„Zachovává historickou formu a neruší.“ Nový Výtoňský most má dokumentaci pro EIA, počítá s 430 vlaky denně

Architektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineeringArchitektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineering

Novostavba tříkolejného mostu je v dokumentaci nazvána rekonstrukcí. Ta však podle samotných autorů není technicky možná.

Odebírat
Upozornit na
guest
222 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Jůza

A co by rekonstrukce měla být jiného než znovapostavení?

Nemel

Vypadá to dobře, těším se!

Pat

Které vlaky jezdí přes trojský most prosím?

Leinad

15T, různé přestavby T3,… puvodníma zrychlovačema je snaha se vyhnout stoupání v Trojské, ale je návod jak ho vyjet i sjet a zvládal se v rutinním provozu.

MartinS.

A z hlavního nebo z Vršovic se vlak na Smíchov dostane jak?

Nemel

No přece právě po tomto mostu!

Honza Vrba

Hm, to bylo vidět v roce 2002 při povodních, jak není potřeba.

Jan

Kulturní válka, díl stodvacátýšestý…

Martin Toman

Vozím tudy ucelenky se dřevem a vždycky je to takové dobrodrůžo. Budeme se koupat nebo nebudeme…. ten starý most je moc statečný, že ještě drží.💪

Michal.S

Taky jsem rád když ten most mám už za sebou.

Clovek

Představme si, že by naši předci museli dělat EIA, HAI, stovky dokumentací pro tisíce úřadů.. To by se pořád chodilo jen pěšky či koňmo

Leinad

Poláci to dneska kvůli kdejaké dálnici udělají. Němci kvůli kdejaké vysokorychlostce taky.

bkv

Na kterou dálnici dělali HIA?

Pepa

Bad news only na zdopravy.cz

jan baumann

Nezlobte se ,ale návrh nového mostu
historickou formu nezachovává. Je to jenom takový rám bez obrazu.

Y.K.

Obávám se, že si pletete formu a technické řešení. Tři klenuté oblouky rozhodně lze považovat za původní formu.

tarten

Ano, a nic jiného také v tom adorovaném „panoramatu“ vidět ani nebude.

MartinS.

A co by tam ještě mělo být vidět než obloukový most?

Martin

Fetaci, bezdomovci a taky by to chtelo poradne posprejovat. Proste typicke prvky Smichova a okoli

Padre

Hlavně už tam něco postavte ,než ten rezavej vrak spadne do Vltavy.Když se tento most stavěl tak jeho odpůrci kvičeli ,že se tím uplně zprzni Podskalí a pohled na Vyšehrad.

Antonín

Pořád se mluví o tříkolejném mostě – dobře, umím si představit od nádraží Vyšehrad po Smíchov, ale vejdou se 3 koleje i do Nuselského údolí? Už teď se mi to zdá dost na těsno. Navíc dál ze Smíchova (pokud nepočítám dvě skoro lokálky na Semering a Prokopským údolím), resp. z Radotína, jdou dál na Beroun koleje 2, pokud tedy při rekonstrukci údolí Berounky nepřidají třetí. Na plánovaný Berounský tunel jsem viděl plány, že se pojede z mostu Inteligence, pokud se nemýlím.

Clovek

V Nuselském údolí tři koleje už dávno jsou

Antonín

Jenže ta jedna jde do Vršovic a dál do Vinohradských tunelů jsou jen 2

Jakub

Divíte se a zároveň si odpovídáte, nějaký aperitiv?

Milan

Samozřejmě, jsou to dvě tratě. 2+1. Na stávajícím mostě docházelo ke křížení vlakových cest od Vršovic na severní nástupiště. Severni nástupiště se ruší a všechny tři povedou k nástupištím před budovou. Ta třetí kolej na mostě doplní tu chybějící část, aby dvokolejná i jednokolejná trať byly průjezdné už ze Smíchova. Počítá se s linkou S Smíchov-Vršovice- Běchovice.

Alibaba

Teoreticky se může udělat ještě jeden Vinohradský tunel a tam tu třetí kolej nasměrovat. Samozřejmě by nebylo jednoduché ji pak na hlaváku zapojit, muselo by se to možná udělat ještě někde v tunelech.

tarten

To je v návrhu N2 toho Metra-S, ale jde to do podzemí pod Hlavák, a na druhou stranu naopak do Vršovic, aby to vyrovnalo chybějící kapacitu odtud. Není dostatečný důvod to napojovat na Výtoňský most.

Honza Vrba

Já si nemyslím, že je zcela nemožné napojit „tu třetí“ do Vinohradského II. Jen by se muselo trochu bourat.

Petr

Myslím, že to tak při opravách bylo. Není to problém.

tarten

Vždyť ano. Ta jedna je pro městskou linku.

Ondra770

Tunel do Berouna má být zaústěn jak na Branický most tak ke Smíchovu s tím že směrem na Smíchov bude doprava zřejmě silnější.

tarten

Máte čtyřkolejku Smíchov – Radotín (v Radotíně budou některé vlaky končit), dnes jednokolejky, ale v budoucnu částečně zdvoukolejněné tratě Prokopáčem a Semmering, pak dvoukolejku Berounského tunelu. To je řekněme kapacita 9 kolejí „jižně“.

Proti tomu je dvoukolejka mostu Inteligence, tříkolejka Výtoňského mostu a dvoukolejka podzemního NS2/Metra-S. Kapacita řekněme 7 kolejí, ale ten podzemní tunel pobere víc, bude tam provoz podobnější metru. Za mě cajk, i když něco bude muset na Smícháči asi ve špičce z jihu končit. Jednou to třeba někdo bude chtít vyrovnat nějakým NS3.

Václav Datel

Návrh mé 18ti leté dcery, která během pouhých dvou hodin CADu ve škole vytvořila toto(viz. odkaz). Zadání pro žáky znělo – most musí být „instagramový“…

Pracovní název „ementál“ a máte tam i Pendolino.
https://webshare.cz/#/group/RrncSk68Am/

OBLOUKOVÝ MOST POD VYŠEHRAD NEPATŘÍ a označit to hnědé monstrum za nenápadné, chce opravdu hodně zvrhlosti!

