Železniční odbory ohlásily kvůli režijkám na konec ledna stávku na jižní Moravě
Stanice Brno-Židenice. Foto: palickap/Wikimedia Commons
Stávkový výbor Odborového sdružení železničářů dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je neplatnost režijek ve vlacích, které objednává Jihomoravský kraj. „Pokud
Co jsem tak prošel diskusi…je tady milion závistivých a nepřejících. Nechápu proč? Režijky tady byly od samotného vzniku železnice.. Nikdy to nikomu nevadilo, akorát prý jeden čas Antonínu Zápotockému. Že jej, když byl ožralý vyhazovali ti zlí železničáři z vlaku.. Přijde vám normální, že takový výpravčí „odpíská“ osobák ČD do Tišnova… a pak sám po konci služby pojede za normální jízdné? Výpravčí je od Správy železnic (sic) a přitom je v podstatě na stejné úrovni jako babka z Dolní Horní, která si vyjede na houby nebo za vnoučaty.. Nevídané, děkujeme ANO a Socanům z JMK za další „experiment“… Konečně, letos… Číst vice »
Co by melo byt nenormalniho na tom, ze zamestnanec jede z prace za normalni jizdne? Pokud ho tam zamestnavatel poslal na sluzebni cestu, tak at mu ho proplati, pokud mu chce dat jako benefit jizdu zdarma, necht si ji zakoupi u kraje, ktery ma jizdne ve sve rezii. Toto neni vlak, kde by jizdne bylo prijmem Ceskych drah a tezko tedy akceptovat, ze v nem budou davat Ceske drahy slevy svym zamestnancum.
Ne.. Je to zaměstanec, jako všichni ostatní. Těm taky nikdo nic neproplácí a zaměstavatele nezajímá, jak se dostane do a z práce.
Ano, přijde mi to normální. Výpravčí přece nedostane slevu v taxíku ani tramvaji, ani na benzín. Tak proč by ji měl dostat ve vlaku? ALE: pokud jeho zaměstnavatel chce, aby do práce cestoval levněji, může mu takovou slevu u příslušného dopravce zařídit. Nezařídil? Tak pak je chyba na straně zaměstnavatele, ale ne dopravce, přece. Už jste to pochopil?
Je dobře, že JMK řízl do nesmyslného nesystémového benefitu, který je zneužíván a zjevně znevýhodňuje jiné uchazeče o provoz vlaků pro kraje. 1. pokud ČD (zaměstnavatel, zastoupen MD CŘ) chtějí umožnit svým zaměstnancům cestovat zdarma jako benefit – OK. Je ale nutné, aby náklady neslo ČD, a tedy to musí zahrnout do ceny svých služeb (například pro JMK). 2. pokud si JMK objedná službu a platí ji, je naprosto samozřejmé, že nechce, aby někdo tuto službu využíval zdarma k jeho tíži. 3. pokud by JMK toleroval využívání režijních jízdenek, je možné, že by došlo k soudnímu napadení neoprávněné výhody –… Číst vice »
Bod 1. je ok, ale ty další body vedou do bludného kruhu, protože jsou v rozporu s bodem 1.
Tedy ano, ČD tyto náklady zahrnou do ceny služeb pro JMK, takže tím je dané, že to objednatel platí v ceně služby, ale pokud to později kraj chce kompenzovat, nebo nabídnout ČD vlastní produkt, tak si v podstatě navyšuje cenu služby, protože tím současně zvedá náklady ČD nad původní rámec smlouvy.
Jenže ČD si to do ceny ve výběrovém řízení nezahrnuly a teď by chtěly režijky zadarmo. To si měly rozmyslet před podpisem. Teď mohou akorát sáhnout do svého zisku a režijky zadotovat.
Souhlas!
Když nebude odpor zaměstnanců proti krouhání jeiich odměny tak za chvíli ty benefity okrouhá každý zaměstnavatel a budeme na tom špatně všichni. Jsme na jedné lodi všichni zaměstnanci. Tak si přestanme závidět a držme se svých kopyt.
Pane, s těmi urážlivými kecy, že Vám někdo něco závidí… Vy jste idiot. Naprostý… naprostá většina zdejších diskutujících vůbec nezávidí jestli Vám (nebo Vašim kolegům či kolegyním) přidá na výplatě. Všem akorát vadí ta nesmyslnost, když železničářští odboráři považují za normální nestávkovat aby jejich zaměstnavatel změnil názor, ale odboráři chtějí stávkovat, aby změnili názor zákazníci kterým dodává jejich zaměstnavatel jako dodavatel nebo jako subdodavatel…. Takový cíl stávky může mít z logiky věci pouze 2 efekty: krátkodobě všichni budou trpět (i nevinní zákazníci), dlouhodobě už zákazníci tolik trpět nebudou, protože začnou kupovat jinde… A přeji Vám osobně, ať Vy osobně ve… Číst vice »
Jako držitel režijní průkazky nechápu jedno-zavedení příplatku za jízdu tzv.komerčními vlaky ČD odboráři odsouhlasí, když chce objednavatel, který si objedná u ČD vlaky, neuznávat jízdní výhody držitelů režijek, tak se vyhrožuje stávkou. Asi se potřebuje OSŽ zviditelnit…
přesně tak ČD ve svých vlacích, která má plně ve svý řežii chce peníze. A když totéž chce zákazník, který koupil 100% kapacitu všech vlaků a tuto jejich zaměstnavateli zaplatil v ceně kterou si jejich zaměstnavatel řekl, tak se tu stávkuje a hystericky křičí. Co jim (ČD) brání, aby do kazdého vlaku dali navíc vůz, který je nad objednanou kapacitu s nápisem rezervováno pro režijky??
Chyba… ČD ve svých vlacích chtějí peníze od jiných organizací, nikoliv od vlastních zaměstnanců. Zde je však situace jiná, zákazník si od ČD koupil službu za nějakou cenu a v té ceně jsou všechny náklady, tedy např. pronájem vlaků, palivo, údržba, mzdy včetně benefitů + přiměřený zisk. K tomu technická poznámka… kraj si kupuje službu, kde je předpoklad nějaké kapacity vlaků. Ono to funguje tak, že kraj např. poptává na danou trasu kapacitu 300 míst, tak dopravce poskytne nejbližší vyšší, tedy např. 320 míst. Nyní chce v podstatě slevu s argumentem, že jedna složka z nákladů se mu nelíbí. Za… Číst vice »
To dokážu vysvětlit. Příplatek na komerční vlaky, stejně jako příplatek na vysoutěžené vlaky, má jednoduchý důvod. Jelikož ČD musí ve všech vlacích uznávat všechny režijky, tedy režijky nejen pro své vlastní zaměstnance, ale i zaměstnance jiných subjektů, tak je to znevýhodňuje na trhu. Smyslem těchto příplatků tedy je, aby jiné organizace za své zaměstnance zaplatili drobnou kompenzaci, kterou se tato nevýhoda srovná a ČD nebudou doplácet na povinnost danou zákonem. Není to tedy namířeno proti zaměstnancům a proto s tím odbory nemají problém. Pro zaměstnance ČD je pak tento příplatek zdarma jako benefit, který tentokrát skutečně poskytují ČD, jako jejich… Číst vice »
Dle tvrzení jiného zdejšího diskutujícího, není režijní jízdenka ČD žádným zaměstnaneckým benefitem, protože její existence (+ výše poplatku placeného držitelem) není stanovena přímo zaměstnavatelem (ČD), ale ministerstvem dopravy (tedy úplně jiným subjektem).
P. S. Mnoho závisti zde zaznívá právě z řad osob, které se zde prezentují jako pracovníci z železniční oblasti; tyto osoby projevují značnou závist vůči příjmům politických představitelů.
Neřekl bych. Každý ať se stará o svou práci. Nekterá práce je tak dobře placená, ne netřeba „náplastí“ jako třeba režijka. Železničáři by měli stávkovat za slušný mzdy a ne kvůli takový kravině z doby C.K. Stejně větší podíl na trhu získávají soukromý firmy a ty se do uznávání režije taky moc nehrnou.
Nejsme na stejne lodi, odborari. Existuji i slusni zamestnanci.
Já osobně jsem student a díky železničářům se nemám ten den jak dostat na zkoušku. Zjistil jsem to až když se zkouška nedá přehlásit. Těmi stávkami železničáři nejdou proti zaměstnancům, ale proti lidem co již mají koupené roční jízdenky. Mám koupenou jízdenku + přijdu o termín zkoušky. Poprvé za své studium budu opakovat zkoušku a jen díky železničářům. Jen ať o ty režijky přijdou. Zaslouží si to, za to že vysírají.
Fandím JMK, aby nijak nepolevila vůči ostatním „neČD“, byť ztráta platnosti režijky se mě také týká.
Milý Ježíšku, prosím tě ať mě mohou komerční pojišťovny jakožto zaměstnance v dopravě pojistit za normální cenu a ja mohu z toho spolků gaunerů konečně odejít.
Staci se podivat do podminek pojistoven a cen za pojistky. A hned zjistite,ze jsou jine pojistovny,kde se da lepe a levneji pojistit,nez pres odbory.To je jen odborarsky marketing,na ktery verbujou lidi,aby vstouili do partaje. Vzhledem k tomu,ze mate prava v olomouci,jak pisete nize,by nemel byt pro vas problem si to zhodnotit a nechat se pojistit jinde. Ja mel treba pojistku u Generali.
Já mám pojistku u Allianz a taky nenám žádný problém.
A co zneuzivani rezijek? O tom odbory mlci,ze? To se jim nehodi zminovat,jak si modre gumy jezdi na rezijku na melouchy,preztoze je to zakazano…
Že by jste byl trošku konkrétní ? Na režijku se nesmí jezdit za jinou prací ? Od kdy ?
Hmm, tak tuhle báchorku jsem zatím neslyšel. Bylo by možné to nějak víc popsat ?
Ano,v tarifu jizdneho a prepravneho zamestnancu je v paragrafu 4 zneuziti prukazky napsano mj „za zneuziti se povazuje pouziti prukazky za vydelecnym ucelem“. Tedy kdyz jedu na vedlejsak,nesmim rezijku pouzit. To odbory samozrejme zamerne neresi.nebo by nekdo cekal opak?
velmi zvláštní výklad. Výdělečn.ým účelem není jízda někam z aprací, nýbrž vydělávání si jízdou, tj když bude parřičný režijkář jako vedlejšák dělat „kurýra“ tak se dopouští porušení tohoto §
To co rikate je naprosty nesmysl.Prectite si poradne zakony.Staci zadat do googlu.
Rezijky jsou zneuzivany v obrovske mire.Kolik duchodcu ma rezijky a jezdi na sichty na rezijky. A mnoho dalsich pripadu. A samozrejme odbory mlci a o tomto nereknou ani slovo. A nejen proto bych rezijky sebral a nahradil po dohode firmy s odbory standardnim benefitem,tak jako ve vsech firmach. Ale jednat s odbory,ktere se dohodnout nechteji,je jen mrhani casu…
Hned v pondělí volám šéfovi, že jedu do Olomouce na fakultu práv vrátit diplom, neboť jste mi milý Jene otevřel oči. A to jsem si já hlupák myslel, že se v právu už po těch letech začínám orientovat.Teď mě napadla ještě jedna věc. Vždyť bychom soudy mohli úplně zrušit. Znesvářené strany svoji při zadají do vyhledávače všemocného googlu a ten je rozsoudí.
Manzelka sedi vedle me a ma prava v olomouci taky.Takze jestli mate pochybnosti,jedte diplom vratit.Podminka zneuziti rezijky za vydelecnym ucelem je v tarifu od zacatku,tedy od roku 1992. Staci si ten tarif otevrit.
V ramci relevantnosti diskuze mi tedy napiste, co povazujete za vydelecny ucel a napiste priklad cesty,kdy je a neni rezijka zneuzita.
Ano, je tam uveden bod:
„c ) použití průkazky za výdělečným účelem,“
Což ovšem znamená, že je ta průkazka spojena přímo s onou výdělečnou činností.
Příklad… pokud pojedu vlakem a budu cestujícím prodávat občerstvení, nebo jiné zboží, bylo by to zneužití.
To co uvádíte Vy, je samozřejmě nesmysl, protože pak by režijku nemohli využít zaměstnanci ani na cestu do práce, protože by se jednalo o cestu za výdělečnou činností. Dokonce ani využití režijky na služební cestu není její zneužití.
Nepochopil jste ustanoveni tarifu spravne.Ale spravne jste pochopil,ze ani k jizde do prace se rezijka nesmi pouzit.Smi se pouzit pouze kdyz jede zamestnanec Rg nebo treba k navsteve babicky.Tim CD samozrejme unika velke mnozstvi trzeb. Proto by se meli rezijky zrusit,zamestnavatele by meli rozdat obdobu IN100 z globalniho jizdneho a kazdy by si mohl jezdit cim,kam a kdykoliv se mu zachce.
To je přeci nesmysl, ten bod hovoří jasně. Na cestu do práce využít lze, protože při cestě se o výdělečnou činnost nejedná.
Ale schválně si napište na MD, aby Vám k tomu dodali vysvětlení, případně právní rozbor.
Precte si tarif prosim poradne.Je tam uveden vydelecny ucel. Nikoliv bydelecna cinnost. To je trochu neco jineho.
Mno, ptal jsem se na to personalistů a prý se to už kdysi dávno řešilo. Aby platilo to, co říkáte, tak by tam muselo být výslovně uvedeno „použití průkazky k cestě za výdělečným účelem“, ale tady jde skutečně o samotný výdělečný účel.
Bude-li stávka, pak stávkující zaměstnanci nebudou mít výplatu. Takže být krajem, tak zkusím „kdo z koho“.
No na stávku kdo z koho byla svého času slušná odbornice ve Velký Británii… baronka Thatcherová z Kestevenu, jestli se nepletu. Její politika byla založena na myšlence liberalismu a snižování daní, omezování vlivu odborů a regulaci imigrace. A jestli se nepletu, tak v té době se jí podařilo zkrotit inflaci, zastavit propad HDP, a přesunout dost daní z centra na místní úrověň, tj stát méně přerozdělova. No a myslím, že ekonomika Velký Británie nasvědčuje, že její postup byl správný, i když některé její kroky (mnohé) byly velmi nepopulární.
Hlavně, bude-li stávka, jejich zaměstnavatel (ČD) velmi pravděpodobně bude platit klientovi (JMK) pokutu za neplnění smlouvy – tj. nedostupnost vlakové dopravy + náklady na zajištění náhradní dopravy. JMK není nic do toho, že zaměstnanci ČD stávkují.
Odborářský představitel přirovnává vztah železničářských odborů k orgánům veřejné správy (mj. Jihomoravskému kraji) za vztah zákazníka autoservisu vs. provozovatele autoservisu :-): http://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/34-zol-rozhovory/5284-maly-asi-je-uz-potreba-zase-jednou-zastavkovat-protoze-nekteri-arogantni-lide-si-nasi-dlouhodobou-slusnost-a-korektnost-pri-vyjednavani-zrejme-vykladaji-pouze-jako-projev-slabosti.
no nevím, mám z článku takové smíšené pocity…
Svým ovečkám musí fulltime odborářští bossové předvést, jak se za ně perou 😀 I když pořádně nečtou ani smlouvy na DR ČD, a pak se diví… 😀 😀
Automatizaci se da na zeleznici usetrit cca 30% zamestnancu. Ti co zbydou si budou prace vazit a prestanou si brat cestujici jako rukojmi v boji za sve benefity z bolsevickych dob.
Hle, největší TescoITmozek všech dob. 😆
Vloni jyem byl na sympoziu o automatizaci v Bruselu a tam padlo, ze do 10 let muze byt automatizovano 70% pracovni cinnosti v prumyslu, ale ze to vlady nedovolej kvuli zachovani socialniho smiru. Nemam duvod tomu neverit. Staci se podivat jak na provoz automatizovanyho skladu Amazonu staci 20 techniku misto 500 pickeru.
Pochopil jsem tu vizi.
Skladové hospodářství je jen drobně odlišné od řízení provozu. 😀
Doporučuju DLR v Londýně. Bez strojvedoucích…
tak se skoč podívat na automatizovaný provoz sléváren, hutí, oceláren….
Vím, jak to funguje (mám na to vzdělání).
Akorát taky vím, že doprava má x krát více proměnných.
Kolejova doprava je z hlediska automatizace nejsnazsi. Automatizace se na modelovejch kolejistich vyucovala jeste pred nastupem IT technologii.
Odpověděl jste si sám. Na MODELOVÉM kolejišti.
Pred 40 lety. Dnes uz jsme jinde. Staci se podivat na linku M1 parizskeho metra, ktera bez problemu funguje, i kdyz odborarska luza stavkuje.
Jediná lůza jste vy.
Poskok, co si hraje na nějakého „high manager“.
O celé věci nevíte zhola nic a motáte páté přes deváté.
Sklad, modely, jednotlivé úseky,…, ale systém, jako celek vůbec.
Vsechno co uvadim je pravda, ale ty budes zrejme odborar a to vse vysvetluje.
To jsem čekal. Na rozdíl od vás nejsem zoufalec, co kdesi tajtrdlíkuje a tady si honí triko.
To mají ve zvyku nuly.
Takze jsi odborar, opet jsem mel pravdu.
Když jsi to myslíte, to je váš problém.
Vy jste teoretik a neumětel. Človíček, který je vyslán, aby konal a nikoli myslel. To je jádro vašeho traumatu.
Ty bláboly, co jste napsal jsou všechny na jedno brdo. A schválně, jestli chápete, v čem je jich aplikace na globální dopravu nerealizovatelná.
Ty voloviny o sociálním smíru vynechte.
Chouffe bude takový ten dopravák teoretik😂
Taky zoufaly odborar. 😀
aby jste mohl automatizovat železnici musel by jste investovat stovky miliard do modernizace tratí, což je nesmysl
To by bylo nutne k 70% redukci personalu. K mnou uvedene 30% bude bohate stacit optimalizace procesu a uspory na vlakovym personalu. Opravdu neni potreba davat mzdu pruvodcimu, kterej za dve hodiny projde vlak 2x po 10 minutach.
na takových tratích už mnohdy ani průvodiči nejezdí . Na mnoha tratích hlavně tam kde není nejmodernější zabezpečení ani vozy jsou průvodčí/vlakvedoucí nepostradatelní už jenom z toho důvodu že slouží jako prodloužené oči strojvedoucího ale samozřejmě tech důvodu je mnohem víc.
Tady jde o úplně něco jiného. Je potřeba dohled na situaci v dopravním prostředku, zajišťovat pořádek, zajišťovat služby cestujícím apod. Totéž platí o těch nádražích, kde se prohání jen vítr. Prostě služby vypadají jinak a to šetření za každou cenu je jen cesta do pekel. Navíc, co při takovém kvantu lidí na Zemi, budou všichni dělat? Čím se budou živit? Nebo se budou podle některých fantastů válet doma a pobírat nějaký minimální příjem? To je opravdu řešení civilizace budoucnosti. Pak ani nepotřebujeme lidičky vzdělávat, něco je učit. Jaký je tedy smysl toho všeho? A kam mizí všechny ty ušetřené peníze?… Číst vice »
Vtip je v tom, že někdo ty lidi živit musí a je pro všechny spíše přijatelné nechat je pracovat, než zdanit práci automatů a peníze pak přerozdělovat.
Chouffe je druh skřítka, který žije v ardenských horách. Na rozdíl od jiných skřítků je neupravený a nezbedný, navíc odolný účinkům alkoholu.
La Chouffe je světlé pivo s chmelově sladovým charakterem a se středně silnou chmelovou hořkostí, s jemným nádechem koření (hřebíček, koriandr)
Pokud vím ,tak tyto benefity jsou na dráze odjakživa a nezrušili je ani za tatíčka Masaryka, ani za Hitlera, ani za bolševiků, tak nevím, proč tento zavádějící komentář…?
„tak tyto benefity jsou na dráze odjakživa a nezrušili je ani za tatíčka Masaryka, ani za Hitlera, ani za bolševiků“
– Což samo o sobě není argumentem. Každá věc, když se někdy zruší, tak je zrušena někým a někdy s tím, že za předchozích období existovala.
