Zakázka na motoráky v Ústeckém kraji míří k Die Länderbahn

Siemens Desiro společnosti Länderbahn v Žitavě. Foto: Jan SůraSiemens Desiro společnosti Länderbahn v Žitavě. Foto: Jan Sůra

Ústecký kraj bude jednat o smlouvě na provoz na některých neelektrifikovaných tratích od prosince 2019 se společností Die Länderbahn. Kraj

Zpět na článek
44 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ref

No nevím, vloni jsem se s nimi na Liberecku svezl a byl jsem rád, že vystupuji. Bylo to něco jako v tramvaji, tvrdé a nepohodlné sedačky a otřesy taky solidní… Tíémhle bych jezdit pravidelně nechtěl.

xyz

V tramvaji? Nebyl to RegioSprinter? Pokud ano, tak ten podle mě „nehrozí“ – spíš přijdou ke slovu Desira; zčásti možná Regioshuttle.

Karlovarák

V Karlovarském kraji spolupracuje Länderbahn na přeshraničních linkách; Zwickau/Plauen – Sokolov pod značkou Vogtlandbahn se společností GW train, na lince Zwickau – Cheb pod značkou Vogtlandbahn s ČD a dále také na významné lince Hof – Aš – Cheb – Marktredwitz pod značkou Oberpfalzbahn také s ČD. A na jeho adresu se v souvislosti s těmito linkami nedá říci téměř žádné negativum.

Pavel

Jen samá pozitiva: ve svých Sudetech, po svých zrekonstruovaných tratích, svými vlaky, se svými dpravci – – – přece…

Souprava

Vystihnul jste to Pavle… děsivé…

Linky výhradně v Sudetech, kde za dotace z EU (takže z Německa) došlo k rekonstrukci tratí, následně Němci podstřelí cenu ve výběrovém řízení a tak tam naše ČD tam nahradí německá firma a bude tam jezdit s vlaky vyrobenými v Německu… jistě jen náhoda… 🙁

Kajman

Ten německý dopravce, co patří Italům? Ech, já zapomněl, Osa Berlín – Řím – Tokio.

To

Nácek nebo fašoun, to máte jedno)))

noerf

Souprava: většina dopravců v osobni dopravě mimo ČD využívá České produkty minimálně. Možná bohužel, ale snad se to zlepší.

MartinS.

Jaké nové motorové vozy či jednotky o kapacitách 60 – 180 cestujících nabízejí čeští výrobci? Marně o tom přemýšlím… Ostatně, proč chtějí ČD kupovat Stadlery GTW od DB? Asi proto, že si žádný český produkt koupit nemůžou…

asdf

Ne to není náhoda, ve skutečnosti se už postupně začíná naplňovat plán postupného osídlení Sudet zpět Němci, ovládnutí tamější dopravní infarastruktury, následného převzetí podniků ať už koupí nebo vydíráním současných majitelů, skupování bytového fondu, které skončí nuceným vysídlením Čechů a připojením Sudet k obnovené Velkoněmecké říši.

železničář v důchodu

A možná právě proto někteří zoufalí liberečtí Češi, ačkoli proti té sudetské ofenzivě nemají naději, stále všemožně (a tedy i na tomto věhlasném webu) stále nešťastně a marně volají po zřízení rychlého železničního spojení Liberce se středem a východem Čech: k čemu – snad aby sudetští Němci mohli rychleji a snáze pronikat i do těchto historicky českých prostor (či dokonce je postupně rovněž znovu obsadit)? Hrůza …

To

Nevíte jak to budou mít tito dopravci se zázemím – depa atd.? Má SŽDC na ústecku nějaká depa, která by byla k pronájmu nebo budou volat o tom, že jim ČD jsou povinni uskladnit jejich vozidla? A jak to bude např. s prodejnami jízdenek – budou tito dopravci prodávat jízdenky také v pokladnách nebo jen v automatech ve vlaku? Pokud by zanikly pokladny ve stanicích, tak to může SŽDC/ČD/obce nádražní budovy asi rovnou zavřít úplně a nechat zchátrat (tzn. čekárny, úschovny, wc, …)

Jenda

Možná místo vkládání energie do „dramaticky“ znějících otázek bych se podíval do Libereckého kraje, kde tento dopravce jezdí na linkách L7, L24 a RE2, dále do podmínek, které pro plnění kontraktu požaduje Ústecký a tím pádem i Liberecký kraj. Nápověda: v každoroční anketě o nejoblíbenější průvodčí Libereckého kraje má dopravce několik úspěchů a ceny se automatům fakt nepředávají.