Vavrroch

Inu, proti gustu…
Škoda, že se nejspíše nedovíme, jak by se na tento návrh dívala skupina názorových aristokratů z Winternitzovy vily, kteří usilují o zachování „ikonické“ obloukové památky a nedostižného panoramatu, ceněného UNESCO – a to i za cenu nákladné opravy staré nýtované konstrukce a s tím souvisejícího „jednokolejného provizoria na čtyři stavební sezóny“.
Nu, faktický jednokolejný provoz už na mostě skoro máme, tak teď ještě prosadit ty červené terče a oživit doménu „silenceforyammertal“ (jestlipak už si ji někdo předvídavě rezervoval?).
Pak to bude dokonalé. A nevolníci mohou cestovat na sdílených koloběžkách.

tarten

Když je tolik zajímá lowcost konstrukce jen málo přes 100 let stará, jsou to houby aristokrati. 😀

Alibaba

A jaké by to mělo průhyby?
Takhle vykonzolovaný most by nad pilíři měl mít podle mě trochu vetší výšku nosné konstrukce. A ty díry nad pilířema taky s hlediska sil přenášených do ložisek taky nic moc.

Tomáš V.

„18ti“ znamená co?

Vaše 18letá dcera je architekt nebo stavař? Pozemák nebo mostař? Předpokládám, že to třetí ne.

Autoři vítězného návrhu jsou mostaři i architekti, navíc řešili celé území a ne jen most. Ne, Ementál je vážně netrumfne.

A správně odhadli, že ty oblouky jsou dost možná klíčový nutný kompromis, aby se fanatici úplně nepostavili z novostavby na hlavu. Bohužel, kvůli konzervám a různým tradicionalistům buďme o to více rádi i za tyto nové oblouky!

P_V

Berete cestujícím výhled na Hradčana.
Ale souhlasím s Vámi, že soutěž neměla být zadána jako „dodržte ducha té humpolácké stoleté konstrukce“. Za sebe bych to zadal jako „něco decentního, co tam citlivě zapadne“.

Martin

Dost to pripomina variantu „Dissing + Weitling“

Tomasek

Pokud toto nekdo bude blokovat je dement. Je videt, ze diky tlaku se na tom zapracovalo a je to hezci nez to co tam je ted.

Pako

Vizualizace přemístění starého mostu vypadá moc dobře. Oproti původním úvahám jej cpát někam do centra nebo na Císařskou louku, tady se vejde stařeček celý a ještě tu bude dělat parádu.

Za mne obrovská 1* !

PetrH

To stěhování je nesmysl, je to jen úlitba zachráncům stavby. Nic se stěhovat nebude, navíc někam do Modřan se tato monstrózní stavba vůbec nehodí.

Jakub

Je nutné zachránit cca 60% původního mostu.

tarten

Původní most už přes sto let neexistuje.

PetrH

Mimochodem, ta vizualizace v článku je hrůza, tam není jediná normální cesta na most a dolů. Na současném místě mostu jsou aspoň schody. Tady jsou nájezdové rampy, které prodlouží cestu několikanásobně. Ani cyklisté nechtějí jezdit delší trasou, i kdyby měla být jen o pár metrů delší.
Představte si, že by takhle vypadala třeba nová lávka v Karlíně…

Milan

Při cestě přes řeku bude právě cesta kratší a bezbariérová, protože se část té pěší lávky skloni až k chodníku. Cesta „nad vodu“ a pak zpět nad ulící k zastávce nedává smysl, od tramvaje bude přístup i na druhé straně ulice.

PetrH

Myslím samozřejmě vizualizaci přesunutého mostu do Modřan.

vbba

Nezapomínejte prosím na hendikepované, na rodiče s kočárky, a hůře pohyblivé osoby. Já jsem cyklista a nevadí mi jet jen o trochu delší cestu vůbec.

Anonym

Kam prodlouzi cestu? Z tech vizualizaci mi to prijde, ze ty rampy sklesaji primo k Rasinovu nabrezi zhruba v mistech, kde jsou dnes schody. Muzete byt presnejsi?

PetrH

Myslím vizualizaci přesunutého mostu do Modřan, což je poslední fotka v galerii… Mrkněte se, čím začalo vlákno.

Gogo

V době stavby stávajícího mostu se používalo nýtování protože neznali svařování, dnes už víme že svařená konstrukce je lepší a proto nýtování už nepoužíváme.

Drtivé většině turistů je jedno jestli most na který koukají je nýtovaný nebo svařený, jim stačí že má tři oblouky.

Stačí se zajet podívat do Čelákovic, místo dvou starých nýtovaných jednokolejných rámusáků je přes Labe jeden svařený most se štěrkovým ložem, a kdyby na Elefantu neřvali větráky tak místní ani neví že tam nějaký vlak vůbec jede.

Jiří Kocurek

Znali, jen bylo moc nové a nevyzkoušené. Části Golden Gate už svařované jsou.

… časem se možná začnou používat uhlíkové kompoziny i na mostech, ale jejich životnost je dnes stále neznámá, jestli je to 30, 50, nebo 100 let.

Flinta19

Jenže Golden Gate Bridge byl postaven v letech 1933 až 1937. Pražský železniční most je z roku 1901. To je rozdíl 36 let.

Michal82

I město jako Praha potřebuje moderní stavby, pro svůj rozvoj a to nejen dopravní. Stavby jako Vltavská filharmonie, Kaplického knihovna a ted i výtonský most mají v Praze své místo.

Flinta19

Přesně. Právě prolínáním různých stavebních epoch je Praha tak jedinečná. Kdyby podobně zaprdění byli naši předkové, nevznikla by spousta staveb dnes neodmyslitelně patřících k Praze, např. Katedrála svatého Víta a další.

