Wizz Air se vrátí do Ruska, do Moskvy bude létat z Abú Dhabí

Premiéra Wizz Airu v Abu Dhabi. Foto: Wizz AirPremiéra Wizz Airu v Abu Dhabi. Foto: Wizz Air

Za kontroverzním krokem stojí pobočka ve Spojených arabských emirátech Wizz Air Abu Dhabi.

Zpět na článek
60 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alastair

Kontroverzní? Možná pro některé pomýlené české ‚odborníky, diplomaty a válečníky od klávesnice‘. Pro ostatní, hlavně pak pro akcionáře WAAD se jedná o obnovení úspěšné letecké linky a rozvoj letecké dopravy. Yield je na této lince pochopitelně jinde, než u EK 2x daily 388 DXB/DME/DXB, ale poptávka a potenciál jsou velmi slušné. Země, které mají zájem udržet si a rozvíjet business v novém Multipolárním uspořádání světa opravdu Ukajina, ani Ukronacisté nezajímají. Konflikt pro business není dobrý, ale jedná se o reakci RF na nedodržení dohod a neustálé provokace ze strany Západu. 80% světa nikdy nepochopí, že si země EU dobrovolně likvidují… Číst vice »

Jerry

Válka vždy přináší oběti nevinnýxh lidí ve jménu politiky. Když vidím kolik našich se hlásí dobrovolně do konfliktu a zároveň potkávám SUV a přátele z UK v nákupmích centrech ptám se kde je zdravý rozum našeho národa.

Jerry

Zda to je kontraverzní krok se ukáže až budeme v zimě chodit ve dvou svetrech a v parlamentu budou topit na 23C. Otužujme se a začněme sbírat slevové kupony na prošlé potraviny z Kauflandu. O nás se totiž nikdo nepostará, kromě zvýšení daní na pokrytí inflace a podporu války. Na diplomacii si počkáme 😂😂😂.

Martyxx

A co všichni čekaly snad ne to že všichni budou nosit zelenou , blábolit v parlamentech nesmysly a neustále si vykřikovat že všichni až do konce svých dnů budou přísahat na modro žlutou vlajku a každé ráno začínat výkřikem sláva Ukraine to si může myslet opravdu jen slaboduchy jedinec …

Fgh

A budou i litat,nebo jen prodavat letenky ??

Tom

Bude třeba, aby zákazníci začali Wizzair vynechávat. Nejlepší je volba peněženkou.

Michal Štěpán

Já myslím, že pro cestujícího je podstané, zde je aerolinka bezpečná, zda létá na čas, jakou má frekvenci spojů na dané lince a zda může v té či oné destinaci cestující využít nějakých dalších služeb (např. business lounge v případě letu s Eurowings a Smart tarifu). Pak také cena. Ale v ceně jsou si všechny nízkonákladovky tak nějak podobné. Všechno ostatní je vedlejší a jsou to jen politické kecy o ničem.

TU 134

Mě by zajímalo na jakou klientelu Wizzair cílí. Zrovna mezi Moskvou a Abu Dhabi asi nebude moc cestujících ochotných létat lowcost dobytčákem

Martin

Jen aby tam nevozil díly na odstavená letadla…

Apex

Ty by směřovaly přes Irán, ten má bohaté zkušenosti a praxi v tomto směru…

Jan

To, že SAE je nějaká válka v Evropě ukradená a hledí jen na peníze, mě nepřekvapilo. Ale divím se, že to wizzair chce provozovat pod svým jménem. Kdyby si na to založili naoko nějakou novou společnost a provozovali to pod jiným jménem, tak je marketingová škoda v Evropě mnohem menší. Přitom by to bylo s praxi úplně jedno – letadla by měli „půjčené“ od wizzairu a všechny lety by měly codeshare.

David

Trochu drahé kvůli pár linkám mimo civilizaci

Leinad

Kolik % cestujících Wizzair si vybírá kvůli politice?

BSE

Fujky fujky.

Otansiho

Wizzair se cim dal vice poskozuje sam. Zavedou nekolik linek, pax nakoupi letenky a wizz je zrusi. A za tohle gesto k Rusku verim, ze nebudou mit plna letadla ani v Polsku!

David

Kéž by to byla pravda, ale málo který cestující si bude googlit informace o Wizzair a pokud bude nejlevnější klidně snimi poletí rusko beruško, bohuzel… Peníze budou pro většinu asi vždy na prvním místě.

marty-t2

Já tak už měl 3x letenky a neletěl ani jednou – jednou na let z Lutonu do Brna, ten pak zrušili, protože vše přesunuli do Vídně. Pak z Vídně do Castillonu, jenže přišel Covid-19. Letos jsem měl koupeno Vídeň-Lisabon, ale ten zrušili, protože snižovali počty letadel na bázi ve Vídni… Myslel jsem si, že to byla náhoda. Ale možná jen zčásti. Wizz by se měl opravdu zamyslet nad stabilitou prodávaných linek. Zvlášť tam, kde je velká konkurence…

Diky

Jsem vcelku rad, ze tyhle stranky o doprave jsou citelne a vejri tu nemaji prostor 🙂

Liboros

Tak s WizzAir už nelítám – no každopádně není o co stát – stejně mnohem míň místa na nohy než u konkurenčního modrožlutého čimana Irčana…

www.milosvillage.com

Naprosto naopak, v letadlech Ryanair mi chybí několik cm aby mě sedačka netlačila do temena hlavy, u wizz v pořádku. Je vidět, že nejste na výškovém limitu, jinak byste tohle nenapsal 🙂

Petr

Hodne zalezi na konkretni rade, na ktere sedite. Nejsou si vsechna sedadla uplne rovna.
Nemyslim nouzove vychody, tam je to jasne. Ale nejaky ten centimetr ma nektera rada navic a jina ho postrada. Alespon u B737. Jestli to ma A320, to nevim.

