Infrastruktura Stavebnictví Železnice Zprávy

Začala modernizace stanice Prosenice, dostane první výhybky na 160 km/h

Železniční stanice Prosenice. Foto: Palickap – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61988605
Železniční stanice Prosenice. Foto: Palickap – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61988605

Správa železnic zahájila modernizaci železniční stanice Prosenice, která leží na trati Bohumín – Přerov. Práce za 182 milionů korun provede sdružení firem Swietelsky Rail a AŽD Praha během nepřetržité výluky, která začala 1. dubna a potrvá do 12. května. Součástí modernizace je unikátní pokládka nových výhybek.

„Modernizace stanice je zvláštní instalací výhybek ojedinělého tvaru, které umožní vyšší rychlost vlaku při jízdě do odbočky. Po dokončení stavby je pro Správu železnic prioritou provozní ověření funkčnosti výhybek, aby mohly být schválené jako součást železniční dopravní cesty v České republice,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Výhybky budou součástí kolejové spojky, která se ze současných 157 metrů prodlouží na 307 a umožní zvýšení rychlosti vlaku při jízdě do odbočky ze 100 km/h na 160 km/h. Jedna výhybka bude mít hydraulické závěry a druhá čelisťové.

„Tyto výhybky se na české železnici použijí vůbec poprvé. Půjde tedy o unikátní montáž,“ doplnil Ljuban Kovačevič ze Swietelsky Rail. Montáž výhybek je plánovaná na 20. až 23. dubna.

Na úvodní etapu modernizace stanice naváže montáž nových technologií, práce na trakčním vedení a na úpravách zabezpečovacího zařízení. Tato etapa skončí do 11. července. Celá stavba s názvem Zvýšení rychlosti v žst. Prosenice bude dokončena v březnu příštího roku. Uvedená cena je o 17 milionů korun vyšší, než byla cena odhadovaná Správou železniční dopravní cesty při vypisování tendru.

Popis výhybky včetně detailnější fotografické dokumentace lze nalézt na stránkách www.vladanfoto.cz.

88 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zesp

Ještě jednou ten odkat na galerii stanice Prosenice, nechápu proč se to vždycky namatle do toho textu:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Stanice_Prosenice/

zesp

Učel této investice nechápu. Ta 130 je v Prosenici do toho oblouku fakt na doraz a tna tom kousku rovinky po tu spojku nen íšance tak zrychlit. No posuďte sami z přiložené galerie: https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Stanice_Prosenice/ Je to u nás úplně naopak. Tam kde je v pohodě 160, jsou spojky na 50. A dávají se tam, kde se ta rychlost nevyužije. Viz Stéblová (veksl na 120, ihned za ním ale následuje traťová 100), Poříčany (veks mna 120, za ním následuje 110 km/h)…. A na koridoru pro 160 km/h v mezilehlých stanicích je jen 50 do boku… Divné. Vždyť v těch Prosenicích jim… Číst vice »

Hajnej

Ta 130 až zas tak úplně na doraz nebude, když se zvedne na „horních“ 140, a s tou „šancí zrychlit“ se to má tak, že přinejmenším nebude v běžném provozu spojka bránit vlakům ve zrychlování na 160 a ty tím získají něco přes 600 m k dobru. Pro potřeby měření silových účinků ve výhybce je pak stejně nejzajímavější průjezd mašiny (nebo spřežení mašin), protože ta je má ze všech vozidel jezdících 160 bezkonkurenčně největší. No a sólo mašina na těch 300 metrech ze 140 na 160 zrychlit v pohodě dokáže, nemluvě o tom, že během zkoušek může mít dovoleno se… Číst vice »

Cestující

No srovnávat rychlost v odbočné stanici, kde spojkou jede cca 50% vlaků (160 osobky ten podíl bude asi ještě větší) se spojkami mezi kolejemi, kde se jezdí jen při výlukách, takže v ročním průměru to nebude ani 5%, nebo dokonce s předjízdnými kolejemi, kde vlaky stejně zastavují a pravidelně tam třeba ani žádná osobka nejezdí, je jaksi… nešťastné.

