regio-vlak

Začíná éra vesmírné turistiky. Virgin Galatic vypravil první let

Letadlo, které vynáší kosmoplán VSS Unity do vesmíru. Foto: Virgin GalacticLetadlo, které vynáší kosmoplán VSS Unity do vesmíru. Foto: Virgin Galactic

Do vesmíru letí šest lidí, Branson předstihl jiného miliardáře v "kosmických závodech".

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Facepalm

Narozdíl od SpaceX je tohle jen taková lepší pouťová atrakce. SIce sofistikovaná, technicky dokonalá, ale k opravdovým letům do kosmu zřejmě nepoužitelná.

Jiří Kocurek

Ony vůbec rakety začaly jako pouťová atrakce už v dávné Číně. Pak vojáci zjistili, že se s tím dá trefit.

Facepalm

Tak jasně, ale jsem o pár tisíc let dál…

MrMarkus

Branson je dobrodruh a tohle je atrakce pro velmi bohaté dobrodruhy. Nicméně i tohle bude dobře použitelné pro výcvik astronautů, mnohem více než těch pár sekund simulované nulové gravitace v upraveném Boeingu 727 apd. SpaceX bych do tohodle vůbec nemíchal, ale je pěkné, že Musk si už také koupil místenku. Považuji za skvělé, že bude moci financovat vývoj dalších technologií z peněz turistů, tohle ve výsledku posouvá vývoj skutečně dále. https://www.wsj.com/articles/elon-musk-has-a-ticket-to-space-too-with-richard-bransons-virgin-11626012705 Virgin prožívá užasné období a nakonec se jim vyplácí ta strategie zaměřit se na sice malé oblasti, ale takové které nikdo jiný pořádně nedělá. Nákladní vícestupňový LauncherOne má za… Číst vice »

SaulGoodman

Pěkné, nicméně jde spíše o takovou zážitkovou akci. Skutečným průlomem v komerční vesmírné turistice bude zřejmě až mise Dear Moon plánovaná na rok 2023, kdy SpaceX dopraví japonského miliardáře a několik umělců na oběžnou dráhu Měsíce a zpět.

Samozřejmě ledacos se může do té doby změnit, ale fakticky je SpaceX jedinou soukromou společností, která má rakety, zkušenosti a schopnosti takové mise v blízké budoucnosti podnikat, ostatně jejich vyvíjená Starship byla vybraná i pro budoucí mise NASA na Měsíci (byť dopravu ze Země zajistí SLS). Jak Virgin Galactic, tak Blue Origin, jsou v tomto stále daleko za SpaceX.

Fritz

SpaceX je v tomhle na míle daleko před Virgin, už jejich tuším na září připravovaná turistická orbitální mise k ISS je jiný level než tahle atrakce Sira Bransona. Dear Moon je tak moc ambiciozní, že se mi nechce věřit, že je to reálné. Musk mívá s dodržováním termínů docela problém, protože chce všechno hned a ono to úplně nejde. Každopádně Bezos taky není pozadu. Jeho New Shepard je sice taky jen „jako“ vesmírný několikaminutový výlet, nicméně připravovaná raketa New Glenn má velký potenciál díky neskutečným parametrům nákladového prostoru. Uvidíme co vývoj přinese. Je víc než zřejmé, že je v tomhle… Číst vice »

zdeva

Kdo uklidí ten bordel???

Dornier

A dostal jidlo?
Tyhle hladolety musi bejt utrpeni!

Ja litam na dovolenou zasadne LH a nemuzu si stezovat!! 🙂

Martin K.

Let do vesmíru to vskutku není, nic to však nemění na tom, že je to velký úspěch. Ale cena 250K $ za pět minut beztíže mi přijde trochu moc. Je je to jak s jinými dovolenými, nejdražší je letenka, ubytování třeba v Thajsku je pak za „pakatel“.

Graylag

Formálně vzato to let do kosmického prostoru není, ale těch pár dalších kilometrů vzhůru už pro turisty stejně nehraje roli. Mimo to fyzikální změny chování atmosféry typické pro kosmický prostor stejně nezačínají přesně na oněch formálních 100 km, ale v praxi spíše někde mezi 110 a 130 km.

Cena je vysoká, ale jako první si to může dovolit. Jsem zvědavý, jak nízko s cenou časem bude moct jít až opadne hlavní vlna zájmu.

Martin K.

Za sebe jsem zvědavý, zda se s tímhle konceptem pokusí dostat výše než 80km.

Graylag

To já taky. Dokonce jsem čekal, jestli to neudělají hned u toho prvního letu jen aby vyprudili Bezose. Ale otázka je, jestli to je vůbec možné. Problém suborbitálních balistických letů je, že vzhledem k ostrosti sestupové dráhy je velice málo času na brždění. Možná mají spočítané, že při letu nad 100 km už to bezpečně neubrzdí, alespoň ne s plnou posádkou.

J.R.

Možné a bezpečné to je. První lety SpaceShip One to dokazují, ta dosáhla nad 100km hranici při všech letech otázka je proč se to zatím nepodařilo se SpaceShip Two.

Graylag

SpaceShipTwo váží třikrát tolik co SpaceShipOne a přitom má jen o dvě třetiny větší rozpětí křídel. Nemyslíte, že by to mohl být problém? To už byste rovnou mohl argumentovat projektem Mercury, který létal suborbitálně do 190 km.

Neříkám, že to není bezpečné možné, říkám, že nevím jestli to je možné. Že to jde se zcela jiným strojem nic neznamená.

Jan

Jelikož doposud bylo 600 lidí ve frontě a po tomto letu určitě bude chtít letět víc tak opadnutí zájmu brzo nečekám. Je to sice takový vesmírný štěk, ale stále existuje dost bohatých lidí, pro které je to jen jeden z řady zážitků, které si mohou bez probémů dovolit.

Armando Andreoli

Sir Branson je muž který si dokázal splnit své sny a je mým vzorem. 250K$ bych za takovou zkušenost dal..

J.K.

Taky bych letěl hned, naprosto mu závidím že se to nakonec povedlo….