MartinLT

Tihle nízkonákladoví dopravci mají většinou zázemí na nějaké průmyslové vlečce, kde se o údržbu stará fíra, důchodce z depa, v případě dopravců jako KŽC také nějaký šotouš. O náročnější opravy se pak starají specializované firmy. Landerbahn má myslím centrály na větší opravy v německém Viechtachu, Neumarku, Schwandorfu a Zwieselu. Nic méně v tomto případě by mohl vítězný dopravce vzkřísit depo v České Lípě, tak jako se Gw Train dohodl na pronájmu Volar, nebo AWT koupilo Lovosice.

Dash9

Údržba vozidel se dělala (stále dělá?) taky u ODIGu v Görlitz.

xyz

Ta nová přímá linka Ústí nad Labem – Žatec, ta povede kudy? Ani jedna z možností mi moc nedává logiku: – přes Louny + Lovosice: tam bude provoz zajišťován jinou linkou (Postoloprty – Česká Lípa; linka je také součástí tohoto souboru). – přes Chomutov: nelogický souběh mj. s rychlíkovou linkou Plzeň – Most i s dalšími. – přes Postoloprty/Most/Úpořiny: v úseku Bílina – Úpořiny – Ústí již bylo vysoutěženo (vítěz: Regiojet, viz jiný provozní soubor); ledaže by šlo o druhou linku v téže trase (v přesném prokladu, nebo tato by jela zrychleně?) – přes Postoloprty/Most/Teplice: nepřepokládám změny u dosavadního 1… Číst vice »

Náčelník

Přes Louny a Lovosice.
Nejedná se o plnohodnotnou linku, ale pouze o 4 páry vlaků ve špičce pracovních dní. (které zároveň v tyto časy zahustí takt Louny – Lovosice na 30 minut – v prokladu s linkou Postoloprty – Česká Lípa)

MartinLt

14 turnusových vozidel se mi zdá na tak velký rozsah málo. Linka Postoloprty-Česká Lípa je samostatně, nebo v tom jsou zahrnuty i osobáky Litomerice horni-Lovosi e?

xyz

Připomenu, že od 12/2019 má být zavedena linka Most – Třebívlice – Lovosice – Litoměřice v režii AŽD Praha. Je možné, že v úseku Lovosice – Litoměřice půjde o náhradu dosavadních pendlů ČD.

xyz

A jinak jsem počítal: Česká Lípa – Postoloprty: při 2 h taktu potřeba 4 vozidel, při posílení na 1 h takt ve špičce X potřeba 6 vozidel (nutno započítat úsporu počtu vozidle vlivem zrychlení t-114 a změny časové polohy do polohy Louny v X:00 h). Děčín – Liberec: při výhradně 2 h taktu bez posil (což tam reálně takto je) potřeba 3 vozidel celotýdenně. Most – Moldava: předpokládám pouze víkendový provoz; lze použít vozidlo jinak jezdící na ryze všednodenních výkonech. Žatec – Ústí n/L.: jestli tedy půjde o 4 páry posilových spojů za den, tak snad se to vejde do… Číst vice »

Gogo

On ten Trilex na tratích kolem Žitavy od GVD 2019/20 už jezdit nebude, novou soutěž na 10 let vyhrály DB.

MirekP

Umíš číst?
“ O linky má ale přijít, protože v soutěži na další provoz ji porazila DB Regio. Výsledek soutěže ale není ještě pravomocný a může se stát, že firma bude dál jezdit hlavně v Sasku.“

To

„podílí na projektu vlaků Praha – Mnichov pod značkou Alex“

Už tato informace by měla evokovat situaci, že s touto společností nikdo neuzavře jakoukoliv smlouvu… je to asi jako se stavebními formami – zfušují co se dá, ale stejně dostanou další zakázku.

Michal

Technická pro autora:
Link u textu „musely zachraňovat České dráhy.“ je nefunkční, protože
%20https//zdopravy.cz…
má být
https://zdopravy.cz
Díky.

Iva.D

Tak o vítězství Trilexu bylo známo již dávno. Být na to kurz ve Fortuně, tak by byl kurz 1.05. Pan Komínek se tetelí blahem.