– A předně – režijní jízdenky nikdo neruší.
Deputát uhlí se za bolševika zrušilo.
Kdyby vám to nedocházelo, onen deputát by zrušen, jelikož se masově rozmohla jiná forma vytápění.
Geniální, že? Místo závisti to chce trochu přemýšlet.
No já bych deputát v uhlí bral. Maso nemaso. U Lesů byl deputát zase 4kubíky (nebo 8? už si nepamatuju) palivovýho dřeva, jestli se nepletu
zrušením železnice ušeštříte 100% zaměstnanců…. To jsou argumenty… I když automatizací nějakého člověk aušetříte, nezavedete ji najednou, musí se zavádět postupně. I o tu automatizace se je třeba nějak starat. Ne všechno lze automatizovat… Top jsou argumenty na prd. Srovnávat peřížský metro s amazonem se ČD a SŽ…To v podstatě nejde.
Ale jde. Systémy na automatické vedení vlaků se učí i u SŽ. Strojvedoucí se stávají spíše už jen pojistkou. Podívejte se na penetraci AVV MIB-6, či méně nákladného MIB-1 opřeného o GPS.
Vedle toho SŽ houfně přechází na dálkové ovládání tratí, kde lidí na obsluhu je třeba výrazně míň personálu. Spousta stanic je řízena dálkově alespoň v rámci regionu, ale užívané systémy časem jejich integraci do CDP umožní. Ten proces už dávno běží 🙂
Nespí ani zákonodárci a možnost automatického vedení vlaku bez obsluhy se plíží i do legislativy.
ano, právě proto jsem zmínil onu postupnost. Udělat to „šmahem“ jaksi není možné.
ČSR byla dle vás bolševická ? Masaryk se musí v hrobě točit jako vrtule u letadla.
To možná by šlo ale za cenu stamiliardových investic. Takže bych byl být zaměstnancem naprosto v klidu.
Vážení diskutující. Již dosti dlouho to tu i v jiných diskuzích čtu a velice se bavím. Až teď mě to ale přimělo se zapojit. Mám takový dojem že se tu téměř všichni myslíte. Nechápu proč stále čtu odkazy na ČD na to že má ČD platit benefit zaměstnancům a pod. Že se snižuje šance ČD v dalších výběrových řízeních a pod. Stávkovou pohotovost ale přeci vyhlásilo OSŽ. V této odborové organizaci jsou dnes již ale převážně zaměstnanci SŽDC. Takže se jedná o případnou stávku proti správnému subjektů, kraji. SŽDC nemá s ČD nic společného. A co se týká výběrových řízení.… Číst vice »
„SŽDC nemá s ČD nic společného.“
– Má společného – ČD jsou nuceny poskytovat pracovníkům SŽDC své zaměstnanecké jízdenky.
– Naopak sama SŽDC nemá žádný smluvní vztah s Jihomoravským krajem (na rozdíl od ČD).
„Stávkovou pohotovost ale přeci vyhlásilo OSŽ. V této odborové organizaci jsou dnes již ale převážně zaměstnanci SŽDC.“
Nezbývá než zopakovat, že (dle odborářského vyjádření, dle kterého se má stávka týkat pouze a právě vlaků objednávaných Jihomoravským krajem) pracovníci SŽDC budou i v období stávky reálně pracovat – zajišťovat provoz ostatních vlaků (jiných než objednávaných Jihomoravským krajem).
Špatně jste pochopil co jsem napsal. Ale pakliže je ČD nuceno poskytovat zaměstnancům SŽDC své zaměstnanecké jízdné je k tomu nuceno čím ? Státem neboli nějakým zákonem či vyhláškou. Stejným zákonem nebo vyhláškou by pak měl být nuceny i JMK uznávat toto jízdné nemyslíte? Měl by to řešit promo stát s JMK nikoli ČD.
„Stejným zákonem nebo vyhláškou by pak měl být nuceny i JMK uznávat toto jízdné nemyslíte?“
Nikoliv. Příslušná vyhláška výslovně umožňuje vyloučit platnost režijních jízdenek ze soutěžených výkonů. A výkony v JMK soutěženy BYLY.
„Ale pakliže je ČD nuceno poskytovat zaměstnancům SŽDC své zaměstnanecké jízdné je k tomu nuceno čím?“
Již odbočujete od původního tématu, takže zpět k němu + v jiném vyjádření: SŽDC má s ČD některé věci společné – mj. tu věc, že její zaměstnanci mají nárok na zaměstanecké jízdenky ČD (= zaměstnanci SŽDC v této věci jsou v situaci, jako by sami byli pracovníky ČD).
Vtip je v tom, že režijka nespadá pod tarif ČD, ale MD a to mají společné. MD pověřilo ČD evidencí, vydáváním a další administrativou… to je to, co mají společné… ČD je zde v roli prostředníka.
„Vtip je v tom, že režijka nespadá pod tarif ČD, ale MD“
V tom případě ovšem není možné hovořit o tom, že zaměstnanecká jízdenka ČD je zaměstnaneckým benefitem poskytovaným ze strany zaměstnavatele (srov. s opakovanými vyjádřeními jiných diskutujících v tomto duchu na toto téma v komentářích k zejména dřívějším článkům o tomto tématu).
Také to nic nemění na tom, že tedy nespadá pod tarif IDS JMK (kdy platnost jakéhokoliv neIDS JMK tarifu podléhá souhlasu + podmínkám stanoveným objednatelem – tedy Jihomoravským krajem).
Ono se to lidově jako zaměstnanecký benefit bere, ale je to definováno v zákoně a vyhlášeno tarifem MD. Ale to je jen slovíčkaření o definici vs běžná hovorová vyjádření. Pro diskusi většinou nepodstatné. Zde toto mění tento bod smlouvy… „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy, a to zejména s výměrem Ministerstva financí ČR, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami nebo s nařízením kraje, které v souladu s právními předpisy stanoví maximální ceny jízdného.“ Režijka spadá pod jiné… Číst vice »
zde je komentář a odkaz
https://zdopravy.cz/zeleznicni-odbory-ohlasily-kvuli-rezijkam-na-konec-ledna-stavku-na-jizni-morave-39737/#comment-197858
Pokud jsou tak dobri, proc nejdou misto stavkovani pracovat za lepsich podminek ke konkurenci?
Stávka je naprosto legitimní nástroj, prostřednictvím kterého mohou zaměstnanci vyjádřit svoji nespokojenost.
Stávku v Jihomoravském kraji podporuji, protože to může vyvolat diskuzi o podobě režijek. Třeba by mohly být konečně zahrnuty do SJT a tím by se tak vyřešil problém, že režijky neplatí ve vlacích jiných dopravců.
Jako zamestnanec Tesca jsem mel slevovou Clubcard a odmitali mi ji uznat v Globusu. Mel jsem taky vstoupit do stavky?
ano
Ano je to jen vaše slabost. Nezávidte že jinde se dokáží lidé ve firmě sjednotit a bojovat za společnou věc.
Proti podobným dohodám byly vždy především ČD, které odmítají aby v jejich vlacích platili režijky jiných dopravců.
Touto stávkou si jen odboráři dokazují, že k něčemu jsou. Nemyslím si, že by nějakého normálního zaměstnance napadlo stávkovat kvůli takové malichernosti, jako jsou režijky. Kdyby tohle byl ten nejdůležitější problém zaměstnanců železnic, pak by to byla naprostá pohodička.
A budete, pane železničáři, stávkovat alespoň tři dny? 😀 To víte, s kratší dobou to berou lidi jen jako naprosto běžné zpoždění ☻
Milý pane, já nejsem zaměstnanec ČD ani SŽDC. Mám však s nimi solidaritu a proto stávku podporuji. Osobně bych byl ještě daleko tvrdší, než je současné vedení OSŽ.
Když s nimi máte solidaritu, jistě zaplatíte ze svých vlastních peněz ztrátu jm kraji, že ano!?
Nejsou podstatné směny fírů, platy,… ale aby zaměstnavatel nemusel platit za režijky.
Prostě tolik co ČD platí za převážení IN100 nebude platit za převáženo režimkářů.
A oni za převážení IN100 něco platí? A kolik tak asi…?
Já jsem jednoznačně pro stávku.Je to úplně zbytečný, pár rezikaru, kteří využijí vlaky ČD, určitě zatíží rozpočet kraje minimálně.Na rozdíl od úředníky protěžované letecké linky do Mnichova.Navic je to diskriminační.Proc jeden držitel rezijky za stejné peníze měl možnost jezdit vlaky ČD bez omezeni a druhý ne..Trondo a pane Xy..Nejsem v OSZ.Jen mám selský rozum..
Jenže plánovaná stávka nemá cíl,který jste napsal. Napovím co Vám nedochází – v Jihomoravském kraji neprovozuje ČD firma žádné Os/Sp. Na rozdíl od soudního kraje Vysočina, kde firma ČD provozuje Sp/Os.
A jaký má jiný cil? Hlavní důvod je aby rezijky zůstaly zase rezijkama…
A proč to tedy ČD jako benefit prostě nezaplatí JMK? 😀 Tam je zakopaný pes, Vašemu vedení se za Vaše zaměstnanecké benefity platit nechce.
„Proc jeden držitel rezijky za stejné peníze měl možnost jezdit vlaky ČD bez omezeni a druhý ne.“
– Protože jeden z nich zajišťuje provoz pro příslušný kraj a druhý ne.
– Z pohledu zaměstnanců to může být „za stejné peníze“ (klidně i 0 Kč); ČD mají ve svých rukách plné proplácení platnosti těchto benefitů za zaměstnance.
A peoč teda nemohou všichni obyvatelé jiných krajů než JMK jezdit na výlety po JMK zdarma? Je to úplně stejné, také jsou tam jen občas a těch pár korun, které by zaplatili na jízdném rpzpočet krajr nezatíží.
Ja jsem jednoznačně pro stávku.Je to diskriminacni.Proc někdo za stejné peníze za rezijku může jezdit vlakem ČD bez omezení a obyvatel Jihomoravskeho kraje nemůže????
Za režijku může jezdit vlaky s netto smlouvou a případně komerčními vlaky ČD i obyvatel JMK.
Tys to vubec nepochopil. To se netyka obyvatel JM kraje, ale obyvatel vsech kraju pri jizde v JM kraji. Takze diskriminace to rozhodne neni.
Ale pochopil…a kdo ten vlak ČD,ve kterém NEPLATÍ,tarif ČD.Asi tak využívá víc rezikar Jihomoravský nebo borec co privali jednou za uherský rok..
Jenze to diskriminace neni. Chybej ti uplny pravni zaklady.
To je pravda.O právnickým prostředí vím asi tak tolik co ty o tom železničním….
Tak si ten příplatek kupovat nebude a zaplatí si jízdenku. Režista Dominik doporučuje cenu 1,7 Kč / km, tak teď mohou ochutnat vlastní režistickou medicínu.
Zapomněl jsem ještě dodat, že mi to přijde od JMK jako poněkud zbytečný „šprajc“, když ostatní „brutto kraje“ ty režijky uznávají, taková bouře ve sklenici vody, i když ti dotčení zaměstnanci to jistě vidí jinak a ani se jim nedivím… Přitom ten počet režistů určitě nebude pro kapacitu spojů nijak podstatný, aby to mohlo mít na něco vliv.. Ostatně se to dá, poměrně jednoduše, zjistit z těch „chytrých přístrojů“, co mají u sebe průvodčí…(např.)
Někdo tu cestičku prošlápnout musí.
Některé brutto kraje neuznávají IN100. JMK ji uznává a prostě nedělá rozdíl mezi IN100 a režimkou.
No právě, uznává IN100 a režijku ne, to mi není jasné, když princip těch karet je stejný (člověk si to na rok předplatí a jezdí…)
Proč asi? Někdo na kraji nebo vlivný jej má.
Nebo protože ČD se chovají, jako by v tom byl rozdíl, nechtějí za uznávání režijky platit tolik co za uznávání in100
Kdyz mi bylo nakejch 12 let, coz bylo uprostred osmdedatek minulyho stoleti, koukal jsem se s rodicema na Televizni noviny. V Chile zrovna stavkovali zamestnanci autobusove MHD. Pinochet povolal vojenske ridice a ti vyrazili z garazi slouzit obyvatelum. Jeden ze stavkujicih se postavil k vyjezdovy brane a chtel je zablokovat. Vojaci ani nepribrzdili. Komentator byl pobouren, rodice vydeseni, co jsem videl a pro me je to dodnes vzornej priklad, jak postupovat proti levicovejm netahlum.
Pinochet byl svatý muž, který ochránil Chile na dlouhá desetiletí před rudofašounským myšlenkovým jedem. Toto ale není stejný ani podobný případ.
Vážený pane,mám dost důvodné podezření,že jste si tuhle „historku“ vycucal z prstu a vysvětlím proč.Protože v 70.letech,kdy se Pinochet dostal k moci,by se to teoreticky stát mohlo,ale tehdy byl chilský režim na tolik „utažený“,že v podstatě jen pouhá myšlenka na stávku by iniciátorům vynesla žalář a možná by skončili i u popravčí zdi,takže by se jen těžko stavěii před rozjeté autobusy.A v 80.letech,o kterých píšete,už zase byla chilská ekonomika v porovnání s okolními státy natolik na výši,že asi jen málokdo měl potřebu stávkovat.Lidé možná někde stranou remcali,nicméně spolu s bičem už dostávali i cukr(slušné výplaty a dostatek zboží v obchodech),takže… Číst vice »
No hurá, opět jste nezklamali. Uplynuly předlouhé dva dny nového roku a režijky jsou zpět. To už ti odboráři nemají v zásobnících jinou munici? Je mi Vás upřímně líto.
V této souvislosti vypíchnu skutečnost, že odboráři s tímto krokem přicházejí až ve druhém dni platnosti onoho nového smluvního vztahu, proti jehož podobě (tedy podobě smluvního vztahu objednatele s jejich zaměstnavatelem) protestují.
A stojí za to doplnit, že odboroví předáci v dozorčí radě ČD se s textem smlouvy mohli seznámit před velmi dlouhou dobou, teď pozdě bycha honit.
V textu smlouvy není o této kompenzaci ani slovo. Kraj o tom začal mluvit až v roce 2019, tedy cca rok od podpisu s tím, že tehdy předal návrh o kterém se následně vedlo několik jednání a poslední bylo v prosinci 2019.
Že se bude jezdit za tarif IDS JMK a naopak tarif dopravce platit nebude je jasné od počátku tržních konzultací.
Uznávání TR10 za určitých podmínek (které ČD nejsou schopny a/nebo ochotny splnit) je ústupkem objednatele, nejspíš ale marným.
Režijka nespadá pod Tarif ČD, ale pod Tarif MD, takže argumentovat TR10 je mimo mísu.
Zcela „v míse“ ovšem je skutečnost, že „tarif MD“ (zde vypichuji vůbec toto slovní spojení ve srovnání s tím, že to samé MD nezvládlo v kýženém termínu takový tarif zavést pro běžné cestující) nerovná se tafit IDS JMK, tzn. zůstává tím nedotčeno předřečníkovo tvrzení „Že se bude jezdit za tarif IDS JMK a naopak tarif dopravce platit nebude je jasné od počátku tržních konzultací.“ (+ pouze jej drobně upřesním – v JMK nešlo o tržní konzultaci, nýbrž o nabídkové řízení – „soutěž“).
Bohužel odboráři to nečetli dostatečně pozorně a teď se od odfláknuté práce snaží odvést pozornost… 😀
Smluvní ujednání výslovně zmiňuje, že služba bude poskytována při výhradní platnosti tarifu JMK s tím, že jiné tarify mohou být uplatněny jen se souhlasem objednatele a za podmínek stanovených objednatelem
Na to jsem již odpovídal jinde, tak nebudu tapetovat.
Z toho ovšem vyplývá, že režijky neměli původně platit vůbec. Jak se tomu postavili odboroví předáci v DR v době, kdy se smlouva v ČD schvalovala? Požadovali např. výměnu přestavenstva? Jistě k tomu najdete nějaký odkaz z tehdejších novin.
Očividně někde vyspávali… a nechci vědět co 😀
Jak ? Prosadili na MD změnu, viz memorandum z roku 2017. Takže režijky v těchto vlacích platit budou na podobném principu jako pro komerční vlaky. V tom není rozpor.
Rozpor je pouze v té nesmyslné výši kompenzace. Jinak řečeno, kdyby kraj stanovil výši kompenzace před podpisem smlouvy v roce 2018, tak by tato kompenzace byla zahrnuta v nabízené ceně, nebo by k podpisu smlouvy za nynějších podmínek nedošlo.
„Takže režijky v těchto vlacích platit budou na podobném principu jako pro komerční vlaky.“ Pokud budou, tak jen z dobrovůle objednatele. Nařízeno to nemá; platnost těchto jízdenek lze vyloučit ze spojů, které byly soutěženy. „Jinak řečeno, kdyby kraj stanovil výši kompenzace před podpisem smlouvy v roce 2018, tak by tato kompenzace byla zahrnuta v nabízené ceně“ V součtu je to jedno – kraj to tedy stanovil až později (poté, co vyšlo najevo, že ČD chtějí tento „neIDS JMK“ tarifní nabídku využívat/poskytovat) a ČD dostanou o to méně (vyplácená úhrada ze strany kraje mínus kompenzace za platnost těchto jízdenek ze strany… Číst vice »
Naopak, původní cena již byla včetně všech benefitů, protože ty patří do provozních nákladů, ale bez dodatečné kompenzace. Kdyby kraj stanovil výši kompenzace dříve, byla by o tuto částku cena navýšena a pak by to vyšlo stejně. Šlo by jen o přesun peněz tam a zpět.
Tak teď se opět mýlíte, protože vyjmutí povinnosti uznávat režijky v soutěžených vlacích bylo na popud ČD, aby byly konkurenceschopní – tzn. že cenu do soutěže kalkulovali s předpokladem, že všichni přepravení cestující zaplatí jízdné.
Ano, ale zároveň se nemýlím. Vyjmutí sice bylo na popud ČD, ale současně platí, že se na ně vztahují stejná pravidla, jako na komerční vlaky. Jinak řečeno. Toto opatření tam není z důvodu, že režijka v těchto vlacích nebude uznávána vůbec, ale z důvodu, že z pohledu ČD bude uznávána jako benefit pro zaměstnance ČD. SŽDC a jiné organizace si pak za své zaměstnance uhradí nějaký zanedbatelný příplatek, čímž se ta konkurenční nevýhoda v podstatě srovná.
Viz § 2 odst. 3 Tarifu MD.
Memorandum není žádný právně závazný dokument, to jsou zákony a vyhlášky a tam se jasně stanoví, že v soutěžených výkonech nemusí objednatel režijky uznávat.
Vy to asi stále nechápete, kraj nic stanovovat nemusel, protože ani nemusel nikomu v soutěži nabízet uznávání jeho režijek. To že to nakonec nabídl, za cenu nižší než 10% ceny pro normální cestující je jen jeho dobrá vůle.
To znamená, že v době podpisu smlouvy platilo, za přitakávání odborů v dozorčí radě, že žádné režijky nikomu v JMK platit nebudou.
Memorandum sice není právně závazný dokument jako zákon, přesto má dost slušnou váhu, jinak by nemělo smysl něco sepisovat, že ? A to si představte, že v civilizovaných zemích (např. Švýcarsko) má dostatečnou váhu i jen ústní příslib a podání ruky. S tím zbytkem jste ale vážně vedle. V době podpisu smlouvy s JMK (21.6.2018) totiž platilo, že režijky platit budou za podmínek shodných pro komerční vlaky. Stačí se mrknout na tarif MD kde je účinnost jasně uvedena, tedy: T A R I F jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní… Číst vice »
Nemají, nějaké směny strojvedoucích a zařízení fírcimer, tu čisté politickou organizaci, vůbec nezajímá.
Vyhození štíplístka za spor s opilcem taky není nic pro odbory.
