LOT 3a leaderboard

Zákolany přišly o spojení autobusem, místní postavil u křižovatky zábrany, má obavy z vlhkosti

Rotunda sv. Petra a Pavla v Budči na katastrálním území Zákolan.. Foto: FB obceRotunda sv. Petra a Pavla v Budči na katastrálním území Zákolan.. Foto: FB obce

Kuriózní problém řeší středočeská obec Zákolany. Autobusy veřejné dopravy obcí na Kladensku neprojedou kvůli kovovým zábranám u křižovatky v centru.

Zpět na článek
34 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ABC

dyť tam maj vlak, tak autobusem stejně nikdo nejezdí ne 🙂

Štěpán

Právě že vlak směrem na Prahu nemají. Jedině oklikou přes Kralupy nebo Kladno.

Bob

Trať tam vede, je sjízdná, a nebýt objíždění letiště, tak je i relativně přímá. Ale asi není poptávka, takže tam jezdí jen dva páry vlaků týdně.

dopravák

Autor by měl především jednoznačně a jasně napsat, o kterou křižovvatku se konkrétně jedná: jediná opravdu problematická (doslova „hororová“) je ta na „stojedničce“ poblíž nadjezdu trati „Pražsko-duchcovské dráhy“ přes silničku do Trněného Újezdu a skoro naproti místní (docela dobré venkovské) hospodě „U Libuše“ – ale tam zase nelze vybudovat vůbec žádný regulérní chodník tak, aby splňoval ustanovení platných norem a předpisů, protože tam na to není dostatek místa: k orientačnímu shlédnutí z vlaku doporučuji víkendový výlet „Cyklo*ráčkem“ a dívat se na jižní stranu. Jjde-li o tuhle zvenčí šílenou ruinu: https://www.google.com/maps/@50.1969533,14.2489651,3a,75y,180h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1st5fzg0P4VsOz1Yfd7fgAeg!2e0!7i16384!8i8192 pak nechť každý sám posoudí, zda je to místo patřící… Číst vice »

dopravák

A ještě si neodpustím dodat dvě provokativní poznámky:
– ten chodník by té ruině mohl spíše pomoci, protože by ji mohl chránit před vodou tekoucí při dešti po vozovce,
– když si Zákolanští nebyli ochotni a schopni při rušení stanice a likvidaci jejího kolejiště přesunutí peronu tím vzniklé pouhé železniční zastávky blíže k centru obce, tak si vlastně nezaslouží ani to „luxusnější“ autobusové spojení (jinými slovy: měli by spíše „držet huby a krok“).

Jiří Kocurek

jakože kolektivní vina celé vesnice, včetně všech narozených až po činu?

Tom

Tipuji, že to bude ten světlý s hnědými okny naproti. Bus nemůže „vystrčit čumák“ nad ten chodník a nevytočí se (mám i déčko)

Tom
Bob

Já bych se neptal, jestli zdejší domy čp. 1 a čp. 4 patří na silnici II. třídy, ale naopak, jestli silnice II. třídy patří do centra historické vsi do skulinky mezi dvěma domy.

jozka

Vy to tam neznate, ze?

Jiří Kocurek

Tak tu silnicei změnťe na místní obslužnou. Pro autobus je to ale jedno, ten je furt stejně široký.

Bob

Autobusů je hodně typů, do místních obslužných uliček se většinou neposílají ty největší.

Prikryl

Tady cmucham nejakou kulisarnu ze strany obce…

Urban Transport Lover

Patrně asi všichni budou proti tomu vlastníkovi – ale je potřeba připomenout, že každý má právo chránit a bránit svůj majetek – a to i formou oplocení, či jakýchkoliv zábran… Důvodů proč se tak děje v dané obci může být několik: – strach vlastníka z neznalosti – špatná zkušenost jiného vlastníka na jiné nemovitosti – osobní rozepře s vedením obce (obecně osobní animozity) – prostě jenom šprajc – obava o to, že až se silnice s chodníkem opraví – řidiči místem budou projíždět rychleji (a v zimě mu díky tomu od aut bude cákat špinavá voda a rozbředlý sníh na… Číst vice »

Kalina

Těžko může zahradit veřejný chodník, byť by byl pozemek v jeho vlastnictví. Zřejmě bude muset zábranu odstranit, možná zaplatí pokutu a ještě bude mít rozepře se sousedy. Jeho situaci mu teď rozhodně nezávidím, ale ani ho nelituju.