Frantisek X

Otázkou je jen, co a jak moc předělávat, aby to spolu ladilo a také fungovalo. Nejde o jednotlivé stavby, nýbrž o celkovou harmonii, kterou je třeba zhruba zachovat. Netřeba z Prahy dělat kopírováním nějaké „světoměsto“, jichž je po světě spousta i jinde. Citlivě doplňovat a obnovovat. Tady tohle je – po letech řízeného chátrání – nakonec celkem uspokojivá náhrada. Mimochodem, ta katedrála byla staletí nedostavěná – podobně, jako dodnes některé dříve necitlivě ubourané bloky…

Honza Vrba

Samozřejmě, že potřebuje. Jenže taky existuje tradiční české zápecnictví. Zkus si najít jaké bylo haló a řev, než se začal stavět Obecní dům…

Chainy

Podle mě tento most nemá ve středověkém jádru Prahy co dělat. Průmyslová lobby a uhlobaroni v 19.století bezohledně oddělili Vyšehrad od Prahy touto průměrnou průmyslovou stavbou, zcela mimo meřítko okolní zástavby, tuctovou konstrukcí obřích rozměrů zakryli vyšehradskou skálu i historické stavby na ní jen proto, že to bylo nejlevnější řešení, levnější než tunel, a stovky hlučných, kouřících vlaků nechali sto let jezdit téměř na úrovni střech okolních budov. Posledních 50 let sice už okolí nohrožují splodiny, jiskry a mour z parní trakce, ale nepříjemný hluk a vibrace z velkého ocelového mostu i návazné trati zůstávají. Most by se měl konečně… Číst vice »

Frantík

Tunele budou ten S Bahn, to ale už bude i ten nový most vysloužilý než se začne stavět.

Chainy

Proto svazek tunelů: nejenom nově plánované trasy „S“, ale i tunely od Hlavního nádraží a od Vršovic, zaústěné to hloubené průjezdné části Terminálu Smíchov, tj. k jeho podpovrchovým nástupištím. Povrchová/nadzemní nástupiště by byla koncová/hlavová, kde končí regionální a příměstské vlaky. Tedy podobné uspořádání jako např. Antwerpen Centraal. Smíchovské nádraží by pak nepouštělo hlučnou a urbanisticky bariérovou povrchovou dopravu do pásma UNESCO, a všechny vlaky jedoucí napříč uzlem Praha by tak historické části města (původní pražská města Nové Město a Vyšehrad) podjížděly v soustavě tunelů. V Praze by se mělo projektovat velkoměstské řešení uzlu na transevropských koridorech a také vysokorychlostních trarích,… Číst vice »

Zdeněk

Tak zrovna o tuto trať uhlobaroni zájem neměli, uhlí se vozilo jinudy.

Honza Vrba

Mno, na Plzeňsku bylo šachet nemálo. A nezapomeňme, že na Smíchově končila Pražsko-Duchcovská (PDE) a jedna větev Buštěhradu…I když pravda, velká část uhlí se vykládala už na Smíchově.

tarten

Čili to uhlobaroni vzásadě nepotřebovali…

tarten

Máte pravdu s tou tuctovostí.

Mýlíte se v tom, že je ten most postaven z vůle nějakých uhlobaronů. Je to naopak. Žádné železniční společnosti se do takové nevýhodné investice nechtělo, ale úřady k tomu přinutili KFJB, protože jí to dali jako podmínku koncese. Ten původní vnucený jednokolejný most byl ještě mizernější, než ten současný.

Jiří Kocurek

Politické zadání znělo jasně: Můžou za to kapitalisti. Motiv je také jasný: Mají majetky!

Anička měla jedničky z ekonomie, Pepíčkovi to bylo jedno, jen Komoušek chtěl Aničce všecky ty jedničky sebrat, aby byly i pro ně.

Zdeněk

Navštivte Doc. Chocholouška, prý je jistá minimální šance , že vás z toho vyléčí.
Technické aspekty vašeho návrhu vám vyvracet nebudu, je to naprosto zbytečné, dokud Doc. Chocholoušek nedá jasné vyjádření, že něco takového má šanci na úspěch.

jirik.e

Smysl pro rozlišení sarkasmu není vrozený, musí se mu člověk naučit. 😉

Pako

Bacha, úvodní věta je starém přežitém železe, co tam nyní stojí. Za mne 100% souhlas. Chce to pořádně číst. Málem jsem dal mínus jako mnoho nepozorných přede mnou.

Pako

Aha, tak 100% ne. Vše OK až na ty tunely. Ty totiž možná budou po roce 2100, ale to už bude čas na re-rekonstrukci připravované rekonstrukce.

Honza Vrba

Bravo, zasmál jsem se. Dobrá satira. Jinak…Těch parních mašin s osobní dopravou tam moc nejezdilo už od elektrifikace pražského uzlu v roce 1926, pára se dávala až na Smíchově. Za komanče jezdil z hlaváku rovnou s párou jen legendární Západní expres.

Klondajk

Zástavba pod Vyšehradem, v Podskalí a v Nuslích je komplet z přelomu devatenáctého a dvacátého století. S tím středověkým jádrem jste trochu ulít. Přijeďte někdy do Prahy.

Alibaba

Závidím Pernerovi a dalším stavitelům z minulosti, že neměly se stavbou takový opruz (HIA, EIA, a další vylomeniny), jaký si děláme v současné době.

Bram

Dle toho, co píšeš, tak u Chocně dostala ránu do hlavy Jana Pernerová a stavbu železnic prováděly samé ženy :-).

Frantisek X

Ale měli. Bouřící se obyvatelstvo, někde tratě nechtěly obce apod. Jen na to možná nebyla „lejstra“.

jirik.e

„Takovejch peněz za železnou dráhu! Kdyby to radši rozdali lidem!“ 😀

Pepan

Vše dlouho trvá a náklady se budou zvyšovat.

Alibaba

Naopak, čím déle se bude čekat na nahrazení, tím budou současné konstrukce nepoužitelné, takže se bude moci stát, že třeba budou přesouvat a opravovat jen jednu konstrukci a další dvě půjdou do šrotu.

Jiří Kocurek

V horším případě je budou lovit z Vltavy. Silver Bridge taky nepomohlo natírat.

Tomáš Čada

Zajímavý postup, lhát v dokumentaci.

