Zavřete celou trať, ať se modernizuje rychleji, navrhli SŽDC nákladní dopravci

Stanice Týniště nad Orlicí prošla modernizací v roce 2015. Foto: Chládek a Tintěra PardubiceStanice Týniště nad Orlicí prošla modernizací v roce 2015. Foto: Chládek a Tintěra Pardubice

Sdružení nákladních železničních dopravců ŽESNAD.cz přišlo s nečekaným návrhem, jak v Česku urychlit modernizaci některých tratí. Nákladní dopravci se domnívají,

33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondrej

A nemělo to být obráceně? Tj SŽDC měla kontaktovat ŽESNAD a osobní dopravce s tímto nápadem první?

Ondrej

Ta modernizace se od začátku počítala už s 25kV střídavých, nebo jedřív s 3kv ss a až posléze za x miliard přepnout na střídavinu? Z článku to není patrné…

Martin

Proč mi přijde, že ŽESNAD má v poslední době největší zájem na fungování české železnice (dokonce větší než SŽDC)? Jak toto tak např. „objížďka“ Ejpovického tunelu? Asi to bude tím, že pro ně je životně důležité (narozdíl od ČD a SŽDC, kteří peníze budou mít i tak) mít funkční celý železniční systém a jezdit.

železničář v důchodu

Protože Sládek býval, pokud se dobře pamatuji, výpravčím, takže dráhu zná i z vlastní praxe (na rozdíl od většiny současných „managerů“) …

MartinM

To bude hlavně tím, že oni to neplatí…

Franta Jouda

MartinM: SŽDC taky ne, všechny tyhle akce financuje stát…

MartinM

SŽDC je stát

MartinM

respektive jeho zástupce, aby mě někdo nechytal za slovo.

Výpravčí Radek

Ano, pan sládek byl opravdu výpravčí. Potkali jsme se jednou ve vlaku a vcelku mě jeho nápad zaujal. Doufám, že tato jednání dotáhne do konce a železnice zase bude kvést jako v době, kdy většina z nás ještě nebyla ani v plánu.

Petr Šimral

Ono je to jednoduché. Nákladní dopravci nemají k dispozici žádné „státní“ polštáře. Investovali za své a potřebují své investice umořit. Tedy jezdit co nejrychleji, aby obraceli své výrobní prostředky co nejrychleji a tím co nejrychleji taky umořili investice vložené do výrobních prostředků. A proto je samozřejmě důležité, aby reko tratě byla co nejkratší a dopravci jí mohli co nejdříve využívat.

železničář v důchodu

Petr Šimral: Souhlas – a právě proto mi „přijde být naprosto na palici“, když má SŽDC budovat (a „stát“ investovat) odstavná kolejiště pro Škodovku nebo hledat a pomáhat se zajištěním kolejišť pro provozní zázemí firem typu Jančura nebo „paštikář“ (a někteří „chytří“ komentátoři to nejen tady obhajují): SŽDC má budovat a udržovat infrastrukturu pro PROVOZ osobní i nákladní dopravy a ne odstavná a údržbová kolejiště pro privátní firmy – ta ať si ty firmy budují nebo jinak získávají samy (třeba nájmem nevyužitých vleček či kolejišť seřaďovacích nádraží, apod.), ale také a hlavně investují samy a nezatěžují tím „státní“ SŽDC, která… Číst vice »

Jirka

Kde jste našel informaci,že stavitelem odstavného nádraží pro škodovku má být SŽDC.

železničář v důchodu

Jirka:
Někde (na Internetu) jsem nedávno četl právě v souvislosti s modernizací trati Týniště n/O. – Častolovice – Solnice, že její součástí mají být i odstavné koleje pro vozy na automobily, ale teď to (bohužel) nemohu najít, resp. na žádná mnou použitá klíčová slova mi to vyhledávač nenachází.

Martin1

Mě to přijde docela logický a jednoznačný. Třeba na to na SŽDC taky jednou přijdou.

Poutník99

Zrovna úsek Hradec Králové – Velký Osek si dovedu představit za úplného vyloučení provozu. Bude však nutné vyčlenit dostatečnou sedačkovou kapacitu na objízdné trase, zejména Praha – Pardubice. Otázka je, kolik nákladních vlaků pobere přetížený koridor – zásobování elektráren a tepláren, Kvasiny…

K.S.