Režijky jsou pro zaměstnance: Českých drah, a.s. – ČD Cargo, a.s., – DPOV, a.s., – Výzkumný Ústav Železniční, a.s., – Dopravní vzdělávací institut, a.s., – ČD – Informační Systémy, a.s., – ČD – Telematika a.s. Správy železniční dopravní cesty, s.o. Ministerstva dopravy Drážního úřadu Režijky jsou pro poživatelů důchodů: – kteří byli současně důchodci a držiteli jízdních a přepravních výhod ČSD (ČD, s.o.) ke dni 31. 12. 1993 nebo – kteří ukončili pracovní poměr po 31.12.1993 u organizace uvedené výše jako zaměstnanci – který odpracoval v nepřetržitém pracovním poměru v železničním provozu více než 30 let Režijky jsou pro prodinné… Číst vice »
Stávka je za uznání režijek na JM. To zařídí ČD. Ti nechtějí. Takže stávka je proti ČD, protože ČD budou pokutovány za nevyjetí. Že někteří říkají něco jiného? Je to jako když řeknou že ta koule je hranatá.
I sem můžu přepsat totéž: V tom případě se ale stávají mimoběžnými veškeré zdejší (pod tímto článkem i pod dřívějšími články na toto téma) příspěvky ve smyslu „souhlasíme s ČD, že na podmínky JMkraje v této věci nepřistoupily“ či „JMkraj skutečně směrem k ČD předložil nepřijatelnou nabídku“ atd. Plus také je v takové situaci podivné, že stávka se má dotknou vlaků objednávaných Jihomoravským krajem. Pokud by šlo o protest proti ČD (a nikoliv proti JMK), tak by se stávka přece měla logicky dotknout všech vlaků ČD (zejména právě v jincýh krajích, tedy v krajích, ze kterých jsou ti pracovníci ČD,… Číst vice »
Už se těším, až začnou stávkovat úředníci ministerstva dopravy – schválně, za jak dlouho si toho někdo všimne 🙂
Ale museli by stávkovat tak, aby se dopady té stávky týkaly jen Os/Sp vlaků v Jihomoravském kraji. V opačném případě půjde o porušení odborářského prohlášení.
(Pomiňme, že z principu se těžko budou dopady zastavení práce MINISTERSKÝCH úředníků týkat dopravy objednávané KRAJSKOU samosprávou.)
máte tam chybu noví zaměstnanci ČD cargo drážní průkazky nedostávají, mají je jenom staří zaměstnanci.
Moc se těším! Budou průvody, transparenty, alegorické vozy, balónky, možná i závodní ROHcká dechovka bude vyhrávat…
Mě by hlavně zajímalo, proč JMK uznává IN100 (dle podmínek popsaných v prosincovém vydání „ČD pro Vás“), ale režijky ne, když princip je, podle mně, vlastně stejný…!? Anebo kraj dostává za IN100 od ČD nějakou paušální částku za jejich používání ve vlacích IDS JMK? A jakou? Prostě mi to selským rozumem hlava nebere…
„Mě by hlavně zajímalo, proč JMK uznává IN100 (dle podmínek popsaných v prosincovém vydání „ČD pro Vás“), ale režijky ne“
Napište příslušnému představiteli Jihomoravského kraje. Na e-mailovou zprávu se vám od nich dostane odpovědi pravděpodobněji než zde přímo v diskusi.
Odpověď od nich pak můžete přepsat sem.
Bemefity? Sluzebak pro soukromy ucely, stravenky, prispevek na duchodovy sporeni, dorovnani nemocensky na 90% mzdy pri nemoci, nadstandardni zdravotni peci, firemni akcie a asi par dalsich drobnosti. Kdyz mi je zamestnavatel bude chtit zrusit, budu chtit kompenzaci a kdyz mi ji neda, pujdu jinam. Holt, nejsem z tech, pro koho by francouzsky rudy netahla byly vzorem.
Promiňte, nesouhlasím. Stávkovat proti zaměstnavateli za pracovní, mzdové podmínky atd. je právo. A není rozumné to právo rušit…. Háček je v tom, že lednová stávká železničářů není proti zaměstnavateli, ale proti zákazníkovi jejich zaměstnavatele… To mi hlava nebere, že takovou hloupost (na nespravedlivou a nezákonnou stávku) vůbec odboráři vypustili z úst. To je tak fatální omyl, jak kdyby odboráři ČD tvrdili, že 2 a 2 jsou 3,5 nebo nějaký podobný nesmysl
Chodit na gaypride je taky pravo, ale hanba by me fackovala, kdybych ho vyuzil.
A co máte proti hošům? Nebijete náhodou taky černochy?
Stávka je za uznání režijek na JM. To zařídí ČD. Ti nechtějí. Takže stávka je proti ČD, protože ČD budou pokutovány za nevyjetí. Že někteří říkají něco jiného? Je jako když řeknou že ta koule je hranatá.
„Takže stávka je proti ČD, protože ČD budou pokutovány za nevyjetí.“
V tom případě se ale stávají mimoběžnými veškeré zdejší (pod tímto článkem i pod dřívějšími články na toto téma) příspěvky ve smyslu „souhlasíme s ČD, že na podmínky JMkraje v této věci nepřistoupily“ či „JMkraj skutečně směrem k ČD předložil nepřijatelnou nabídku“ atd.
** Plus také je v takové situaci podivné, že stávka se má dotknou vlaků objednávaných Jihomoravským krajem. Pokud by šlo o protest proti ČD (a nikoliv proti JMK), tak by se stávka přece měla logicky dotknout všech vlaků ČD (zejména právě v jincýh krajích, tedy v krajích, ze kterých jsou ti pracovníci ČD, kteří nemohou využívat onoho „zaměstnaneckého JMK-příplatku“ za necelých 500 Kč).
Vy byste za chvíli neměl pane Chouffe kam jít jinam. Protože když nebude odpor zaměstnanců proti krouhání jeiich odměny tak za chvíli ty benefity okrouhá každý zaměstnavatel a budeme na tom špatně všichni. Jsme na jedné lodi všichni zaměstnanci. Tak si přestanme závidět a držme se svých kopyt.
Vážení závistivci, nádražáci ještě dostávají plat !
Nic noveho pod sluncem. Co kolotuk, to odborar. Co odborar, to komous. Zazil jsem za svejch 20 let pracovni kariery ruzny ruseni benefitu a nikdy by me nenapadlo stavkovat treba kvuli tomu, ze i manazeri museli do 4 hodin letu litat v economy.
A co máte za vymoženosti? Né vy konkrétně (jedince mohou firmy benefity uplácet aby …) ale jako kolektiv, skupina pracujících. Např. ve Francii mohou železničáři odejít do penze už v 52 letech. To získali jak? Darem? A toto jim chtějí změnit (zvýšil) na 62 let. A proto ty protesty tam. Jak jinak si to udrží?
Mimochodem přesně o toto našim politikům jde. Hodit plebs kost aby si mohli závidět. Teď to jsou režijky. Příště to budou vaše služební auta atd. Přitom sami si ti poslanci v tichosti odsouhlasili plus 10% navýšení platů. V kantýně jí za třetinu ceny než my všichni.
Platy poslancu jsou extremne nizky a dokud nebudou aspon trojnasobny, inteligentni a poctivej clovek to delat nebude.
Poslanci nerovná se představitelé Jihomoravského kraje.
A nelze než zopakovat – JMK nemá s platností režijních jízdenek problém, dokonce ani pro ty osoby, které nespadají do kategorie „pracovník ČD v JMK + jeho rodina“.
Výsledek může být pouze jeden-že se Jihomoravský kraj přiblíží k vypovězení smlouvy asi rychleji než že by Liberecký kraj ukončil smlouvu s Arrivou.A i pokud se nakonec strany nějak dohodnou(protože budou muset),tak je už nyní prakticky jisté,že po skonření této smlouvy se už ČD o zajištění dopravní obslužnosti v JM ani nemusí ucházet.
To si nemyslím. Tipuji, že tenhle idiotský nápad zaměstnanců ČD (že nechtějí kvůli své mzdě stávkovat proti zaměstnavateli tj. firmě ČD, ale chtějí stávkovat proti nevinným – proti zákazníkovi firmy ČD) způsobí 2 věci: a) hromadné rušení málo využívaných vlaků a vlakových linek formou zahuštění existujících autobusových spojů nebo formou podpory přesedání z aut na dálkové vlaky formou parkování u nádraží (typickým příkladem je Čejč – Hodonín) b) a sociální demokrati z ANO nebo z ČSSD převezmou úspěšný způsob jak ve Zlínském kraji vyjednávali s dopravci – tj. poptávat menší balík linek veřejné dopravy než jsou všechny žel. linky v… Číst vice »
Výsledky mohou být dva.
1. obě strany se dohodnou, což je pravděpodobné a píše se o tom i ve včerejším článku
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/stavka-rezijky-odbory-vlaky-zeleznicari-ceske-drahy-jihomoravsky-kraj.A200102_155148_brno-zpravy_mos1
2. v případě nedohody by jedna ze stran (pravděpodobně ČD, protože pro ně byl poslední návrh JMK na dodatečnou úpravu podmínek nevýhodný a musí jednat s péčí řádného hospodáře) vypověděla smlouvu, ale to není v zájmu ani jedné strany, takže toto není pravděpodobné.
Z odkazovaného článku stojí za zmínku mj. Podle Hanáka je chyba na straně Českých drah. „Dohodu jsme jim poslali už v polovině listopadu, vyjádření však přišlo až 20. prosince. Krajská rada přitom zasedala před Vánocemi naposledy 16. prosince, na což jsme upozorňovali,“ tvrdí Hanák, proč dosud kraj dohodu neschválil.
Všimnul jsem si, ale nevím, zda to tak bylo, takže nemohu rozporovat, ale ani potvrdit.
Pane Hanáku dvě otázky? Zajistili jste obeslání všech železničních společností z Evropy, severní Afriky a části blízkého východu sdružených v reglementu FIP že volné jízdenky FIP zaměstnanců celé Evropy nebudou uznávány v JM kraji? Druhá otázka. Pokud budete nadále uznávat tyto jízdenky zaměstnanců železnic z celé Evropy nepřijde vám pak absurdní že čeští železničáři na to nárok mít nemají?
Napište panu Hanákovi e-mailovou zprávu s tímto textem. Dostane se tak k němu daleko pravděpodobněji než když jej píšete zde.
P. S. Ono obeslání je náplň práce pro dopravce (ČD, a. s.), nikoliv pro objednatele.
A taky nám pak napište odpověď, ať se pobavíme.
A z jiných států Vás detailně obepisují? 😀 Že ani v zahraničí FIP neplatí na všech vlacích je naprosto běžná věc a je na uživateli, aby si zjistil do čeho smí sednout a do čeho ne.
A co železničáři z celé Evropy kterým teď nebude jízdenka FIP platit na území JM kraje? Dámy a pánové ten JM kraj je mezinárodní ostuda.
I v jiných zemích mají FIPky různá regionální omezení. Nemluvě o tom, že v jiných krajích ČR pro změně dopravců tyto jízdenky také neplatí, tzn. změn v ČR pro držitele těchto jízdenek je více.
No to je škandál! Různí Švédové, Norové, Maročani, nebo kdo všechno v tom je, nebudou jezdit ve vlacích placených z našich daní zdarma! Běžte to rychle hlásit Šabatové.
To bych jako skandál Trondo neviděl. Skandál je to že to nikdo z těch signatářů reglementu FIP neví. A to je prosím už od 1.1.2020 v platnosti. Tímto chaosem se dostává ČR na úroveň banánové republiky.
A to jako má JMK zajímat? Oni nejsou žádnou smluvní stranou ve FIP. Dopravce se přihlásil do VŘ a podmínky věděl do předu a pak dopravce, který se přihlásil, má v úmyslu některé cizince vozit zdarma, bude za ně muset zaplatit. Nebo můžou kraji poslat další dopis, dohodli jsme se, že bude zdarma vozit cizince a schválně co jim kraj odpoví.
„Skandál je to že to nikdo z těch signatářů reglementu FIP neví.“
= selhání ČD (coby člena této organizace), že o této změně nedala organizaci FIP zavčasu vědět.
Vidíte, jaký nepořádek u ČD je? 😀 Ani reglementu FIP napsat neumí.
Že by železničáři celé Evropy a přilehlých oblastí také vstoupili do stávky?
Železničáři všech zemí Evropy režijku mají. Jen JM kraj se snaží být ostrůvkem kde to nemá platit😁
jj … Železničáři všech zemí, spojte se! … co mi to jen připomíná …
Se železničářským svazem na věčné časy. (a kdo bude zlobit tak ještě déle)
Zdaleka ji nemají všichni železničáři v Evropě, nešiřte tu bludy.
Umírněný názor: všecko zprivatizovat, dopravu v žádném případě nedotovat, odbory zakázat, režijky zrušit. 🙂
Odbory naštěstí zakázat nelze.
Máte tam chybu. Naneštěstí.
Což není názor kraje, vůči kterému (!) odbory vyhrožují stávkou, protože tento kraj přidělil veškeré výkony Českým dráhám, a. s.
To máte jedno. Za pár měsíců budou volby do krajů. Možná budou jiní zastupitelé a pan Hanák bude třeba škodit zase někde jinde.
Pan Hanák teda škodí veřejné dopravě, dokázal sehnat obří dotaci na nové vlaky, takže místo těch nejvíc echt šrotů Bymee a 560 se bude jezdit v něčem slušným. A nebo díky nové smlouvě už lidi nemusí řešit, že zrovna na tomto nádraží není pokladna a kde si pak koupí lístek, který jim bude platit i v autobuse, když nemají chytrý mobil s inrernetem, protože ČD se tomuto prodeji zuby nehty bránilo. Jediní kdo řvou jsou zpovykovaní režisti, pro které civilizace končí 5 metrů od posledního šturcu.
Jenže Trondo k čemu nové vlaky, když v nich neplatí režijky? 🙂
Takže zaměstnanci ČD budou stávkovat proti zákazníkovi svého zaměstnavatele??! Proti organizaci, se kterou nejsou v žádném pracovně – právním vztahu??! 😱🤔😁 Neměli by stávkovat za to, aby jim jejich zaměstnavatel, tedy ČD, poskytl takové benefity, které budou moci používat ve všech vlacích ČD (tedy aby ČD kraji ty režijky refundovaly, jak kraj logicky požaduje)?
No když lidé pracující v oboru služeb „stávkují“ proti svým zákazníkům, tak brzy už moc zákazníků nemají. No a pak v dalším kroku už ani tu práci.
Stávkuje se za to, aby i v Jihomoravském kraji platila režijka v Os a Sp vlacích. Tak jak je tomu v ostatních krajích ČR.
Doplněk: ve vlacích ČD.
Pro Kopr51… Od kdy přestaly v Jihomoravském kraji jezdit EC, IC, Railjety a Rychlíky firmy ČD, a.s.? Žádné jiné vlaky firma ČD a.s. v Jihomoravském kraji neprovozuje – s výjimkou takového toho hranatého veteránského mezi Břeclaví a Lednicí.
Jenže tady už žádný vlaky ČD nejsou.. Kromě několika rychlíků. ČD pouze dodává službu. Vlaky jsou kraje.
Omyl, tato vlaky jsou stále v majetku ČD. Své vlaky si kraj teprve kupovat bude, ale zatím je nemá. Nicméně to není podstatné, protože ČD zde skutečně, když to zjednodušíme, dodává nějakou komplexní službu. A jak to tak bývá všude na světě, tak zaměstnanecké benefity, které sice poskytuje zaměstnavatel, jsou vždy započteny v ceně služby (nebo jiného produktu). A zde došlo k tomu nedorozumění, protože JMK je celosvětově první, kdo chce tyto benefity zpětně kompenzovat. A navíc výši kompenzace určil až rok po uzavření smlouvy.
„protože ČD zde skutečně, když to zjednodušíme, dodává nějakou komplexní službu“
Za podmínek, kdy:
– dopravce nenese riziko tržeb; toto riziko nese objednatel
– smluvní ujednání výslovně zmiňuje, že služba bude poskytována při výhradní platnosti tarifu JMK s tím, že jiné tarify mohou být uplatněny jen se souhlasem objednatele + za podmínek stanovených objednatelem
– kdo nese riziko tržeb je irelevantní, protože cena je za službu a je obvykle kalkulována jako náklady (včetně benefitů) + přiměřený zisk.
– jiné tarify DOPRAVCE mohou být uplatněny… Ano, ale ostatní náležitosti, které určuje zákon, případně ministerstvo dopravy, nebo ministerstvo financí, atd. musí kraj akceptovat. Např. nelze vyloučit ani slevu pro studenty a důchodce, protože tu nestanovil dopravce.
„Ano, ale ostatní náležitosti, které určuje zákon, případně ministerstvo dopravy, nebo ministerstvo financí, atd. musí kraj akceptovat.“
Kdy možnost neplatnosti režijek je vymezena pro výkony vzešlé z nabídkového řízení („soutěže“), což veškeré Os/Sp vlaky v JMK splňují.
„Např. nelze vyloučit ani slevu pro studenty a důchodce, protože tu nestanovil dopravce.“
Tzv. Babišovné je stanoveno coby sleva, kterou dopravci (resp. objednatelé v případě dotované dopravy) mohou, ale nemusejí využít, kdy z této slevy mohou být konkrétní spoje či celé linky vyloučeny. Tzn. nemáte v této věci pravdu.
Ano, lze z toho vyjmout vybrané spoje, protože je tam vládou dána tato možnost, ale nelze z toho vyloučit celý kraj. Tedy kraj si nemůže svévolně určovat něco, co jde mimo stanovený rámec a pravidla zde určuje někdo jiný.
Máte pravdu a proto také platí ustanovení, že pokud proběhla soutěž (a ta zde proběhla) nemusí, zdůrazňuji nemusí kraj režijky uznávat vůbec. To že nabídl takovou velkorysou slevu je pouze jeho dobrá vůle.
A kde se to v Tarifu MD píše ? Já tam vidím všude jen podmínky shodné i pro komerční vlaky, tedy „§ 2 odst. 3 písm. d) a e)“, případně s odkazem na 5 odst. 3 Tarifu, kde se řeší použití časového příplatku k průkazce pro použití přepravních služeb ve smyslu § 2 odst. 3 písm. a) až e) Tarifu. A jen na vysvětlenou, pod písmenem d) jsou komerční vlaky a pod e) jsou právě ty vysoutěžené vlaky. Ono totiž podstatou té právní úpravy není omezení režijek pro zaměstnance ČD a ani jiných subjektů, ale odstranění znevýhodnění ČD v soutěžích… Číst vice »
Ale to je věc ČD, jakou smlouvu uzavřely. A jak to SVÝM zaměstnancům budou kompenzovat. Zda jim budou jízdné zpětně proplácet, koupí jim ze svého zisku celosíťovou jízdenku..
Jádro pudla je v tom, že zaměstnatnci ČD se dostali na úroveň ostatních zaměstnanců. A velkou většinu zaměstnavatelů nezajímá, jak se jejich zaměstnanec dostane na směnu a kolik ho to stojí. Může jim přispět na dopravu, ale rozhodně nebude chtít po kraji, aby jezdili zadarmo. A to nedejbože celá rodina.
Zaměstnatnci ČD se dostali na úroveň zaměstnanců ČD, na tom se nic nemění…
A chyba není ani v uzavřené smlouvě, protože vztah kraje k zaměstnancům ČD podléhá tarifu MD, který byl aktualizován před podpisem smlouvy. Chyba je pouze v tom, že kraj si dodatečně vymyslel nějakou kompenzaci o které ve smlouvě nebylo ani slovo a někdo z ČD projevil prozákaznický přístup a začal o tom s krajem jednat.
Jakmile mu skončí služba, tak nevidím důvod, proč by se měl vozit zadarmo vlaky placenými někým jiným. Bylo jasně uřčeno že u soutěžených spojů neplatí režijky. To že kraj nabídl možnost akceptace režijek za nějaký bonus je jenom navíc. Jinak ať si platí jak ostatní.