„Rekonstrukce není technicky možná minimálně kvůli tomu, že nelze opakovat stavební postupy, které se dříve uplatňovaly,“ to je naprostý nesmysl.

Každopádně i s tím omezením dopravy je to sporné. Mezery po z „bezpečnostních důvodů“ zrušených osobácích (překládám si, abychom naštvali veřejnost) vyplnily těžší nákladní vlaky (abychom naštvali místní), více zde:

https://www.facebook.com/groups/ostresledovanevlaky/

Správa Železnic ve věci Železničního mostu opakovaně manipuluje a lže. To je jediné, na co se lze spolehnout.

Průvodce původní Aleš

Tak to je asi dobře mimozní skupina, stejně jako vy. Kudy ty náklady asi podle vás mají jezdit, když je Most inteligence v rekonstrukci?

Tomáš Čada

Intenzita železniční dopravy se na mostu sníží o zhruba dvě třetiny. „To znamená, že výtoňský most bude moct využívat výrazně méně vlaků a de facto žádný nákladní vlak.“

Nejsem autorem výroku, ptal bych se na Správě železnic, je to jejich gesce.

Zdroj je samozřejmě TZ Správy železnic.

tarten

Zřejmě byli nuceni změnit názor srážkou s realitou.

Lukáš F.

Na základě čeho se domníváte, že lze opakovat stavební postupy z roku 1901? Firem, které umí provádět velké nýtované konstrukce, dnes už skutečně není tolik.

Tomáš Čada

Na základě toho, že jsme si danou informaci ověřovali. Mimochodem rekonstrukci nýtů by mohl provést třeba TOPcon, který má stávají historický most aktuálně zlikvidovat.

Alibaba

V minulosti stavěly tyto oblouky tři firmy (každá jednu konstrukci) a tehdá to byla běžně používaná technologie. Dneska to dělá jen ta vámi zmíněná firma a pochybuji, že by měla zkušenost na tak velkém mostě. Nýtování je v případě mostů technologický přežitek.
Třeba když se podíváte v Praze na hlaváku na konstrukci zastřešení, tak se taky na několika místech použily místo nýtů šrouby.

Tomáš Čada

Nepíšu, že je to snadno proveditelné, píšu, že citace z dokumentace je lež. A je.

marek hudec

a penize na nytovani uz jste doufam mezi sebou vybrali, ze?

Frantisek X

Je to především stát (a tedy jeho lidé), kteří prohlásili vůli chránit památky a přijali příslušné zákony. Proč by jejich dodržování měli platit soukromníci?

MOS

Váš TOPCON taky lež. Projektanti to nebudou nýtovat…

Alibaba

Ono je to pro normální stavbu (a hlavně výluku) neproveditelné, jedna konstrukce by se při množství firem dělala třeba jeden rok. A neočekávám, že se firmy budou chtít tuto technologii znova naučit, když je to v podstatě jediný most, kde by se to použilo.

A ještě dotaz, Správce chce nýtovaný most, který se nedá normálním (jako nové moderní mosty) způsobem udržovat.

MOS

Nedělá – jen projektuje.

Alibaba

Dík za upřesnění. Ono v minulých článcích o tomto mostu byl nějaký odkaz na firmu, která nýtovat umí a ta prováděla opravu bočních lávek pro pěší. Ale podle tempa to byla malá firmička která to dělala tak nějak ze setrvačnosti a pro unikátní technologii.

bkv

Ta malá firmička byl Strabag…

Alibaba

Tak velká firma s malou partičkou co ovládá historické technologické postupy.

Jiří Kocurek

A proč stavět nový most technologí o které víme, že povede ke stejným problémům jako před 100 léty?

Kondenzaci vodních par uvnitř nýtovaných spojů nezabárníte sebelebším nátěrem.

V130

TOPCON je projekční a konzultační kancelář s hlavní specializací v oboru mostních a inženýrských konstrukcí.
Trošku mám dojem, že si v (lepším případě) pletete pojmy, v horším případě záměrně lžete …

Tomáš Čada

Zeptejte se pana majitele, o daném jsme se bavili, pravda, že jeho touha je stavět tzv. most nový.

V130

Rozsah působnosti firmy TOPCON i jejího pana majitele tak trošku znám a právě proto si dovoluji jednoznačně tvrdit, že “REKONSTRUKCI NÝTŮ” by tato projekční a konzultační kancelář “provést” ROZHODNĚ NEMOHLA !!!

Možná jste chtěl světu sdělit trošku jinou myšlenku, ale zradila vás schopnost jejího převedení do písemné formy …

MOS

LŽE

Lukáš F.

Podělíte se tedy o to, co jste zjistili? Jak dlouho by taková rekonstrukce trvala? Kolik by stála, včetně přidání nového jednokolejného mostu, aby to bylo řešení ekvivalentní novému 3kolejnému mostu? Je to „projednatelné“ podle dnešních stavebních předpisů?

Tomáš Čada

Odpovědi najdete a http://www.nebourat.cz, dali si s tím dost práce, tak jsou vesměs velmi propracované. Včetně důkazů, že tři koleje nejsou nutné.

Smutek sledovat Správu železnic pro práci, když si je na chleba namaže pár dobrovolníků.

Lukáš F.

Pardon, ale to jsou taková prázdná prohlášení jako „Víme, že most je opravitelný. Ŕíkají to čeští i zahraniční mostní inženýři.“ nebo „Oprava může být levnější než novostavba.“

Tu studii, podle které dvě koleje stačí, už tady v diskuzi myslím někdo vyvracel, s tím, že svévolně snižuje počty vlaků, které by tamtudy jezdily, aby to vycházelo tak, jak autor potřebuje.

Tomáš Čada

Existuje vcelku obsáhlá analýza od COWI, která opravitelnost dokazuje. Poměrně v překvapivých parametrech.

Lukáš F.

Jestli myslíte studii „WaltGalmarini AG, COWI UK pro TSK a.s.: Vyšehrad Railway Bridge Report“, tak z něj vůbec nevyplývá to, co tvrdíte. Je tam spousta formulací typu „mohlo by být možné“, a v závěru se píše, že je potřeba most důkladně analyzovat a posoudit, než bude možné učinit závěr.

tarten

Ty rádobydůkazy o dostatečnosti dvou kolejí nejsou věrohodné.