Josef Sandr

Co se týče rychlosti, tak sice dnes je přes Prosenice 130, ale od posledních návěstidel autobloku ve směru od Lipníka nad Bečvou, kde dochází ke změně rychlosti z 110/120 na 130 bude nově 130/140 až přes oblouk v Prosenicích a pak začne traťová rychlost 160 v hlavních kolejích, takže to bude i přes zhlaví, kde bude nově výhybka na 160 do odbočky. Spíše je škoda, ze v rámci stavby Přerov 2.stavba nedojde k přečíslování traťových kolejí, tak aby vlaky směr Olomouc – Hranice měly stále 1.TK a v opačném směru 2.TK. Mezi Prosenicemi a Dluhonicemi je to číslování právě naopak… Číst vice »

milan

Pokud vím, tak přes Prosenice je v přímých kolejích 120 km/h a budou se vkládat výhybka/y do odbočky 160 km/h. Kdo se tady zbláznil první.

Lemmy

Asi člověk, který nepochopil, že rychlé výhybky jsou součástí rekonstrukce celé stanice na vyšší rychlost?

ythomas_ct

…nicméně mám za to, že ani po té rekonstrukci tam nebude – vyjma rychlostníků NS – traťová rychlost 160 km/h. No tak aspoň to pendolino, no…

Lemmy

…zatímco klasiky se budou ploužit 150 km/h?

ythomas_ct

…tady ale nejde o ploužení či neploužení, ale o princip, že když chci provozně ověřovat výhybku, která umí 160 km/h do odbočky, tak by bylo dobré, aby se tam těch 160 km/h do odbočky taky jezdilo…

zesp

Což se tam jezdit 160 nebude ani náhodou…

Bubu

Jak bude řešeno trakční vedení?

zesp

No, už minimálně 14 dní na tom zhlaví postávají dva pracovní vlaky EŽ a cosi tam kutají. Jsou tam všade nové základy sloupů TV a nové patice pro krakorec vjezdových návěstidel, které budou vysunuty více do trati. Takže tam zjevně bude i nová konfigurace TV…

Hajnej

Jednak je v přímých 130 a jednak to rekonstrukcí půjde nahoru na 160, takže se nezbláznil nikdo.

David

Do odbočky 160 a v přímé 350 km/h. Není něco jasné?

Jiří Kocurek

Chápu Správu, že si to chce otestovat, ale bylo by fajn vědět, co teda testovat budou. Jestli to není jen „položíme a uvidíme“.

Jenže zrovna v Prosenicích se v nedávných letech stalo několik smolných vykolejní. A zrovna v uzlu, který prakticky nelze objet. Nešlo by to otestovat někde jinde, kde případný průser nezastaví půl republiky? Nabízí se nová trať do Českých Budějovic. Anebo nový výjez z Plzně směrem na Domažlice.

Lemmy

Anebo nový výjez z Plzně směrem na Domažlice.
Tam je TR 160 km/h?

Jiří Kocurek

Má být 160 km/h u Nové Hospody. Dneska je tam výhybka na 120 km/h. A tom samém místě má začínat nová trať do Zbůchu (a dál do Bavorska), plánováno 200 km/h.

Lemmy

Aha, takže pokud chcete otestovat rychlou veksli (vyvinutou v roce 2012, do Prosenic plánovanou od roku 2014), tak byste ji navrhoval testovat na obočce ve stádiu EIA, na které bude od trati s Vmax 160 km/h odbočovat jiná s Vmax 100 km/h? 🙂

Jerry

Smolných vykolejení ta stanice je úplně na hovno..jenom brzdí koridor ..do osobáku tam nastupují až tři lidé ..na spoj.

kkarel

A plánuje se i zvýšení traťové rychlosti? Jinak to nedává moc smysl.

Lemmy

Tam není 160 km/h?

Alibaba

Do odbočky tam není 160km/h.

Dan

Není. Stanice je v oblouku. Rychlost 130 po rovných.