Nikoliv, zaměstnanci Správy železnic, státní organizace, vyhrožují stávkou, protože je jim tzv. režijka (za kterou před vánoci zaplatili) na území JMK od 1.1.2020 na dvě věci. Z jistých důvodů si totiž nemohou (i kdyby stokrát chtěli) koupit doplatek na vlaky IDS JMK.
„protože je jim tzv. režijka (za kterou před vánoci zaplatili) na území JMK od 1.1.2020 na dvě věci.“
Skutečnost, že pro zaměstnance SŽDC nemá (dle aktuálního stavu) režijní jízdenka ČD platit v Os/Sp vlacích na území JMK, byla známa dlouho předem. Tzn. kdo z pracovníků SŽDC před Vánocemi 2019 tuto jízdenku pořizoval, musel (tím více pokud je členem odborů) vědět o nastalé situaci.
Opakuji, problémem není to, že režijka sama o sobě neplatí, ale to, že do 14. 12. si máte (za poplatek) prodloužit její platnost, ale 13. 12. se dozvíte, že nebude možné si dokoupit příplatek pro JMK.
Pro mne však platí: bez příplatku je mi k ničemu a s příplatkem se mi nevyplatí, tudíž od 15. 12. jezdím do Brna autem.
Ekologii zmar!
„do 14. 12. si máte (za poplatek) prodloužit její platnost, ale 13. 12. se dozvíte, že nebude možné si dokoupit příplatek pro JMK.“ Tato skutečnost byla známá již o dost dříve než 13. 12. „Pro mne však platí: bez příplatku je mi k ničemu a s příplatkem se mi nevyplatí“ Verze „s příplatkem“ platí jen v případě, že by ČD plně přenesly cenu onoho příplatku na držitele těchto jízdenek. Což přenést mohou, ale nemusejí (nebo mohou přenést pouze zčásti). „tudíž od 15. 12. jezdím do Brna autem.“ Smluvní plnění s výlučnou platností tarifu stanoveného Krajem platí až od 1. 1.… Číst vice »
Tato skutečnost byla známá již o dost dříve než 13. 12.
NEBYLA
Verze „s příplatkem“ platí jen v případě, že by ČD plně přenesly cenu onoho příplatku na držitele těchto jízdenek.
COŽ U SŽ(DC) PLATÍ (1500,-)
Smluvní plnění s výlučnou platností tarifu stanoveného Krajem platí až od 1. 1. 2020, nikoliv od 15. 12. 2019.
PRODLUŽUJE SE NA DOBU PLATNOSTI JÍZDNÍHO ŘÁDU
Cesta autem je pro vás levnější než cesta vlakem za tarif odpovídající tarifu pro běžné cestující?
ANO
@Pro Výpračí – Proč jezdíte autem místo veřejné dopravy? Připomínám, že veřejná hromadná doprava je štědře dotována. Individuální doprava štědře dotována není… Namísto nesmyslných keců, že chcete aby ostatní platili za Vaši dopravu, tak neměl byste si spíše stěžovat, že Vám nevyhovuje jízdní spojení nabízené veřejnou hromadnou dopravou? Přece to je nejdůležitější – aby veřejná hromadná doprava byla tak kvalitní, aby lidé v individuální dopravě co nejvíc přesedli z aut do busů/vlaků/spolujízdních aut.
Poznám, kdy házím hrách na zeď.
Takže byste měl vlastně stávkovat za to aby ČD snížily jízdné dle tr10 (který je obecně dražší než tarif IDS JMK), aby se dojíždění do zaměstnání dle něho finančně vyplatilo a neničila se naše planeta.
Bylo známo jen, že režijka platit bude, ale nebyla známa výše kompenzace a kdo ji bude platit. A o tom se stále jedná.
„Bylo známo jen, že režijka platit bude“
V takovém případě by tam pracovníkům SŽDC ona režijka ČD platila hned od 1. 1. 2020, což ale (dle jiného komentáře v této diskusi) neplatí.
Od 1. 1. je možno pořídit příplatek pouze pro zaměstnance ČD podílející se přímo na provozu vlaků JMK a jejich rodinné příslušníky.
Ano, tak původně platit měla, ale vzhledem k tomu, že nedošlo k dohodě…
Ale to není chybou zaměstnanců SŽDC.
A co režijkáři ze Slovenska? Pokud vím, režijky se vzájemně uznávají. I oni budou platit 1,500,- Kč (nebo adekvátní částku v eurech) navíc?
Režijkáři ze Slovenska žasnou.
Oni slovenští režijkáři nemusejí platit ani Kč/EUR navíc. Vše mohou zaplatit ČD (anebo nemusejí, ale pak takovým slovenským režijkářům nebude platit – resp. předpokládám, že od 1. 1. 2020 již neplatí – režijní jízdenka ZSSK ve vlacích objednávaných Jihomoravským krajem).
ČD nabídly paušální platbu za všechny režijky naráz, to kraj odmítl a přišel s nesmyslnou částkou 1500,- (a je jedno, kdo by to platil) za každou jednotlivou režijku, což se zas logicky nelíbí dopravci.
To, že těch 1500 Kč/ks/rok je „nesmyslná“ částka, je váš subjektivní názor.
„a je jedno, kdo by to platil“
Přesně tak, i JMK výslovně zdůrazňuje, že ČD mohou na zaměstnance přenést jen část této částky či vůbec nic z této částky. Je jen na jejich uvážení, jak se s tím (v rámci své firmy, tak i vůči dalším subjektům jako MD, SŽDC a DÚ) vypořádají.
A proč kraj nepřijal návrh ČD na kompenzaci paušální částkou za všechny režijky? Tak jako například platilo SŽDC ČD.
Asi na ČD špatně spočítali její výši. Melete to tu hezky jako kolovrátek, ale tu sumu jsme od vás stále ještě neslyšeli?
Jenže tu výši špatně počítá kraj a to je nejspíš celý problém.
Musí se ale vycházet ze skutečně využitelných počtů, ten zbytek to má jako možnost, ale reálně ji nevyužije, takže kraj chce v podstatě 150.000 Kč/ks/rok.
Kraj nic takového nechce. Kraj stanovil ceník a režistům z jeho roční jízdenky poskytl velkorysou slevu přes 90%, že režisté požadují skoro 100%, je už jen jejich problém, mohou chodit pěšky. Ono je to totiž stejné jako kdyby někdo dostal v hospodě slevu na svíčkovou ze 130 Kč na 13, ale on se dožadoval ceny 1,3, tak bude v lepším případě z té hospody vyveden, v hoším mu ta svíčková skončí na hlavě.
Jenže kraj toto přesně chce… „„Na konci října proběhlo jednání, kde jsme navrhli, že za každou vydanou režijku zaplatí České dráhy či další instituce Jihomoravskému kraji 1 500 korun,“ vysvětlil Hanák.“ To je předpokládám dostatečně vypovídající citace. Bavíme se tedy o tom, že kraj chce kompenzaci cca 150 milionů s tím, že pravidelně tam ten vlak bude využívat odhadem tak 1% lidí a ostatní možná tak jednou, nebo vůbec. Takže v případě té hospody by to znamenalo, že sice nabídne svíčkovou za 13, ale pro celou republiku s tím, že za celou republiku si rovnou vybere i tu platbu, přitom… Číst vice »
Pro Pandrohla… tvrdíte, že ČD poptávají pouze menší balík jízdenek (třebas 2 tisíc jízdenek), ale Jihomoravský kraj chce prodat buďto větší balík (třebas 20 tisíc jízdenek) nebo nic?… Není to náhodou tak, že jde o formu jízdenky, kdy ČD by zaplatili za 2 tisíce jízdenek, ale v reálu by mohlo teoreticky jezdit až 20 tisíc cestujících (tj. 90% jízdenek pro ČD by bylo zdarma)… Jak konkrétně si ČD představují, že se pozná ta jízdenka, kterou ČD poptávají od IDS JMK – patrně v tom je problém, ne?
Vysvětlení o příspěvek níž…
Snažíte se to vytrhnout z kontextu, ale marně, pan Hanák samozřejmě myslel za každou vydanou režijku s aplikací pro JMK, takže o žádných 150 mio mu nešlo, to pouze ČD se snažili kraj ošidit, tím, že tvrdili, že jinak než paušálem za všechny to neumí a ještě chtěli platit málo.
A těžko by to ten hostinský nabízel celé zemi, když ani JMk nenabízí celé zemi a kupodivu proti tomu odbory neprotestují.
Ale tady má být aplikace JMK pro celou zemi s tím, že 99% ji v praxi nikdy nevyužije, takže počítat s tím, že ji všichni využijí je chybné.
Takže asi jako s tou hospodou… Mám zaměstnance z okolí , kteří k vám budou chodit pravidelně a pak zaměstnance po celé zemi, kteří k vám nejspíš nikdy nepřijdou, ale pokud náhodou pojedou kolem, mohou se zastavit. Spočítejte mi kalkulaci. Taky budu předpokládat, že kalkulace bude vycházet pro tu pravidelnou menšinu s tím, že tam bude nějaká zanedbatelná rezerva pro nějakého toho zatoulaného jednotlivce. Už si rozumíme ?
Vážený pane Pandrholo, dodaly-li by České dráhy statistiku ze předchozích mnoha let, jaké je využití režijních jízdenek místními a mimokrajskými zaměstnanci, dalo by se na ní stavět. Ovšem pouze za předpokladu, že by kraj datům od ČD důvěřoval. České dráhy ovšem opakovaně prokazují, že dodávají lživá data (ohledně kraje o tom zaznělo na těchto stránkách při rozhovoru se zástupcem kraje — všichni autobusoví dopravci po zavedení Babišových slev vykázali snížení prokazatelné ztráty, ČD ovšem nikoliv). Obecně pak i pro neznalé skokové snížení nákladů na linku o třetinu na trase motorových rychlíků od Ostravy-Svinova přes Opavu, Krnov, Bruntál až do Olomouce.… Číst vice »
To je zajímavý argument, ale taková statistika pravděpodobně neexistuje. Je to asi jako s IN 100, tam také nebude možné vysledovat pohyb cestujícího. Musel by být označen nástup a výstup, nebo se každého dotazovat a ručně zaznamenávat, aby bylo možné zjistit pohyb přes hranice krajů. K tomu ještě evidovat zda se jedná o služební cestu, nebo benefit, což se u režistů nijak nerozlišuje. Z principu celosíťové jízdenky, jejíž obvod platnosti je v podstatě celá republika, by byla taková evidence nákladná a především zbytečná, takže data nebudou k dispozici.
Též přeji hezký den.
Pro Dominik – jestli mají ČD přebytečné roční paušální jízdenky na Os/Sp vlaky v JMK za 1.500,- tak prosím odložit jednu pro mě a další tři pro rodinu. A zítra si možná ještě přiberu k těm třem ještě pár dalších, až zjistím kolik ze známých přesedne z auta, když teďka budou železničáři v JMK stávkovat, a pak asi bude další a další a další, jak bude Jihomoravská kraj dorovnávat těch 1.500,- zdražovat směrem k tržní ceně. Na kterém nádraží tuhle výhodnou jízdenku ČD prodávají?
Vždyť ta výše paušální platby se zjistí jednoduchým výpočtem: 1500 x počet režijek = výše paušální platby, to snad zvládne i dítě druhé třídy ZŠ, jestli se ve výpočtu ČD sekly a nabídly nižší platbu, byly zcela správně odmítnuti.
Nesekly se ČD, ale kraj… protože 1.500 x cca 100.000 režijek je 150.000.000 Kč za rok s tím, že pravidelně tam Os, nebo Sp vlakem pojede asi možná tak 1000 lidí. Takže kraj chce v podstatě 150.000,- ročně za osobu, což je pochopitelně nesmysl.
Vám se taky zasekla deska, kraj nic takového nechce, že to ČD postavili do té roviny, že buďto zaplatí za všechny nebo za nikoho je jejich blbost, zvlášť v případě, kdy 99 000 režistů jak sám říkáte do JMK jezdit nebude a ČD v tomto směru vyvíjejí naprosto zbytečnou činnost.
Nezasekla… takto to skutečně požaduje kraj, viz citace pana Hanáka výše.
A do této roviny to nepostavily ČD, ale takto je nastavený samotný princip režijky, tedy platí pro všechny na celém území, přitom je jasné, že všichni nemohou být současně všude.
Princip režijky je, ale problém ČD, které podepsaly takovou smlouvu a mmch. v JMK je stejný princip jako u příplatku pro komerční vlaky.
Však s příplatkem ve stylu komerčních vlaků není problém. Problém je s jeho výší, kdy pro komerční vlaky je 690,- za využití v mnohem větším rozsahu a využitý mnohem větším počtem lidí, protože se jedná o páteřní trasy. Příplatek pro JMK by tedy měl odpovídat zlomku ceny komerčních vlaků.
Odborari jsou zumpa, co vic dodat?
Že absolutně nevíte, co melete.
Ve Francii se stávkuje skoro denně a nikdo tam stávkující nenapadá, je to jejich právo.
Proč dycky někdo jako argumetn použije nějakou cizinu. Nejsme Francouzi a nejsme ve Francii. Rovněž nejsme v Německu, Rakousku, Polsku……….
Protože je obvyklé brát jako měřítko země, které považujeme za civilizované.
Trocha faktů nezaškodí. Dnešním dnem jsou ve vlacích JMK uznávány režijky ČD – ovšem pouze těch pracovníků, co se podílejí na přímém řízení dopravy. Kteří to jsou nikdo neví, nikde to nezjistíte. Takže někdo ČD režijku má a jeho kolega u ČD nemá. Úžasné, navíc to není zadarmo. Je to za extra příplatek 480 Kč. Zaměstnanci řízení provozu SŽDC jsou povinni kupovat jízdenky – takže výpravčí si může připadat akorát jak blbec, s prominutím. Tohle tady nebylo od vzniku železnice. Vedení JMK chtělo po ČD extra příplatek 1500 Kč za každého režistu. Jinými slovy i za „Pepu z Plzně“. To… Číst vice »
Nepredpokladam ze KORDIS pozadoval tie peniaze za rezijkarov, ktori by nemali narok na prepravu v JMK. Nech sa teda CD rozhodnu komu vydaju rezijku platnu aj pre JMK a za tych zamestnancov budu tych 1500 Kc platit.
Druha vec je, ze suma 1500 Kc je hlboko pod cenou rocneho sietoveho cestovneho IDS JMK, takze je tam dost vyznamna zlava zo strany JMK. To moze kompenzovat aj pripadne vydavanie rezijek ludom ktori ich vyuziju v JMK len obcas, alebo vobec.
Nevím z jakého důvodu by měl zaměstnanec železnic pracující např v Ústí nad Labem měl platit JM kraji za svou režijku když tam vůbec nejezdí.
Právě vůbec za ni nemá důvod platit (resp. neplatil by on, ale ČD) = jeho režijní jízdenka bude bez aplikace „Os/Sp vlaky v JMK“.
Ano pane xyz takto to chtěli i železniční zaměstnanci. Ale kraj chce za všechny ne jen za ty už JM kraje. V tom je ten spor. Proto se chystá stávka.
Buď nemáte v tomto vyjádření pravdu; anebo ji máte, ale pak platí, že značně nepřesná jsou odborářská vyjádření, jakož i vyjádření řady dalších zdejších diskutujících z nádražáckých řad.
Držitel režijky-důchodce si pořídí kupon JMK za 1500, ale jen tehdy, má-li svou režijku prolongovanou i pro rok 2020. Potom v osobních a spěšných vlacích ČD v JMK se prokáže platnou (prolongovanou) režijkou spolu s kuponem JMK a jede „zdarma“ (ve skutečnosti za 600+1500= 2100,- ročně). Logicky to bude nejspíš ten důchodce, který v JMK bydlí nebo tam často jezdí/projíždí. Zaměstnanec železnic v Ústí si žádný kupon kupovat nemusí. Mohl by ale, kdyby se mu to vyplatilo – např. pravidelné jízdy do JMK za rodiči apod.
„Držitel režijky-důchodce si pořídí kupon JMK za 1500“
Ten kupón jej bude stát 1500 Kč/ročně jen v případě, že by ČD v plné výši přenesly jeho cenu na konkrétního držitele. V jakémkoliv jiném případě nikoliv.
Režijka je celorepubliková, takže nárok mají všichni bez ohledu na to, zda tam pojedou, či nikoliv. JMK chce tedy 1500,- i za desetitisíce lidí, kteří tam za rok pojedou možná jednou, nebo vůbec.
Druhá věc je, že za těch 1500,- není celosíťový IDS JMK, ale pouze několik osobních a spěšných vlaků, takže je nesmysl srovnávat to s cenou na všechny IDS spoje.
„JMK chce tedy 1500,- i za desetitisíce lidí, kteří tam za rok pojedou možná jednou, nebo vůbec.“
Nikoliv, JMK chce těch 1500 Kč jen za ty lidi, kteří budou mít verzi režijky s příslušnou aplikací pro JMK.
„Druhá věc je, že za těch 1500,- není celosíťový IDS JMK, ale pouze několik osobních a spěšných vlaků“
Nikoliv, jsou to VEŠKERÉ Os/Sp vlaky na území JMK.
Nikoliv… přečtěte si vzjádření pana Hanáka např. zde.
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/stavka-rezijky-odbory-vlaky-zeleznicari-ceske-drahy-jihomoravsky-kraj.A200102_155148_brno-zpravy_mos1
Jasně tam uvádí, že „za každou vydanou režijku“… Nerozlišuje se, zda tam pojede 2x denně, 2x za rok, nebo vůbec.
A druhá věc… ano, pouze vlaky, tedy nikoliv autobusy, nebo MHD… srovnává se to zde s cenou klasického IDS.
No, jestli jde o formu jízdenky, že ČD chtějí zaplatit jen za část jízdenek, ale kvůli formě jízdenky (interního dokladu firmy ČD) nikdo nepozná jestli cestující s interním průkazem firmy ČD je ten za kterého firma ČD zaplatili Jihomoravskému kraji… tak to je jasné, že jde o podraz firmy ČD na zákazníka… Tj. ať ČD navrhne takovou formu průkazky (=jízdenky), aby se odlišili zaměstnanci za které ČD zaplatili Jihomoravskému kraji od těch zaměstnanců ČD, za které firma ČD nezaplatila…. Tj. stávka je namístě, ale proti vedení firmy ČD… A ti idioti odboráři by měli přestat šířit polopravdy a lži směrem… Číst vice »
a České dráhy už několik let chtějí 690,-Kč za své vlaky na trase Praha – Ostrava bez ohledu na to, zda tam režisté pojedou nebo ne … tedy za desetitisíce lidí … asi mi uniklo – kdy byla proti tomuto příplatku stávka?
Dokoupení aplikace na komerční vlaky v uvedené trase je DOBROVOLNÉ. Když tam jezdíš, kup si. Když nejezdíš nech být.
Připomenu, že z pracovníků ČD se případné stávky účastní jen ti, za které zaměstnavatel platí krajskému úřadu jen 490 Kč ročně (režijní jízdenka ve verzi pro pracovníky ČD zajišťující provoz v JMK). Zatímco ti pracovníci ČD, za které by ČD platily 1490 Kč ročně, stávkovat nebudou (nezajišťují provoz v JMK).
Cože?
Xyz co je to za nesmysl😁😁😁
Je to samozřejmě smysl – práci hodlají zastavit pracovníci ČD v Jihomoravském kraji (v ostatních krajích vlaky pojedou bez omezení; taktéž v JMK pojedou vlaky z kategorie „jiné než objednávané Jihomoravským krajem). Tedy ti, za které je placeno jen 480 Kč. Zato ti pracovníci ČD, za které má být placeno jen cca 1500 Kč, stávkovat nebudou, protože – jak samo odborářské prohlášení uvádí – zastaven bude jen provoz vlaků v JMK. Takže např. strojvedoucí působící v Moravskoslezském kraji či průvodčí působící v Karlovarském kraji (kde za oba by ČD musely zaplatit cca 1500 Kč, aby jejich režijní jízdenka nadále platila… Číst vice »
Vaše odpověď je poněkud zmatená ale chápu. Nejste z oboru. Jsou tady například i výpravčí a dispečeři bez kterých se ten provoz neobejde a to jsou zaměstnanci SŽDC a i ti stávkovat budou.
