbec nezajímá.
Vyhození štíplístka za spor s opilcem taky není nic pro odbory.

Honza

Režijky jsou pro zaměstnance: Českých drah, a.s. – ČD Cargo, a.s., – DPOV, a.s., – Výzkumný Ústav Železniční, a.s., – Dopravní vzdělávací institut, a.s., – ČD – Informační Systémy, a.s., – ČD – Telematika a.s. Správy železniční dopravní cesty, s.o. Ministerstva dopravy Drážního úřadu Režijky jsou pro poživatelů důchodů: – kteří byli současně důchodci a držiteli jízdních a přepravních výhod ČSD (ČD, s.o.) ke dni 31. 12. 1993 nebo – kteří ukončili pracovní poměr po 31.12.1993 u organizace uvedené výše jako zaměstnanci – který odpracoval v nepřetržitém pracovním poměru v železničním provozu více než 30 let Režijky jsou pro prodinné… Číst vice »

Honza

Stávka je za uznání režijek na JM. To zařídí ČD. Ti nechtějí. Takže stávka je proti ČD, protože ČD budou pokutovány za nevyjetí. Že někteří říkají něco jiného? Je to jako když řeknou že ta koule je hranatá.

xyz

I sem můžu přepsat totéž: V tom případě se ale stávají mimoběžnými veškeré zdejší (pod tímto článkem i pod dřívějšími články na toto téma) příspěvky ve smyslu „souhlasíme s ČD, že na podmínky JMkraje v této věci nepřistoupily“ či „JMkraj skutečně směrem k ČD předložil nepřijatelnou nabídku“ atd. Plus také je v takové situaci podivné, že stávka se má dotknou vlaků objednávaných Jihomoravským krajem. Pokud by šlo o protest proti ČD (a nikoliv proti JMK), tak by se stávka přece měla logicky dotknout všech vlaků ČD (zejména právě v jincýh krajích, tedy v krajích, ze kterých jsou ti pracovníci ČD,… Číst vice »

pave69

Už se těším, až začnou stávkovat úředníci ministerstva dopravy – schválně, za jak dlouho si toho někdo všimne 🙂

xyz

Ale museli by stávkovat tak, aby se dopady té stávky týkaly jen Os/Sp vlaků v Jihomoravském kraji. V opačném případě půjde o porušení odborářského prohlášení.

(Pomiňme, že z principu se těžko budou dopady zastavení práce MINISTERSKÝCH úředníků týkat dopravy objednávané KRAJSKOU samosprávou.)

roman

máte tam chybu noví zaměstnanci ČD cargo drážní průkazky nedostávají, mají je jenom staří zaměstnanci.

Dáda

Moc se těším! Budou průvody, transparenty, alegorické vozy, balónky, možná i závodní ROHcká dechovka bude vyhrávat…

Jano

Mě by hlavně zajímalo, proč JMK uznává IN100 (dle podmínek popsaných v prosincovém vydání „ČD pro Vás“), ale režijky ne, když princip je, podle mně, vlastně stejný…!? Anebo kraj dostává za IN100 od ČD nějakou paušální částku za jejich používání ve vlacích IDS JMK? A jakou? Prostě mi to selským rozumem hlava nebere…

xyz

„Mě by hlavně zajímalo, proč JMK uznává IN100 (dle podmínek popsaných v prosincovém vydání „ČD pro Vás“), ale režijky ne“
Napište příslušnému představiteli Jihomoravského kraje. Na e-mailovou zprávu se vám od nich dostane odpovědi pravděpodobněji než zde přímo v diskusi.

Odpověď od nich pak můžete přepsat sem.

La Chouffe

Bemefity? Sluzebak pro soukromy ucely, stravenky, prispevek na duchodovy sporeni, dorovnani nemocensky na 90% mzdy pri nemoci, nadstandardni zdravotni peci, firemni akcie a asi par dalsich drobnosti. Kdyz mi je zamestnavatel bude chtit zrusit, budu chtit kompenzaci a kdyz mi ji neda, pujdu jinam. Holt, nejsem z tech, pro koho by francouzsky rudy netahla byly vzorem.

Axel

Promiňte, nesouhlasím. Stávkovat proti zaměstnavateli za pracovní, mzdové podmínky atd. je právo. A není rozumné to právo rušit…. Háček je v tom, že lednová stávká železničářů není proti zaměstnavateli, ale proti zákazníkovi jejich zaměstnavatele… To mi hlava nebere, že takovou hloupost (na nespravedlivou a nezákonnou stávku) vůbec odboráři vypustili z úst. To je tak fatální omyl, jak kdyby odboráři ČD tvrdili, že 2 a 2 jsou 3,5 nebo nějaký podobný nesmysl

La Chouffe

Chodit na gaypride je taky pravo, ale hanba by me fackovala, kdybych ho vyuzil.

Dáda

A co máte proti hošům? Nebijete náhodou taky černochy?

Honza

Stávka je za uznání režijek na JM. To zařídí ČD. Ti nechtějí. Takže stávka je proti ČD, protože ČD budou pokutovány za nevyjetí. Že někteří říkají něco jiného? Je jako když řeknou že ta koule je hranatá.

xyz

„Takže stávka je proti ČD, protože ČD budou pokutovány za nevyjetí.“
V tom případě se ale stávají mimoběžnými veškeré zdejší (pod tímto článkem i pod dřívějšími články na toto téma) příspěvky ve smyslu „souhlasíme s ČD, že na podmínky JMkraje v této věci nepřistoupily“ či „JMkraj skutečně směrem k ČD předložil nepřijatelnou nabídku“ atd.

xyz

** Plus také je v takové situaci podivné, že stávka se má dotknou vlaků objednávaných Jihomoravským krajem. Pokud by šlo o protest proti ČD (a nikoliv proti JMK), tak by se stávka přece měla logicky dotknout všech vlaků ČD (zejména právě v jincýh krajích, tedy v krajích, ze kterých jsou ti pracovníci ČD, kteří nemohou využívat onoho „zaměstnaneckého JMK-příplatku“ za necelých 500 Kč).

Otmar

Vy byste za chvíli neměl pane Chouffe kam jít jinam. Protože když nebude odpor zaměstnanců proti krouhání jeiich odměny tak za chvíli ty benefity okrouhá každý zaměstnavatel a budeme na tom špatně všichni. Jsme na jedné lodi všichni zaměstnanci. Tak si přestanme závidět a držme se svých kopyt.

Jézeďák

Vážení závistivci, nádražáci ještě dostávají plat !

La Chouffe

Nic noveho pod sluncem. Co kolotuk, to odborar. Co odborar, to komous. Zazil jsem za svejch 20 let pracovni kariery ruzny ruseni benefitu a nikdy by me nenapadlo stavkovat treba kvuli tomu, ze i manazeri museli do 4 hodin letu litat v economy.

Honza

A co máte za vymoženosti? Né vy konkrétně (jedince mohou firmy benefity uplácet aby …) ale jako kolektiv, skupina pracujících. Např. ve Francii mohou železničáři odejít do penze už v 52 letech. To získali jak? Darem? A toto jim chtějí změnit (zvýšil) na 62 let. A proto ty protesty tam. Jak jinak si to udrží?

Otmar

Mimochodem přesně o toto našim politikům jde. Hodit plebs kost aby si mohli závidět. Teď to jsou režijky. Příště to budou vaše služební auta atd. Přitom sami si ti poslanci v tichosti odsouhlasili plus 10% navýšení platů. V kantýně jí za třetinu ceny než my všichni.

La Chouffe

Platy poslancu jsou extremne nizky a dokud nebudou aspon trojnasobny, inteligentni a poctivej clovek to delat nebude.

xyz

Poslanci nerovná se představitelé Jihomoravského kraje.

A nelze než zopakovat – JMK nemá s platností režijních jízdenek problém, dokonce ani pro ty osoby, které nespadají do kategorie „pracovník ČD v JMK + jeho rodina“.