Honza Vrba

Hm, to je pravda s těmi 3 kolejemi. Optimum by byly totiž čtyři.

MOS

TOP CON jsou jen projektanti !!!

Tomáš Čada

Zkuste se na dané optat pana inženýra Marka, tuším, že se za poslední cca rok a půl i vcelku známe 😊

V130

Rozsah působnosti firmy TOPCON i jejího pana majitele tak trošku znám a právě proto si dovoluji jednoznačně tvrdit, že “REKONSTRUKCI NÝTŮ” by tato projekční a konzultační kancelář “provést” ROZHODNĚ NEMOHLA !!!

Možná jste chtěl světu sdělit trošku jinou myšlenku, ale zradila vás schopnost jejího převedení do písemné formy …

MOS

Prolhanej pirát z Prahy 2. Básník jako zdechy.

MOS

Na svých stránkách nic o nýtovacích pracích nemají, jen o projekčních. Když se tak vcelku dobře znáte, ať si tam dají „Provádíme opravy velkých mostních kostrukcí metodou nýtování“. Jinak tomu nevěřím.

MOS

Potvrďte VAŠE tvrzení sám.

bkv

> Mimochodem rekonstrukci nýtů by mohl provést třeba TOPcon
Tím myslíte, že by projekční firma realizovala rekonstrukci ocelové konstrukce? Asi něco ve smyslu Mostu inteligence…

jirik.e

Lze je opakovat. Chládek a Tintěra rekonstruovali nýtovaný most v Turnově před osmnácti lety.
https://www.cd.cz/old/TCD2006/6_7most.htm

MOS

Vy lžete s TopConem (projektanti).

Tomáš Čada

Lež SŽ jsem prokázal, zkuste prokázat tu mou. Když už tvrdíte, že lžu. Opakování je sice matka moudrosti, ale tady úplně nefunguje.

Btw. při pohledu do portfolia TOPcon máte těch nýtovaných rekonstrukcí hned několik. Je pravda, že nedosahují velikosti polí Železničního mostu (soumostí), i proto je most unikátní a je zákonem chráněnou kulturní památkou, i proto Správa železnic ve své nabubřelosti narazila 😉

V130

Žádnou vámi prokázanou lež nevidím.
Co vidím je pouze neobratnost vyjadřování (u Dobré Správy i u vás) …

Tomáš Čada

„Rekonstrukce není technicky možná minimálně kvůli tomu, že nelze opakovat stavební postupy, které se dříve uplatňovaly,“ je prokazatelně lež.

Rekonstrukce nýtované konstrukce je možná:

https://www.im-stav.cz/references/oprava-zelezneho-nytovaneho-mostu-v-davli/

Pěkný den všem, sdělil jsem potřebné, obrázek si udělejte sami.

MOS

Im-stav tam nepíše nic o výměně nýtů (ve výčtu provedených prací). Opět lžete.

Lukáš F.

Most v Davli je lávka pro pěší. Tam jsou nároky na nosnost a únavové namáhání někde úplně jinde, než u mostu železničního.

bkv

> Ta spočívala v důkladném otryskání stávajících vrstev nátěru, úpravě podkladu a novém nástřku ocelové konstrukce. Poté byly vyměněny již nevyhovující dřevěné fošny lávky pro pěší za nové, hloubkově impregnované
Kde se píše o nýtování nebo úpravě ocelové konstrukce?

Martin

Pane Čada, Vy máte problémy s pochopením jednoho odstavce nebo prostě jen prachsprostě lžete? Otryskání a nový nátěr není výměna zkorodovaných částí konstrukce. A jestli jste Mgr.Čada z Pirátů, tak lituji obyvatele Prahy 2 že je zastupuje takovýhle egoistický manipulátor

MOS

Ano, je to on, lhář a „básník“…Můžete mu zavolat.

MOS

Dejme si na pana Čadu pozor, není radno mu věřit. Několik jeho tvrzení jsem zde rozporoval.

MOS

Ale fyzicky na místě je neprovádí TopCon (nýtování). Pouze projektuje.

Tomáš Čada

Nikde nepíšu, že TOPcon je stavební firma.
Píšu, že dané umí vyřešit a že mi to pan Marek potvrdil.

To, že je problém řešitelný potvrzuje i profesor Ryjáček: „Dále bych doplnil, že kolokvium ministra dopravy se shodlo, že most v principu opravitelný je.“ Text je zde na Zdopravy.cz

Nikde nepíšu o výměně nýtů v Davli, ani o funkci lávky, jen píšu, že je to ukázka faktu, že to jde. Jde, když se chce 😁

Grossák

Jste neuvěřitelný manipulátor a lhář. Na začátku diskuse argumentuje proti výroku, že dnes není dost firem, které umí provádět velké nýtované konstrukce firmou Top Con. A po chvíli říkáte, že to není stavební firma, ale že to umí vyřešit. Cože?

Používáte argumenty profesora Ryjáčka, který sdělí, že konstrukci jde opravit, ale už neřekne to druhé, že to považuje za nevhodné a podporuje to velkým množstvím odborných argumentů. Zneužívate toho, že odborník v rámci objektivního hodnocení říká pravdu.

Tomáš Čada

Proboha, co Vám brání si ten rozhovor dohledat? Záměrně uvádím, kde jej najdete. Pro mne jsem citoval podstatnou část, prokazující lež SŽ. Názory pana Ryjáčka na Železniční most pramení i z toho, že byl v komisi k tzv. novému mostu, tak jaké jiné by měl mít 😊
Ale tento jeho citát používám rád. Hezky dokládá, kde je problém.

Tomáš Čada

TOPcon provádí rekonstrukce nýtovaných mostů. Železniční most by uměl vyřešit, to mi potvrdil osobně majitel. Opakovaně.

Grossák

Máte smůlu v tom, že já jsem v té firmě během studia pracoval jako brigádník. Všichni ostatní si mohou najít jejich stránky. I Vy.