„Vaše odpověď je poněkud zmatená ale chápu.“
Moje odpověď je naprosto v souladu s mým prvotním příspěvkem „Připomenu, že z pracovníků ČD se případné stávky účastní jen ti, za které zaměstnavatel platí krajskému úřadu jen 490 Kč ročně“.
„Jsou tady například i výpravčí a dispečeři bez kterých se ten provoz neobejde a to jsou zaměstnanci SŽDC a i ti stávkovat budou.“
Stávkovat proti komu? Proti svému zaměstnavateli (SŽDC)? Proti svému „nezaměstnavateli“ – vydavateli režijky (ČD)? Proti svému „nezaměstnavateli“ – subjektu, se kterým nemá ani jejich zaměstnavatel žádný smluvní vztah (Jihomoravský kraj)?
Mimochodem, stávka zaměstnanců SŽDC v JMK už nebude mít žádný vliv na výslednou podobu (ne)provozu, protože Os/Sp vlaky ČD v JMK nepojedou tak jako tak (protože budou stávkovat pracovníci ČD v JMK); a jiných vlaků (tzn. těch, které nejsou objednávány Jihomoravský krajem) se stávka nedotkne (viz i odborářské prohlášení).
Tzn. pracovníci SŽDC v JMK tak jako tak budou na svých pracovištích, tak jako tak budou řídit provoz ostatních vlaků (těch, které JMK neobjednává). Nelze v jejich případě hovořit o stávce ve smyslu zastavení práce.
A kde by jsi chtěl stávkovat, doma?
Stávka je, že jsi na pracovišti, pracuješ, stále někdo musí kontrolovat zab. zař. atd, ale vlaky nevypravuješ.
„Stávka je, že jsi na pracovišti, pracuješ“
Nikoliv, stávka = zastavení práce.
„stále někdo musí kontrolovat zab. zař. atd, ale vlaky nevypravuješ.“
Dle odborářských vyjádření má být tato stávka namířena proti vlakům objednávaným Jihomoravským krajem, tzn. jakékoliv jiné vlaky (všechny nákladní vlaky; dále vlaky osobní přepravy vedené na komerční riziko; taktéž vlaky osobní přepravy objednávané ministerstvem dopravy) vypravovány (ze strany pracovníků SŽDC) budou.
Vy jste pane XYZ odborář že víte přesně jak bude vypadat stávka?
Z odborářských prohlášení vyplývá, že stávka se bude týkat vlaků objednávaných Jihomoravským krajem.
Rezijky nejak nechapu, tohle by mel byt normalni zamestnanecky benefit a jako takovy by ho mel platit zamestnavatel a samozrejme jejich platnost by mela byt dohodou zamestnavatele s jinymi dopravci, pokud chteji, aby byl uznavan… Nebo muze zamestnavatel koupit zamestnancum predplatne IDS… V tomhle si myslim, ze odbory jdou proti zajmum svych zamestnancu, proti sve firme,… nejlepsim bonusem pro sve zamestnance bude, kdyz vlaky budou spolehlive a kvalitni,… pak aby meli zamestnanci dobrou povest, dobre pracovni podminky a meli dobre platy… tohle vse musi spolehlive hrat a byt v souladu,… rezijka je proste benefit a jako s benefitem by se… Číst vice »
A jak je to např. v dnešní den? Pracovníci JMK-ČD již jedou na režijku, za kterou ČD zaplatily JMkraji 490 Kč/ks/rok?
Pracovníci neJMK-ČD + (bez ohledu na působnost) SŽDC/MD/DÚ nejedou na režijku vůbec (protože ČD odmítly zaplatit 1490 Kč/ks/rok)?
Nebo je to jinak?
Pracovníci ČD jedou na režijku za extra příplatek 480 Kč. Pozor – ovšem pouze ti, kteří se přímo podílejí na provozu „JMK“ vlaků. Kteří to jsou, není nikomu známo. Takže ČD režijku má jenom někdo.. Vlaky vypraví výpravčí, signalisté SŽDC – kteří musí jet za běžné jízdné jako běžní cestující… Neuvěřitelné, to je snad poprvé od vzniku železnice jako takové. Nenažrané vedení JMK chtělo po ČD 1500,- za každého režistu, tzn. za všechny z celé ČR. Což logicky ČD odmítlo. Návrh aby to tedy bylo 1500 pouze za režisty s bydlištěm, prací v JM kraji byl ze strany JMK odmítnut..
„Kteří to jsou, není nikomu známo.“ Ani samotné ČD nemají přehled o tom, kteří pracovníci zajišťují a kteří naopak nezajišťují provoz v JMK? „Vlaky vypraví výpravčí, signalisté SŽDC – kteří musí jet za běžné jízdné jako běžní cestující… Neuvěřitelné, to je snad poprvé od vzniku železnice jako takové.“ Nikoliv, ve vlacích neČD dopravců tato skupina cestujících platí jízdné již takříkajíc odedávna. „Návrh aby to tedy bylo 1500 pouze za režisty s bydlištěm, prací v JM kraji byl ze strany JMK odmítnut..“ Však za ty ČD platí těch 480 (ne 490, jak jsem nepřesně uvedl) Kč. Není důvod, aby za ně… Číst vice »
Problém byl v tom že JM kraj ve své hamižnosti chtěl oněch 1500 za každého režijkáře v ČR nikoliv jen za zaměstnance železnic z JM kraje.
Ne za každého. Jen za ty, kteří takového benefitu chtějí využít.
A za pracovníky ČD z JMkraje chce JMK 3x méně (= nehamižnost).
Což právě JMK, ale odmítl. Buď za všechny držitele režijek, nebo jen „místní.“
Variantu, že by si někdo mohl dokoupit za 1500 dle libovůle, kraj odmítl. A o tom je celý spor.
“ Variantu, že by si někdo mohl dokoupit za 1500 dle libovůle, kraj odmítl. A o tom je celý spor.“
Budu-li předpokládat, že máte pravdu (jiná i odborářská vyjádření vyznívala jinak, ale O. K.), pak každopádně jde o spor JMK s vedením ČD. Nikoliv o spor JMK s odborovými organizacemi zastupujícími pracovníky ČD, SŽDC atd.
Pane Otmar, nerozumím Vašemu vysvětlení z pozice šéfodboráře – zkuste to své vyjádření prosím přetlumočit do češtiny. Z 20 tisíc zaměstnanců ČD, odhaduji, že o roční paušální jízdenku v Os/Sp vlacích na JMK může mít zájem tak 10%. Která varianta z průběhu vyjednávání platí: a) Tj. ČD chtěli koupit od Jihomoravského kraje 2.000 jízdenek? A Jihomoravský kraj řekl: „NE“, jediná cesta jak koupit 2 tisíce kusů roční jízdenky (brutálně slevněné na 1.500 Kč) je, aby ČD odebralo 20.000 jízdenek za 1.500 Kč/jízdenku? b) Anebo to pane Otmar bylo jinak? Že ČD chtělo pro všech svých 20 tisíc zaměstnanců jízdu zdarma… Číst vice »
Úplně špatně. Zaměstnanci ČD nejsou všichni železničáři. Jsou tady například zaměstnanci SŽDC, MD, DÚ atd.
Zopakuji – jak velký balík jízdenek požaduje firma ČD od Jihomoravského kraje? Jen pár tisíc jízdenek, tj. nikoliv jízdenky pro všechny zaměstnance firmy ČD? Anebo firma ČD chce platit jen za menší balík jízdenek, ale v praxi by nikdo nepoznal, jestli zaměstnanec jedoucí vlakem Jihomoravského kraje je ten konkrétní zaměstnance, za kterého firma ČD zaplatila jízdenku (tj. že firma ČD chce platit jízdenky pouze pro ČÁST svých zaměstnanců, ale v praxi firma ČD chce aby vlaky Jihomoravského kraje jezdili zdarma VŠICHNI zaměstnance ČD)? Pokud Vám pane Otmar jsem dobře porozuměl, tak to je velmi drzý podraz na Jihomoravský kraj.. A… Číst vice »
To je teda hamižné chtít 1500 korun na rok ta celoroční cestování po celém kraji. Jakou vzdálenost asi za 1500 Kč na rok ujedeme s božským tr10? Řekl bych, že toho moc nebude.
Trondo je to jinak. Je hamižné chtít po zaměstnanci který není z JM kraje a jede tam jednou za rok 1500 Kč za režijku. O tom to je.
Kraj tyto peníze ovšem nechce po zaměstnanci (resp. výslovně zmiňuje, že je na uvážení ČD, zda tuto částku zaplatí ze svého plně či zčásti či zda ji tedy bude v plné výši po zaměstnanci požadovat).
Je to jinak
Takže Arriva měla při převzetí linek pár menších problémů, ale ČD za měsíc v JMK totálně vyhoří. To je na zrušení smlouvy. Naštěstí se to dá v rámci IDS JM nahradit autobusy, které Jančura určitě rád sežene.
Pavel69, nemyslím, že 100% regionálních vlakových spojů ČD v JMK lze během pár týdnů vše nahradit. A rozhodně autobusy nebudou stačit. Ale některých tratích (např. lokálka Čejč-Hodonín, tak stávka bude fajn, aspoň se pozná, že těch pár cestujících co jezdí na železnici vedoucí vedle silnice, tak v pohodě pojedou souběžným autobusem… a skončí vyhazování za takhle nesmyslnou osobní regionální vlakovou dopravou… to už i taxík vyjde levněji)… Takže do pár roků v JMK pár desítek % regionální železniční dopravy odpadne, předpokládám zůstanou pouze ty využívané vlaky, pár desítek % zaměstnanců přijde o práci. A zbylí zaměstnanci dostanou přidáno, protože přestane… Číst vice »
A kde vezmeš ty řidiče busů? Víš kolik busů potřebuješ k nahrazení jen jednoho vlaku?
jak kterýho… znám vlaky, který nahradí jeden osobák…
Tak ono není potřeba, aby to Jančura nahradil ze dne na den na 100%. Cokoli během stávky nebude fungovat, bude vina stávkujících železničářů, cokoli fungovat bude, bude zásluha – třeba Jančury, pokud dodá autobusy.
Já vlakem jedu tak 4x do roka, takže mě se to celkem netýká, ale pohled „nezúčastněné většiny“ bude tento.
Se vždycky tleská když se něco bere jiným. No kdyby se bralo něco dotyčným co tleskají tak asi sotva by byly vysmátí jak lečo.
ono se jim něco bere? Jejich benefit, který mají, platí tam, kde mají vlaky v režii ČD komplet tj i s rizikem tržby jízdného. Jen prostě neplatí tam, kde toto ČD ve svý režii nemají. Toť vše. Pokud mám benefit od svýho zaměstnavatele ve formě „volnýho stravováni“ v Eurestu, taky budu stávkovat, že mi to v hospodě Na růžku nechtějí uznat?
A co když v některém kraji to volný stravovani v tom Eurestu vám nebude platit protože kraj si to nepřeje?
Restaurační zařízení nejsou objednávána samosprávou, ale jedou na tržní riziko. Tzn. mimoběžná poznámka.
V eurestu mám volný stravování pořád. Jen v hospodě Na růžku, která bere jídlo z Eurestu, mi to jídlo holt zadfarmiko nedají! Tj ve vlacích ČD který nespadají pod KORDIS režijky dále platí, ne? Co brání ČD jezdit i svým,i vlaky, ve svý režii, za svý jízdný? Kraj koupil 100% kapacitu zde diskutovaných vlaků. Za ně ČD platí, ať jsou prázdný nebo plný. Pokud s nimi někdo jede, chce jej kraj (jako ten hospodský Na růžku) zkasírovat. Ten hospodský nehce nikomu dát oběd (i když ho vařili v Eurestu) zadarmo, protože všechny obědy Eurestu zaplatil onen hospodskej, naopak je chce… Číst vice »
Co je to za blábol? V olomouckém kraji osobáky objednává taky kraj a režijka mi tam platí. Když neznáte fakta, mlčte.
Tak místo abyste se radoval,a potichu doufal,ať tohle šméčko vydrží co nejdéle,bude stávkovat aby vám to ze svého platil i další kraj? A Ol.kraji je brutto nebo netto smlouva? Pokud vám dochází dopad v rozdílech těchto smluv na výběr jízdného.
Vaše tvrzení by bylo pravdivé, pokud by odbory nyní protestovaly PROTI ZAMĚSTNAVATELI. Což ale není zdaleka tak jasné; předcházející odborářská vyjádření vyznívala coby protest PROTI KRAJSKÉMU ÚŘADU (= ve smyslu „kraj nemá právo požadovat příslušné peníze po ČD“).
Kluci, co je na to složitého? Prostě doteď to měli a najednou to nemají, prostě se jim to vezme. Ta omáčka kolem je už jedno. Máme vs nemáme.
Nikdo jim tento benefit nebere. JMK s ponecháním režijních jízdenek souhlasí. Jediný požadavek je proplácení (resp. ani to není přesné, reálně jde o odečtení tohoto poplatku z celkové úhrady objednatele vůči dopravci) ze strany dopravce vůči kraji.
Bylo by možné použít selský rozum?
Ve zkratce vnitrofiremní spor, kdy se jako rukojmí berou zákazníci a politici kraje. Ono se hraje o to, že tento precedens pak zavedou i kraje ostatní. Tak či onak, režijka jako benefit na úrovni státní výsluhy míří pomalu do zapomnění.
Nezavedou, přinejmenším ne v nejbližších letech. Pokud by tak chtěly učinit, daly by si to do podmínek smluv platných právě od 12/2019. Což se nestalo.
Tak samozřejmě u platných smluv ne, ale soutěží kraje každý rok i za 2020 některé kraje připravují konzultace.
Na tomto příkladě je vidět, že roste konkurence v rámci liberalizace a ČD se stávají nahraditelnými. Představte si zrušit výsluhy u policie, zítra máte stávky a nemáte je kým nahradit, u železnice se časy mění a JHM kraj si to mohl dovolit, neb z dotace si pořídí dokonce vlastní vlaky a ČD jistě nechtějí přijít ani o teoretickou možnost, že je budou časem provozovat a ne někdo jiný.
Čím svobodnější trh, se vyjednávací síla jednotlivých entit vyrovnává a tím spravedlivější dělení koláče!
„Představte si zrušit výsluhy u policie, zítra máte stávky a nemáte je kým nahradit“
Policisté ze zákona NESMĚJÍ stávkovat.
V ostatním ovšem souhlasím.
Prosim zkuste se na to podivat trochu jinak:
Objednate si autobus ktery ma 60mist a prijede bus a v nem bude volnych 55 a dopravce vam oznami ze to jsou jeho zamestnanci a ti si muzou jezdit zadarmo i kdyz vy jste si ten autobus objednaly a zaplatily
Proste kraj si objednal vlaky a cd mu za ne maji vybirat bankovky za kazdyho kdo tim vlakem pojede
Kraj se rozhodl, že si bankovky vybere raději sám. V oprávněné obavě, že by se u ČD mohla nějaká ta bankovka ztratit 🙂
Pro Emanuel… to taky. Ale zejména proto, aby se poznala skutečná poptávka platících cestujících. Tj. nejde tak o těch pár tisíc lidí co dosud jezdili skoro zdarma, ale jde o ty stovky milionů dotací, které byly dosud vynakládány na málo poptávané spoje veřejné hromadné dopravy. Ukázkový příklad nepotřebného spoje je železniční linka Čejč-Hodonín… když projíždím Hodonínem, tak do/z lokálkového vlaku HO-Čejč nastupuje/vystupuje cestujících, tolik kolik je prstů na ruce (někdy i na obou).
Tak si říkám, kolik doplácíme na JMK papaláše.
Máte na mysli ty papaláše, kteří dali 100% výkonů v příměstské/regionální dopravě JMK Českým dráhám, a. s.?
Kolik vám vyšlo (zejména ve srovnání s jinými kraji)?
Zřízení krajů nám byl čert dlužen.
O. K., pak by příměstskou/regionální dopravu objednávalo MD a možná by v JMK nedalo vše Českým dráhám, ale dle poptávkového řízení by např. dieselové výkony na Znojemsku získalo GWTR a dieselové výkony v okolí Veselí nad Moravou Arriva.
Tím pádem by se mimochodem výrazněji zúžil problém platnosti režijek ČD v JMK.
Mít tolik informací… není to nebezpečné?
zkuste prolobovat změnu legislativy.
Už mají zavřeno, ale zítra by to šlo.
Soudím, že by železniční odbory měli stávkovat za vyšší kvalitu služeb a nikoli za své režijky. Spokojení cestující – spokojený dopravce i jeho lidé. Přitom jde často o málo – odpovědnost za svou práci.
Ano Přemku, ale kdysi se zdůvodnovali nižší platy zaměstnanců ČSD/ČD, že mají režijky.
Tak nechť stávkují za pořádný výplaty a režijky nechají historii, stejne jako deputát v uhlí.
a proto teď máme nižší důchody a proto jsou pro nás režijky vítané
a mnozí z nás odpracovali na dráze celý profesní život
a nechali jsme zdraví a nervy v provozu, kde šlo o život i o kriminál
A já myslel, že si vybrali a setrvávali ve svém povolání dobrovolně. CHudáci oni je na tý dráze drželi násilím!
Když živíš rodinu prací na železnici, kterou miluješ …
Melete nesmysly a ještě gramaticky nesprávně.
Jdu se zastřelit, Václave.
Odbory nevyhlásily stávku, ale stávkovou pohotovost. Nicméně lidem se sáhlo na tzv. naturální mzdu. Ta je definována v zákoně o dani z příjmu. Snížit lidem mzdy jen tak z plezíru, lhostejno zde ve finančním nebo naturálním vyjádření, je nepřijatelné v každé zemi od nás na Západ. Všude by se to řešilo stávkou.
Omyl : https://zakony.kurzy.cz/1-1992-zakon-o-mzde/paragraf-13/ (2) Jako naturální mzdu lze poskytovat výrobky, výkony, práce a služby. Poskytování naturální mzdy ve formě lihovin nebo jiných návykových látek není dovoleno. Jízdné (tarifní sleva) pro zaměstnance dopravce se nepovažuje za naturální mzdu.
Tak jest. Odbory se stávají pohou nátlakovou skupinou a jejich bosové přečasto táhnou s korporátní elitou za jedne provaz. Jejich právní znalosti jsou chabé a sociální spravedlnost nezajímavá.
Jednak musíte číst i zákon o dani z příjmu, podle kterého příjmem ve smyslu odstavce 1 se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou, §3 odst. 2. Ustanovení v zákoně o mzdě neznamená nic jiného, než že se pro účel stanovení mzdy peněžní a nepeněžní příjem nesčítají. Tj., mzda podle pracovní smlouvy je vyplácena pouze finanční formou, nikoli i v naturální formě.
Štefan: Ale pořád se jedná o problém zaměstnanec x zaměstnavatel, který si mají řešit v rámci firmy mezi sebou. Ale z vyjádření odborového svazu jsem neslyšel či nečetl vyjádření, budou zrušeny nebo omezeny režijky, chceme po zaměstnavateli kompenzaci. A naopak se svaluji vina na organizaci, které zaměstnavatel poskytuje své služby.
A co dělali odboráři při uzavírání KS na rok 2020? 🙂 O záměru (nejen) JMK věděli. Mohli toto ponížení mzdy zohlednit v rámci kolektivního vyjednávání. Navíc není pravda, že by železničáři dostali míň.
Otázka je, kdy bylo finální rozhodnutí JmK.
O krocích JMK se hovoří už dlouhé měsíce. Rozhodnuti jsou od počátku.
Tak místo režijek nafasují 2 metráky uhlí. Taky naturální mzda…
Deputátní uhlí se na dráze zrušilo už dávno 😀 A stávka překvapivě nebyla.
STB měla péči, aby stávka nebyla.