Filemon44

Výsledek může být pouze jeden-že se Jihomoravský kraj přiblíží k vypovězení smlouvy asi rychleji než že by Liberecký kraj ukončil smlouvu s Arrivou.A i pokud se nakonec strany nějak dohodnou(protože budou muset),tak je už nyní prakticky jisté,že po skonření této smlouvy se už ČD o zajištění dopravní obslužnosti v JM ani nemusí ucházet.

Axel

To si nemyslím. Tipuji, že tenhle idiotský nápad zaměstnanců ČD (že nechtějí kvůli své mzdě stávkovat proti zaměstnavateli tj. firmě ČD, ale chtějí stávkovat proti nevinným – proti zákazníkovi firmy ČD) způsobí 2 věci: a) hromadné rušení málo využívaných vlaků a vlakových linek formou zahuštění existujících autobusových spojů nebo formou podpory přesedání z aut na dálkové vlaky formou parkování u nádraží (typickým příkladem je Čejč – Hodonín) b) a sociální demokrati z ANO nebo z ČSSD převezmou úspěšný způsob jak ve Zlínském kraji vyjednávali s dopravci – tj. poptávat menší balík linek veřejné dopravy než jsou všechny žel. linky v… Číst vice »

Pandrhola

Výsledky mohou být dva.
1. obě strany se dohodnou, což je pravděpodobné a píše se o tom i ve včerejším článku
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/stavka-rezijky-odbory-vlaky-zeleznicari-ceske-drahy-jihomoravsky-kraj.A200102_155148_brno-zpravy_mos1
2. v případě nedohody by jedna ze stran (pravděpodobně ČD, protože pro ně byl poslední návrh JMK na dodatečnou úpravu podmínek nevýhodný a musí jednat s péčí řádného hospodáře) vypověděla smlouvu, ale to není v zájmu ani jedné strany, takže toto není pravděpodobné.

xyz

Z odkazovaného článku stojí za zmínku mj. Podle Hanáka je chyba na straně Českých drah. „Dohodu jsme jim poslali už v polovině listopadu, vyjádření však přišlo až 20. prosince. Krajská rada přitom zasedala před Vánocemi naposledy 16. prosince, na což jsme upozorňovali,“ tvrdí Hanák, proč dosud kraj dohodu neschválil.

Pandrhola

Všimnul jsem si, ale nevím, zda to tak bylo, takže nemohu rozporovat, ale ani potvrdit.

Otmar

Pane Hanáku dvě otázky? Zajistili jste obeslání všech železničních společností z Evropy, severní Afriky a části blízkého východu sdružených v reglementu FIP že volné jízdenky FIP zaměstnanců celé Evropy nebudou uznávány v JM kraji? Druhá otázka. Pokud budete nadále uznávat tyto jízdenky zaměstnanců železnic z celé Evropy nepřijde vám pak absurdní že čeští železničáři na to nárok mít nemají?

xyz

Napište panu Hanákovi e-mailovou zprávu s tímto textem. Dostane se tak k němu daleko pravděpodobněji než když jej píšete zde.

P. S. Ono obeslání je náplň práce pro dopravce (ČD, a. s.), nikoliv pro objednatele.

Tronda

A taky nám pak napište odpověď, ať se pobavíme.

Alex

A z jiných států Vás detailně obepisují? 😀 Že ani v zahraničí FIP neplatí na všech vlacích je naprosto běžná věc a je na uživateli, aby si zjistil do čeho smí sednout a do čeho ne.

Otmar

A co železničáři z celé Evropy kterým teď nebude jízdenka FIP platit na území JM kraje? Dámy a pánové ten JM kraj je mezinárodní ostuda.

xyz

I v jiných zemích mají FIPky různá regionální omezení. Nemluvě o tom, že v jiných krajích ČR pro změně dopravců tyto jízdenky také neplatí, tzn. změn v ČR pro držitele těchto jízdenek je více.

Tronda

No to je škandál! Různí Švédové, Norové, Maročani, nebo kdo všechno v tom je, nebudou jezdit ve vlacích placených z našich daní zdarma! Běžte to rychle hlásit Šabatové.

Otmar

To bych jako skandál Trondo neviděl. Skandál je to že to nikdo z těch signatářů reglementu FIP neví. A to je prosím už od 1.1.2020 v platnosti. Tímto chaosem se dostává ČR na úroveň banánové republiky.

Tronda

A to jako má JMK zajímat? Oni nejsou žádnou smluvní stranou ve FIP. Dopravce se přihlásil do VŘ a podmínky věděl do předu a pak dopravce, který se přihlásil, má v úmyslu některé cizince vozit zdarma, bude za ně muset zaplatit. Nebo můžou kraji poslat další dopis, dohodli jsme se, že bude zdarma vozit cizince a schválně co jim kraj odpoví.

xyz

„Skandál je to že to nikdo z těch signatářů reglementu FIP neví.“
= selhání ČD (coby člena této organizace), že o této změně nedala organizaci FIP zavčasu vědět.

Alex

Vidíte, jaký nepořádek u ČD je? 😀 Ani reglementu FIP napsat neumí.

Dáda

Že by železničáři celé Evropy a přilehlých oblastí také vstoupili do stávky?

Otmar

Železničáři všech zemí Evropy režijku mají. Jen JM kraj se snaží být ostrůvkem kde to nemá platit😁

PzD

jj … Železničáři všech zemí, spojte se! … co mi to jen připomíná …

Dáda

Se železničářským svazem na věčné časy. (a kdo bude zlobit tak ještě déle)

Tronda

Zdaleka ji nemají všichni železničáři v Evropě, nešiřte tu bludy.

X Y

Umírněný názor: všecko zprivatizovat, dopravu v žádném případě nedotovat, odbory zakázat, režijky zrušit. 🙂

Dominik

Odbory naštěstí zakázat nelze.

Dáda

Máte tam chybu. Naneštěstí.

xyz

Což není názor kraje, vůči kterému (!) odbory vyhrožují stávkou, protože tento kraj přidělil veškeré výkony Českým dráhám, a. s.

Otmar

To máte jedno. Za pár měsíců budou volby do krajů. Možná budou jiní zastupitelé a pan Hanák bude třeba škodit zase někde jinde.

Tronda

Pan Hanák teda škodí veřejné dopravě, dokázal sehnat obří dotaci na nové vlaky, takže místo těch nejvíc echt šrotů Bymee a 560 se bude jezdit v něčem slušným. A nebo díky nové smlouvě už lidi nemusí řešit, že zrovna na tomto nádraží není pokladna a kde si pak koupí lístek, který jim bude platit i v autobuse, když nemají chytrý mobil s inrernetem, protože ČD se tomuto prodeji zuby nehty bránilo. Jediní kdo řvou jsou zpovykovaní režisti, pro které civilizace končí 5 metrů od posledního šturcu.

Arimatejsky

Jenže Trondo k čemu nové vlaky, když v nich neplatí režijky? 🙂

Jackub

Takže zaměstnanci ČD budou stávkovat proti zákazníkovi svého zaměstnavatele??! Proti organizaci, se kterou nejsou v žádném pracovně – právním vztahu??! 😱🤔😁 Neměli by stávkovat za to, aby jim jejich zaměstnavatel, tedy ČD, poskytl takové benefity, které budou moci používat ve všech vlacích ČD (tedy aby ČD kraji ty režijky refundovaly, jak kraj logicky požaduje)?

Axel

No když lidé pracující v oboru služeb „stávkují“ proti svým zákazníkům, tak brzy už moc zákazníků nemají. No a pak v dalším kroku už ani tu práci.

Kopr51

Stávkuje se za to, aby i v Jihomoravském kraji platila režijka v Os a Sp vlacích. Tak jak je tomu v ostatních krajích ČR.

Kopr51

Doplněk: ve vlacích ČD.

Axel

Pro Kopr51… Od kdy přestaly v Jihomoravském kraji jezdit EC, IC, Railjety a Rychlíky firmy ČD, a.s.? Žádné jiné vlaky firma ČD a.s. v Jihomoravském kraji neprovozuje – s výjimkou takového toho hranatého veteránského mezi Břeclaví a Lednicí.