Tomáš Čada

Právě.

MOS

A kolik takových manipulátorů v celém NEBOURAT ještě je. Mám pocit, že žijí ve vlastním nýtovaném světě a nic jiného je nezajímá. A sám jejich guru prof. Bruhwiller přednáší a žádnou skutečnou realizaci nýtované rekonstrukce za sebou nemá.

Tomáš Čada

Nejsem z Nebourat, máte internet 😁

Ronaldo

Je mi jedno co, hlavně už tam něco postavte proboha

Pako

To co se tu ukazuje na vizoškách. Jedno co rozhodně ne!

P_V

Nelíbí se mi bronzová barva. Zblízka je to kýč a zdáli nápodoba rzi. V pražském manuálu veřejných prostranství se předepisuje barva antracitová. Nebo světle šedá, která zas odpovídá historickému stavu (ale ta by se mi nelíbila taky).

X 1

Bronzová barva, dodá mostnímu dílu punc výjimečnosti.

MOS

Původně byl most bílý, ale to se nebouračům taky nelíbilo.

P_V

Bílá se ušpiní, viz třeba střecha stanice metra Střížkov.

Vladimír

Kdo je proti novému mostu je blázen. Nový most je 3jkoleny a všechny 3 vlaky budou moci jezdit najednou a ne jak teď!! Dále je to cistsci dyzajn, po stranách jsou cyklostezky a pesi zony. Každý Prazan si most zamiluje jak bude stát a jak pochopí jeho přínos. Navíc vznikne mezi Smíchovem a hl. nádražím nová zastávka, protože už zase bude kapacita na pomalejší vlaky. Včera bylo pozdě.

Jarda

mě bxy spíš zajímala hluková zátěž. Na těch vymalovaných obrázcích to vypadá idylicky, realita bývá jiná.

X 1

Hluku bude, díky průběžném štěrkovému loži a pružného uložení kolejového roštu, výrazně méně.

Vladimír

Nebyla by zde ideální spíše pevná drahá hlozena do tlumiciho podloží?

Martin

Proti betonu maji hystericke vylevy Nebouraci

Dachs

Tak se seznamte nejprve s hlukovou zátěží, kterou generuje stávající dožilá konstrukce při každém průjezdu vlaku. U nové bych byl v klidu, po hluku se půjde a využijí se ty nejlepší eliminační technologie. Bude to stejné direktivum, s jakým se třeba musí potýkat i ti, co provádějí rekonstrukce tramvajových tratí.

MRC

Pokud chceme srovnat hlukovou zátěž na okolí, stačí se zajet podívat do nedalekých Čelákovic, nebo Pardubic. Zatímco před novým mostem člověk postřehl vlak i pár kilometrů daleko a uvnitř to způsobilo solidní kravál, teď kolikrát ani nezaregistruju, že jedeme po mostě

Vvvt

Ať už to jde k zemi. Nechápu co na tom lidé vidí, je to hnusný kus šrotu, který brzdí dopravu.

Kubrt

Předesílám, že jsem pro nový most, ale mám dotaz: které dřívější stavební postupy nelze realizovat?

MOS

Asi to detailní nýtování.

Václav

Ne že by to nešlo, ale nýtování není na podobně zatížené stavby vhodné. Je to technologie na úrovni doby vzniku tohoto mostu. Nýtovaný spoj se při dynamickém zatížení časem začne uvolňovat a vymačkává se jak samotný nýt, tak otvor uložení nýtu. Do spáry začne zatékat a vzniká korze, kterou lze jen velmi těžko ošetřit.

Kubrt

Proč by to nešlo? Ano, je to překonané řešení, bylo by to drahé, muselo by se vyškolit hodně lidí, ale v rámci rekonstrukce „nelze realizovat“?

Tom Matto

Co byste na novem moste chtel nytovat? Pro navrzenou konstrukci skutecne nytovani nelze provest.

MOS

Myslel jsem si o vás, že fandíte moderní železnici, ale vy jste taky jen nebourač/nýtovač. A víte, kolik by to stálo ? Ptejte se vlády (MD), kolik má na to peněz…A proto to vyjádření !

MOS

A vydrží to 30 let.

Průvodce původní Aleš

Můžete uvést jediný důvod, proč by se to mělo dělat? Protože někdo ten hnus prohlásil za památku? Proč třeba nevytvořit místo mostu brod a ještě lépe k tomu zbourat nábřeží a náplavku a znovu nevybudovat repliku starého Podskalí?

Honza Vrba

Já nevím, ale nestačil by „nýtovačům“ kompromis, že se tam jen ty pecky „nýtů“ přivaří jako atrapy? Nebo jsou tak úchylní, že tam ten nýt musí mít i jako součást konstrukci po hromadě držící?

Martin

Navrhuji u noveho premosteni udelat koutek pro nýtovače. Dejme jim tam kus stare konstrukce a stitek „Zde muzete onanovat nad zrezlym kouskem srotu“

Lukáš F.

Taky by se to muselo nýtovat na místě a je to docela hlučná činnost. Místní obyvatelé by vám za to asi nepoděkovali.

tarten

Jak myslíte to školení hodně lidí? Náročná specializace vyžaduje roky praxe, než je možné se vrhnout na důležité konstrukce jako most přes řeku. To nemůže dělat kdejaká packalská rychlokvaška.

Franta

proč nepostaví kopii, jen širší aby se tam vešlo co je třeba, tady se vyházela hromada peněz na studie, které se stejně nikdy nebudou realizovat

MOS

Nebourat, nechat spadnout !

bkv

> kopii, jen širší
to je oxymorón. Pro širší most potřebuješ jiné průřezy jednotlivých prvků…

Zlámalík

Širší nemůže být kopie, spadlo by to. Musel by být mohutnější. A to by se řvalo.
Zahradní lavičku taky musíte zesílit, kdyby měla být pro tři a ne pro dva.

X 1

Kopii těžko. Originál neumožňoval, skrze své portály, osazení trakčního vedení. Za další, jako kopie tříkolejného mostu, by musel být celkově větší.
To už by Vyšehrad nebyl vidět vůbec.