Lemmy

Že se vám do toho pletu, pane Pařízek, nebylo by lepší si povídat rychlostech v cílovém stavu?

Michal

Správně – traťová je tam 120, navíc se tam jede z oblouku. Tedy bez optimalizace trati mimo stanici je to trochu mimo

Jaaa

Celá stanice je v oblouku, ale tam by při převýšení VKP 120 mm měly být schopny jet vlaky na horní rychlostník aspoň 150, pinďa asi i víc.
U oblouku ve spojce Prosenice – Dluhonice by na koleji bez přesmyku Pinďa 140 – 150 zvládl (teď nechci hledat ten projekt).

Lemmy

On se to teda neobtěžoval explicitně uvést ani autor článku, ale čtenář s IQ vyšším než dnešní datum by rekonstrukci návazných úseků mohl i předpokládat, že?
Prosenice jsou součást stavby „Rekonstrukce žst. Přerov, 2. stavba“, jejíž popis najdete tady: https://www.stavby.szdc.cz/letaky/S621500610.pdf

Dan

Než začnete urážet, podívejte se pořádně na mapku, které části TK se budou rekonstruovat. I v popisku je uvedeno „Součástí stavby jsou i dosud nerekonstruované traťové koleje č. 1 a 2 Přerov – Prosenice“. Když se dělal koridor kolem roku 2000, udělaly se dva oddíly před Prosenicema (na ty teď nikdo nechytne) a zbytek se nechal na současnou akci. Zvýšení rychlosti v žst. Prosenice je samostatná akce a týká se pouze těch dvou výhybek, viz https://www.opd.cz/projekt/Zvyseni-rychlosti-v-zst-Prosenice.

Lemmy

Super, tak je to papírově samostatná akce. Nicméně co je podstatou diskuse? Že probíhá rekonstrukce i okolních úseků a výhybka je v tomto místě naprosto logická, nebo platí to, co tu tvrdí několik mamlasů, tj. že výhybka je naprosto nelogicky umístěna do pomalé stanice?

Dan

Tak si zkuste poposednout. Ano, když jsou výhybky na 160 umístěny do úseku, kde je a zůstane 130, je to nelogické. A minimálně dva kilometry od dotčených výhybek se traťová kolej rekonstruovat nebude.

zesp

Jako asi jako mamlas tvrdím, že výhybka se vkládá do pomalé stanice, kde se nic jiného dělat nebude a rychlost v průjezdu by se dala zvýšit jen za cenu podstatného narovníní oblouku. Ta 2. stavba začíná cca 3 km odsud, stanice Prosenice byla udělána už v roce 2000…

Jerry

To už tam mohli udělat výhybku na 250km/h ne? Ono se to zmodernizuje za 10 let znovu.. spíš by mneli udělat na hranice třetí traťovou kolej ..by se za týden zaplatila.

Alaska Railroad

Typický český postup. Postavim novou střešní krytinu, za 5 let budu dělat novej krov.

Alibaba

Proč na 250 když se tem rychleji než 200 jezdit nebude?

Jerry

Sak tady povede vrt.

Alibaba

Tam kam ji vkládají tam VRT nepovede, ta povede mimo současnou stanici Prosenice.
https://www.youtube.com/watch?v=aFkYQCKOVa4

Jiří Kocurek

Za týden by se rozhodně nezaplatila. Ani kdybyste po té třetí koleji za týden provezl celé týdení HDP české republiky. Tedy s i televizním vysíláním.

Jerry

To si jenom myslíte je to nejvytíženější kolej v republice.

Jiří Kocurek

Týdenní HPD v ČR je cca 10 miliard Kč. Tak to zkuste z Přerova do Hranic za tyhle peníze ztrojkolejnit. Přpomínám, že budete stavět kiloemtr viaduktů, jen ty zhltnou 1 miliardu.