PvvS

Jenže tady už žádný vlaky ČD nejsou.. Kromě několika rychlíků. ČD pouze dodává službu. Vlaky jsou kraje.

Pandrhola

Omyl, tato vlaky jsou stále v majetku ČD. Své vlaky si kraj teprve kupovat bude, ale zatím je nemá. Nicméně to není podstatné, protože ČD zde skutečně, když to zjednodušíme, dodává nějakou komplexní službu. A jak to tak bývá všude na světě, tak zaměstnanecké benefity, které sice poskytuje zaměstnavatel, jsou vždy započteny v ceně služby (nebo jiného produktu). A zde došlo k tomu nedorozumění, protože JMK je celosvětově první, kdo chce tyto benefity zpětně kompenzovat. A navíc výši kompenzace určil až rok po uzavření smlouvy.

xyz

„protože ČD zde skutečně, když to zjednodušíme, dodává nějakou komplexní službu“
Za podmínek, kdy:
– dopravce nenese riziko tržeb; toto riziko nese objednatel

– smluvní ujednání výslovně zmiňuje, že služba bude poskytována při výhradní platnosti tarifu JMK s tím, že jiné tarify mohou být uplatněny jen se souhlasem objednatele + za podmínek stanovených objednatelem

Pandrhola

– kdo nese riziko tržeb je irelevantní, protože cena je za službu a je obvykle kalkulována jako náklady (včetně benefitů) + přiměřený zisk.
– jiné tarify DOPRAVCE mohou být uplatněny… Ano, ale ostatní náležitosti, které určuje zákon, případně ministerstvo dopravy, nebo ministerstvo financí, atd. musí kraj akceptovat. Např. nelze vyloučit ani slevu pro studenty a důchodce, protože tu nestanovil dopravce.

xyz

„Ano, ale ostatní náležitosti, které určuje zákon, případně ministerstvo dopravy, nebo ministerstvo financí, atd. musí kraj akceptovat.“
Kdy možnost neplatnosti režijek je vymezena pro výkony vzešlé z nabídkového řízení („soutěže“), což veškeré Os/Sp vlaky v JMK splňují.

„Např. nelze vyloučit ani slevu pro studenty a důchodce, protože tu nestanovil dopravce.“
Tzv. Babišovné je stanoveno coby sleva, kterou dopravci (resp. objednatelé v případě dotované dopravy) mohou, ale nemusejí využít, kdy z této slevy mohou být konkrétní spoje či celé linky vyloučeny. Tzn. nemáte v této věci pravdu.

Pandrhola

Ano, lze z toho vyjmout vybrané spoje, protože je tam vládou dána tato možnost, ale nelze z toho vyloučit celý kraj. Tedy kraj si nemůže svévolně určovat něco, co jde mimo stanovený rámec a pravidla zde určuje někdo jiný.

Tronda

Máte pravdu a proto také platí ustanovení, že pokud proběhla soutěž (a ta zde proběhla) nemusí, zdůrazňuji nemusí kraj režijky uznávat vůbec. To že nabídl takovou velkorysou slevu je pouze jeho dobrá vůle.

Pandrhola

A kde se to v Tarifu MD píše ? Já tam vidím všude jen podmínky shodné i pro komerční vlaky, tedy „§ 2 odst. 3 písm. d) a e)“, případně s odkazem na 5 odst. 3 Tarifu, kde se řeší použití časového příplatku k průkazce pro použití přepravních služeb ve smyslu § 2 odst. 3 písm. a) až e) Tarifu. A jen na vysvětlenou, pod písmenem d) jsou komerční vlaky a pod e) jsou právě ty vysoutěžené vlaky. Ono totiž podstatou té právní úpravy není omezení režijek pro zaměstnance ČD a ani jiných subjektů, ale odstranění znevýhodnění ČD v soutěžích… Číst vice »

PvvS

Ale to je věc ČD, jakou smlouvu uzavřely. A jak to SVÝM zaměstnancům budou kompenzovat. Zda jim budou jízdné zpětně proplácet, koupí jim ze svého zisku celosíťovou jízdenku..

Jádro pudla je v tom, že zaměstnatnci ČD se dostali na úroveň ostatních zaměstnanců. A velkou většinu zaměstnavatelů nezajímá, jak se jejich zaměstnanec dostane na směnu a kolik ho to stojí. Může jim přispět na dopravu, ale rozhodně nebude chtít po kraji, aby jezdili zadarmo. A to nedejbože celá rodina.

Pandrhola

Zaměstnatnci ČD se dostali na úroveň zaměstnanců ČD, na tom se nic nemění…
A chyba není ani v uzavřené smlouvě, protože vztah kraje k zaměstnancům ČD podléhá tarifu MD, který byl aktualizován před podpisem smlouvy. Chyba je pouze v tom, že kraj si dodatečně vymyslel nějakou kompenzaci o které ve smlouvě nebylo ani slovo a někdo z ČD projevil prozákaznický přístup a začal o tom s krajem jednat.

PvvS

Jakmile mu skončí služba, tak nevidím důvod, proč by se měl vozit zadarmo vlaky placenými někým jiným. Bylo jasně uřčeno že u soutěžených spojů neplatí režijky. To že kraj nabídl možnost akceptace režijek za nějaký bonus je jenom navíc. Jinak ať si platí jak ostatní.

Výpravčí

Nikoliv, zaměstnanci Správy železnic, státní organizace, vyhrožují stávkou, protože je jim tzv. režijka (za kterou před vánoci zaplatili) na území JMK od 1.1.2020 na dvě věci. Z jistých důvodů si totiž nemohou (i kdyby stokrát chtěli) koupit doplatek na vlaky IDS JMK.

xyz

„protože je jim tzv. režijka (za kterou před vánoci zaplatili) na území JMK od 1.1.2020 na dvě věci.“
Skutečnost, že pro zaměstnance SŽDC nemá (dle aktuálního stavu) režijní jízdenka ČD platit v Os/Sp vlacích na území JMK, byla známa dlouho předem. Tzn. kdo z pracovníků SŽDC před Vánocemi 2019 tuto jízdenku pořizoval, musel (tím více pokud je členem odborů) vědět o nastalé situaci.

Výpravčí

Opakuji, problémem není to, že režijka sama o sobě neplatí, ale to, že do 14. 12. si máte (za poplatek) prodloužit její platnost, ale 13. 12. se dozvíte, že nebude možné si dokoupit příplatek pro JMK.
Pro mne však platí: bez příplatku je mi k ničemu a s příplatkem se mi nevyplatí, tudíž od 15. 12. jezdím do Brna autem.

Ekologii zmar!

xyz

„do 14. 12. si máte (za poplatek) prodloužit její platnost, ale 13. 12. se dozvíte, že nebude možné si dokoupit příplatek pro JMK.“ Tato skutečnost byla známá již o dost dříve než 13. 12. „Pro mne však platí: bez příplatku je mi k ničemu a s příplatkem se mi nevyplatí“ Verze „s příplatkem“ platí jen v případě, že by ČD plně přenesly cenu onoho příplatku na držitele těchto jízdenek. Což přenést mohou, ale nemusejí (nebo mohou přenést pouze zčásti). „tudíž od 15. 12. jezdím do Brna autem.“ Smluvní plnění s výlučnou platností tarifu stanoveného Krajem platí až od 1. 1.… Číst vice »

Výpravčí

Tato skutečnost byla známá již o dost dříve než 13. 12.
NEBYLA

Verze „s příplatkem“ platí jen v případě, že by ČD plně přenesly cenu onoho příplatku na držitele těchto jízdenek.
COŽ U SŽ(DC) PLATÍ (1500,-)

Smluvní plnění s výlučnou platností tarifu stanoveného Krajem platí až od 1. 1. 2020, nikoliv od 15. 12. 2019.
PRODLUŽUJE SE NA DOBU PLATNOSTI JÍZDNÍHO ŘÁDU

Cesta autem je pro vás levnější než cesta vlakem za tarif odpovídající tarifu pro běžné cestující?
ANO

Axel

@Pro Výpračí – Proč jezdíte autem místo veřejné dopravy? Připomínám, že veřejná hromadná doprava je štědře dotována. Individuální doprava štědře dotována není… Namísto nesmyslných keců, že chcete aby ostatní platili za Vaši dopravu, tak neměl byste si spíše stěžovat, že Vám nevyhovuje jízdní spojení nabízené veřejnou hromadnou dopravou? Přece to je nejdůležitější – aby veřejná hromadná doprava byla tak kvalitní, aby lidé v individuální dopravě co nejvíc přesedli z aut do busů/vlaků/spolujízdních aut.