Josef22

„S Českými drahami se také podílí na projektu vlaků Praha – Mnichov pod značkou Alex, kde měl ale dopravce velké problémy s plněním kvality a výpadky vozů musely zachraňovat České dráhy.“ Výpadky vozů jsou nic oproti chybějícím lokomotivám, které dopravce pořádně ani nemá. Chybí mu záložní lokomotivy na trase Pha – Mnichov. Takže Alex si vesele dojede s hodinou do Plzně, jak je u něj běžné, a ještě větší zpoždění bere nazpátek, protože díky nedostatku lokomotiv má v Plzni ostrý obrat (je tam jen nějakých 10-15 na přeprah z jednoho vlaku na druhý…). Teď si ÚK docela hezky zavařil. Stačí… Číst vice »

Ondřej

Ale na trati 089 to zvládají v pohodě, několikrát jsem s nimi jel a nemůžu říct žádné mínus, personál příjemný, vlaky skoro nové. Dokonce to je jeden z mála soukromých dopravců, co uznával celodenní a víkendové jízdenky ČD, ba dokonce i prodával jízdenky ČD.

MartinM

Tak on to hlavně není soukromý dopravce, ale dceřinka státních italských drah.

To

nj, ale u nás budeme hýkat blahem, že jedeme se soukromníkem

To

páč státní dopravce = automaticky špatný dopravce

Dash9

Tento úzus neplatí. Platí totiž národní dopravce = špatný dopravce

Riki

Žádnou paseku neudělá, v Euroregionu NISA funguje TRILEX v pohodě, samosebou má stále co zlepšovat, ale nic zásadního není co by se dalo vytknout.

AAA

No motoráky zjevně má, takže proč by UK měl řešit že nemá lokomotivu v Plzni.

Josef22

AAA:
A kde jsem prosím Vás psal, že by měl ÚK řešit nedostatek lokomotiv v Plzni? Nikde.

Pouze jsem ukazoval na to, jak „výborně“ ten dopravce funguje v jiném kraji.
Otázkou je, kolik záloh taky bude mít. Ony ty jednotky taky někdy potřebují údržbu, že jo… A když žádnou zálohu nemá, tak ejhle, nemá s čím jet… Tudíž se může stát, že podobný scénář nastane i v ÚK s jednotkami. Tím samozřejmě nechci říct, že se to stane na 99.99%, ale ta možnost tu samozřejmě je.

X 1

Josef22
Ta nejistota je u každého dopravce. I u státního.
V Olomouckém kraji se vlaky ruší bez náhrady každou chvilu.

železničář v důchodu

„Pouze jsem ukazoval na to, jak „výborně“ ten dopravce funguje v jiném kraji.“
A přitom jste si spletl krajskou regionální dopravu s dálkovou mezistátní dopravou (N.B. navíc objednávanou zcela jiným subjektem než „krajem“) – ale to je pro Vás asi jen taková nepatrná drobnost …

Josef22

Nechytejte mě prosím za slovo. Vy moc dobře víte, jak to bylo myšleno…

železničář v důchodu

Jistě, vím: špatně. Zkrátka „matláte jabka s hruškama“.

Michal

Hele Josef, včera tahal IC Michael Jordan brejlovec namísto esa, chytli jsme deset minut a úplně zbytečně čadili na drát.
Co si máme myslet o dopravci, který není schopný udržet v chodu ani poměrně jednoduché a blbvzdorné škodovky 2. generace?

železničář v důchodu

„Co si máme myslet o dopravci, který není schopný udržet v chodu ani poměrně jednoduché a blbvzdorné škodovky 2. generace?“
Myslet si můžete cokoli, ale to samo o sobě nic nezmění na skutečnosti, že tomu dopravci vrcholově velí osoba, která předtím působila nějakou dobu i ve Škodovce a poté i v depu, které jezdí m.j. i s těmito lokomotivami …

noerf

Josef22: S prominutím vlakem na trati Praha – Mnichov při současném stavu trati normální cestující nejezdí. A tuším, že němci mezinárodní rychlíky nedotoji, na rozdil od našeho MD, takže tomu odpovídá jejich vozba.

Snekacz

Na Chebsku a potažmo rychlíky Plzeň – Regensburg sice vozí jiné společnosti, ale pořád se strojvedoucími ČD.
Takže to je třeba také vědět. Personální stránka u německé firmy je nedostačující.
Funguje to tak, že strojvedoucí z Německa zavolá, že má neschopné Desiro a v Čechách se ČD postarejte
o zajištění náhradní dopravy. Němci zájem nemají.

Michal

Bohužel to tak je – pohledu Němců je vlak do Prahy prodloužením vlaku o významu rychlíku do Rakovníka.

Nutno ocenit, jak se o kvalitu Západních expresů začínají snažit ČD, nicméně určitě by bylo dobré, aby přeshraniční význam spoje začal chápat i bavorský objednatel.