Zájezdovým dopravcům ubývají podzimní zakázky, firmám docházejí peníze
Autobus Setra společnosti Nobless Line pro linku do Švýcarska. Foto: Nobless Line
Zájezdovým dopravcům, z nichž většina nyní řeší kvůli krizi existenční problémy, začínají ve velkém ubývat podzimní zakázky. Důvodem je nejistá
Firmy možná zkrachují, ale zrovna u řidičů bych se asi moc nebál že nesehnali novou práci.. těch je pořád nedostatek (v městské dopravě, kamionové nebo dočasně můžou rozvážet třeba i jen balíky pro PPL apod.). Aneb mediální COVIDová masáž pokračuje, lidi se bojí dál 😀 kdo ví kdy to skončí.
No…, jen drobnou poznámku k OSVČ jak zde bylo někde výše poznamenáno. Za rok 2018 byl daňový odvod OSVČ do státní pokladny okolo 7,8 mld. Kč (DAP podává sám a škála odpisových položek snižující vyměřovací základ je odvislá od umu účetní, i když zlatý časy jsou již také pryč, přesto…), od zaměstnanců (těm se se to strhává automaticky a nikdo se jich na nic neptá) ze závislé činnosti to bylo okolo 193 mld. Kč. OSVČ je cca 4x méně než zaměstnanců. Takže čísla k úvaze jsou dána… To jen ke zmínce o zvýhodnění OSVČ vůči ostatním v porovnáním ze zbytkem… Číst vice »
Zavist je svina
zakázku ubývají i díky obnoveným opatřením státu – například podzimní zájezdy do divadel – nebudou, protože divadla buď hrát nezačnou, nebo omezeně, ale já bych na muzikál v roušce koukat nechtěl……
Fotbal a hokej si vybojoval výjimky, kultura má smůlu.
Jak rouška brání ve sledování představení v divadle? :O
To je prostě důsledek toho, že je tady měkký přístup, nikdo nepoužívá eroušku, naprostá nedůvěra mezi nekovidioty a kovidioty (ignoranty všeho, roušek, karantény, nahlašování kontaktů, neizolace když mají respirační onemocnění). A část zákazníků si díky kovidiotům nechce do něčeho takového s kovidioty sednout.
Je to bohužel tak na 2 roky..
důsledek neschopnosti státu – kde je tzv. chytrá karanténa? Právě jsme se dozvěděli, že opatření typu roušky ve veřejné dopravě budou platit plošně – tedy např. i v okresech Sokolov, Jeseník – kde je celý jeden pozitivní občan
chytrá karanténa je, jen ji češi nepoužívají
E roušku ať su stát strčí Burešovi do …. Do tohoto bordelu rozhodně nesvěřím svá data o trasování.
No natahují, protože vidí, že vedle bába Merkel taky dotuje. Sice asi ne zájezdové dopravce, ale fabriky na auta ano. Samozřejmě to ráda schová za bonus při pořízení e-vozu.
Když je řeč o SRN, tak v tam schválili podporu 170 milionů € právě zájezdovým dopravcům v modelu kompenzace na zájezdový autobus 265€/den, kdy autobus nebyl vinou covid19 v provozu.
Na jedné straně se neustále mluví o nedostatku řidičů, k tomu zde do roku 2019 rostlo hospodářství a doprava byla vytížena na maximum. Nyní přišla propad zakázek. To je normální hospodářství, přežijí ti připravení.
Navíc máme segmenty zaměstnanecké dopravy, výlukové autobusy vlaků, vnitrostátní a mezinárodní dopravu, plus by šlo nějaký autobus využít v linkové dopravě. Příležitostí je, ale linková doprava má určitě nižší marži než zajezdová mezinárodní doprava. Navíc na hlavních tazích poměrně obsazený trh. Ale inovace se dá najít vždy.
A co takhle vozit lidi během výluk na železnici? Využitím této kapacity by se výrazně urychlily práce na některých opravovaných tratích.
To dělá třeba Gumdrop s Višňákem
Nově často bývá podmínku výběrového řízení nízkopodlažní autobusy – a ty zájezdový dopravci nemívají. Navíc i o ty výluky už je boj, nemluvě o tom jak to bylo před tím. Někteří dopravci už dlouhodobě je prostě mají „dobře zmáknuté“ vzhledem k tomu, kolik se platí.