Výpravčí

Poznám, kdy házím hrách na zeď.

Tronda

Takže byste měl vlastně stávkovat za to aby ČD snížily jízdné dle tr10 (který je obecně dražší než tarif IDS JMK), aby se dojíždění do zaměstnání dle něho finančně vyplatilo a neničila se naše planeta.

Pandrhola

Bylo známo jen, že režijka platit bude, ale nebyla známa výše kompenzace a kdo ji bude platit. A o tom se stále jedná.

xyz

„Bylo známo jen, že režijka platit bude“
V takovém případě by tam pracovníkům SŽDC ona režijka ČD platila hned od 1. 1. 2020, což ale (dle jiného komentáře v této diskusi) neplatí.

Výpravčí

Od 1. 1. je možno pořídit příplatek pouze pro zaměstnance ČD podílející se přímo na provozu vlaků JMK a jejich rodinné příslušníky.

Pandrhola

Ano, tak původně platit měla, ale vzhledem k tomu, že nedošlo k dohodě…
Ale to není chybou zaměstnanců SŽDC.

Generální mandatář

A co režijkáři ze Slovenska? Pokud vím, režijky se vzájemně uznávají. I oni budou platit 1,500,- Kč (nebo adekvátní částku v eurech) navíc?

Kopr51

Režijkáři ze Slovenska žasnou.

xyz

Oni slovenští režijkáři nemusejí platit ani Kč/EUR navíc. Vše mohou zaplatit ČD (anebo nemusejí, ale pak takovým slovenským režijkářům nebude platit – resp. předpokládám, že od 1. 1. 2020 již neplatí – režijní jízdenka ZSSK ve vlacích objednávaných Jihomoravským krajem).

Dominik

ČD nabídly paušální platbu za všechny režijky naráz, to kraj odmítl a přišel s nesmyslnou částkou 1500,- (a je jedno, kdo by to platil) za každou jednotlivou režijku, což se zas logicky nelíbí dopravci.

xyz

To, že těch 1500 Kč/ks/rok je „nesmyslná“ částka, je váš subjektivní názor.

„a je jedno, kdo by to platil“
Přesně tak, i JMK výslovně zdůrazňuje, že ČD mohou na zaměstnance přenést jen část této částky či vůbec nic z této částky. Je jen na jejich uvážení, jak se s tím (v rámci své firmy, tak i vůči dalším subjektům jako MD, SŽDC a DÚ) vypořádají.

Dominik

A proč kraj nepřijal návrh ČD na kompenzaci paušální částkou za všechny režijky? Tak jako například platilo SŽDC ČD.

Tronda

Asi na ČD špatně spočítali její výši. Melete to tu hezky jako kolovrátek, ale tu sumu jsme od vás stále ještě neslyšeli?

Pandrhola

Jenže tu výši špatně počítá kraj a to je nejspíš celý problém.

Pandrhola

Musí se ale vycházet ze skutečně využitelných počtů, ten zbytek to má jako možnost, ale reálně ji nevyužije, takže kraj chce v podstatě 150.000 Kč/ks/rok.

Tronda

Kraj nic takového nechce. Kraj stanovil ceník a režistům z jeho roční jízdenky poskytl velkorysou slevu přes 90%, že režisté požadují skoro 100%, je už jen jejich problém, mohou chodit pěšky. Ono je to totiž stejné jako kdyby někdo dostal v hospodě slevu na svíčkovou ze 130 Kč na 13, ale on se dožadoval ceny 1,3, tak bude v lepším případě z té hospody vyveden, v hoším mu ta svíčková skončí na hlavě.

Pandrhola

Jenže kraj toto přesně chce… „„Na konci října proběhlo jednání, kde jsme navrhli, že za každou vydanou režijku zaplatí České dráhy či další instituce Jihomoravskému kraji 1 500 korun,“ vysvětlil Hanák.“ To je předpokládám dostatečně vypovídající citace. Bavíme se tedy o tom, že kraj chce kompenzaci cca 150 milionů s tím, že pravidelně tam ten vlak bude využívat odhadem tak 1% lidí a ostatní možná tak jednou, nebo vůbec. Takže v případě té hospody by to znamenalo, že sice nabídne svíčkovou za 13, ale pro celou republiku s tím, že za celou republiku si rovnou vybere i tu platbu, přitom… Číst vice »

Axel

Pro Pandrohla… tvrdíte, že ČD poptávají pouze menší balík jízdenek (třebas 2 tisíc jízdenek), ale Jihomoravský kraj chce prodat buďto větší balík (třebas 20 tisíc jízdenek) nebo nic?… Není to náhodou tak, že jde o formu jízdenky, kdy ČD by zaplatili za 2 tisíce jízdenek, ale v reálu by mohlo teoreticky jezdit až 20 tisíc cestujících (tj. 90% jízdenek pro ČD by bylo zdarma)… Jak konkrétně si ČD představují, že se pozná ta jízdenka, kterou ČD poptávají od IDS JMK – patrně v tom je problém, ne?

Pandrhola

Vysvětlení o příspěvek níž…

Tronda

Snažíte se to vytrhnout z kontextu, ale marně, pan Hanák samozřejmě myslel za každou vydanou režijku s aplikací pro JMK, takže o žádných 150 mio mu nešlo, to pouze ČD se snažili kraj ošidit, tím, že tvrdili, že jinak než paušálem za všechny to neumí a ještě chtěli platit málo.
A těžko by to ten hostinský nabízel celé zemi, když ani JMk nenabízí celé zemi a kupodivu proti tomu odbory neprotestují.

Pandrhola

Ale tady má být aplikace JMK pro celou zemi s tím, že 99% ji v praxi nikdy nevyužije, takže počítat s tím, že ji všichni využijí je chybné.

Takže asi jako s tou hospodou… Mám zaměstnance z okolí , kteří k vám budou chodit pravidelně a pak zaměstnance po celé zemi, kteří k vám nejspíš nikdy nepřijdou, ale pokud náhodou pojedou kolem, mohou se zastavit. Spočítejte mi kalkulaci. Taky budu předpokládat, že kalkulace bude vycházet pro tu pravidelnou menšinu s tím, že tam bude nějaká zanedbatelná rezerva pro nějakého toho zatoulaného jednotlivce. Už si rozumíme ?

VS

Vážený pane Pandrholo, dodaly-li by České dráhy statistiku ze předchozích mnoha let, jaké je využití režijních jízdenek místními a mimokrajskými zaměstnanci, dalo by se na ní stavět. Ovšem pouze za předpokladu, že by kraj datům od ČD důvěřoval. České dráhy ovšem opakovaně prokazují, že dodávají lživá data (ohledně kraje o tom zaznělo na těchto stránkách při rozhovoru se zástupcem kraje — všichni autobusoví dopravci po zavedení Babišových slev vykázali snížení prokazatelné ztráty, ČD ovšem nikoliv). Obecně pak i pro neznalé skokové snížení nákladů na linku o třetinu na trase motorových rychlíků od Ostravy-Svinova přes Opavu, Krnov, Bruntál až do Olomouce.… Číst vice »

Pandrhola

To je zajímavý argument, ale taková statistika pravděpodobně neexistuje. Je to asi jako s IN 100, tam také nebude možné vysledovat pohyb cestujícího. Musel by být označen nástup a výstup, nebo se každého dotazovat a ručně zaznamenávat, aby bylo možné zjistit pohyb přes hranice krajů. K tomu ještě evidovat zda se jedná o služební cestu, nebo benefit, což se u režistů nijak nerozlišuje. Z principu celosíťové jízdenky, jejíž obvod platnosti je v podstatě celá republika, by byla taková evidence nákladná a především zbytečná, takže data nebudou k dispozici.
Též přeji hezký den.

