Silný vítr komplikuje dopravu v Česku. Vlaky nejezdí na 20 tratích, na letišti zpomalují odbavení

Hasiči Správy železnic odstraňují padlý strom z trati. Pramen: SŽHasiči Správy železnic odstraňují padlý strom z trati. Pramen: SŽ

Komplikace má i letiště, kvůli silnému větru je zastaveno pozemní odbavení některých letadel.

(aktualizováno 20:21) Cesta vlakem prakticky po celé železniční síti dnes přinese velké riziko zpoždění. Důvodem je především silný vítr, kvůli kterému hrozí pády stromů na trať. V 15 hodin byl zastaven provoz na celkem 20 tratích.  K tomu se ještě přidaly další technické problémy, například v podobě poruchy trakčního vedení na I. koridoru mezi Prahou a Kolínem.

Kvůli silnému větru je vydán rozkaz o opatrné jízdě vlaků pomalou jízdou. V téměř celé železniční síti může docházet ke zpoždění vlaků,“ uvedla Pražská integrovaná doprava na svém twitterovém účtu. Velký objem zpoždění ukazuje provozní aplikace Správy železnic Grapp.

Provoz na železnici 21. října 2021 ve 12:30. Červená barva značí zpoždění vlaky, vykřičníky zastavení nebo omezení provozu. Foto: Grapp

Provoz na železnici 21. října 2021 ve 12:30. Červená barva značí zpoždění vlaky, vykřičníky zastavení nebo omezení provozu. Foto: Grapp

Spadlý strom  na trať přinesl i první mimořádnost: na trati z České Lípy do Mladé Boleslavi v úseku Doksy – Jestřebí najel rychlík Arrivy do stromu a vykolejil. Nikdo nebyl zraněn.

Největší komplikace z pohledu počtu cestujících provozu nastala na I. koridoru: kvůli poruše trakčního vedení je přerušen provoz mezi Pečky a Poříčany. Dálkové vlaky jezdí přes Lysou nad Labem. Provoz po jedné koleji byl před 11. hodinou obnoven.

Podle stránek ČD mimořádnosti  byl v poledne zastaven provoz na celkem deseti tratích, ještě dopoledne to bylo jen na třech. Komplikace se nevyhýbají ani koridorům: provoz je zastaven mezi Libčicemi a Roztoky na trati Praha – Děčín kvůli větvím v trakčním vedení.

Už ráno komplikoval provoz na hlavním koridoru z Prahy do Ústí nad Labem nákladní vlak, který uvízl v Roztokách u Prahy a přes hodinu nemohl stanicí projet jiný vlak. S omezením musejí počítat ještě i cestující na trati z Prahy do Mladé Boleslavi, u Byšic je zastaven provoz kvůli srážce vlaku s autem. V Brně byl půl hodiny zastaven provoz kvůli úniku plynu u židenického nádraží. Přehled o zpoždění je také v aplikaci Grapp Správy železnic.

Komplikace nastaly i v mezinárodní dopravě. Společnost Länderbahn v Německu zastavila kompletně veškerý provoz, což se dotýká i spojení Praha – Mnichov. České dráhy zatím drží provoz z Prahy do Domažlic.

Silný vítr začal omezovat i provoz na Letišti Václava Havla. Kvůli silnému větru dochází k omezení odbavení letadel. Kvůli silnému větru není možné přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety.  Cestující z letadel, která přiletí, setrvají na svých místech na palubě letadla. Další informace budou následovat „Na dvou linkách aktuálně probíhá nástup cestujících, do Amsterdamu a do Osla. U šesti linek přetrvávají zdržení v odbavení. Cestující mohou nadále očekávat problémy v pozemním odbavení,“ uvedlo Letiště Praha na Twitteru.

Seznam tratí se zastaveným provozem (stav k 17:45)

Vojkovice nad Ohří – Stráž nad Ohří

Kubova Huť – Lipka

Dolní Žandov – Mariánské Lázně

Doksy – Jestřebí

Pacov – Nová Cerekev

Cebiv – Kasejovice

Lysá nad Labem – Stará Boleslav

Budyně nad Ohří – Straškov

Nové Město pod Smrkem – Řasnice

Chomutov – Černovice u Chomutova

Skalsko – Katusice

Česká Kubice státní hranice – Česká Kubice

Aš město – Hranice v Čechách

Hanušovice – Dolní Lipka

Nová Pec – Černý Kříž

 

Kromě toho Správa železnic z preventivních důvodů až do odvolání zastavuje provoz v těchto úsecích:

 

Blíževedly – Mimoň

Jihlava – Luka nad Jihlavou

Jihlava – Havlíčkův Brod

Jihlava – Kostelec nad Jihlavou

Hrádek nad Nisou – Hrádek nad Nisou státní hranice

Sokolov – Kraslice

Bělá pod Bezdězem – Česká Lípa

Nový Bor – Česká Lípa

Tagy Doporučeno omezení provozu Správa železnic
84 komentářů