Po listopadu 1989 si mohli odboráři i to uhlí zpět vystávkovat 😀
Krupička,ty jsi ubožák,buďto patříš k Arrivě,nebo jsi vypatlaný puberťácký šotouš,který nemá o dráze ani potuchy
Jak souvisí obnova deputátu s Arrivou?
Klid hoši.
To už nás většina bydlela v panelákách.
Takže to, že jejich zaměstnavatel dobrovolně podepsal smlouvu se známýma a danýma podmínkama, odnesou nejen objednatel, ale i lide?
Proč jim tedy zaměstnavatel nepřispěje a nekoupí z vlastní kapsy, tak jako v normálních firmách ? Jen ať stávkují, kraj a Kordis pak firmám napálí solidní pokuty za neodjeté spoje a ona už se firma někde zahojí…
Ono to celkem připomíná situaci v JmK se zvyšováním platů řidičů autobusů…tehdy to skončilo tuším taky stávkovou pohotovost a nakonec rozvázáním smluv mezi některými dopravci a krajem. Zaměstnavatel i tehdy chtěl přidat lidem, ale nemohl, protože by pak začal krachovat.
Pokud jsou ČD v takovým srabu, že je „režijkáři“ na jižní moravě dovedou ke krachu, pak ať to rovnou zabalí…
Ono to není tak jednoduché, jak to vypadá. Smlouva byla podepsána v roce 2018 za nějakých podmínek, ale cenu za režisty si kraj stanovil až v roce 2019, takže tato podmínka nebyla známá v době podpisu smlouvy. Chyba v tomto případě je jak na straně ČD, tak na straně kraje a v zájmu obou je tuto chybu napravit vzájemnou dohodou, pravděpodobně dodatkem ke smlouvě. Jenže k takové dohodě nemůže dojít, pokud kraj bude požadovat nereálnou částku, která by v tomto případě pravděpodobně byla by pro dodavatele ztrátou, protože vedení ČD by pak někdo mohl žalovat, že se nechovají s péčí… Číst vice »
Pro Pandrhola – k Vašemu tvrzení, že firma ČD neznala cenu ročního paušálu v Os/Sp platné v 2020,když ve 2018 vyjednávala o smlouvě… Faktem je, že ve 2018 roční paušální jízdenky v IDS JMK byly minimálně několikrát víc než těch 1500 Kč … záleželo na vzdálenosti. Takže fér by bylo, kdybyste argumentoval, že ČD chtějí platit např. hypoteticky 5.000 ročně za paušální jízdenku a Jihomoravský kraj hypoteticky chce 8.000 za jednu jízdenku…. S touhle aktuálně brutálně slevněnou cenou (500 nebo 1500 Kč ročně) je Vaše argumentace úplně k smíchu (tj. každý nestranný člověk kroutí hlavou nad nenažraností firmy ČD, že… Číst vice »
Proč pořád nějaké paušály? Proč bych si nemohl koupit jízdenku z A do B třeba za 10% normálního jízdného a ČD by za mne doplatilo zbytek? Tak by mohl jet Tonda z Plzně jednou za rok anebo Franta obden na šichtu a bylo by to spravedlivé. Platilo by se jen to, co se skutečně projede a ne platit za Lojzu z Rumburka 1500Kč, jenž nemá o JMK ani potuchy.
No a brání Vám něco, abyste stávkovali, když chcete, aby Vám ČD proplácelo cesťáky? Chtít můžete a věřím, že nějakou šanci máte. Nicméně takový není cíl, jestli chápu správně. Cílem stávky je, aby se jednostranně zdražila dodávky služeb smlouva mezi zákazníkem (JMK) a dodavatelem (ČD), tak aby ČD mohli připlatit svým zaměstnancům… Klidně stávkujte = aby vedení ČD žalovalo u soudu svého zákazníka, že zákazník platí málo … Ale to tento cíl taky není odboráři asi nemyslí… nevím co vlastně odboráři myslí…mají-li čím.
Omyl, paušální jízdenka v IDS platí i na autobusy a MHD. Nelze ji tedy srovnávat s jízdenkou omezenou pouze na Os a Sp vlaky. A druhý omyl… kraj chce tuto částku i za osoby, které sice mohou mít tuto možnost, ale reálně ji pravděpodobně nikdy nevyužijí. Takže nesoudnost (spíše nestoudnost) je na straně kraje… reálně by paušál mohl vzhledem k celorepublikovému počtu režistů vycházet na 5 Kč za rok, ale kraj chce 1500 Kč za osobu na rok. Nebo si snad někdo myslí, že těch cca 1000 pravidelně cestujících v kraji skutečně projezdí 150.000,- na osobu ročně a to ještě… Číst vice »
Jak přispěje zaměstnavatel důchodcům -65?
Důchodce pobírá důchod od států, ten není zaměstnancem 😂, pokud není pracující.
To je přeci jeho problém – zda a v jaké míře podpoří své bývalé zaměstnance.
pro Kopr51 – jak zaplatí svému bývalému zaměstnanci jeho zaměstnavatel – jednoduše: firma ČD pokud chce předat peníze, tak je zaplatí bankovním převodem nebo poštovní složenkou. A pokud chce firma ČD předat nějakou nepeněžní věc, tak z ruky do ruky…. Pokud Vám jde o právní zdůvodnění platby, tak jaké bylo právní zdůvodnění dosud? Tj. na základě čeho bylo nějaké předávání mezi firmou ČD a jejím bývalým/bývalou zaměstnancem/-nkyní, toho času v penzi?
75% slevou, která je „přerozdělena“ ze státního rozpočtu, kam všichni zaměstnavatelé značnou mírou také přisdpívají.
-65 ještě slevu nemají
Muze jim ze sveho platit volne jizdenky..
kdysi býval sešitek volných jízd na 1. třídu, stačilo si zažádat
pak ale přišli zajištění, kterým se to příčilo a stopli to
Může, ale na to „ze svého“ musí nejprve získat peníze od zákazníka. Všude na světě jsou totiž benefity započítány do ceny produktu, protože nikde nepadají peníze jen tak z nebe. Nebo o tom alespoň nevím.
Pokud na to nemá, tak nemůže dotovat. A ani to přenášet na jiné.
Však nic nepřenáší na jiné, benefity jsou v dnešní době běžnou složkou příjmu zaměstnanců prakticky ve všech firmách, protože bez toho si už firmy své zaměstnance pomalu neudrží. A všechny firmy na benefity, stejně jako na mzdy, vydělávají prodejem svých produktů, nebo služeb.
Nebo snad benefity zaměstnancům mobilního operátora platí někdo jiný, než zákazníci mobilního operátora ?
Přenáší.. Vyžadují její plnění po jiném subjektu bez náhrady.
Po kterém ? Po nějaké konkurenci ? Nebo snad po svém dodavateli ?
Po JMK.. Tomu patří kapacita vlaků.
No, pokud chtějí, aby s nimi již kraj od další smlouvy nepočítal a oni se tedy stali přebytečnými (a nebo šli pracovat tam, kde stejně režijku mít nebudou), tak prosím. Jejich volba.
Jo, nezamestnanejch jsou celé zastupy.
Tak to aby každý vydělával miliony, když si každý může vymrčet cokoliv, no ne? 🙂
Záleží, kdo bude stávkovat…jestli lidé z ČD (ti jsou nahraditelní), nebo lidé ze SŽDC (ti jsou nenahraditelní).
Máte částečně pravdu. Ale není pravda, že lidé ze SŽDC jsou nenahraditelní. Nenahraditelná je SŽDC, nikoliv zaměstnanci. Nicméně zaměstnanci SŽDC jistě dostávají slušné náhrady, ty by si stát nedovolil popudit 🙂
Nechte být. S postupující automatizací a dálkovým ovládáním provozu se stane spousta lidí i u SŽDC zbytečnými.
no jsetli bude stávkovat SŽDC tak to bude velmi velá sranda!!! Už se přímo těším!
Jak chtějí zaměstnanci SŽDC stávkovat proti smlouvě dvou cizích subjektů (když OSŽ hrozí stávkou pouze proti zákazníkovi svého zaměstnavatele), tak aby zároveň nepostihli ministerské rychlíky, nebo komerční spoje (osobní nebo nákladní) a nezpůsobili tak zase škodu svému zaměstnavateli?
no budou stavět správný vlakový cesty jen pro R vlaky, zatímco Sp a Os vlaky budou vozit furt dokolečka po Brněnských nádražích.
Což zní zajímavě, všichni víme, že zaměstnanec má právo na stávku, ale pokud nestávkuje a začne pracovat musí dbát pokynů svého nadřízeného. Pokud tedy bude na nádraží Os vlak placený JMK a řízený nestávkujícím fírou (protože ne všichni jsou v odborech) a výpravčí takovému vlaku odmítne, přes pokyn svého nadřízeného, postavit vlakovou cestu, jedná se o hrubé porušení pracovní kázně, se všemi nepříjemnými důsledky pro toho výpravčího.
Nevyjedou jen vlaky IDS JMK. Všichni ostatní pojedou.
Tak na tom si regulátor a eventuelně i soud dobře smlsne 😀
Aspoň se nebude moct řvát, že jen Arriva ruší valky bez náhrady. Je krásné že jsou obdory ČD s nimi takto solidární.
A když nebudou režijky, tak si je vymlátí teleskopem? 🙂
Narážíte na nepochopení onoho případu. Jinak platí možnost zaměstnavatele poskytnout svým zaměstnancům benefity, ale pouze svým a v daném případě pouze na svém.
kompenzace důchodcům bude 2x jolka
Ale Víťo, neblbněte!
Ač sám režijkář mimo JMK, tak tvrdím že tímhle dělají odbory Českým Drahám medvědí službu a podřezávají si sami pod sebou větev (neboli v příštím VŘ se to zařídí tak, aby vyhrál dopravce, u kterého podobné prudění nehrozí).
Ale hrozí…Parazit s názvem SŽDC se jen tak nevzdá 😉
Parazit?
Děkuji za rozumný přístup k věci.
Nepřeji si, aby ČD při další zakázce na hromadnou dopravu, neměli šanci se zúčastnit férové soutěže. Přeji si, aby selským rozumem byl rozsah poptávané dopravy… tj. aby odpadlo dotování veřejné dopravy, kterou využívá velmi málo PLATÍCÍCH, opakuji platících cestujících. Za platící cestující nepovažuji ty, kteří platí něco kolem 5 či 10% z obvyklé ceny jízdného (srovnávám s cenou roční jízdenky).
A pokud ohnou hřbet, přidají se i ostatní kraje a s tou režijkou si budete moci akorát tak namazat bagetu, jako Mr. Bean.
Proč? Ať paušální jízdenka klidně zůstane, záleží na vyjednávání mezi zaměstnavatelem (ČD) a jeho zaměstnanci. Nicméně je naprosto odporné, to, že odboráři stávkou na jižní Moravě chtějí okrást a poškodit nevinné – zákazníka svého zaměstnavatele
Tak kraj jim nabídne jezdit si za blbých 1500 (!!!) ročně na hlavu bez omezení a oni, že ne, a že prý stávka 😀
Tak vidíte zaměstnanci ČD, jak si vás váš chlebodárce váží, ani za 125 korun měsíčně mu nestojíte 😛
Bez omezeni za 1500 Kč, ale jen v osobních a spěšných vlacích.
Prtky na krtky! JMK na to nechce přistoupit!
A co tedy přesně ČD a SŽDC brání nakoupit roční kupony dle tarifu JMK těm, kteří o to doopravdy stojí?
Za vším žena!!
Máte špatné informace. Kraj sice nabídl 1500 ale dodnes tu nabídku neuskutečnil. Proto bude stávka.
Na to uskutečnění musí být dvy. Jeden nabízí, druhý nabídku přijme a zaplatí.
dvy děvy nebo tro hoši
dva. dvy je prostý překlep.
ale veselý 🙂
No, nabidnul 1500,- na osobu s režijkou, což v přepočtu znamená 120-150 milionů ročně za všechny režisty s tím, že pravidelně to bude využívat tak 700, možná 1000 lidí. Takže kraj chce v podstatě 150 tisíc na osobu za rok. Jenže za to nenabízí auto i s řidičem, jak by se z té závratné částky zdálo, ale jen pár osobních a spěšných vlaků.
Právo na stávku má každý, tedy i železničáři. Pokud si myslí, že tímto způsobem dosáhnou svých cílů nechť stávkují. Odborový „pláč“ je sice na špatném „hrobě“ neboť benefit má nabízet zaměstnavatel a nikoliv Jihomoravský kraj, po kterém chtějí aby ho platil. Mně však zajímá jiná věc – několikrát tu bylo ze strany uživatelů režijek (v jiných diskusích) zmíněno, že za režijku platí nemalé peníze zaměstnavateli a v některých případech prý se „režijka“ ani nevyplatí. Kam však jdou tyto vybrané finanční prostředky od „režijkářů“? Bylo ze strany Českých Drah nabídnuto, že část z těchto vybraných prostředků odvede Jihomoravském kraji? Pokud ne,… Číst vice »
Právo na stávku nikdo zaměstnancům neupírá. Jen si zaměstnanci musí tento krok dobře rozmyslet. Protože tu je také povinnost. Povinnost uhradit způsobenou škodu, která půjde za jejich zaměstnavatelem.
Protože tu je také povinnost. Povinnost uhradit způsobenou škodu, která půjde za jejich zaměstnavatelem.
Zbytečně strašíte lidi. Uveďte prosím názorný příklad, vlastně spíše důkaz, kdy pracovníci ve stávce museli uhradit způsobenou škodu svému zaměstnavateli. Děkuji
A kde tam máte napsáno, že vzniklou škodu budou hradit zaměstnanec? 😀 Škoda půjde na vrub zaměstnavatele. A ty peníze logicky někde budou chybět a nedostane se třeba na opravy odpočinkových místností. Takže zaměstnanci poškodí sami sebe.
On se taky zaměstnavatel může obrátit na soud, aby určil, že stávka je nezákonná, pak samozřejmě cvakat budou.
Kraj (KORDIS) nabídl ČD, že pokud za „režijkáře“ něco zaplatí tak budou uznávány i režijky. ČD nabídku odmítlo.
A dobře KORDIS činí.
ČD nabídlo kraji kompenzaci paušální částkou za všechny režijky, to odmítl kraj.
zvídavá otázka: Pokud se jim režijka nevyplatí, proč si ji, probůh, kupujou???
Režijka je droga, prostě musíš kupovat zas a zas…
Jenže ČD nabídlo kompenzaci za všechny režijky naráz paušální částkou, to kraj odmítl.
To je zajímavá myšlenka, bavit se o kompenzaci z částky kolik se za režijky vybere. Celosíťová režijka vyjde na 1100,- a platí v ČR a na Slovensku, to jest s Prahou 22 krajů. Na jeden kraj tak vychází 50,- s tím, že to je ale i pro vlaky objednané z MD. Pro jednoduchost výpočtu to vezmeme 50/50 na krajské a ministerské vlaky s tím, že o výsledek se po odečtení režije podělí kraj a ČD. Pak mi vychází, že na JMK je spravedlivý podíl asi 7,- Kč na rok, jenže JMK chce 1500,- Kč. Ono by to na těch průměrných… Číst vice »
Podle GRAPPu kolegiálně zahájili zaměstnanci SŽDC stávku u Pardubic již dnes!
Obětují se a skáčou pod rozjeté vlaky 😀
Jakkoliv se Vám to zdá být z tepla domova vtipné, tak není. A není to jen o SŽDČ. Mimořádné události (a že jich dnes bylo), budou nic proti tomu až se to vše zastaví.
No bude veselo. Vyjedu do práce o chvíli dřív, páč budou vc zacpaný ulice. Nic horšího neočekávám. KOnec světa se konet nebude. MHD jezdit bude, autobusy taky a zbytek poberou osobáky. Tj očekávám, že do práce pojedu autem v tu dobu stejně rychle, jako bych jel MHD (tj asi dvakrát dýl než obvykle) a to se dá přežít.
Ve Francii stávkují v kuse již několik týdnů, přesně 29 dní. Výsledky jsou zatím vcelku tristní. A tam jde o víc než blbé režijky. Čeho myslíte, že dosáhnete? Lidé se přeorientují na individuální dopravu a budete zas brečet, že vlakem nikdo nechce jezdit.
Následken čehož se pak vlaky zruší a stát ušetří spoooooustu miliard, co do železnice-osobní přepravy ve všech druzích cpe, a konečně bude na kolejích dostatečná kapacita pro přepravu zboží, z cest zmizí kamiony TIR a vitrostítní dálkové přepravy a bude konečně leckterá dálnice průjezdnější a nerozbitá o těžkých spouprav.
Brečet ne, budeme štkát, rvát si vous i vlas, zmocní se nás třas, a bude z nás kostitřas.
Zatímco byl zaveden půlhodinový takt do Kuřimi a byl zrušen do Blanska, jezdí na S2 přeplněné vlaky složené z Bdmtee. Zatímco na druhé straně jede prázdný Panter do Kuřimi s 3 lidmi..10 000 městečko si zasloužilo Pantery + půlhodinový interval, zatímco pro obsluhu oblasti s více než 20 000 obyvateli se nechaly narvané Honekry..
Zvykejte si. Kvůli tunelům to za pár let zavřou komplet.
Ještě aby to nedopadlo jako Kralovice-Mladotice.
U kuřimi probíhá intenzivní stavební ruch – je třeba se přestěhovat tam, kde je dopravní obsužnost!!!
K diskusi bych dodal jen to, že popularita brutto režimu (se všemi jeho zápornými dopady) musí mít svůj důvod a ten důvod je neuvěřitelný bordel ve vykazování ztráty ze strany ČD.
Takže Kordis je třeba chválit za tento odvážný krok a naopak koho chválit nelze je paní Jermanová, která má problém dointegrovat pár posledních autobusových regionů (jelikož jí došla škvára), ale nemá problém zavíráním oka k netto-bordel režimu ČD přicházet o řádově desítky milionů ročně…
Na zeleznici v ramci PID je podle me taky problem v tom, ze v rozsahlych oblastech nelze jednotlove papirove jizdenky ani zakoupit, ani oznacit, takze cestujici musi bud s oznacenou jizdenkou uz prijet, anebo ji muze mit zakoupenou v mobilni aplikaci, coz je pro spoustu lidi bud nemozny, nepohodlny a hlavne o moznosti cestovat na tarif PID ani nevedi. Je nepochopitelny, ze tenhle stav trva v tech mistech uz roky.
Zakoupit jízdenku PID je možné kdekoli kde se prodávají jízdenky ČD, tedy ve všech stanicích s pokladnou a ve všech integrovaných vlacích u průvodčího.
Problém je spíš v tom, že ani Praha ani Stč kraj nenutí ČD tarif PID aktivně nabízet, natož preferovat, takže si o něj musí říci sám cestující.
Krátkodobé jízdenky PID (kratší než 24 hodin) u průvodčích nedostanete.
Tak ano, ČD si v rámci PID historicky nějaké ústupky vydupaly, takže integrace v PID díky švejkování z Nábřeží není bohužel úplná.
To je dáno geofyzikálně. V Olomouckém kraji to jde, v Jihomoravském kraji to jde, ale tady prostě platí paragraf jedna… Já to řeším aplikací, ale ta samozřejmě nikdy nepokryje 100% lidí…
Je to tak, díky.