Axel

Pro Dominik – jestli mají ČD přebytečné roční paušální jízdenky na Os/Sp vlaky v JMK za 1.500,- tak prosím odložit jednu pro mě a další tři pro rodinu. A zítra si možná ještě přiberu k těm třem ještě pár dalších, až zjistím kolik ze známých přesedne z auta, když teďka budou železničáři v JMK stávkovat, a pak asi bude další a další a další, jak bude Jihomoravská kraj dorovnávat těch 1.500,- zdražovat směrem k tržní ceně. Na kterém nádraží tuhle výhodnou jízdenku ČD prodávají?

Tronda

Vždyť ta výše paušální platby se zjistí jednoduchým výpočtem: 1500 x počet režijek = výše paušální platby, to snad zvládne i dítě druhé třídy ZŠ, jestli se ve výpočtu ČD sekly a nabídly nižší platbu, byly zcela správně odmítnuti.

Pandrhola

Nesekly se ČD, ale kraj… protože 1.500 x cca 100.000 režijek je 150.000.000 Kč za rok s tím, že pravidelně tam Os, nebo Sp vlakem pojede asi možná tak 1000 lidí. Takže kraj chce v podstatě 150.000,- ročně za osobu, což je pochopitelně nesmysl.

Tronda

Vám se taky zasekla deska, kraj nic takového nechce, že to ČD postavili do té roviny, že buďto zaplatí za všechny nebo za nikoho je jejich blbost, zvlášť v případě, kdy 99 000 režistů jak sám říkáte do JMK jezdit nebude a ČD v tomto směru vyvíjejí naprosto zbytečnou činnost.

Pandrhola

Nezasekla… takto to skutečně požaduje kraj, viz citace pana Hanáka výše.
A do této roviny to nepostavily ČD, ale takto je nastavený samotný princip režijky, tedy platí pro všechny na celém území, přitom je jasné, že všichni nemohou být současně všude.

Tronda

Princip režijky je, ale problém ČD, které podepsaly takovou smlouvu a mmch. v JMK je stejný princip jako u příplatku pro komerční vlaky.

Pandrhola

Však s příplatkem ve stylu komerčních vlaků není problém. Problém je s jeho výší, kdy pro komerční vlaky je 690,- za využití v mnohem větším rozsahu a využitý mnohem větším počtem lidí, protože se jedná o páteřní trasy. Příplatek pro JMK by tedy měl odpovídat zlomku ceny komerčních vlaků.

Spravedlnost

Odborari jsou zumpa, co vic dodat?

Lukáš

Že absolutně nevíte, co melete.
Ve Francii se stávkuje skoro denně a nikdo tam stávkující nenapadá, je to jejich právo.

Dáda

Proč dycky někdo jako argumetn použije nějakou cizinu. Nejsme Francouzi a nejsme ve Francii. Rovněž nejsme v Německu, Rakousku, Polsku……….

Pandrhola

Protože je obvyklé brát jako měřítko země, které považujeme za civilizované.

Luke

Trocha faktů nezaškodí. Dnešním dnem jsou ve vlacích JMK uznávány režijky ČD – ovšem pouze těch pracovníků, co se podílejí na přímém řízení dopravy. Kteří to jsou nikdo neví, nikde to nezjistíte. Takže někdo ČD režijku má a jeho kolega u ČD nemá. Úžasné, navíc to není zadarmo. Je to za extra příplatek 480 Kč. Zaměstnanci řízení provozu SŽDC jsou povinni kupovat jízdenky – takže výpravčí si může připadat akorát jak blbec, s prominutím. Tohle tady nebylo od vzniku železnice. Vedení JMK chtělo po ČD extra příplatek 1500 Kč za každého režistu. Jinými slovy i za „Pepu z Plzně“. To… Číst vice »

Samo

Nepredpokladam ze KORDIS pozadoval tie peniaze za rezijkarov, ktori by nemali narok na prepravu v JMK. Nech sa teda CD rozhodnu komu vydaju rezijku platnu aj pre JMK a za tych zamestnancov budu tych 1500 Kc platit.

Druha vec je, ze suma 1500 Kc je hlboko pod cenou rocneho sietoveho cestovneho IDS JMK, takze je tam dost vyznamna zlava zo strany JMK. To moze kompenzovat aj pripadne vydavanie rezijek ludom ktori ich vyuziju v JMK len obcas, alebo vobec.

Otmar

Nevím z jakého důvodu by měl zaměstnanec železnic pracující např v Ústí nad Labem měl platit JM kraji za svou režijku když tam vůbec nejezdí.

xyz

Právě vůbec za ni nemá důvod platit (resp. neplatil by on, ale ČD) = jeho režijní jízdenka bude bez aplikace „Os/Sp vlaky v JMK“.

Otmar

Ano pane xyz takto to chtěli i železniční zaměstnanci. Ale kraj chce za všechny ne jen za ty už JM kraje. V tom je ten spor. Proto se chystá stávka.

xyz

Buď nemáte v tomto vyjádření pravdu; anebo ji máte, ale pak platí, že značně nepřesná jsou odborářská vyjádření, jakož i vyjádření řady dalších zdejších diskutujících z nádražáckých řad.

Kopr51

Držitel režijky-důchodce si pořídí kupon JMK za 1500, ale jen tehdy, má-li svou režijku prolongovanou i pro rok 2020. Potom v osobních a spěšných vlacích ČD v JMK se prokáže platnou (prolongovanou) režijkou spolu s kuponem JMK a jede „zdarma“ (ve skutečnosti za 600+1500= 2100,- ročně). Logicky to bude nejspíš ten důchodce, který v JMK bydlí nebo tam často jezdí/projíždí. Zaměstnanec železnic v Ústí si žádný kupon kupovat nemusí. Mohl by ale, kdyby se mu to vyplatilo – např. pravidelné jízdy do JMK za rodiči apod.

xyz

„Držitel režijky-důchodce si pořídí kupon JMK za 1500“
Ten kupón jej bude stát 1500 Kč/ročně jen v případě, že by ČD v plné výši přenesly jeho cenu na konkrétního držitele. V jakémkoliv jiném případě nikoliv.

Pandrhola

Režijka je celorepubliková, takže nárok mají všichni bez ohledu na to, zda tam pojedou, či nikoliv. JMK chce tedy 1500,- i za desetitisíce lidí, kteří tam za rok pojedou možná jednou, nebo vůbec.
Druhá věc je, že za těch 1500,- není celosíťový IDS JMK, ale pouze několik osobních a spěšných vlaků, takže je nesmysl srovnávat to s cenou na všechny IDS spoje.

xyz

„JMK chce tedy 1500,- i za desetitisíce lidí, kteří tam za rok pojedou možná jednou, nebo vůbec.“
Nikoliv, JMK chce těch 1500 Kč jen za ty lidi, kteří budou mít verzi režijky s příslušnou aplikací pro JMK.

„Druhá věc je, že za těch 1500,- není celosíťový IDS JMK, ale pouze několik osobních a spěšných vlaků“
Nikoliv, jsou to VEŠKERÉ Os/Sp vlaky na území JMK.

Pandrhola

Nikoliv… přečtěte si vzjádření pana Hanáka např. zde.
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/stavka-rezijky-odbory-vlaky-zeleznicari-ceske-drahy-jihomoravsky-kraj.A200102_155148_brno-zpravy_mos1
Jasně tam uvádí, že „za každou vydanou režijku“… Nerozlišuje se, zda tam pojede 2x denně, 2x za rok, nebo vůbec.
A druhá věc… ano, pouze vlaky, tedy nikoliv autobusy, nebo MHD… srovnává se to zde s cenou klasického IDS.

