LOT 3a leaderboard

Zákupy mají nový obchvat, propojil dvě krajské silnice. Většinu má pokrýt evropská dotace

Nový obchvat Zákup. Foto: Liberecký krajNový obchvat Zákup. Foto: Liberecký kraj

Nová komunikace uleví především centru od nákladní dopravy.

Řidičům začal sloužit nový severozápadní obchvat Zákup na Českolipsku. Má ulevit především centru města a jeho památkové zóně. Stavba začalo loni v březnu.

Nový obchvat měří 1,1 kilometru, propojil silnice II/262 (Česká Lípa – Zákupy) a II/268 (Nový Bor – Mimoň). Silnice z Nového Boru dosud vedla přímo centrem města. Součástí stavby je také 160 metrů dlouhá protihluková zeď, přeložky inženýrských sítí a příkopy k odvádění vody. Obchvat zčásti vede rovněž po hrázi místního rybníka, kterou bylo třeba zpevnit a upravit odtok s přepadem. Rybník je navíc domovem pro žáby, kterým slouží nový podchod pod silnicí.

Výstavba obchvatu vyšla na 54,7 milionů korun, postavila ho společnost Porr. Podíl Libereckého kraje činil 11,9 milionu korun. „Na stavbu obchvatu Zákup získáme evropskou dotaci, jejíž výše může činit až 42,8 milionu korun,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Projekt není v současné době ještě finančně ukončen a hodnota dotace je tedy předpokládaná,“ dodal.

Projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení zajistilo město Zákupy, z jehož rozpočtu se také vybudovaly chodníky a veřejné osvětlení. „Je to další z ukázek dobré spolupráce obcí s krajem při přípravě dopravních staveb, které jsou důležité pro jejich obyvatele. V minulosti se tak například podílely na rekonstrukcích silnic výstavbou chodníků Oldřichov v Hájích či Rychnov u Jablonce nad Nisou. Stejně tak spolupracovaly na rekonstrukci silnice z Turnova na hranici kraje Turnov, Přepeře, Ohrazenice, Svijany a Příšovice, které kromě chodníků zaplatily například úpravu nástupišť autobusových zastávek či veřejného osvětlení,“ řekl hejtman Martin Půta.

Nový obchvat Zákup. Foto: Liberecký krajNový obchvat Zákup. Foto: Liberecký kraj
Tagy II/262 II/268 Liberecký kraj obchvat Zákup seznam Zákupy
19 komentářů