Jiří Kocurek

Lepší by totiž bylo postavit tam další 2 koleje mimo obce a na vyšší rychlost – pro rychlou osbní dopravu. Na současné trati by zůstaly Os, Sp a nákladní doprava. V současné stopě toho moc navíc nezískáte, aniž byste boural kus Lipníka, vykoupil celou vesnici Slavíč (i s tunelem) a kus Drahotuší. Koleje pro rychlou osobní dopravu mohou mít vyšší spády, takže odpadnou dlouhatánské viadukty. Pro nákladní dopravu je současných traových 100-120 km/h tak akorát. Vlaky by si navzájen neubíraly kapacitu kdy pomalý čeká na rychlého a rychlý brzdí, protože pomalý ještě neuvolnil výhybku. Což se děje mezi Kolínem a… Číst vice »

Nezávislý

Pro zajímavost jde o vysokorychlostní výhybky, do rovna 350, do odbočky 160. Nejde tak o test rychlosti, ale spíše celkové funkčnosti. 🙂

Pejpež

Tak 15 let zpět jsem jel IC z Lyonu do Paříže a i na té staré trati byly výhybky na 200km/h.

MRC

Tak prostě tyhle na 160 km/h jsou u VRT totéž, co 40 km/h na klasické železnici, nebo ne snad?

Pejpež

Ale to bylo na klasické trati ne na vrt.

Lemmy

Přesedněte si.

Jiří Kocurek

Mno jelikož na klasické železnici se jezdí 160 km/h, tak by pak na VRT vycházela rychlost 640 km/h.

Alibaba

Do odbočky na 200 na staré trati? V přímé je 200 na staré trati samozřejmost.

Kubrt

Já popravdě tomuhle „ověřování funkčnosti“ moc nerozumím. Je to výhybka – skládá se z „kolejového materiálu“ (jazyky, srdcovka…), přestavníku, závěrů. Tato se od jiných výhybek vsíti liší geometrií. Ale – co se na tom ověřuje za funkčnost – jestli přestavník přestavuje? Závěry uzavírají? A když nebudou, proběhne jejich oprava – bude tato jiná, než u výhybek s obvyklou geometrií?

M H

Možná třeba práce v jakémkoli počasí a zanášení? Tedy reakce na sníh, ledovku a spadané listí… Plus reakce na těžké nákladní vlaky. Závěr asi bude určení nutné údržby v závislosti na počasí. To nějaký smysl dává…tedy abychom věděli, jak udržova výhybky na VRT až je tu jednou budeme mít 🙂

Kubrt

Sníh a led snad vyřeší dostatečně EOV. Těžké vlaky, tak jo, 🙂 uvidíme jestli delší jazyky a srdcovka s menším úhlem bude nějak náchylnější k vadám než ze stejného materiálu vyrobené díly jiných rozměrů. Úplně jste mě nepřesvědčil 🙂

Lemmy

No výhybky na 130 do odbočky jsou v ČR tři – Poříčany (hodně dávno – 2005?), Stéblová (pár let zpět) a Nová Hospoda u Plzně (loni)… Tohle je nová věc, třicet kilometrů Vmax navrch může znamenat výrazný nárůst příčných sil (mají kvadratický průběh) a ne úplně všechno se dá namodelovat.

Takže je to prakticky vzato pilotní provoz, který v praxi prověří konstrukční řešení výrobce a provozovateli trochu ukáže co to znamená údržba podobné záležitosti…

Michal

Poříčany do odbočky mají Vmax 120km/h

Lemmy
JiP

Tak vyhybka se pojizdi 120 ale do odbocky pokud vim skutecne umi 130. Ale situace v Poricanech je pikantni v tom, ze jeste pred rokem byl prujezd stanici 120/130, takze i ta 130 na vyhybce by se dala vyuzit. Po uzasne rekonstrukci mimuly rok, ktera skoro rok omezovala provoz ale doslo ke snizeni rychlosti z puvodnich 120/130 na 115/120 podel novych nastupistnich hran. Vice takovych skvelych rekonstrukci !

Josef Sandr

Rychlost 120/130 byla a je pouze v nulté koleji. V krajních kolejích bylo pouze 120 bez horního rychlostníku, až teď je tam 115/120.

JiP

Pokud to tvrdite, ja myslim ze byla vyj130 zkrz vseny 3 prujezdne koleje.