Axel

No, jestli jde o formu jízdenky, že ČD chtějí zaplatit jen za část jízdenek, ale kvůli formě jízdenky (interního dokladu firmy ČD) nikdo nepozná jestli cestující s interním průkazem firmy ČD je ten za kterého firma ČD zaplatili Jihomoravskému kraji… tak to je jasné, že jde o podraz firmy ČD na zákazníka… Tj. ať ČD navrhne takovou formu průkazky (=jízdenky), aby se odlišili zaměstnanci za které ČD zaplatili Jihomoravskému kraji od těch zaměstnanců ČD, za které firma ČD nezaplatila…. Tj. stávka je namístě, ale proti vedení firmy ČD… A ti idioti odboráři by měli přestat šířit polopravdy a lži směrem… Číst vice »

PzD

a České dráhy už několik let chtějí 690,-Kč za své vlaky na trase Praha – Ostrava bez ohledu na to, zda tam režisté pojedou nebo ne … tedy za desetitisíce lidí … asi mi uniklo – kdy byla proti tomuto příplatku stávka?

Kopr51

Dokoupení aplikace na komerční vlaky v uvedené trase je DOBROVOLNÉ. Když tam jezdíš, kup si. Když nejezdíš nech být.

xyz

Připomenu, že z pracovníků ČD se případné stávky účastní jen ti, za které zaměstnavatel platí krajskému úřadu jen 490 Kč ročně (režijní jízdenka ve verzi pro pracovníky ČD zajišťující provoz v JMK). Zatímco ti pracovníci ČD, za které by ČD platily 1490 Kč ročně, stávkovat nebudou (nezajišťují provoz v JMK).

Luke

Cože?

Otmar

Xyz co je to za nesmysl😁😁😁

xyz

Je to samozřejmě smysl – práci hodlají zastavit pracovníci ČD v Jihomoravském kraji (v ostatních krajích vlaky pojedou bez omezení; taktéž v JMK pojedou vlaky z kategorie „jiné než objednávané Jihomoravským krajem). Tedy ti, za které je placeno jen 480 Kč. Zato ti pracovníci ČD, za které má být placeno jen cca 1500 Kč, stávkovat nebudou, protože – jak samo odborářské prohlášení uvádí – zastaven bude jen provoz vlaků v JMK. Takže např. strojvedoucí působící v Moravskoslezském kraji či průvodčí působící v Karlovarském kraji (kde za oba by ČD musely zaplatit cca 1500 Kč, aby jejich režijní jízdenka nadále platila… Číst vice »

Otmar

Vaše odpověď je poněkud zmatená ale chápu. Nejste z oboru. Jsou tady například i výpravčí a dispečeři bez kterých se ten provoz neobejde a to jsou zaměstnanci SŽDC a i ti stávkovat budou.

xyz

„Vaše odpověď je poněkud zmatená ale chápu.“
Moje odpověď je naprosto v souladu s mým prvotním příspěvkem „Připomenu, že z pracovníků ČD se případné stávky účastní jen ti, za které zaměstnavatel platí krajskému úřadu jen 490 Kč ročně“.

„Jsou tady například i výpravčí a dispečeři bez kterých se ten provoz neobejde a to jsou zaměstnanci SŽDC a i ti stávkovat budou.“
Stávkovat proti komu? Proti svému zaměstnavateli (SŽDC)? Proti svému „nezaměstnavateli“ – vydavateli režijky (ČD)? Proti svému „nezaměstnavateli“ – subjektu, se kterým nemá ani jejich zaměstnavatel žádný smluvní vztah (Jihomoravský kraj)?

xyz

Mimochodem, stávka zaměstnanců SŽDC v JMK už nebude mít žádný vliv na výslednou podobu (ne)provozu, protože Os/Sp vlaky ČD v JMK nepojedou tak jako tak (protože budou stávkovat pracovníci ČD v JMK); a jiných vlaků (tzn. těch, které nejsou objednávány Jihomoravský krajem) se stávka nedotkne (viz i odborářské prohlášení).

Tzn. pracovníci SŽDC v JMK tak jako tak budou na svých pracovištích, tak jako tak budou řídit provoz ostatních vlaků (těch, které JMK neobjednává). Nelze v jejich případě hovořit o stávce ve smyslu zastavení práce.

Lukáš

A kde by jsi chtěl stávkovat, doma?
Stávka je, že jsi na pracovišti, pracuješ, stále někdo musí kontrolovat zab. zař. atd, ale vlaky nevypravuješ.

xyz

„Stávka je, že jsi na pracovišti, pracuješ“
Nikoliv, stávka = zastavení práce.

„stále někdo musí kontrolovat zab. zař. atd, ale vlaky nevypravuješ.“
Dle odborářských vyjádření má být tato stávka namířena proti vlakům objednávaným Jihomoravským krajem, tzn. jakékoliv jiné vlaky (všechny nákladní vlaky; dále vlaky osobní přepravy vedené na komerční riziko; taktéž vlaky osobní přepravy objednávané ministerstvem dopravy) vypravovány (ze strany pracovníků SŽDC) budou.

Otmar

Vy jste pane XYZ odborář že víte přesně jak bude vypadat stávka?

xyz

Z odborářských prohlášení vyplývá, že stávka se bude týkat vlaků objednávaných Jihomoravským krajem.

Martin

Rezijky nejak nechapu, tohle by mel byt normalni zamestnanecky benefit a jako takovy by ho mel platit zamestnavatel a samozrejme jejich platnost by mela byt dohodou zamestnavatele s jinymi dopravci, pokud chteji, aby byl uznavan… Nebo muze zamestnavatel koupit zamestnancum predplatne IDS… V tomhle si myslim, ze odbory jdou proti zajmum svych zamestnancu, proti sve firme,… nejlepsim bonusem pro sve zamestnance bude, kdyz vlaky budou spolehlive a kvalitni,… pak aby meli zamestnanci dobrou povest, dobre pracovni podminky a meli dobre platy… tohle vse musi spolehlive hrat a byt v souladu,… rezijka je proste benefit a jako s benefitem by se… Číst vice »

xyz

A jak je to např. v dnešní den? Pracovníci JMK-ČD již jedou na režijku, za kterou ČD zaplatily JMkraji 490 Kč/ks/rok?

Pracovníci neJMK-ČD + (bez ohledu na působnost) SŽDC/MD/DÚ nejedou na režijku vůbec (protože ČD odmítly zaplatit 1490 Kč/ks/rok)?

Nebo je to jinak?

Luke

Pracovníci ČD jedou na režijku za extra příplatek 480 Kč. Pozor – ovšem pouze ti, kteří se přímo podílejí na provozu „JMK“ vlaků. Kteří to jsou, není nikomu známo. Takže ČD režijku má jenom někdo.. Vlaky vypraví výpravčí, signalisté SŽDC – kteří musí jet za běžné jízdné jako běžní cestující… Neuvěřitelné, to je snad poprvé od vzniku železnice jako takové. Nenažrané vedení JMK chtělo po ČD 1500,- za každého režistu, tzn. za všechny z celé ČR. Což logicky ČD odmítlo. Návrh aby to tedy bylo 1500 pouze za režisty s bydlištěm, prací v JM kraji byl ze strany JMK odmítnut..

xyz

„Kteří to jsou, není nikomu známo.“ Ani samotné ČD nemají přehled o tom, kteří pracovníci zajišťují a kteří naopak nezajišťují provoz v JMK? „Vlaky vypraví výpravčí, signalisté SŽDC – kteří musí jet za běžné jízdné jako běžní cestující… Neuvěřitelné, to je snad poprvé od vzniku železnice jako takové.“ Nikoliv, ve vlacích neČD dopravců tato skupina cestujících platí jízdné již takříkajíc odedávna. „Návrh aby to tedy bylo 1500 pouze za režisty s bydlištěm, prací v JM kraji byl ze strany JMK odmítnut..“ Však za ty ČD platí těch 480 (ne 490, jak jsem nepřesně uvedl) Kč. Není důvod, aby za ně… Číst vice »

Otmar

Problém byl v tom že JM kraj ve své hamižnosti chtěl oněch 1500 za každého režijkáře v ČR nikoliv jen za zaměstnance železnic z JM kraje.

xyz

Ne za každého. Jen za ty, kteří takového benefitu chtějí využít.