A co to objet jihem a pak v Havlbrodě mít dojednán přepřah a jet přes Hlinsko? Sklonové poměry by tam, pokud jsem to právně pochopil, neměly být nepřekonatelnou překážkou.

liberal shark

To by snad mělo být každému jasné, nebo ne ???

Milan

Díky zdvojkolejnění bych spíš očekával, že úplné výluky nebudou třeba:/

Petr Šimral

No, tak to právě není. Nejde o obnovu původní trati s přidáním druhé koleje, budou poměrně výrazné změny pro snížení stoupání a zvýšení rychlosti až na 160 km/h. Tedy nová trať bude starou několikrát křižovat nejenom směrově, ale i výškově.

Milan

Takže se dá předpokládat, že asi padne i pořádný kus pěkného lesa mezi Hradcem, resp. Týništěm a Chocní:/

Martin

No nevím jestli by to výstavbu urychlilo. Hradec-Choceň by mělo být hotové do roku 2025, V.. Osek – Hradec 2028, stím že úsek V. OSek Chlumec bude na hodně dlouhý projednávání. To znamená, že by se čekalo až se tento úsek projedná? to může být taky dost dlouho…
S tím, že navrhují opravovat celou trať na ráz pouze objevili Ameriku, každý ví, že je to mnohem výhodnější, ale v našich podmínkách hodně problémové.

železničář v důchodu

Ani v našich podmínkách to skutečně není nic nového – několikatýdenní nepřetržité výluky jsou běžnou záležitostí: nové by snad bylo jen to, kdyby se konečně podařilo donutit dodavatele k „nepřetržité“ práci – ale to (na rozdíl od Německa) v českých podmínkách rozhodně nehrozí …

K.S.

železničář v důchodu:
Otázka jestli se opravdu práce 24 hodin denně vyplatí, když se loni dělala trať Boří Les -Valtice (žst) včetně tak krom prostojů vynucených povahou místního endemitního druhu hub Granatus Explosivis se stavělo každý den, nebo minimálně probíhaly práce kolem. Trať snesli do necelého týdne, pokládali zpátky asi dva, nejvíc práce dalo odvezení štěrku a zpětné navezení.

a8n

Z textu je zřejmé, že jim jde o vyloučení a práci na celém jednotlivém úseku, ne na všech čtyřech najednou. U Týniště naopak oba přiléhající úseky nemohou být vyloučeny zároveň kvůli obsluze Škodovky.

železničář v důchodu

K.S.: „Otázka jestli se opravdu práce 24 hodin denně vyplatí ..“
Netvrdím, že by se muselo pracovat všude 24 hodin denně, ale rozhodně denně a rozhodně víc než 8 hodin denně. A že se to vyplatí (minimálně ve zkrácení doby nutné pro trvání nepřetržité výluky), o tom snad nepochybujete.

Desper

Asi by bylo řešitelný na konec třeba Ex1,Ex2 přidat jednoho pantera do HK, co by se odpojil v Pardubicích.

Romanero

To je docela rozumný.

Michal

To by moc řešitelný nebylo kvůli klasickému (Ex1, Ex2) a automatickému (RP) spřáhlu.

železničář v důchodu

Teoreticky by to šlo, ale ne jako spojování s expresy, ale s brněnskými „plívovými“ rychlíky – i když si nedovedu představit, že by to spřahování v praxi skutečně spolehlivě fungovalo (i „ešusy“ s tím měly dlouho problémy).
Bez ohledu na cokoli ale na základě vlastní dlouholeté praxe nepřestanu tvrdit, že mnohem rychlejší než rozpojování a spojování souprav je přestup „hrana – hrana“.

Desper

hrana-hrana, která by byla garantovaná by asi byla nejlepší. Ze 4/2 se v Pardubicích vyjet dá, i když úplně přes všechny koleje. Byla by to trochu bojovka, ale asi nejlepší řešení. Asi by to teda vedlo k úbytku cestujících, jak to není přímo, tak jsou lidi dost nedůvěřiví.

železničář v důchodu

Desper:
No, to já bych možná spíše preferoval věnovat tomu přestupu 3. perón i za cenu přejíždění lichých rychlíků do protisměru – ale muselo by se to vymyslet chytře (a přizpůsobit tomu i GVD), aby z toho nebyly přílišné zmatky.
A propos: nemá s tou stavbou náhodou časově kolidovat nějaká ta chystaná přestavba pardubického hlavního nádraží? A další pokračování zdvoukolejňování trati Pardubice – HK?

Ondřej

Návrh se týký modernizace trati mezi Velkým Osekem – „týký“