Liboros

no právě jsem – 195 cm

Leoš Konečný

Ježiš dyť to jsou úplně stajný letadla a stejný nízkonákladovky jen mají každej loga jiných firem

Mysel

Letadla ano. „Nabytek“ opravdu ne. Ale to vedi jen ti, kteri tim litaji nebo se o vec aspon zajimaji.

ViaE

Já bych ještě rád doplnil k předchozímu příspěvku – pane Kellere, přestaňte se, prosím, neustále ztrapňovat. Chápu, že poté, co jste byl odejit z půdy univerzity, jste zahořkl, ale už tak Vaše legendární výroky budou žít dlouho po Vás. Poslouchat Vaše Rusofilní žvásty bylo největší utrpení mého života. Vaše komentáře typu: „Když mě ještě nebolely klouby, byl svět vpořádku“ mě i zde na webu stále straší. Nechápu, jak se z takového odborníka může v čase stát někdo, kdo veřejně schvaluje lety na jeden motor přes půl Evropy a krádeže letadel státu, který vede genocidní válku na území státu jiného. Občas… Číst vice »

Sten Meller

Je to diagnoza. Muj otec, vysokoskolak a velmi schopny profesional ve svem oboru, najel behem pandemie na vlnu kremelske propagandy. Antivax (se sestrou a matkou jsme ho donutili dat si alespon dve davky), Zapad se ridi do zahuby, Orban je hrdina, valka na Ukrajine zadna neni, Zelensky je komediant, Rusko bude dodavat plyn do Ciny,… Je to k nevydrzeni a neuvereni. Kdysi clovek ke kteremu jsem vzhlizel, dnes popirac genocidy, z jehoz vylevu je mi na zvraceni, do place, a ktery pocita v Praze ukrajinske poznavaci znacky. Obeti muze byt kazdy, tedy i pan Keller. S temito lidmi se neda… Číst vice »

ViaE

Hodně sil, od nejbližších je to většinou největší zklamání.

Igor M.

Chapu, nemate rad vzdelane lidi. No, ja jimi jeddn cas take pohrdal, nez jsem dostal ke vsemu zachvat jemitofukovosti. Od te doby mam klid a jsem spokojenej 😅

Igor Mauricio

No, tak chtěl jsem tento příspěvek napsat pod příspěvek p. Kellera, ale na mobilu jsem to nějak nezvládl. No nic.

Vít Jůza

Slovo „genocida“ se už nepoužívá. Místo něj se používá synonymum „denacifikace“.

TU 134

Vzdělaný svobodomyslný pán ze staré školy kterému začalo hrabat z liberální demokratury. Možná za minulé totality třeba odmítal volit jednotnou kandidátku národní fronty a poslouchal proamerické dezinformační rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky

Keller Ladislav

Copak, ublížený student, který udělal zkoušku na několikátý pokus nebo vůbec? A už vůbec nechápu, proč mě napadáte tady u tohoto článku, kde nemám žádný příspěvek. Jak jste přišel na to, že schvaluji lety přes půl Evropy na jeden motor? Evidentně máte milý pane nějaký osobní problém, tak si ho řešte a nenapadejte ostatní. Žijeme v demokratické společnosti a každý má právo vyjádřit svůj názor. Tak to respektujte. Já válku na Ukrajině odsuzuji, nikdy jsem ji neschvaloval a neschvaluji. To ovšem neznamená, že musím nepřetržitě házet na RF hnůj a ze všech problémů vinit Putina. Mezi námi je obrovský rozdíl… Číst vice »

tom the second

Otázka je zda nejste jen někdo kdo se schovává za jméno Keller. Protože ty žvásty na obranu Veselýho co jste dělal v TV byly hustý ale toto je o několik palub vejš…

ViaE

Škoda, těsně vedle, všechny vaše zkoušky splněny na první pokus. Takže tím to asi nebude. Můžete se alibisticky schovávat za mou anonymitu a nebo se prostě zamyslet nad faktem, že můj názor je nyní na fakultě většinový. Jak píše kolega ohledně letu na jeden motor – viz. vaše obrana pana Veselého. Vaše nekončící povýšenost – vy studentům tykáte a oni vám musí vykat, jen potvrzuje fakt, jak jste neskutečně arogantní – nikdy jste nepřipustil diskuzi ani jiný názor. Tak se tady teď, prosím, neohánějte nějakým svým názorem a demokracií. Když ve vašich hodinách prvek ani jednoho neexistoval. Za mě děkuji,… Číst vice »

Keller Ladislav

Takže pán zůstává dál v anonymitě a vůbec se nestydí napadnout občana ve veřejném prostoru v diskuzi pod článkem, kde jsem nic nenapsal.

