Začala stavba svitavského obchvatu na silnici I/43, hotovo bude v roce 2024

Obchvat odvede těžkou nákladní dopravu ze Svitav. Foto: ŘSDObchvat odvede těžkou nákladní dopravu ze Svitav. Foto: ŘSD

Hlavním účelem stavby je odvést tranzitní dopravu z centra Svitav a jeho okolí.

Zpět na článek
15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
smart

Cenzura zasáhla, ale aspoň to mělo pozitivní vliv. Nicméně ta nejasnost se zprovozněním zůstala. Včerejší tweet ŘSD: Uvedení do provozu je plánováno na konec roku 2023.
Tady: Hotovo bude (má být) v roce 2024.

Jan Sůra

Sorry, ale řídíme se informačním letákem na stránkách, ne tweetem. V informačním letáku ŘSD je 2024.

Jirka

Za 20 měsíců takhle velkou stavbu? Nereálné. Takže na 100 procent 2024.

Petr Suchý

Není to spíš o 37% levněji? 786/1200 je 0,655.

Hradečák

Konečně🙂! Už aby to bylo, ušetří to odhadem dobrých 10 až 15 minut času. Navíc si obyvatelé Svitav a okolí odpočinou, několikrát za poslední roky byla nějaká ulice rozkopaná, a to byl pak vůbec očistec město projet.

No, už by to chtělo, aby se začlo něco víc dít s D43 (nebo jaký je aktuální platný název), ta bude za několik let po dokončení D35 opravdu potřeba, ale klasicky se toho moc včas neděje a pak to bude problém.

Radim

Aktuální platný název dle letáků ŘSD je „I/43“.

Jarda

asi tak ono 14 tisíc aut není kdo ví co, to jsou daleko vytíženější místa v jiných městech…I/43 tomu sluší

Karel_D

Aktuální platný název je I/73 – plánován je třípruh. I/43 vede ve stávající stopě, I/73 je napojena na D35 v MUK Staré Město.

PetrN

Vámi zmíněných 10-15 minut jedině v případě že jsou Svitavy totálně zasekané. Oproti běžnému stavu, kdy úsek dlouhý 6,5km (od podjezdu pod tratí ke kruháči na I/35) projedete za 10 minut ušetříte jízdou po novém obchvatu cca 5 minut, víc určitě ne, to jsou jednoduché počty ze základní školy… Každopádně přínos obchvatu bude obrovský – komfort z jízdy, vyvedení tranzitní dopravy z města, celkové zrychlení..

PetrN

špatně jsem kliknul do mapy, ne 6,5km ale cca 8km, i tak se na tom tvrzení ale nemění

Hradečák

Jezdíte tamtudy někdy? Psal jsem odhadem. Moje dedukce byla následující: Standardně to bude k těm cca 10 minutám, ale hlavně v létě v čase dovolených nebo právě nějakých dopravních omezení ve městě to bude těch 10 až 15 minut. Průměrná rychlost na 8 km bude cca 80 (nebýt tam OK, tak vyšší), zatímco ve městě cca 30 az 35 max. Už to je teoretický rozdíl skoro 10 minut. K tomu přičtěme nějakou minutu na zdržení v případě husté dopravy či omezení a jsou to jednoduché počty, jak říkáte. S přínosem atd. s Vámi samozřejmě souhlasím🙂

PetrN

občas ano, ale nejsem určitě pravidelný uživatel v době špičky. Jak jsem psal, nerozporuju úsporu 10-15min když je zasekaný příjezd k I/35 od jihu přes Lačnov například, ale v běžném stavu to bude spíš těch 5min. V případě jízdy od jihu a pak na Litomyšl problém v Lačnově odpadá, jelikož jezdí všichni přes Mikuleč. Každopádně na obchvat se těším, stejně tak na další nové úseky D35, kterých se snad v příštím roce začne stavět většina mezi Opatovcem a Časy…

Hradečák

Já to opravdu nemyslel, jako nějaké dogma, čistě odhad. Jezdím tu občas, ale nejčastěji právě v letních měsících to je někdy peklo. Celkově tuto cestu z HK na Brno léta proklínám, je tam nestále provoz, pitomé horizonty a minimum míst na bezpečné předjetí, v noci vždy srnky. Poslední rok jsem volil často raději cestu přes Pardubice a Žďár a pak po D1 (pokud nebyla ucpaná), navigace to casto ukazuje jako rychlejší trasu (nově navíc dodělaný obchvat Chrudimi a Slatiňan), protože mezi HK a Brnem jsou každý rok nějaké omezení (bohužel v množném čísle) nebo silný provoz nebo často nehody…na D35… Číst vice »

VS

Dobrý den,

mám jen drobnou připomínku k formě. 🙂

Napsal jste:

…jsou každý rok nějaké omezení (bohužel v množném čísle)…

Střední rod tvrdých přídavných jmen má v prvním, čtvrtém a pátém pádu ve množném čísle koncovku -á, nikoliv -é („nové zařízení otevřelo“ vs. „nová zařízení otevřela“):

…jsou každý rok nějaká omezení (bohužel v množném čísle)…

Přeji hezký den! 🙂

Hradečák

Samozřejmě máte pravdu, psal jsem na mobilu, překlepů tam je dokonce více. Editace příspěvku tu, bohužel, není možná :).