A za pracovníky ČD z JMkraje chce JMK 3x méně (= nehamižnost).

Lukáš

Což právě JMK, ale odmítl. Buď za všechny držitele režijek, nebo jen „místní.“
Variantu, že by si někdo mohl dokoupit za 1500 dle libovůle, kraj odmítl. A o tom je celý spor.

xyz

“ Variantu, že by si někdo mohl dokoupit za 1500 dle libovůle, kraj odmítl. A o tom je celý spor.“
Budu-li předpokládat, že máte pravdu (jiná i odborářská vyjádření vyznívala jinak, ale O. K.), pak každopádně jde o spor JMK s vedením ČD. Nikoliv o spor JMK s odborovými organizacemi zastupujícími pracovníky ČD, SŽDC atd.

Axel

Pane Otmar, nerozumím Vašemu vysvětlení z pozice šéfodboráře – zkuste to své vyjádření prosím přetlumočit do češtiny. Z 20 tisíc zaměstnanců ČD, odhaduji, že o roční paušální jízdenku v Os/Sp vlacích na JMK může mít zájem tak 10%. Která varianta z průběhu vyjednávání platí: a) Tj. ČD chtěli koupit od Jihomoravského kraje 2.000 jízdenek? A Jihomoravský kraj řekl: „NE“, jediná cesta jak koupit 2 tisíce kusů roční jízdenky (brutálně slevněné na 1.500 Kč) je, aby ČD odebralo 20.000 jízdenek za 1.500 Kč/jízdenku? b) Anebo to pane Otmar bylo jinak? Že ČD chtělo pro všech svých 20 tisíc zaměstnanců jízdu zdarma… Číst vice »

Otmar

Úplně špatně. Zaměstnanci ČD nejsou všichni železničáři. Jsou tady například zaměstnanci SŽDC, MD, DÚ atd.

Axel

Zopakuji – jak velký balík jízdenek požaduje firma ČD od Jihomoravského kraje? Jen pár tisíc jízdenek, tj. nikoliv jízdenky pro všechny zaměstnance firmy ČD? Anebo firma ČD chce platit jen za menší balík jízdenek, ale v praxi by nikdo nepoznal, jestli zaměstnanec jedoucí vlakem Jihomoravského kraje je ten konkrétní zaměstnance, za kterého firma ČD zaplatila jízdenku (tj. že firma ČD chce platit jízdenky pouze pro ČÁST svých zaměstnanců, ale v praxi firma ČD chce aby vlaky Jihomoravského kraje jezdili zdarma VŠICHNI zaměstnance ČD)? Pokud Vám pane Otmar jsem dobře porozuměl, tak to je velmi drzý podraz na Jihomoravský kraj.. A… Číst vice »

Tronda

To je teda hamižné chtít 1500 korun na rok ta celoroční cestování po celém kraji. Jakou vzdálenost asi za 1500 Kč na rok ujedeme s božským tr10? Řekl bych, že toho moc nebude.

Otmar

Trondo je to jinak. Je hamižné chtít po zaměstnanci který není z JM kraje a jede tam jednou za rok 1500 Kč za režijku. O tom to je.

xyz

Kraj tyto peníze ovšem nechce po zaměstnanci (resp. výslovně zmiňuje, že je na uvážení ČD, zda tuto částku zaplatí ze svého plně či zčásti či zda ji tedy bude v plné výši po zaměstnanci požadovat).

Luke

Je to jinak

pave69

Takže Arriva měla při převzetí linek pár menších problémů, ale ČD za měsíc v JMK totálně vyhoří. To je na zrušení smlouvy. Naštěstí se to dá v rámci IDS JM nahradit autobusy, které Jančura určitě rád sežene.

Axel

Pavel69, nemyslím, že 100% regionálních vlakových spojů ČD v JMK lze během pár týdnů vše nahradit. A rozhodně autobusy nebudou stačit. Ale některých tratích (např. lokálka Čejč-Hodonín, tak stávka bude fajn, aspoň se pozná, že těch pár cestujících co jezdí na železnici vedoucí vedle silnice, tak v pohodě pojedou souběžným autobusem… a skončí vyhazování za takhle nesmyslnou osobní regionální vlakovou dopravou… to už i taxík vyjde levněji)… Takže do pár roků v JMK pár desítek % regionální železniční dopravy odpadne, předpokládám zůstanou pouze ty využívané vlaky, pár desítek % zaměstnanců přijde o práci. A zbylí zaměstnanci dostanou přidáno, protože přestane… Číst vice »

Otmar

A kde vezmeš ty řidiče busů? Víš kolik busů potřebuješ k nahrazení jen jednoho vlaku?

Dáda

jak kterýho… znám vlaky, který nahradí jeden osobák…

pave69

Tak ono není potřeba, aby to Jančura nahradil ze dne na den na 100%. Cokoli během stávky nebude fungovat, bude vina stávkujících železničářů, cokoli fungovat bude, bude zásluha – třeba Jančury, pokud dodá autobusy.
Já vlakem jedu tak 4x do roka, takže mě se to celkem netýká, ale pohled „nezúčastněné většiny“ bude tento.

Dan

Se vždycky tleská když se něco bere jiným. No kdyby se bralo něco dotyčným co tleskají tak asi sotva by byly vysmátí jak lečo.

Dalibor

ono se jim něco bere? Jejich benefit, který mají, platí tam, kde mají vlaky v režii ČD komplet tj i s rizikem tržby jízdného. Jen prostě neplatí tam, kde toto ČD ve svý režii nemají. Toť vše. Pokud mám benefit od svýho zaměstnavatele ve formě „volnýho stravováni“ v Eurestu, taky budu stávkovat, že mi to v hospodě Na růžku nechtějí uznat?

Jan Kocourek

A co když v některém kraji to volný stravovani v tom Eurestu vám nebude platit protože kraj si to nepřeje?

xyz

Restaurační zařízení nejsou objednávána samosprávou, ale jedou na tržní riziko. Tzn. mimoběžná poznámka.

Dalibor

V eurestu mám volný stravování pořád. Jen v hospodě Na růžku, která bere jídlo z Eurestu, mi to jídlo holt zadfarmiko nedají! Tj ve vlacích ČD který nespadají pod KORDIS režijky dále platí, ne? Co brání ČD jezdit i svým,i vlaky, ve svý režii, za svý jízdný? Kraj koupil 100% kapacitu zde diskutovaných vlaků. Za ně ČD platí, ať jsou prázdný nebo plný. Pokud s nimi někdo jede, chce jej kraj (jako ten hospodský Na růžku) zkasírovat. Ten hospodský nehce nikomu dát oběd (i když ho vařili v Eurestu) zadarmo, protože všechny obědy Eurestu zaplatil onen hospodskej, naopak je chce… Číst vice »

Radek

Co je to za blábol? V olomouckém kraji osobáky objednává taky kraj a režijka mi tam platí. Když neznáte fakta, mlčte.

Chronosphere

Tak místo abyste se radoval,a potichu doufal,ať tohle šméčko vydrží co nejdéle,bude stávkovat aby vám to ze svého platil i další kraj? A Ol.kraji je brutto nebo netto smlouva? Pokud vám dochází dopad v rozdílech těchto smluv na výběr jízdného.

xyz

Vaše tvrzení by bylo pravdivé, pokud by odbory nyní protestovaly PROTI ZAMĚSTNAVATELI. Což ale není zdaleka tak jasné; předcházející odborářská vyjádření vyznívala coby protest PROTI KRAJSKÉMU ÚŘADU (= ve smyslu „kraj nemá právo požadovat příslušné peníze po ČD“).