Kubrt

Veřejný chodník na svém pozemku zahradit nemůže, na druhou stranu obec mu musí platit kompenzaci za užití jeho pozemku (najem). Zrejme ta zpráva neobsahuje všechny související informace, takže bych se zdržel nějakých soudů.

asdfr

Viete o nejakom meste, ktore plati za to ze ma obecnu cestu na sukromnom pozemku ?
Mama ma na pozemku tak isto mestsku cestu. Za vyse 30 rokov co tu mame demokraciu, nikto sa z mesta neozval ze vykupime ten pozemok alebo vam budeme nieco za to platit.
Majitelka susednej parceli, po ktorej ide tiez obecna cesta, este kazdorocne z toho pozemku na ktorom je obecna cesta, mestu plati dan z nehnutelnosti.

Dalibor

Asi 3 déklové metry před barákem je na mým pozemku chodník celou šíří a kus cesty. Zatím panuje s radnicí dobrý vztah, já nic nechcu oni nic nechou a máme všichni klid.

Kubrt

Jestli nějaká obec platí za chodník na soukromém pozemku nevím, ale soukromníci obcím za služebnost cesty platí běžně. U nás obec už dlouhá léta tyhle pozemky od lidí vykupuje a naopak prodává občanům různé cancoury, co pro obec nemají význam (a lidé je zhusta využívali, i když nebyly jejich).

Jiří Kocurek

To máte fajn vedení obce. Nebývá to pravidlem.

ABC

žádný chodník tam není

Jan

Čekal bych v čláku nejaké fotky onoho místa a zábran pro ilustraci situace…

Jan

*článku

jize

Patrně první fotka, která vyskočí pod heslem „Zákolany“, i když předrománská rotunda na Budči není vůbec v obci.

Marek Turnovec

Co daly Zákolany světu? Prezidenta Antonína Zápotockého! 🙂

Já bych jako ilustrační obrázek použil fotku té jeho sochy, co tam myslím pořád mají a na rozdíl od Koněva se jí prý zbavit nehodlají, snad tam na to měli i nějaké referendum či co…

pozorovatel

Ano, stojí tam stále – a především stojí zády k železnici, protože tu Zápotonda neměl rád …

Jiří Kocurek

Tak v tom přápadě otočit. K železnici čelem, k návsi (a Jednotě) zády.

Jan Sůra

Je na katastru obce.

Bob

Když už do toho budeme plést katastry, tak Zákolany mají dva katastry, a zrovínka Budeč není v tom zákolanském, ale v kovárském. A ke Kovárům je i blíž, i když ji od nich dělí strmý svah.

Ketchup1970

Pomohlo by vám streetview od nejmenované společnosti?

Martin V.

No pokud je to křižovatka tvaru T, kde zatáčí silnice 101 směrem na Kováry, tak jak podle Streetview, tak podle Panoramy od české konkurenční společnosti, by měli ten dům vykoupit a majiteli nabídnout nějaký hezký pozemek jinde ve vsi. Ten barák nevypadá zrovna zachovale a provoz na přilehlé silnici na tom má zjevně velký podíl… https://mapy.cz/s/panubacese

Bob

Těsně vedle. Nynější problém je s čp. 4, ne s čp. 1.

Jiří Kocurek

Vypadá to tam hrozně, spustle. Jak nějaká vesnice ve vojenském újezdu v pohraničí, kterou vystěhovali.

Marek

Takhle vypadá plno obcí v této části okresu Kladno.
Je to přitom kousek od Prahy, ale domy roborené jak někde v pohraničí.