Zprávy

Z CSeries A220. Airbus přejmenoval letadla od Bombardieru

Airbus A320 a A220. Foto: Airbus
Airbus A320 a A220. Foto: Airbus

Flotila letadel Airbus se rozšíří o novou řadu A220. Nepůjde o letadla, který by Airbus nově vyvinul, ale stroje, které už létají. Jde o letadla Bombardier Cseries, jejichž výrobu Airbus letos nově ovládl.

Nové jméno oznámil Airbus na slavnostním ceremoniálu v Toulouse, nový název utekl zhruba hodinu před jeho startem. Letečtí fanoušci vyfotili letadlo na letišti East Midlands s nápisem A220 na směrovce. Odtud letěl právě do centrály Airbus v Toulouse na představení.

Airbus tak rozšíří svoji produktovou řadu o regionální letadlo s kapacitou do 150 cestujících. K podobnému kroku se chystá také Boeing, který oznámil plány na spojení s Embraerem.  A220 není překvapivé pojmenování, půjde o nejmenší civilní dopravní letadla v nabídce evropského výrobce. Číslo odkazuje na řadu A320 family, která je nejúspěšnější produktovou řadou Airbus.

A220 bude mít dva typy: z modelu CS100 se stane Airbus A220-100 a z CS300 A220-300.

Airbus definitivně ovládl výrobu CSeries letos na začátku července. Ve firmě C Series Aircraft Ltd má 50,01, zbytek patří Bombardieru a Investissement Québec.  Airbus do projektu vstoupil loni , když se dostal Bombardier do problémů kvůli hrozbě cel na americký trh. Letadla se kromě evropských závodů Bombardieru mají vyrábět i v závodě Airbusu v USA v Mobile.

Letadel CSeries létá zatím 38, dalších 364 si různé aerolinky objednaly. Největším zákazníkem jsou Air Baltic, které nedávno navýšily výrazně svoji objednávku.

Přidat komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora