z prahy

Zdarma MHD v Plzni již od 65 let, město zlevní také jednotlivé jízdenky mladším ročníkům

Plzeňská tramvaj Škoda 40T (ForCity Smart). Pramen: DPMPPlzeňská tramvaj Škoda 40T (ForCity Smart). Pramen: DPMP

Změna tarifu přinese sjednocení s podmínkami pro cestování v rámci celého kraje.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jaroš

Tss, u nás všeci!

kralovska

Všeci? To snad ani nemá cenu komentovat…

Ondřej

Jak to bude dál pro dárce krve se nezmiňuje? Zatím má Plzeň s kartou i třeba jen virtuální zadarmo jako jedno z mála měst. Děkuji za doplnění zmiňku

kralovska

A co dárci spermatu, kostní dřeně, orgánů, ty nic?

kralovska

Papírové nepřestupní jízdenky jsou ostudou MHD v Plzni, v Ostravě nedostanete papírovou jízdenku ani z Cardmanu. Odpadají tak zbytečné náklady. Návštevníkům městanpro cestování stačí platební karta a místní mají obdobu Plzeňské karty. Mnoho možností zakoupení jízdenek vše jen prodražuje a navíc některé působí jak z pravěku ;⁠)

Lomb

V Plzni také stačí platební karta, na papírovou cvakací jízdenku snad už nikdo nejezdí, nedivil bych se, kdyby třeba do roka skončila, nemá význam už pár let.

kralovska

Platební karta možná stačí, když se protlačíte zrovna k tomu jedinýmu Cardmanu, kterej jí ve voze přijímá. A vytiskne vam lístek, takže úplně jiná liga než v Ostravě. A na papírovou cvakací jízdeku jezdí pořád dost lidí, takže cesta samozrušení by byla tak na 100 let.

Jarda

kde na to vemou? když naopak všichni zdražují, nebo se snaží slevy omezit.

Jméno*

V pohodě, # BUDE LÍP

Peeetr

Pokud jde o jízdné zdarma pro důchodce. Je pravda, že to je takhle nelogické. Takže by buď měli platit půlku jako žáci, nebo by to mělo fungovat jen mimo špičku.

Kuzma

Ale informaci o tom, že od 1.1.2023 se zvedají ceny obyčejných (papírových) nepřestupných jízdenek na 22,- a přestupných ( z terminálu ve voze) na 20,- resp. 24,- ( 30 resp.60 minut) pro obyčejné cestující si nechávají PMDP pro sebe.
Chápu, že doba je zlá, ale zlá je pro všechny stejně. Navíc děti, které nemají žádné příjmy platí polovic, zatímco důchodci s penzí (dobrá, vím že to nemusí být nic moc extra, ale přesto) neplatí nic. To mi moc fér nepřijde. Chuděry matky samoživitelky…….. těm by se mělo pomáhat nejvíc.

Granja

matky samoživitelky…….. těm by se mělo pomáhat nejvíc.

Ano, na tuhle skupinu se zapomíná…

BND 30

Mě ted teda tahle kategorie „matek samoživitelek“ docela irituje. Když jim okolí říkalo, ať si s tím magorem nezačínají, tak je to obtěžovalo….

Kuzma

Já chápu, že si na první rande nosíte výpis z rejstříku trestů, opis svého bankovního konta a doklad o bezdlužnosti a také dobrozdání od bývalých partnerek/partnerů o tom jaké jsou vaše charakterové vlastnosti, ale věřte tomu nebo ne, většina chlapů tohle nedělá.

kralovska

Takovejch skupin máte, ale aby se nikdo necítil dotčený, dal bych slevu 50 % nad 65 let, dětem od 6 do 15 let, studentům do 26 let a dejme tomu samoživitelům, není ovšem samoživitel jako samoživitel. A samozřejmě ZTP a pod. Ale tohle, co dělá Zarzycký je zhovadilost nebetyčná!

kralovska

Samoživitelé nejsou jen matky!!!

Granja

Máte plnou pravdu. Zkopíroval jsem tupě „kuzmu“ a neupozornil jsem na jeho genderovou chybu. Moc se omlouvám!!!

Kuzma

Nejsou, samozřejmě, ale je jich drtivá většina a navíc rozdíl mezi platy mužů a žen na stejných pozicích dělají aktuálně lehce přes 19%. K průměrnému platu v ČR to dělá cca 8250 Kč. A mít nebo nemít osm tisíc k dobru na výplatu je dost rozdíl.

kralovska

Tyhle kecy miluju…chcete mi tvrdit, že na pozici prodavačky v Lidlu nebo na pozici zdravotní sestry v nemocnici bere muž víc než žena? To jistě ne! Ani náhodou! Asi ty pozice nebudou úplně na chlup stejné, že?

bkv

A co otcové samoživitelé?

jva

Matky smoživitelky – to byla snad jen panenka Marie. To, že otec neplatí, ještě neznamená, že dítě bude živit stát.

kralovska

Papírový jizdenky kompletně zrušit, podívejte na Ostravu, už několik let je tam nemají a nikomu nechybí. A papírové nepřestupní, které se procvakávají v té hrůze, vůbec nemá cenu komentovat. To je hrůza neuvěřitelná.

kralovska

Tohle se mi vůbec nelíbí, zadarmo by neměl jezdit nikdo. Víte proč, protože to není nikdy zadarmo, někdo na to musí doplácet! Už mě to kupování voličů přestává bavit a senioři jsou poslední dobou poněkud nenažraní…

Granja

Studium na SŠ a VŠ zadarmo, například. Dle vás by zadarmo neměl studovat nikdo – kupování voličů – populismus.

kralovska

Nebuďte demagog a nepleťte dohromady vzdělání a MHD!!!
To jsou 2 naprosto odlišné věci. Ani ta VŠ není zadarmo, někdo to prostě zaplatit musí…

Granja

Důležité je slovo zadarmo, které jste uvedla. Vše co je zadarmo, přesně jak říkáte, někdo zaplatit (uhradit) musí. Přeji dobrou noc.

kralovska

Neodporujete si?
Zadarmo nic není, někdo to všechno musí nakonec zaplatit. Tak to prostě je. A SŠ a VŠ není MHD!

Plecháč

Na opravy tratí nejsou prachy a téměř každý rok je 1-2 měsíce výluka na každé tramvajové lince aby se opravilo třeba 200m toho nejhoršího… a na zlevňování jízdenek prachy jsou. Uvidíme jestli splní další volební slib, aby si zadarmo cestující důchodci pěkně postáli 15 minut v trolejbusu v zácpě na Americké, až tam znovu pustí auta.

mlokXCM

A až si tam ti zadarmo jezdící důchodci tu čtvrthodinu postojí, tak potom pocítite nějaké uspokojení?

Granja

Možná bude mít i orgasmus.

kralovska

Ten máte nejsíš vy!
Nebo jste ho naopak dlouho neměl ;⁠)

Granja

Vy jste ale v ráži!!!

PetrH

Volby jsou za 4 roky. Na kraj za dva. To si nebudou lidi pamatovat.

Jarda

V zásadě nejsem proti zlevněnému jízdnému pro žádnou „znevýhodněnou skupinu obyvatelstva“. Ale trochu mě začíná dráždit absolutní nevděčnost a arogance velké většiny seniorů. Buďme k sobě upřímní, v dobách produktivního věku dnešních seniorů, produktivita práce zdaleka nedosahovala dnešních výšin, o vyspělosti zdravotnictví ( jehož služeb senioři ve velké míře využívají ) nemluvně. Myslím si, že pokud si dnešní senioři “ předpláceli trabant, ale dostali mercedes“ mohli by být vděčnější svým dětem, vnoučatům, pravnoučatům, kteří jim ten „mercedes“ sponzorují s vědomím, že oni sami dostanou, tak jedině děravou pneumatiku.

Peeetr

Dneska? Když na vysokých studuje zdarma rekordně největší část mladé populace. A zároveň nejvíce důchodců v našich dějinách dále oficiálně pracuje, a jsou zákonem nuceni nesmyslně z toho odvádět pojištění na nezaměstnanost a „budoucí“ důchody.

Granja

Jenže on ten pokrok jde kupředu neustále. Až vy budete senior, budete i vy stát si pevně za tím, co jste napsal?

kralovska

Ze socialistického zdravotnictví to byl dost velký skok, změna spočívala v přístupu k novým technologiím a odvody ze socíku to jistě nebyly schopné ufinancovat.

Jarda

Až já budu senior, tak nebudu mít téměř žádný důchod a neomezený přístup ke kvalitní zdravotní péči s porovnáním s dnešními seniory, spoluviníky budoucí ekonomické situace. Takže ano, budu si stát pevně za svým. A pokud se mýlím a budu mít skromný důchod k přežití a solidní zdravotní péči, budu cítit vděk a úctu k budoucím pokolením OPROTI dnešním seniorům.

kralovska

Naprosto s vámi souhlasím, to co předvádí dnešní rozežraní senioři je neuvěřitelné! Moje prababička a babička vždycky říkávala…copak já, na mě už nezáleží, ale vy mladí… A dnešní senioři jsou zvyklý bejt všude první, VIP a zadarmo. Neříkám, že všichni, ale to jsou spíše výjimky potvrzující pravidlo. A političtí šmejdi toho náležitě využívají.

Lukáš Kníže

Socialisti a populisti vyštípali SPOLU a začíná nezodpovědné rozhazování. Již nyní mají zmíněné skupiny velmi zlevněné jízdné. Slevy pro zranitelnější skupiny jsou jistě potřeba, neměly by však klesnout výrazně pod náklady.
Považuju tento krok za čirý populismus, kvůli kterému budou chybět peníze na modernizaci a zlepšení služeb dopravního podniku.

Jan

Řekl bych že MHD už jezdí dost pod náklady, tohle je politické rozhodnutí města, z rozpočtu půjde víc a nemělo by to být na úkor provozu DP. Ale když už teda chceme mít MHD jako sociální službu lidem tak ať to jezdí zdarma, odpadne režie za výrobu a prodej jízdenek a jejich kontrolu. Lavírovat na placení zlomku nákladů není dobré. Buďto plaťte skoro celé náklady přímo za jízdné, čímž i vznikne tlak za zefektivnění služeb (nemusí se nutně udržovat nízký průměr stáří vozového parku) anebo plaťme z rozpočtu města všechno.

Kubrt

A nenulové jízdné je pak vhodný kompormis mezi těmito dvěma extrémy.

PetrH

Pořád vyberete víc, než kolik je režie za jízdenky. U těch elektronických forem prodeje se navíc režie snižuje. Doby, kdy jsme všichni stáli ve frontě na kupon, jsou naštěstí pryč.

kralovska

Jasně, heuréka, vždyť můžeme jezdit T3…ach jo

kralovska

Dle mínusů koukám, že chceme jezdit v zastaralých vozech a štípat si jízdenky jak za Rakouska-Uherska. Není nám pomoci, MHD budeme mít takovou jakou si zasloužíme!