Jiří Kocurek

Těžký nákladní vlak na výhybce pro 160 km/h pojede úplně stejně jako těžký nákladní vlak na výhybce pro 130 km/h. Pojede 100 km/h, nebo se pletu?
A jinak teda težký nákladní vlak na VRT mi přijde jako nesmysl.

Michal

Přeji pěkný den, jde o to že je to vlastně zkušební úsek, DT Prostějov to nemá vyzkoušené v provozu. V těchto výhybkách jsou věci které na normálních výhybkách neuvidíte: 1. Srdcovka je pohyblivá PHS vybavená dotlačovačem 2. Jazyky mají 6 přestavníků 3. Srdcovka i jazyky mají svůj vlastní hydraulický pohon a vlastní elektromotor. 4. Integrované válečkové stoličky ve výměnové části 5. stabilizátory krajních poloh A další Není to vyzkoušené v provozu a na rychlosti 160 km/ h do odbočky to bude těžké, vzhledem ke zkušenostem z koridorů, kde na rychlosti kolem 160 km/h praskají srdcovky na stávajících výhybkách ( v… Číst vice »

Alibaba

U přestavitelné srdcovky se daj očekávat (když budou) jiné typy závad než u klasických srdcovek s mezerou pro okolek, kde vznikají rázy. Jinak jedna výhybka s přestavitelným hrotem je v Pardubicích (byli jsme u ni se školou na exkurzi) a prý není z DT.

Leinad

To by platilo u něčeho zcela nového.
Nebo zatím nejsou státy, kde jsou 160 výhybky a podnebí stejné jako v Prosenici?

Jan

Lenže keď si kúpite výhybku z Nemecka alebo z Francúzska, nezhmotní sa Vám tu s ňou zároveň aj kus DB Netz alebo SNCF Réseau. Z pohľadu procesného, požiadaviek atď. si to musí Správa železnic stanoviť sama, aby jej to pasovalo do zvyšku systému.

Y.K.

Ono tohle nové bude. Ne jako vynález, existují výhybky ještě s daleko vyššími parametry, ale jako typ výrobku, kde se musí provozně ověřit, že v provozu splňuje co se od něj očekává. Je to česká výhybka z DT.

Hajnej

No prostě se ověřuje funkčnost, abychom si v budoucnu mohli vybírali z ověřených řešení. Co je na tom divného?

Hajnej

…vybírat…

Jackub

Tak když stejný typ výhybek už jinde funguje a je tedy (dlouhými léty provozu) již ověřený, co se na něm má ověřovat u nás? 😮 😉 Stejně tak v tomto kontextu nechápu slova o unikátnosti. To tedy jen dodávám, o tom vy nic nepíšete… 😉

Vbb

Když si chcete pořídit auto a rozmýšlíte se mezi Ferrari a Lamborghini, tak taky oceníte, když vám oba dodavatelé umožní si jejich výrobky otestovat, který vám bude vyhovovat líp, ne? Což samozřejmě neznamená, že F. či L. jsou šunky a majitelé na ně nadávají.
No a když si pak jedno z nich koupíte, tak u vás ve Zlámané Lhotě určitě nebudete unikátní, mezi těmi všemi Š120, Felíciemi a Ladami.

Kubrt

Ve Zlámané Lhotě unikátní bude, ale jinak to Ferrari bude sériový produkt.

MildaIV

No bohužel zatím je potřeba českej papír. Snad jednou bude i na tyhle věci stačit jednotnej evropskej.

Jiří Kocurek

Bohužel je to zatím tak, že rakouské pražce nemají v ČR certifikaci a jejich použítí by tak znamenalo ohrožení provozu a kdo by něco takového použil by měl být pověšen za vraždu. …vedle účastníka dopravní nehody. Takoví o tom totiž chtějí rozhodovat nejvíc: Nerozlišují mezi viníkem a účastníkem nehody, ale hrdelní tresty by vynášet chtěli.

Alibaba

Na SŽ nejsou takovéhle výhybky a DT je taky vyrábí poprvé.