Ano, je to tak. Kdysi jela PID integrace vlaků pomalu právě proto, že se všude poctivě stavěly označovače. Teď se od toho upustilo a je zázračně hotovo, nicméně i info o PID tarifu nebo aplikaci Lítačka je na nádražích velmi mizerné…
A od července to samé v Plzeňském kraji.
bindera: V ústeckém kraji ČD stávkovat nebudou, protože by je omezeně mohli nahradit ostatní dopravci. Jeden velký dopravce se nahrazuje hůře než jeden z pěti. Stejně jako ČD bude i v případě stávky vypravovat všechny spoje na trase Praha – Brno – Břeclav (-Bratislava/Vídeň) protože tam jezdí konkurence. Naopak v krajích, kde není konkurence mohou ČD vydírat objednatele neomezeně. Jinak mě bude zajímat, jak budou ČD pokutovány za nevypravené vlaky, tedy to co mají ostatní dopravci standardně ve smlouvách. A dále budou zajímavé požadavky dopravců na odškodnění u SŽDC za omezení provozu zejména v osobni dopravě mimo objednávku a domluvenou… Číst vice »
To je jako v pohádce, co vůbec je ten „Stávkový výbor Odborového sdružení železničářů“. Co nám tady vyhrožují? Podváděli snad ve veřejné soutěži a nespočítali si náklady na kilometr nebo co? Od nového roku pro mě ježdění vlakem zvedli ze 70 na 84 ( tj. 20%) , na S2 namísto panterů jezdíme od prosince starým šrotem, o zpožděních a tom že jim jaksi nevychází jízdní řády ani nemluvě. To že si ani nemáme kde koupit jízdenku je jako co? Na provoz pokladen dosud bylo. Kdyby někdo aspoň trochu přemýšlel, tak by než pozavírá pokladny zajistil na zastávkách automaty na IDSky.… Číst vice »
Plačete na špatném hrobě.
Plakat musíte na krajském úřadě.
Je vidět jaký máš přehled synu. 😁 Tohle všechno je vína politiků z krajského úřadu. Ne železničářů. Takže klídek a až budou volby do komunálu tak se zamyslí komu dáváš svůj hlas.
Prosím Vás… Kde nastupujete, že na nástupišti není označovač na papírové jízdenky (např. na Univerzální jízdenku). Myslím takovou tu žlutou krabici 30x15x5 cm zhruba metr dvacet nad zemí… P.S. To jsem nevěděl, že když ve vlaku v JMK, průvodčí chytí bez jízdenky, tak kromě jízdného bude cestující ve vlaku platit 1500 Kč. Já s jízdenkou jezdím,tak nevím. Ale co vím, tak cestujícímu přes uličku prodávala paní průvodčí jízdenku za jízdné plus 50 Kč, nebo tak nějak.
Asi mě tu roznesete, ale já s tím problém nemám. Tak ať si mají režijku, jak někdo uvedl, každý má své benefity. Možná by si nádražáci příplatek přikoupili, kdyby se už konečně na něčem shodli. Zároveň souhlasím s tím, že rozdělení dopravy, kdy je zřizovatelem kraj, je hloupost. Působí to na mě, jak kdyby si někdo potřeboval namastit kapsy…
Nikdo nemá nic proti režijce, jak píšete skoro každý má nějaký benefit. Ale platí nám je zaměstnavatel a nikoliv jeho zákazníci.
Kraj není zřizovatelem. Kraj si tu dopravu objednává a platí. A můžeme diskutovat, zda dopravu nemá objednávat ministerstvo dopravy v celém státě? Podle mne nemá, protože kraje tvoří IDS a těžko vytvoříte IDS, když nebudete mít vliv na jeho páteřní dopravu, tedy železnici. Co má ale ministerstvo dopravy dělat a bohužel dlohodobě nedělá, vytvořit jednotný legislativní a metodický rámec pro objednávanou dopravu, kterým by se kraje musely řídit, aby to nedopadalo tak, jak to dopadá nyní, kdy si to každý kraj dělá po svém a ještě se klepe strachy, aby mu to ÚOHS neshodil, protože se úředník špatně vyspal. O… Číst vice »
Pozůstatky bolševického myšlení v ČD. Pro ČD v dalších soutěžích je bolševické chování jeho personálu velkým mínusem.
Toto je jedním z důsledků rozdrobení železnice, že se kaje pustily z uzdy. Toto nemělo nastat, dráha měla zůstat jednotná, pod jedním vedením (MD). A režijka není úplně zdarma. Lidé si za ni platí, někdy ani zaplacenou částku neprojedou. Byla to chyba politiků, když dopustili, aby do síťové dopravy celostátního charakteru mohli kecat kraje.
To by snad ani nebylo špatně, kdyby na krajích neseděli elementární tragédi.
No a co. Tak teď budou platit jízdné, navíc jízdné IDS JMK je v drtivé většině případů levnější než jízdné ČD, které je dle režisty Dominika s cenou 1,7 Kč / km nízké, může teď ochutnat vlastní medicínu.
Vážený, vraťte se zpět do kanálu. Tady cosi blekotáte a po 15.12 jste se vypařil vy hrdino. 😆
Tak vy asi nebudete cestující, ale nějakej zhrzenej wechtr, kterýmu najednou nevoní vlastní medicína za 1,7 Kč / km, vždyť je to přece levné, tak si to jistě rád zaplatíte. A jak vidíte nikam jsem se nevypařil, ale hlavně už se těším kolik budou mít různí dopravci odřeklých spojů pro své pochybení 30.1., tak doufám, že nám ten kiks pak řádně obhájíte.
Jojo, flašinet Tronda, co je etalon zoufalství, což už tu všichni prokoukli. Tak, co bude dál? Další režispekulace vyhozeneho z nábřeží?
Jste hlupák. Běžte místo mě, jezdit dvě hodiny do práce, kde budu 12 hodin abyste se vy mohl svézt vlakem. Až se na to vykašlu, chci vědět, čím budete jezdit. Mezi námi, spočítal jsem si to, měsíčně mě to vyjde na 3200, protože jezdím z JMK mimo JMK a platím si cenu dle TR10.
Konkureční prostředí přirozeně vede ke zkvalitňování poskytovaných služeb. V tomto případě především zvýšení kultury cestování a efektivnější nakládání s prostředky. Monopolního provozovatele nic moc nenutí své služby nijak zlepšovat, neboť má to své jisté.
Žádný monopol není zdravý. Některé věci rozdělit nejdou – například samotné provozování dráhy. Ale dopravní služby mohou poskytovat různí dopravci naprosto bez problémů. Monopoly v dopravě se rozbíjí celoevropsky.
Platí také zcela přirozeně, že konkurence mezi zaměstnavateli vede ke zkvalitňování podmínek pro zaměstnance?
Samozřejmě, když s podmínkami nespokojený zaměstnanec může kdykoli odejít pracovat jinam.
Ovšem pro poslušné ovce, bečící/stávkující na pokyn odborářských bafuňářů, je vše marné.
Proč si ji kupují, když ji „neprojedou“ ?
Ta síťová doprava celostátního charakteru je páteřní dopravou krajských IDS, jak by asi tak kraje vybudovaly IDS, kdyby nemohly kecat do toho, jak jim budou jezdit vlaky? Problém není v krajích, ale v tom, že nemají jednotná pravidla a to je chyba politiků na celostátní úrovni s ministrem dopravy v čele.
Periodické výměny ministrů problémy na železnici skutečně nevyřeší 😀 Dokonce ani periodické výměny vrcholových manažerů nepovedou k cíli. Střední management je pořád stejný a umí v tom svém švejkování dobře chodit 😀
Zajisté, soudruhu. Chybou úplně největší bylo zrušení ústavně zakotvené vedoucí úlohy KSČ a předání moci chartistické chátře, že?
Jsem zaměstnanec SŽDC a NEVYUŽÍVÁM režijku.Když jedu jakoukoliv MHD včetně Brna ,ani mně nenapadne si myslet,že svým jízdným dotuji
benefity zaměstnanců DPMB a jiných DP, nedejbože o tom takhle tapetovat diskusním fóra?!?!.Pokládal bych to za podlé,uboze malé české závistivé svinstvo.
Howgh
Další co nepochopil o čem tu je řeč. Benefity pro zaměstnance DPMB jsou jaksi již do ceny jízdenky zahrnuty. Benefity pro zaměstnance ČD a SŽDC však do tarifu KORDISu zahrnuty nejsou. Proč? Protože si to ČD v rámci jednání s JMK nedohodly.
Když si někdo koupí nějakou věc za nějakou cenu, tak řeší benefity zaměstnanců firmy, která to vyrobila/dodala?
Třeba dodavatel elektrické energie, plynu, výrobce aut,….
Když se vám nelíbí cena, jdete jinam, když máte kam nebo se bez toho budete muset obejít.
Slušný člověk nezávidí a když nějakou, ať jakoukoliv, výhodu mít, má do dané firmy jít pracovat.
Obecně na výhody jiných nadávají ti, co by je samotní chtěli a nemají. Proto na to ukazují prstem.
Hrozná mentalita „nemám já, tak ať nemá nikdo“.
No tak ono se to hlavně nelíbí JMK, že…
Někdo nutil JMK, aby zvolil tohoto dopravce?
Dovolím si Vás citovat „Když si někdo koupí nějakou věc za nějakou cenu, tak řeší benefity zaměstnanců firmy, která to vyrobila/dodala?
Třeba dodavatel elektrické energie, plynu, výrobce aut,….“
Ano máte pravdu neřeší, ale jen proto, že tyto benefity jsou již promítnuty do konečné ceny služby či výrobku. Což se tady evidentně nestalo, tedy odbory chtějí, aby JMK proplácel něco co ve smlouvě není.
Tedy jediné řešení (pokud se mají režijky zachovat), že ČD a SŽDC koupí od KORDISu pro své zaměstnance roční krajské jízdenky. A problém je vyřešen, nádražáci mají režijky a kraj neplatí za něco co nechce.
Chcete tvrdit, že někdo z ČD, SŽDC, MD nebo DÚ přišel na kraj a řekl: „Zaplaťte nám i za naše zaměstnance.“.
Nikoli. Bylo to tak, že kraj akceptoval nějakou cenu (prakticky musel). A koho si daný vozí, to je věc dodavatele.
Samozřejmě je možné diskutovat, že ideální by pro všechny organizace bylo, kdyby se nepřihlásili vůbec.
Jiní dopravci vozí své zaměstnance také zdarma v JMK.
Ne, kraj min. ČD nabízel, že režijky lze zachovat, ale pouze za podmínky, že za každého pasažéra s režijkou následně ČD KORDISu odvede adekvátní jízdné (jako za kohokoliv jiného). Což ovšem ČD odmítly. A toto je výsledek.
A právě o tom mluvím.
Zákazník diktuje dodavateli benefity. Co to je za blbost?
Určitě je v pořádku, že jízdné cestujících je v režimu kraje.
Ale v pořádku není, že chce, aby „ojebával“ své zaměstnance.
A to nemluvím o tom, že těch, co aktivně využívají režijku v kraji je zlomek z celkového počtu.
Ale on mu je nediktuje. Uvědomte si, že ty vlaky nejsou ČD, ale KORIDISu, tedy KORDIS rozhoduje kdo, kdy a za jakých podmínek v nich bude jezdit. Tedy z pohledu KORDISu není rozdíl mezi starou Vomáčkovou co jede města na trh a Lojzou Novákem, t.č. mašinfírou ČD. Tedy pokud chce ČD, SŽDC… poskytnout někomu, jako benefit, nějakou službu, musí tuto službu koupit od jejího provozovatele, tedy od KORDISu.
A protože ČD ani SŽDC tuto službu od JMK potažmo KORDISu koupit nechtějí, tak holt zaměstnanci žádný benefit nemají.
Comprende?
Řeknu to ještě jinak.
Ty vlaky nejsou provozované na komerční riziko, ale za dohodnutý obnos, který kraj dostane od státu.
Kraj chce na jízdném dostat zpět platbu. Ale pořád jsou to peníze v rukou státu, nikoliv ze soukromých zdrojů, což je fatální rozdíl.
Navíc JMK, který si objednal nové vlaky, může zplakat na vejdělkem. SŽDC je může poté „osmahmout“ na poplatcích.
Všude tuto situaci pochopili, jen na JMK nikoliv. A důvod? Přečte si CV náměstka pro dopravu. Naprosto nekompetentní člověk bez zkušeností a schopnosti uvažování do budoucna.
Slušná demagogie, to bychom měli jezdit nakonec zdarma všichni neb státní peníze jsou v konečném důsledku peníze náš všech odvedené na daních.
To, že JMK objednal vlastní vlaky je to nejlepší co mohl udělat. A žádné osolení na poplatcích se konat nebude, JMK bude za Pantera platit to samé co CD za toho samého Pantera.
Ale kraji ubudou pseudoproblémy, viz ten co tu řešíme.
Myslíte?
Jak myslíte, že SŽDC za chranovala ČD CARGO před krachem? Přes poplatky.
Důkaz? 😀 To je na podnět k UOHS.
Alex – Si to najdete. 😀 Odkazů je na milión.
Rok 2014. Nevěřím, že by jste to zvládl najít.
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/cd-cargo-a-sleva-na-dopravu.A130211_203822_ekonomika_ert
To už by dnes nebylo možné, asi byste se nestačil divit jak rychle by přistálo podání u ÚOHS. A SŽDC by jen těžko prokazovala proč na stejných tratích, u stejných vlaků a u cca stejného poštu vypravených spojů platí kraj mnohem více než ČD.
To je čirá spekulace. Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
je marné cokoli vysvětlovat předpisateli, který je s pojmem vlastnictví tak někde v roce 1953
Nikoliv. ČD si nechají zaplatit komerční cenu za službu, co samy nabídly JMK. Tržby jsou starostí KORDISu. ČD na provozu rozhodně nic netratí a pokuď ano, šli do soutěže s podnákladovou cenou dobrovolně.
To jako SZDC napari JMK selektivní malus na jeho vlaky? Jak to oduvodni, aby to prošlo?
Nechce zaplatit nádražákům režijky 🙂
Takže až za mnou jako zákazníkovi ČEZu přijede někdo z ČEZU, že si u mně ze zásuvky doma nabije svůj elektromobil, co má jako benefit, a já to samozřejmně v celkové spotřebe opět ČEZu zaplatím je dobře? To je v pořádku?
Vaše zásuvka je majetkem ČEZu? O to poněkud pochybuji.
Ale vedení směrem k vašemu pripojnemu budu je jeho majetkem a v trafostanici může.
Kupodivu přes tu trafostanici jde i váš proud.
Takže když se mi ČEZ s nabíječkou napojí přímo na elektroměr (který je v majetku ČEZu), tak je to v pořádku? 😀
Před elektroměrem to problém není.
Pročtěte si patřičnou legislativu. 😀
A vy si nastudujte smlouvy Vašeho zaměstnavatele 😀 Jsou na internetu, takže kdo hledá, najde… 😀
tož ještě jednou, soudruhu: režijkář ve vlaku KORDISU je totéž, jako odběr až ZA elektroměrem.
Petr – 666: Váš politicky manifest jistě osloví stejně „zdatné“ čtenáře. 😉
elektroměr = krajská bruto cena za kilometr. Tj z trafačky ať si nabíjí, ale za elektroměrem je to jiná písnička.
U brutto smluv není věcí dopravce, koho vozí. To je věc objednatele. Kraj si pronajmul celý vlak a stanovil si na něm svoje podmínky, za kterých v nich lidi vozí.
Nebo mi chcete tvrdit, že když si od Českých drah komerčně pronajmu a zaplatím celou soupravu, tak musím strpět plný vagon nádražáků, co tam provozně potřeba nejsou?
Komerční spoj není obecně prospěšná služba.
Ano ZDO je obecně prospěšná služba za kterou ovšem její uživatelé platí nějakou spoluúčast ve formě jízdného. Proč mají zaměstnanci ČD a dalších organizací jezdit zdarma když jim to jejich zaměstnavatel nechce zaplatit?
Z pohledu ČD jsou objednávky kraje komerční službou jako cokoliv jiného.
Alex – To jsou i objednávky MD. Tím potvrzujete věci, co jsem napsal.
A i na MD se může někdo zamyslet a chtít snížit náklady za služby placené z daní nás všech.
Alespoň se pokuste pochopit rozdíl mezi brutto a netto režimem, ať v diskusi nejste za naprostého hlupáka – nebojte, to dáte, stačí pár desetiletí tvrdého úsilí 🙁
Zatím jste za hlupáka vy. 🙂
Jaké „strpět“? Ještě jim přece musíte zajistit+zaplatit občerstvení a taxíky domů – jinak stávka!
Vtip je v tom, že to do ceny promítnuté zjevně bylo, ale kraj dodatečně přišel s tím, že chce 1500,- za jednu režijku zpět.
JMK je v pohodě- nelíbí a nema to ve smlouvě. Spíš se ptejte proč tu smlouvu podepsaly ČD, když si to pak neumějí vyřídit se svými zaměstnanci ke vzájemné spokojenosti.
Kubrt – To s vámi souhlasím. Mě se to až tak dalece netýká. Každopádně situace je taková, že kraj je ten, který potřebuje všechny ty zkratky.
Jo nutil. Nikdo jiný se totiž nepřihlásil.
znova již takovou chybu neudělají
Třeba já výhodu v režijce nevidím. Abych jezdil na své výkony a ještě svému zaměstnavateli ročně platil.. to je zajímavý benefit
hodně lidem stále leží v žaludku režijky…poslední věc co ještě nádražákům zbyla. Ale že každá firma má svuj benefit a výhody to už nikdo neřeší a nepochlubí se. Zatímco většina p.t. obecenstva měla přes vánoce do tedˇ celozávodku či volno, nádražáci byli imrvére ve službě, o nějakém štědrém dnu si mužou nechat zdát. Režijka vám strašnem vadí, ale to že za vaše daně tenhle stát pro..re takových peněz včetně krajských hejtmanů vlivem špatného hospodaření to je vám jedno. Závidíte obyčejným nádražakum režijky, ale poslanecké a ministerské výhody vám jsou fuk, včetně jejich astronomických vejplat. Že si pan hejtman za vaše… Číst vice »
Ne nezávidíme. Teda já nezávidím. Ale proč problém zaměstnance – ztaměstnavatel (tj nádražák – ČD -SŽDC) a neochotu techto zaměstnanců jim na doprasvu přispívat i tam, kde ji má v režii někdo jinej, přenášejí na cestující? Ať si to vyříkají mezi sebou na firmě!!!
Pro mne je pochopitelný postok JMK který do svých režijních nákladů nechce přihodit náklady na zaměstnance jiný firmy, v tomto případě SŽDC a ČD.
Zaměstnanci RJ, KORDIS, JMK, atd. jezdí taky zadarmo vlaky ČD?
Zaměstnanci kordis jezdí na zaměstnanecké jízdné, takže jejich obdoba rezijky. A nevidím důvod, proč by měl zaměstnanec RJ jezdit zadarmo vlakem CD. Naopak to taky nikdy nefungovalo..
A rovněž není důvod, aby zaměstnanci ČD jezdili zdarma vlaky placené KORDISem.
Tož ještě zkuste pochopit, že v KORDISu žádné „vlaky ČD“ NEJSOU – jsou tam pouze vlaky kraje, vedené náležitostmi ČD jako externího dodavatele služeb (úplně stejně, jako když si u ČD kdokoli objedná extra vlak pro sebe).
Nikomu nevadí režijka, pokud ji zaměstnaci drah chtějí, tak ať si to přes odbory u zaměstnavatele prosadí. To je OK. Ale co není OK je, aby zaměstnancům nějaké firmy proplácel benefit zákazník jejich zaměstnavatele. Tedy pokud chtějí zaměstnanci ČD a SŽDC volné jízdné v rámci vlaků objednaných KORDISem, tak ať za to ČD a SŽDC také KORDISu zaplatí. Případně ať dotyčným zaměstnancům zvedne plat o cenu roční jízdenky v rámci JMK.
Opravdu mi není jasné čemu na to nerozumíte?
Ale všichni mají ty benefity zdaněny krom nádražáků a na rozdíl od nadražáku nejsou v zákoně a je to jen ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec….
Zaměstnanecké výhody nikdo nikomu nezávidí. Ale v JMK ve vlací platí jiný tarif, jiné podmínky, ČD to jen vozí – spolu s dalšími dopravci. Nic přece nebrání tomu, aby ČD či SŽDC jako benefit svým zaměstnancům poskytovaly jízdenku v tarifu JMK jako zaměstnanecký benefit. Když jinde dávají zaměstnancům pernamentky do bazénu, také to musí zaplatit zaměstnavatel ze svého.
Děkuji vám za názor,mám odpracováno na dráze 35 let,ale co se děje nyní, je neuvěřitelné,aby si výpravčí ,co jede do práce
kupoval jízdenku je debilita prvního stupně. Ostatní kraje ustoupily,jen JMK bude prudit.Brutto smlouva neměla být nikdy podepsána.
