Zádrhel na stavbě D3. ŘSD a Hochtief jednají o změnách u tunelu Pohůrka

Budoucí D3 Úsilné - Hodějovice, aneb obchvat Českých Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářBudoucí D3 Úsilné - Hodějovice, aneb obchvat Českých Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jedna z největších tuzemských dálničních staveb se zadrhla. Konkrétně jde o obchvat Českých Budějovic na D3 (Úsilné – Hodějovice) a

Zpět na článek
19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Insider

Spíš se na ŘSD poptejte, jestli tam náhodou neleží návrh na ukončení smlouvy ze strany Hochtiefu. Co se tak na stavbě povídá, tak Hochtief chtěl o 750 milionů víc, ŘSD mu ale nabídlo jen 250 s tím, že to prostě nějak dostavte a to se Hochtiefu nelíbí.

Jo, a když se nebude kopat tunel, bude stát i Hodějovice – Třebonín, protože se tam počítá s vyrubanou zeminou z tunelu.

Chorobný prokrastinátor

Nemá tam krmení jelen?

liberal shark

Ten už je tak nakrmený, že málem praskne :-(. Z jeho řádění se město už asi nevzpamatuje.

Přemek

Tunel je umístěn mělce pod povrchem v důsledku minimální kolize se zastavěným územím. Je otázka způsobu odhlučnění a odtlumení vibrací provozu v tunelu pro povrchové stavby, což může být onen zádrhel.

David

dělaj vlny předsedo.. u hloubeného tunelu přec geologie nemůže být tak zásadní problém. Jde o poměrně zastavěnou oblast, tipnul bych i jiné problémy než geologického charakteru. Kždpdně dobře že jednají mimo stavební sezónu:)

Václav

Kopat můžou celý rok.

liberal shark

Píšou o „geologických a hydrogeologických podmínkách“.

Info

Tunel projektoval Metroprojekt.

mex

Pod vedením expertů z Pragoprojektu.

liberal shark

Takže Pragoprojekt zase podělal projektovou přípravu a neudělal pořádně geologický průzkum ? A opět se musí měnit prováděcí projekt během stavby ? A zaplatí to ŘSD z našich peněz ? A co reklamace projektových prací, bude ?

Eda

Co to je neudělat pořádně geologický průzkum? Ono je docela jednoduché tu o takových věcech tlachat a někoho obviňovat, ale geologie není matematika, kde jedna a jedna jsou dvě. I když uděláte průzkumnou štolu vedoucí v celé délce budoucího vedení tunelu, ještě to neznamená, že víte o geologických poměrech všechno. Stále vás může cokoliv překvapit. Natož pokud se zaměříte jen na znalosti z vrtů či geofyziku. Takové věci zkrátka stoprocentně podchytit nelze. Navíc jsou ty výše uvedené informace tak stručné, že z nich nic tak extra dovozovat nelze, co je skutečným důvodem. Tudíž si to nepodložené obviňování někoho odpusťte.

liberal shark

Náhodou o tom něco vím. Hustota vrtů by měla být přiměřená tomu, aby byl geologický a tektonický model oblasti dostatečně spolehlivý. To znamená, že by nějaká rozsáhlejší překvapení měla být prakticky vyloučena. Alespoň u jaderných elektráren se to tak dělá :-).

Eda

Uvedení takové základní poučky ještě neznamená, že o tom něco víte. Je to stejně vágní, jako předchozí uvedení, že někdo neudělal pořádně geologický průzkum nebo třeba to, že na získání hypotéky musíte mít dostatečný vlastní kapitál. Zkrátka nic konkrétního to neříká. V geologii nemáte nikdy jistotu. Vždycky je velká pravděpodobnost, že vás něco nepřekvapí (a to máme po geologické stránce ČR zmapovanou velmi dobře). A porovnávat to s výstavbou jaderné elektrárny je už úplně mimo. Tam jsou požadavky úplně někde jinde, stejně jako třeba na vyhledání lokality pro podzemní úložiště jaderného odpadu.

liberal shark

A co tedy o tomto konrétním případě víte Vy ? Poučte nás.

mex

Tady ale byl průzkum vazne nedostatecny. Pragoprojekt nechal změnit typ konstrukce tunelu, ale malinko zapomněl, že musí doplnit a rozšířit průzkum tak, aby byl pro navrženou metodu dostatečný.

Eda

Pokud je taková informace k dispozici, tak předpokládám, že by nám ji zde redakce zmínila. Samotná zpráva o tomto nic nehovoří (řekl bych, že se dotyční vyjadřují hodně opatrně a vyhýbavě a může být za tím cokoliv). Pokud už to zde ale zmiňujete, tak mi, prosím, uveďte zdroj této informace. Děkuji.

Alexandr Mikulka

Dotčený Pragoprojekťák se obhajuje útokem?

Eda

A něco k věci by nebylo? Jen doplňuji, že s Pragoprojektem nemám vůbec nic společného, jen nesnáším, když se plive po někom na základě nějakých informací typu JPP. Mimochodem co jsem napsal, není žádný útok, ale realita. Pokud to vidíte jinak, tak mě o problematice geologie poučte, pane Mikulko. Nemám a nikdy jsem neměl problém vyslechnout fundované názory. Dočkám se toho od vás nebo je je jediná vaše erudice toto trapné odplivnutí?

Medvěd

Potom se nedivte , že to tak dlouho trvá………….někdo holt tu přípravu ošulil…..a „zájmová uskupení“ to dotáhnou na původní (nesníženou) cenu !