Jiří Kocurek

Já chci kopii Škody 120, ale kombík!

MOS

Ale nýtovanou !

Frantisek X

Jen drobnost — most není Výtoňský, nýbrž jen výtoňský, případně železniční pod Vyšehradem. Úřední pojmenování, pokud vím, zatím neobdržel. 🙂

Martin

Most na Vytoni, nebo most v Podskali… ano nema pojmenovani…

tarten

Výtoňský most není o nic horší pojmenování, než most Inteligence.

Zdeněk

Prostě pro nás Pražany (ale třeba i pro Pražáky, já jim to neberu), je to prostě Výtoňský most, podobně jako Most Inteligence. Na pravidla českého pravopisu z vysoka ……… (jestli se to někomu kolem pravidel nelíbí, tak ať si je opraví)

Frantisek X

Ne, pro nás rodilé Pražany to nikdy nebyl most snad ani výtoňský, natož Výtoňský. I v plánech města je to snad stále jen „železniční most“. Přezdívkou „Most inteligence“ oplývá most již pojmenovaný jako Branický… Mně se tedy na některých později přijatých pravidlech nelíbí leccos, ale zrovna odlišení úředních názvů od popisných označení je celkem šikovné. 🙂

tarten

Když úřad nezafunguje, nepřebírá odjakživa fungující zvykové právo. Když úřad most nepojmenuje, pojmenují ho živelně ti, kteří ho potřebují nějak nazývat, a po případných zmatcích jedno jméno vykrystalizuje. To je přirozený proces.

Frantisek X

Ovšem svévolné označení by mělo lépe prozatím užívat malých písmen, nedošlo-li obecného konsensu.

Pája

Na vizualizaci se mně osobně líbí. Uznávám, že to není vůbec důležité. Zato na posledním snímku druhý život mostního veterána na levém konci má nájezd trochu krkolomný.

Martin

Jo, tak to je fakt, ze tam je to navrzene presne tak, ze to nejde uplne pouzivat, z druhe strany, vubec nechapu, proc tam nejsou schodiste, ale jen najezdy a na jedne strane to bude vypadat brzy tak, ze si lide vyslapou cestu sami a na druhe to bude jeste horsi, tak to budou muset obchazet jak jeleni…

Martin

A pardon, tak ne, navyslapou, leda po zebriku,… ale hodne prekvapive je, ze se nedostanete snadno k hlavni silnici a pres trat a jeste vic, ze se pocita vzdy jen s jednim smerem kdudy na most, z druhe strany si zajdete, … ty schodiste tam chybi…

Frantisek X

Protože to umístění je násilné, nikoli vzešlé z potřeby ta místa spojit takto předimenzovaným způsobem. Není mi úplně jasné, proč nebylo zvoleno potřebnější a současně mnohem bližší spojení od podolské vodárny ke smíchovskému nádraží. Chápu, někdo by tam chtěl možná únosnější most i pro auta, no…

Krysa350

Jo, je to rekonstrukce, pilíře zůstanou. Tak hlavně rychle do toho, ať je brzy hotovo.

Marcel Štancl

Podle plánu zůstanou, potápěči zjistí trhliny o kterých se zatím neví atd…

M19

Nazvat něco rekonstrukcí a pak v tom samém dokumentu přiznat, že rekonstrukce není možná a je to novostavba, je nejlepší možný způsob, jak si zadělat na budoucí soudní napadení. Jsem netušil, že na SŽ budou usilovat o oddálení řešení opravdu za každou cenu. Ovšem #mynic. 😉

Apollo 17

A je Regionova nové vozidlo ? Nebo je to rekonstrukce? Také ze staré 810 zůstal jen pojezd (pilíře) a nahoře je vše nové.

Ivo

Jednoznačně rekonstrukce, přesněji modernizace. U letadel se rekonstrukci rozumí uvedení do původního stavu pokud možno za použití původních součástek nebo materiálu.

M19

Ano, to je přesně ten způsob, který vede k nekonečným tahanicím a následnému tvrzení #mynic.
K vašemu nešťastnému příměru. Obvykle se to označuje jako přestavba vozidla. Pro Drážní úřad to je ovšem zcela nové vozidlo, dostalo nové registrační číslo, ne? A jak si to sám pro sebe odůvodníte je zcela jedno, to úřad u vozidla, soud v soudním sporu nebude moc zajímat. Budou se držet zákonných mantinelů a faktického stavu věcí. Pokud to ch ete prodlužovat, tak prostě budete argumentovat dle vašeho příkladu. Možná máte i malou šanci, že nakonec vyhrajete, ale spolehlivě to oddálíte. 😉

Romino

Určite by sa to malo volať modernizácia, tak je to správne aj z účtového a majetkového hľadiska. Modernizácia je vtedy, ak časť ostáva, ale významne sa vylepšujú sa parametre na súčasný a požadovaný. To je presne tento spôsob. Piliere sa obnova, opravia, možno nadstavia mierne, pokiaľ to bude potrebné pre plavebný gabarit a na to ide nová konštrukcia. Tak isto sa to robilo v rokoch 2012-2015 v Bratislave, kde sa Starý most dal dole, pilere sa opravili, nadstavili, jdva sa mylsím zbúrali, lebo ich bolo zabtočn veľa v Dunaji a nahradil sa jedným novým, vyizuálne rovnakým a je to.Žiadna dráma… Číst vice »

Frantisek X

Ono už jen ohánění se „péčí řádného hospodáře“ působí v kontextu předchozího vývoje poněkud komicky. Nu, teď už nic nenaděláme.

bkv

Vy děláte generálku motoru u auta které plánujete v řádu měsíců prodat?

Jiří Kocurek

Pokud by to byl veterán a bylo to dohodnuté s kupujícím, tak klidně ano. Přecijen u veterána to zvýší hodnotu.

Jenže most není auto. A je rozdíl v poptávce po veteránech a starých příhradovinách, především v ceně za kilogram.

A pak, je to František X, ten auta nerad.

tarten

Jenže plán nebyl prodej jako investici, ale do šrotu.