A kdo podle vás za to, že podepsána byla, může? JMK?
A co všichni ostatní , co si musí platit šalinkarty, aby se dostali do práce ? Copak u ČD jsou něco víc ?
Čekám, kdy bude stávka aby režijky uznávli i soukromníci….
A proč ne? Všichni zaměstnanci na železnici by měli mít možnost se vozit všemi vlaky zdarma bez ohledu na dopravce. Je to základní projev kolegiality, která na železnici tolik chybí.
Tak jistě. Pro projevy kolegiality ze strany zaměstnanců Českých drah směrem k soukromým dopravcům není kam šlápnout… 😀
A kdy tedy konečně začnou uznávat České dráhy kolegiálně uznávat jízdní doklady ostatních dopravců?
pokud by to takto platilo a bylo všeobecně respektováno, pak bych souhlasil. Nicméně za pár let tu budeme mít vlaky v majetku JMK, údržbě nasmlouvané a placené JMK, provoz v režii Kordis, co pak bude s těmito benefity? Od dopravce zbude už jen služba – tj vlaková četa + strojvedoucí.
Ale vždyť je to zcela jednoduché, vysoutěžený dopravce prostě svým zaměstnancům a klidně i rodinným příslušníkům až do devátého kolene koupí roční jízdenku v rámci SJT, tedy pokud si to vyjednají v kolektivní smlouvě.
No ty vlaky, co si kraj objednal není ani polovina toho, co kraj potřebuje….to jen tak pro info.
takže v některých vlacích jo, v jiných tak njak napůl jo a v jinejch vůbec… Prostě všichni musí pochopit že režijní jízdné je režijním nákladme virmy ČD, nikoliv jakékoliv jiné firmy. Pokud není jízdné na dané trati v režii dopravce (tj ČD) nelze zde uplatnit režijní jízdenku ČD. podobně jako režijka ICOM jaksi není uznávaná ve FlixBusu.
Budou mít také zaměstnanci všech bank nárok na zaměstnanecké půjčky u konkurence zdarma?
Budou mít také zaměstnanci obchodů s potravinama nárok na potraviny zdarma nebo v ceně nízkého paušálu u konkurence?
Inspiroval jste se tím „Letákem z Lidlu“ z diskusí o aplikaci Můj Vlak… ovšem pozor, nepřemýšlíte dost dialekticky: tohle je totiž NĚCO ÚPLNĚ JINÝHO! 🙂
….a že odboráři nestávkují, když jim České dráhy neuznávají režijní výhody v jejich vlastních nostalgických vlacích je taky divný 😀
co nostalgie … běžné komerční vlaky Praha – Ostrava ČD taky režistům zpoplatnily …
A když je to teda protiprávní, tak proč s tím nedjou k soudu a berou si platící cestující jako rukojmí?
Soud by to smetl ze stolu velmi rychle. To dobře vědí 😀
Je to zoufalé, jak odbory pořád nepochopily, že dnes nejde o vlaky ČD, ale o vlaky kraje, které si od ČD objednává, platí zveřejných peněz a tedy si i určuje pravidla, která v nich budou platit. A jelikož převzal kraj na sebe i riziko tržeb, jsou ČD skutečně jen dopravcem, který do toho kraji nemá co muvit, když chce zakázku získat a linky jezdit. Odbory velkého modrého národního dopravce vůbec nechápou, jak zoufale škodí vlastní firmě v očích všech kolem…
Tady ale nehodlá stávkovat jen ČD…
To samé platí i pro pracovníky SŽDC. Prostě pokud se zaměstnanci dohodnou se zaměstnavatelem na nějakém benefitu, je naprosto v pořádku, že jim zaměstnavatel ten benefit poskytne a zaplatí ze něj.
Jestli bude stávkovat i řízení provozu, bude sranda!!
Doufám, že se vedení ČD a dalších zavčasu obrátí na soud, který stávku předběžným opatřením zakáže. Protože tady vůbec není jasné vůči komu je stávka namířena.
že by se zaměstnanci SŽDC vzdali benefitu – příspěvku na dopravu, dokonce letos zvýšeného, který už mají v kapse?
3600 je jim asi málo
3600 na rok, co to je? To bych bez režijky projezdil do práce za cca 3 měsíce.
hlavně, že zaměstnanci KORDIS JMK jezdí vlaky a busy (v objednávce kraje) zadarmo, to nikomu nevadí
Jestli to nebude tím, že KORDIS JMK to objednává a platí. Proč by nemohli svým zaměstnancům tento benefit na svůj náklad poskytnout?
A proč by měl KORDIS JMK uznávat zaměstnanecký benefit zaměstnanců cizích organizací, kterým naopak také musí za poskytované služby platit? Je to nesmysl.
To je právě ten zaměstnanecký bonus na bázi vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel.
Kordis je krajská organizace, kraj svým zaměstnancům platí benefit. Tohle je trochu něco jiného, zůstaneme-li u zaměstnanců IDS, tak ten požadavek nádražáků je stejně nestoudný jako kdyby pracovníci KORDIS JMK chtěli jízdné zdarma v síti PID.
Jirko, problém je v tom, že to jsou vlaky Kordisu. Platí si je a určuje pravidla hry, a ta si může nastavit jak chce. Řekl jasně – nechci platit z krajských peněz cestování zaměstnancům dráhy. A to je fér, když jde o jeho peníze. Pokud to ČD chtějí řešit, ať zaplatí ze svého jízdné pro své zaměstnance ve vlacích Kordisu. Jako platí třeba stravenky nebo jiné benefity. Pak bude vše v pořádku.
Nejezdí zadarmo.
Dopravce dostává zaplaceno i za ně.
Ano, jezdí zadarmo. Stejně to navrhoval KORDIS i Českým drahám – zaplaťte nám za „režijkáře“ a můžou jezdit dál zadarmo. To ale bylo ČD odmítnuto.
Nechápu, co se tady rozčilujete, zaměstnanci se stejně mezi sebou znají, protože jsou kolegové, ať už jde o ČD, nebo SŽDC. Vemte režijky všem, fírové budou jezdit na stanovišti, ostatní např. ve služebáku nebo na zadním stanovišti, popř. v jedničce, lidé si způsoby najdou, jen budou mít víc důvodů, proč to o*ebat.
S revizorem KORDISu bude mít nádražák zašitý bez lístku v jedničce nebo služebním oddíle velký problém poměrně rychle. A velmi rychle to objednatel začne řešit i s dopravcem, takže problém budou mít i ti provozní zaměstnanci, kteří obcházení tarifu IDS JMK umožní.
Pořád jsou možnosti, jak toto obejít, náš národ je v tomto špička. Tím neříkám, že je správné obcházet pravidla, jen mi celá tato situace s IDS JMK přijde zbytečná, stejně tak jako neustálé dohady od režijkách. Ještě nedávno se na dráze děly věci, které by dnešní kravaťáci v kancelářích neunesli 😀
S revizorem KORDISu nebude mít nádražák naopak žádný problém, protože pokud ten revizor není současně pověřeným zaměstnancem ČD, tak není oprávněn ho kontrolovat, protože platí text vydaný MD v PTV 21/2019.
„„Zaplacení jízdného a přepravného podle Tarifu se prokazuje pověřenému zaměstnanci ČD, a.s. platnou železniční průkazkou, jejíž vzor… atd.“
Takže režijka sice v těchto vlacích prozatím neplatí, ale kontrolovat ji může pouze pověřený zaměstnanec ČD, který by pak měl případ řešit, nikoliv však revizor KORDISu, protože do jeho pravomocí to nepřísluší.
Na věci to pochopitelně nic nemění, je to jen technická poznámka.
Tudíž je to cestující bez platné jízdenku a může být po zásluze vysazen..
Já to nechápu – co má být cílem stávky? Aby zaměstnavatel (ČD) navýšil roční mzdu o 1500 Kč čistého, tj. o 125 Kč měsíčně? Takovou stávku bych chápal, ale odboráři chtějí cosi jiného … patrně sami neví co přesně chtějí.
Odboráři chtějí, aby jim zákazník jejich zaměstnavatele proplácel benefit. Logiku bych zatím ovšem nehledal.
Spíš přišli na to , že to funguje i bez nich a teď mají strach , že se to rozšíří do celé republiky .
Já bych věděl. Cílem je nasrtat co nejvíce lidí.
odboráři chtějí jediné – ukázat všem, jak velká jsou přirození
Hlavně po té stávce bude švanda, kolik má který dopravce odřeklých vlaků z důvodů na straně dopravce. Jistě budou také požadavky na odebrání licence, protože dopravce si není schopen zajistit dostatek personálu k zajištění objednaných výkonů.
uvidíme jaký pak bude skóre v odřeknutých vlaků ve srovnání s Arrivou.
Tak schválně. Kolik dneska Arriva zrušila regionálních vlaků? Os/Sp. Fakt vážně … jestli máte nějakou věrohodnou statistiku, tak sem s ní. A budu jen rád, když v té statistice půjde poznat jestli zrušení vlaku znamenalo, že přijel autobus a že cestující dovezl do cíle se zpožděním tak max. 10 minut.. Anebo jestli fakt vůbec nic nejelo nebo jelo se zpožděním čtvrt hodiny a víc.
Velka skoda,ze odborari se nezminuji take o obrovskem zneuzivani rezijek,kdy si rezijkari jezdi na melouchy zdarma,prestoze je to dohodou zakazano . O tomhle samozrejme jednat nechteji,ze.tohle by se nejdrive melo projednat.
Tak to byste musel vůbec prvně dokázat.
Nabízím svůj byt za běžný tržní nájem. Ale chci v tom bytě také bydlet spolu s nájemcem. Zadarmo, ten byt je přece můj!
Odborářská „logika“ v praxi 😀
Toto zrovna asi není moc odpovídající příklad…
Naopak, to je přesný příklad – ČD poskytují své náležitosti jako službu (bez jakékoli slevy na režisty v ní uhnízděné) a nenažraní režisté chtějí využívat jiným (JMK) plně placenou službu pro sebe zadarmo = socialistická mentalita parazitů
Vy se smějete, ale počkejte až těmto pracovníkům skončí směny a vrhnou se večer se zbraněmi tady hájit svůj benefit..😄
No nechť svůj benefit u svého zaměstnavatele hájí. Proč do toho motají JMK opravdu nevím.
Za lepší podmínky stávkovat nebudou, ale běda jak se jim šáhne pupíčkům na režijky. Made my day
No tak ať vrátí režijky a nafasujou od zaměstnavatele šalinkartu…
zajimavý je, že jiný kraje byť taky s brutem režijky uznávaj, ale jižní morava jediná nechce?to jim to těm radním není blbý?
Proč by jim to mělo být blbý? Nebo snad zaměstnanci operátora, který v budově KÚ zajišťuje telefony tam taky chodí zadarmo telefonovat?
Kterejm radním?
A proč by měl kraj ze svého rozpočtu platit zaměstnancům komerční firmy (ČD) či státní organizace (SŽDC) benefit? Pokud nádražáci chtějí benefit, tak ať se obrátí na své odbory, ty potom vstoupí v jednání se zaměstnavatelem, který se potom dohodne či nedohodne se subjektem, který ten benefit může poskytnout, v tomto případě s krajem.
proč?protože všechny ostatní kraje můžou…tak tenhle může taky
tož tak
To že někdo něco dělá, ještě neznamená, že to já musím dělat také, případně, že je to dobře. Když budou Vaši přátelé skákat z okna, skočíte také?
Krajský rozpočet slouží k správě svěřeného území, nikoliv k podpoře zaměstnanců komerčních firem či státních organizací.
tiše doufám že skočí 🙂
Kdo neskáče není čech!
Úplně to vidím před očima.
-Pepku, vyskoč!
-Mééé…
🙂 🙂 🙂
Teď si vemte , že JMK si koupí vlaky ,zaplatí servis , obsluha bude kdokoli a přesto bude plný vlak šotoušů nádrodního dopravce zdarma se prohánět tímto vlakem ač pro region odvedou minimum práce , kterou zadavatel platí . Bude mít zadavatel za toto slevu ??? A standartní cestující co platí plnou palbu budou přeskakovat rozvalující se nádražáky ?
JMK beru opravdu jako průkopníka a plně s tímto souhlasím . Navíc zrovna pro mě se místo uvolnilo , až mě to opravdu překvapilo .
A to jako ČD nevěděly, že TOHLE ve smlouvě podepisují? A najednou je radnice za blbce, protože zaměstnanci požadují změnit smlouvu, ale nehodlají o tom jednat?
Prosím vás, nechcete se jim všichni již na ty rezijky složit? Hlavně ať už je od nich klid a vrátí jim hračky a modly. Vždyť není týden, že by se tu neomílala skupinka zaslepenců pro které je rezijka víc jak život.
ČD nevyjedou a KORDIS napaří ČD tučnou pokutu, neboť zaměstnanecké problémy ČD nejsou problém KORDISu. Zmizí jen peníze použitelné na odměny. Na tom drážní odboráři vydělat nemůžou 😀
JJ dělají svému chlebodárci dobrou medvědí službu, až se bude za chvíli rozhodovat o dopravci krajských vlaků, bude nespolehlivost dopravce při plnění GVD další mínus.
Mě zase fascinuje ta logika, budu stávkovat a poškozovat tak svého zaměstnavatele protože chci, aby mi třetí subjekt, který si mého zaměstnavatele najal na nějakou činnost, něco dal zadarmo. To nevmyslíš.
Jak by se asi pánové a dámy z ajzbónu tvářili ve chvíli kdy si najali nějakou firmu na stavební úpravy domu (třeba novou střechu), dohodli rozsah prací, cenu i znění smlouvy, smlouvu podepsali a následně by Lojza a Tonda, které tam stavební firma poslala položit tu novou střechu prohlásili, že nebudou nic dělat, protože chtějí aby jim majitel domu proplatil každý den svačinu?
To není problém jen ČD ale hlavně SŽDC a tu nikdo za nic v případě stávky pokutovat nemůže … Takže ČD jsou z toho venku
To záleží na tom, jak si SŽDC nastaví podmínky se svými zákazníky – tedy dopravci. Minimálně bude možné v mnoha případech soudní cestou vymáhat způsobenou škodu.
Jaksi nepočítáte s tím,že většina členů OSŽ nepracuje u ČD.Ty můžou klidně vyjet,ale nikam nepojedou,protože budou stávkovat zaměstnanci SŽDC.Komu pak napaří KORDIS pokutu?
KORDIS pokutu napaří ČD, svému partnerovi. A bude na ČD, aby způsobenou škodu vyboxoval na SŽDC. Tak jak to je v právním světě běžné.
Partnerovi může napařit pokutu za věci,které může ovlivnit.Stržení troleje(jako dnes ve Vršovicích),přejeté osoby(2x dnes na koridoru) jsou nesjízdnost dopravní cesty(podobně ta stávka ).Tam žádné pokuty dopravci objednavatel dávat nemůže.
V případě že odboráři stávkou ochromí SŽDC (vůči které nevznesli žádné požadavky), tak to bude řešit PČR + státní zastupitelství jako organizovanou závažnou trestnou činnost – což pro organizátory pouhou podmínkou neskončí, neb při této výši škody je i nejnižší trest „natvrdo“.
Ach jo, jsem pro kolektivní stávkování a ne jen krajové 🙂
Tak pozitivní je vidět kdo nemá ooro ožívá I krajských vlaku zájem 😁😂😂😂 doufám že se jim necouvne.
A teď mě napadlo tak ať jetdi rezijkari v lokomotivach tam to sad kraji vadit nebude 😂😂😂😂😂
Nebo do každý soupravy by mohly ČD vrazit jeden vůz ktrerý by byl rezervován výhradně pro režijkáře…a podle % hmotnosti tohoto vozu pak proporcionálně snížit cenu za kilometr pro kraj.
a nebylo by jednodušší koupit těm lidem roční jízdenku JMK?
Bylo, ale toto řešení mi připadá vhodně komplikované, aby bylo hodno ČD. Protože jednoduchý věci se tam moc nemusí…
Aha, tak to pardon. S ČD mám celkem omezené zkušenosti (jednou za čas jedu někam vlakem). Pokud opravdu ČD preferují komplikovaná, drahá a nefunkční řešení, mohl by se Váš návrh líbit 🙂
Strašně by mne zajímalo, kdo bude stávkovat. Třeba budou stávkovat zaměstnanci řízení provozu SŽDC?
Doufám jen, že kolegové necouvnou…
Doufám jen, že kolegům necouvnou…
Vyděračům se neustupuje 🙂
K čemu je režijka zaměstnancům, kteří vlaky vůbec nejezdí? Přemýšleli jste někdy o tom? Jaký jiný zaměstnanecký výhody místo jim budou nabídnuty??
Ať jim jejich bonus platí jejich zaměstnavatel tak, jak je to běžné v každé normální firmě. Proč by jim cestování na režijky měl platit Jihomoravský kraj?
Bude švanda! Strašně by mne zajímalo, jak toto dopadne.
škoda že tu nejde přidat jen smějící se smajlík 😀
Režijky jsou přežitek:
Pakliže jede strojvedoucí z bodu a do bodu b kde bude vykonávat nějakou činnost pro ČD, ano, ať jede zdarma.
ale ježdění zdarma mimo pracovní dobu a pro rodinu apod, nevidím důvod. A když ano, tak za 19990 Kč jako ostatní cestující !
Proč má v ČR režijku 30 tisíc lidí? nebo kolik? nevidím důvod..
Osobně by mi nevadilo kdyby režijku měli jen zaměstnanci a ne rodinní příslušníci. Aspoň by tací, jako vy, možná dali pokoj a začli koumat, jaktože třeba v jiných firmách mají ten a ten benefit.
Benefit (v jiných firmách mmch. zdaněný jako nepeněžní příjem) poskytuje zaměstnavatel, nikoli jeho zákazník.
Ať si to dráhy vyřeší samy. Zaměstnance tohle nemusí zajímat, jak ty vlaky naobjednaly.
Vlaky si objednávají kraje. Nikoliv dráhy. Dráhy pouze poskytují službu. To je podstatný rozdíl.
Jenže na všechny benefity musí zaměstnavatel mít peníze. A kdepak je asi tak bere? No z tržeb – tedy od zákazníků. Takže je vždycky platí zákazník.
Obecne to tak je, ale je na zakaznikovi, zda je ochoten poskytnout za me sluzby penize nebo nejakou jinou formu plneni, obzvlast, kdyz pro nej znamena komplikace v jeho systemu a neni predem znam presny rozsah protiplneni.
V ostatních firmách je čistě na firmě jaké benefity dá a nemusí to řešit zákon…
Přežitek? A nebo benefit spadající do úplně stejné kategorie jako možnost používat služební auto i pro soukromé účely?
Jen tento benefit přestává fungovat, protože železnice se neustále dělí z původního jednotného celku (začalo to rozdělením na ČD a SŽDC) a to se logicky dotčeným zaměstnancům nelíbí, neboť pokud nyní dostanou podobný benefit (například celoroční jízdenka IDSJMK), bude jeho reálná hodnota nižší…
Analogie se služebním autem by mohla být následovná: můžete používat služební auto i pro soukromé účely, ale jen na území kraje. Proti takovému omezení by se také příslušní zaměstanci jistě ozvali.
Akorát tady ten benefit vyznívá služební auto pro soukromé účely do kterého ovšem firma nechává lejt naftu Jihomoravského kraje. Tzn ona paralela není úplně až tak správná. Zde by totiž benefitem zaměstnance SŽDC, ČD atp. byla služba, která se náklady projeví u jihomoravského kraje, nikoliv u jejich zaměstnavatele. Jak by se líbilo ČD kdyby všichni zaměstnanci příspěvkovek JMK chtěli jszdit všemi vlaky ČD zadarmo, a to včetně rodinných příslušníků?
Ja myslim, ze pokud by JMK zaplatitl cca 20 tisic za kus, tak s tim CD nebudou mit vubec zadny problem a vzhledem k rozsahu objednavky by treba nabidli i nejakou drobnou slevu.