Ať místo žebrání u státu jednají s leasingovkami o prodloužení splatnosti. Leasingovky logicky nechtějí autobusy zpět v okamžiku, kdy pro ně nemají žádné kupce, a tak zdravé firmy podrží. Ale pupnout daňového poplatníka je samozřejmě lehčí.
A to se snad jako neděje?
„Mnoho firem proto řeší i problémy s dluhy, jejichž vyrovnání může trvat i několik let.“
Velmi zajímavá věta. Normálně běžné firmy při krachu na dluhy kašlou. Padá na mě z toho spíš pocit, že celé to sdružení lobuje hlavně za leasinkovky (spadající do upírsko-banksterského ranku), aby ty dostaly přez takto vynucené státní dotace zpět peníze, které narvaly do nesmyslného boomu tohoto odvětní luxusních autobusů v posledních letech.
A že jste jim to neproadil předloni, že přijde krize a luxusní autobusy povedou ke krachu. Že je nesmysl uspokojit poptávku.
Proti agentům leasinkovek a jejich bonusům (úplatkům) bych neměl nejmenší šanci. Proto je jen spravedlivé poslat podobné firmy do krachu a ty leasinkovky to nechat vyžrat.
Začínají nám tu svými spekulacemi extrémně škodlivě destabilizovat trh, nepoučili se ani tím předchozím lživým „pro všechny supervýhodným“ zavedením 1 ročních leasinků na osobáky.
Takže když chce u nás někdo podnikat (třeba v zájezdové dopravě), tak má buďto solit na dřevo nebo se na to vysrat a jít do kolbenky?
A pokud už může solit na dřevo, tak je podezřelý, protože mít peníze je vždycky podezřelé?
To už tady jednou bylo…
Když chce někdo začít podnikat, tak si má nejdřív zjistit, jestli je na trhu volné místo a po jeho službách dlouhodobá poptávka. Bohužel v Česku o tom začínající podnikatelé moc nepřemýšlí, protože do dnes většině k udržení stačilo, že je u nás extrémně velký rozdíl mezi zdaněním OSVČ a zaměstnanecké práce, jeden z největších na celém světě. Takže se zvládali udržet i jen touto neférovou daňovou výhodou, a tak nám tu vyrostl mnohem větší podíl „podnikatelů“ než je běžný průměr EU. Ovšem jiná věc je, když dnes naskakují do odvětví, kde nemusí konkurovat jen svým násobně více zdaněným zaměstnaneckým spoluobčanům,… Číst vice »
Peníze se přece mají sypat maximálně do ČD a ne do žádného jiného odvětví dopravy, protože jsou státní a roztočí se při modrém mejdanu.
Švestko jděte se léčit.
Pravda bolí? To se stává…
Žádný boom luxusních autobusů tady není – mimo dopravců jako třeba Casia apod se běžně žádné extra luxusní autokary nekupují ve velkém. Maximálně někteří dopravci, co cílí na incomming. To, že se jedná o novou Setru 500 či Irizar hned neznamená, že jde o nějaký luxus. Prostě soudobý zájezdový autokar.
Žádná podpora, tady není socialismus, kdy tato vláda konečně pochopí že dávat někomu umělou výživu je nesmysl. Ať to udělají jako v USA, předělej buss. case a dáme ti každý měsíc 30.000 na hlavu 🙂
No s USA bych to zbytečně nesrovnával, tamní systém je hodně jiný.
Pro nás v Česku, ale stačí i úplně obyčejné místní argumenty, že máme jednu z nejnižších nezaměstnaností na světě, tak nemá cenu kvůli zaměstnanosti zvláště nedostatkových autobusáků dotovat poměrně zbytečná odvětví, zvláště pokud se jedná o pro vůči Západu chudší Česko značně předimenzované velké množství luxusních vozů.
Ať si je prostě leasinkovky vezmou co nejrychleji zpět s zatím jen několikaměsíčním dluhem, a v zahraničních státech, kde to vyrábí, tamní továrny přejdou ze dvou směn na jednu. Případně můžou začít předělávat výrobu na perspektivnější elektrické linkové, tam jsou v EU dotace nezpochybnitelně jisté i do vzdálené budoucnosti.