Ivo

Když použijete selský rozum, tak nový most by byl včetně pilířů. Rekonstrukce se týká mostní konstrukce. Pokud staticky pilíře nevyhoví a budou se pilíře dělat nové, tak půjde o nový most.

M19

Selský rozum je co? S tím u soudu moc neuspějete. Ale jako ukázku myšlení #mynic jste to předvedl ukázkově. Ovšem pak za bude moci někdo jiný, viďte? 😉 V dokumentu se píše, že rekonstrukce není možná a zároveň to nazvou rekonstrukcí. Ale to jste asi nepochopil, o co tu jde… 😉

liborvavrik82

On jeden selský rozum neexistuje. Je jich mnoho. Jsou země kde již existuje i strana Zdravého rozumu. Potíž je, že vzhledem k tomu, že každý myslí trochu jinak je obtížné určit co ještě je a co již není zdravý rozum. Obvykle to rozhoduje ten kdo si myslí, že jeho rozum he ten zdravý, nebo správně selský.

Expardubák

Pomoc, selský rozum. Tady už končí veškeré logické argumenty 👀

Tom Matto

Rekonstrukce celeho mostu mozna je, zustanou rekonstruovane pilire a bude nova mostovka. Neni ale mozna rekonstrukce mostovky.

M19

A to je napsané v tom dokumentu? To je to rozhodující. 😉

Jiří Kocurek

Ano, je to nedotažené. Kdyby napsali rekonstrukce s výměnou mostních polí, tak by to bylo přecijen neprůstřejnější.

M19

Co by kdyby… to je nepodstatné. Podstatné je co napsali a k čemu tím otevřeli dveře. A žádné proklamace šotouštva, jak to bylo myšleno, na tom nic nezmění. Jen zase za to podle nich bude moci někdo jiný. To je prostě způsob myšlení. V tom to vězí. 😉

Pavel S.

Ono je to u dopravních staveb s definicí rekonstrukce dost ošemetné a zákony/vyhlášky si s tím neví rady, na úřadech řeknou „to je individuální“. Když se dělá rekonstrukce silnice, vybourá se teda celé konstrukční souvrství a nahradí novým (zemní těleso zůstává), je to rekonstrukce nebo novostavba? Když se udělá to samé s rodinným domem, tak by nikoho nenapadlo to označit rekonstrukcí, je to automaticky novostavba. A když by někdo nedávnou rekonstrukci/modernizaci D1 označil novostavbou, to si dokážu představit bulvární titulky 🙂

Průvodce původní Aleš

Ono nejen u dopravních staveb, ale i u dopravních prostředků. Třeba takové wany 🙂

Jiří Kocurek

Nebo 14TrM, papíry půvovní, vozová skříň (u 14Tr karoserie) zcela nová.

Nose Peak

Doteď mě udivuje, že památkáři nedonutili DP dát do wany zrychlovač…

peter

Na Slovensku pokial sa zbura dom a stavia sa na tych istych zakladoch, tak sa jedna rekonsktrukciu existujuceho domu. Je potrebne stavebne povelenie, ale cela stavba sa posudzuje ako rekonstrukcia.

L.

Negreliho viadukt taky rozebrali na cihly a zase složili a přesto se stále tváří, že je to původní památka.

M19

Použili v maximální míře původní materiál. Chápete rozdíl? 😉

Alibaba

Protože se použít dal.

M19

No, vypadá to, že už brzy pochopíte rozdíl. 😉

Alibaba

V jakém smyslu to myslíte? Že se staré oblouky přetaví do nových? To by šlo, to se materiálu obnoví životnost, odstraní se rez a ještě by se mohl trochu legovat, aby vydržel ještě déle.

tarten

Zatím co v Karlově mostě bylo mnoho materiálu vyměněno…

M19

Zdroj. 😉 By mě fakt zajímalo, kde jste to vzal. 😉

vjkm

Například povodeň 1890. Nebo různé tramvajové koleje, asfalty anebo sochy v depozitáři.

M19

🤣 ale, ale… to je většina materiálu mostu? Autentická kopie a něco podobného je trošku rozdíl, ne? To j, abychom se držel příměrů srozumitelných šotoušům jak Coca-Cola vyrobená v USA a v ČR versus Tesco Value Cola. 😉 Jo, obojí je ve sklenici na pohled k nerozeznání. Tam ovšem veškerá podobnost končí. 😉

tarten

Ale ale… copak si to vymýšlíte o většině materiálu mostu?

Jiří Kocurek

Což se pod Vyšehradem udělat nedá. Kámen přecijen pomaleji zvětrává vůči korozi ocele a Negrelliho nerozšiřovali o jednu kolej.

Šalina na Špilas

Libeňské soumostí se také v rámci úlitby staromilcům má „rekonstruovat“ de facto znovuvýstavbou.

L.

Akorát se tím kvůli staromilcům (nejspíš) připravíme o možnost udělat ho dost široký pro všechny mody dopravy 🙁

MOS

Vedení Prahy nechce širší Libeňák, kola se tam vejdou v pohodě …

Průvodce původní Aleš

Libeňák je široký dost. Vzhledem k tomu, že v podstatě ústí do pěší zóny, tak tam není požadavek na kapacitní automobilovou dopravu. Ostatní druhy dopravy mají místa dost.

L.

Není široký dost, aby módy dopravy mohly být vzájemně oddělené. Teď se motají dohromady chodci a cyklisté.

Milan

Do pěší zóny jen u Palmovky, od napojení z Voctářovy to má být po propojení Dělnické a Veletržní přímá komunikace až do Střešovic. Za mě by mu 2-3 metry na šířku určitě prospěly.

Michy

V čem současná šířka (když pomineme omezení kvůli technickému stavu) nedostačovala?

L.

Viz výše, teď se tam motají dohramady chodci a cyklisté. Moderní dopravní infrastruktura se vyznačuje oddělením modů – ale pro to by bylo potřeba Libeňák o pát metrů rozšířit.

kuna

Vedení Prahy nechce dálnici

L.

On tam chtěl někdo někdy dělat dálnici? O tom nic nevím.