Dan

Kluci, co je na to složitého? Prostě doteď to měli a najednou to nemají, prostě se jim to vezme. Ta omáčka kolem je už jedno. Máme vs nemáme.

xyz

Nikdo jim tento benefit nebere. JMK s ponecháním režijních jízdenek souhlasí. Jediný požadavek je proplácení (resp. ani to není přesné, reálně jde o odečtení tohoto poplatku z celkové úhrady objednatele vůči dopravci) ze strany dopravce vůči kraji.

stano

Bylo by možné použít selský rozum?

Hezky česky

Ve zkratce vnitrofiremní spor, kdy se jako rukojmí berou zákazníci a politici kraje. Ono se hraje o to, že tento precedens pak zavedou i kraje ostatní. Tak či onak, režijka jako benefit na úrovni státní výsluhy míří pomalu do zapomnění.

xyz

Nezavedou, přinejmenším ne v nejbližších letech. Pokud by tak chtěly učinit, daly by si to do podmínek smluv platných právě od 12/2019. Což se nestalo.

Hezky česky

Tak samozřejmě u platných smluv ne, ale soutěží kraje každý rok i za 2020 některé kraje připravují konzultace.
Na tomto příkladě je vidět, že roste konkurence v rámci liberalizace a ČD se stávají nahraditelnými. Představte si zrušit výsluhy u policie, zítra máte stávky a nemáte je kým nahradit, u železnice se časy mění a JHM kraj si to mohl dovolit, neb z dotace si pořídí dokonce vlastní vlaky a ČD jistě nechtějí přijít ani o teoretickou možnost, že je budou časem provozovat a ne někdo jiný.
Čím svobodnější trh, se vyjednávací síla jednotlivých entit vyrovnává a tím spravedlivější dělení koláče!

xyz

„Představte si zrušit výsluhy u policie, zítra máte stávky a nemáte je kým nahradit“
Policisté ze zákona NESMĚJÍ stávkovat.

xyz

V ostatním ovšem souhlasím.

Milan

Prosim zkuste se na to podivat trochu jinak:
Objednate si autobus ktery ma 60mist a prijede bus a v nem bude volnych 55 a dopravce vam oznami ze to jsou jeho zamestnanci a ti si muzou jezdit zadarmo i kdyz vy jste si ten autobus objednaly a zaplatily
Proste kraj si objednal vlaky a cd mu za ne maji vybirat bankovky za kazdyho kdo tim vlakem pojede

Emanuel

Kraj se rozhodl, že si bankovky vybere raději sám. V oprávněné obavě, že by se u ČD mohla nějaká ta bankovka ztratit 🙂

Axel

Pro Emanuel… to taky. Ale zejména proto, aby se poznala skutečná poptávka platících cestujících. Tj. nejde tak o těch pár tisíc lidí co dosud jezdili skoro zdarma, ale jde o ty stovky milionů dotací, které byly dosud vynakládány na málo poptávané spoje veřejné hromadné dopravy. Ukázkový příklad nepotřebného spoje je železniční linka Čejč-Hodonín… když projíždím Hodonínem, tak do/z lokálkového vlaku HO-Čejč nastupuje/vystupuje cestujících, tolik kolik je prstů na ruce (někdy i na obou).

Kopr51

Tak si říkám, kolik doplácíme na JMK papaláše.

xyz

Máte na mysli ty papaláše, kteří dali 100% výkonů v příměstské/regionální dopravě JMK Českým dráhám, a. s.?

Kolik vám vyšlo (zejména ve srovnání s jinými kraji)?

Kopr51

Zřízení krajů nám byl čert dlužen.

xyz

O. K., pak by příměstskou/regionální dopravu objednávalo MD a možná by v JMK nedalo vše Českým dráhám, ale dle poptávkového řízení by např. dieselové výkony na Znojemsku získalo GWTR a dieselové výkony v okolí Veselí nad Moravou Arriva.

Tím pádem by se mimochodem výrazněji zúžil problém platnosti režijek ČD v JMK.

Kopr51

Mít tolik informací… není to nebezpečné?

Dalibor

zkuste prolobovat změnu legislativy.

Kopr51

Už mají zavřeno, ale zítra by to šlo.

Přemek

Soudím, že by železniční odbory měli stávkovat za vyšší kvalitu služeb a nikoli za své režijky. Spokojení cestující – spokojený dopravce i jeho lidé. Přitom jde často o málo – odpovědnost za svou práci.

Kopr51

Ano Přemku, ale kdysi se zdůvodnovali nižší platy zaměstnanců ČSD/ČD, že mají režijky.

Dalibor

Tak nechť stávkují za pořádný výplaty a režijky nechají historii, stejne jako deputát v uhlí.

Kopr51

a proto teď máme nižší důchody a proto jsou pro nás režijky vítané
a mnozí z nás odpracovali na dráze celý profesní život
a nechali jsme zdraví a nervy v provozu, kde šlo o život i o kriminál

Dáda

A já myslel, že si vybrali a setrvávali ve svém povolání dobrovolně. CHudáci oni je na tý dráze drželi násilím!

Kopr51

Když živíš rodinu prací na železnici, kterou miluješ …

Vašek

Melete nesmysly a ještě gramaticky nesprávně.

Kopr51

Jdu se zastřelit, Václave.

Štefan

Odbory nevyhlásily stávku, ale stávkovou pohotovost. Nicméně lidem se sáhlo na tzv. naturální mzdu. Ta je definována v zákoně o dani z příjmu. Snížit lidem mzdy jen tak z plezíru, lhostejno zde ve finančním nebo naturálním vyjádření, je nepřijatelné v každé zemi od nás na Západ. Všude by se to řešilo stávkou.

PvvS

Omyl : https://zakony.kurzy.cz/1-1992-zakon-o-mzde/paragraf-13/ (2) Jako naturální mzdu lze poskytovat výrobky, výkony, práce a služby. Poskytování naturální mzdy ve formě lihovin nebo jiných návykových látek není dovoleno. Jízdné (tarifní sleva) pro zaměstnance dopravce se nepovažuje za naturální mzdu.

Přemek

Tak jest. Odbory se stávají pohou nátlakovou skupinou a jejich bosové přečasto táhnou s korporátní elitou za jedne provaz. Jejich právní znalosti jsou chabé a sociální spravedlnost nezajímavá.

Štefan

Jednak musíte číst i zákon o dani z příjmu, podle kterého příjmem ve smyslu odstavce 1 se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou, §3 odst. 2. Ustanovení v zákoně o mzdě neznamená nic jiného, než že se pro účel stanovení mzdy peněžní a nepeněžní příjem nesčítají. Tj., mzda podle pracovní smlouvy je vyplácena pouze finanční formou, nikoli i v naturální formě.

noerf

Štefan: Ale pořád se jedná o problém zaměstnanec x zaměstnavatel, který si mají řešit v rámci firmy mezi sebou. Ale z vyjádření odborového svazu jsem neslyšel či nečetl vyjádření, budou zrušeny nebo omezeny režijky, chceme po zaměstnavateli kompenzaci. A naopak se svaluji vina na organizaci, které zaměstnavatel poskytuje své služby.

Alex

A co dělali odboráři při uzavírání KS na rok 2020? 🙂 O záměru (nejen) JMK věděli. Mohli toto ponížení mzdy zohlednit v rámci kolektivního vyjednávání. Navíc není pravda, že by železničáři dostali míň.

M H

Otázka je, kdy bylo finální rozhodnutí JmK.

Emanuel

O krocích JMK se hovoří už dlouhé měsíce. Rozhodnuti jsou od počátku.

Dalibor

Tak místo režijek nafasují 2 metráky uhlí. Taky naturální mzda…

Emanuel

Deputátní uhlí se na dráze zrušilo už dávno 😀 A stávka překvapivě nebyla.

Kopr51

STB měla péči, aby stávka nebyla.

Tomáš Krupička

Po listopadu 1989 si mohli odboráři i to uhlí zpět vystávkovat 😀

zdeněk