Y.K.

Myslím, že byste neměl zaměňovat typ a parametry To že existují výhybky se stejnými nebo i lepšími parametry ještě neznamená, že jsou konstrukčně a funkčně stejné.

Kubrt

To je to na co se ptám – co by mohlo být nefunkčního? Někdo dodává principiálně nefunkční výhybky?

ene bene

Jsou zkoušky výzkumné, pokusy typu „Co z toho bude?“ „Vý bůch…?“ a jsou zkoušky formálnějšího charakteru – koupím si něco, co už mají všichni okolo jen já to ještě neměl v ruce, tak si to vyzkouším, ne? Formální zkouška často proběhne stylem – funguje, odškrtnu si, hotovo. Ale i formální zkouška může odhalit něco, s čím se až dosud nepočítalo, protože mám podmínky, které se liší v takovém ohledu, na který nikdo dřív nepomyslel.

Jiří Kocurek

A pak jsou zkoušky pro zkoušky. Funguje tažné lano i v případě že je v nádrži taženého vozu benzín a ne nafta?

Alibaba

Nefunkční může být to, že se to pod vlaky (pod zátěží, vibrace) začne někde rozpadat. To se jim v DT zatím nasimulovat nepodařilo.

Kubrt

Aha, konečně nová informace, díky. Je to výrobek DT, dosud nikde neinstalovaný, takže zkušební nasazení je jistě na místě. Ten článek vyznívá, aspoň mě, tak, že SŽ ověřuje funkčnost nějakého výrobku dostupného na trhu. A on je to vlastně prototyp, pak tomu rozumím.

Lemmy

„Tyto výhybky se na české železnici použijí vůbec poprvé. Půjde tedy o unikátní montáž,“ doplnil Ljuban Kovačevič ze Swietelsky Rail. Montáž výhybek je plánovaná na 20. až 23. dubna.
Je vždy dobré si před vstupem s „vlastními nezávislými názory“ do diskuse přečíst obsah článku.

Kubrt

Zrovna vyznačená pasáž „tyto výhybky se na české železnici použijí vůbec poprvé“ ve mě vyvolala dojem, že na jiné než české železnici tyto výhybky už běžně fungují a proto jsem se ptal, co na tom ověřovat. Časem vyplynulo (a už je to i v článku, kde to dříve nebylo), že se jedná o nový typ výrobku a snad to můžeme uzavřít.

Modré zábradlí

Kolik je na světě typů aut a automobilek? A přijde vám divné, když automobilka nový typ auta testuje (vždyť má přece ověřený koncept 4 kola 3 pedály 1 volant)? Přiznám se, že zrovna od vás bych takové otázky nečekal. Na to jsou tu jiní přeborníci.

Kubrt

Napíšu to potřetí – z původní verze článku nebylo zřejmé, že se jedná o nový výrobek. Pochopil jsem – chybně – že je to už zavedený produkt, nikoliv prototyp, prvně nasazený do provozu.

Alibaba

Tak jestli to přestavuje se zkoušelo ve výrobě: https://mapy.cz/s/federofazu , ale co to bude dělat až po tom budou jezdit vlaky se musí vyzkoušet někde v koleji.

medvěd

Normální by bylo kupovat zaběhlý výrobek.

Už jednou byl pokus s takovou výhybkou před lety. Potom se pokazila a čekali měsíc na záruční servis z Německa.

Růža

Pročpak se třeba zajíždějí nová auta před spuštěním do sériové výroba i po ní, proč bývá u mnoho zařízení zkušební provoz. považuji to za obdobnou záležitost.

Kubrt

Už to chápu, viz výše – myslel jsem, že je to nějaký standardní výrobek zahraničního dodavatele, nikoliv prototyp DT.

Hajnej

No on by se ověřoval nejspíš i ten standardní zahraniční výrobek, jestli mu „chutné“ zdejší prostředí.

Hajnej

…“chutná“…
Dneska mám nějakej překlepovej den…

Lektor

Třeba ověření co udělá s materiálem a výhybkou, pojíždění takovouto rychlostí.