Jan

„v diskuzích zásadně diskutující osobně nenapadám“
„Copak, ublížený student, který udělal zkoušku na několikátý pokus nebo vůbec“
Pane, když lžete tak okatě, tak tím ztrácíte jakoukoliv kredibilitu.

Posledním odstavcem krásně ilustrujete použití ruské propaganda. Zpochybňování faktů zakrýváte za tajuplné „prosazování správného názoru“, které tu nikdo neprovozuje. Ale my dobře víme, že motivem ruských trolů je pochybovat o pravdě samotné, něvěřit nikomu a ničemu, obviňovat media a oslavovat alternativní fakta, neboli dezinformace.

Keller Ladislav

Vážený pane, já jsem v této diskuzi nenapsal ani slovo a přesto jsem tady napadaný někým, kdo kdo si tady říká ViaE. Tento člověk mě tady napadá a snaží se mě dehonestovat za věci, které s diskuzí k tomuto článku nemají nic společného. To Vám milý pane připadá korektní?

Monika

Kontroverzní krok? Spíše pragmatický krok. Wizz Air je soukromá společnost a v rámci businessu může zavádět jakákoliv opatření, aby vyhověla svým zákazníkům. Lety z třetích zemí (mimo EU) do Ruska snad zakázané nejsou. Rusko Ukrajinu napadlo – to je fakt. Ale Rusko není pouze jeho prezident a vláda a několik oligarchů. Rusko, to jsou i obyčejní lidé, kteří s tím, co se stalo nemají nic společného a jsou z toho nešťastní. Znám spousty momentálně rozdělených rodin, které se buď nemohou navštěvovat vůbec nebo je to velmi komplikované a drahé. Co s nimi uděláte? To je všechny vyexpedujete pryč z EU… Číst vice »

Walker

Ano, je to kontroverzni krok. Jelikoz nejde jen o to, odkud kam aerolinka leta, ale i co je to za aerolinku. Wizzair jsou madari, takze se je to tyka – na rozdil od Emirates. Ale tak asi vsichni vime, jak se Madarsko v cele s Orbanem k tomuto konfliktu stavi. A co se tyce obycejnych lidi v Rusku. Slysel jste nekdy jejich vypovedi? Ale co je dulezite – tito obycejni lide voli ty neobycejne. Vlady nezmeni ruskou vladu, to mohou prave zmenit jen ti obycejni lide. Tim, ze se budou u voleb chovat jinak nez do ted. A dokud obycejny… Číst vice »

Apex

Ne! Netahejte do všeho hned Orbána a politiku. Jednak tento Wizzair nejsou většinově Maďaři, většinu mají Arabové, stání fond, 51%. S Orbánem to nesouvisí, jako s ním nesouvisí maďarský Wizz, který je plně privátní a maďarského kapitálu je tam pomálu: největším akcionářem společnosti je v současnosti Indigo Partners LLC s 24 % akcií v oběhu. Druhým největším akcionářem je společnost Capital Research and Management Company, která vlastní 15 % kmenových akcií, a společnost Baillie Gifford & Co. drží přibližně 6,9 % akcií společnosti. 1,5 % všech akcií v oběhu přímo generální ředitel společnosti József Váradi a 25% je veřejně obchodovatelných.

Gwann

Měl jsem tu čest s slušným počtem Rusů. Mozek zcela jasný a nevymyty propagandou měl jediný. Zbytek více či méně papouskoval nesmysly ruské propagandy. A to i u nás, kde fakt žádnému rusackovi nehrozí gulag

Vít Jůza

A z našinců je někdo neovlivněný propagandou? Ani sebe sama z toho, žel, nemohu vyjmout,

marty-t2

Jenže Wizz Airu se může taky stát, že se mu kvůli tomuto koku jeho 49pctní dcery ze SAE budou evropští cestující záměrně vyhýbat. A z cestujících v Evropě má společnost drtivou většinu příjmů. Navíc se Wizz Air po velké ztrátě za 2Q potřebuje nutně dostat aspoň aspoň na čas do zisku…

Jiří Kocurek

Viděl jsem rozhovor s jedním šachistou. On rus, jeho žena ukrajinka. Ten člověk se bál cokoliv říct mimo šachy, dost možná ve strachu o rodinu která nemohla jet na turnaj s ním. A nikoliv proto, že by na něm páchal harakiri nějaký japonec, nebo američan.

Prostě ruský režim je v současnosti těžká diktatura, ven se dostávají leda tak prověření či pověření. Tyhle lety nebudou moc pro obyčjené lidi z Ruska.

Kéž by to skončilo? Bohužel to má v rukách Putin…

Jirka

Ano, lidi se bojej vyjádřit svůj názor, neboť jim hrozí trestní stíhání za poškozování pověsti ruských ozbrojených sil. Proto do těch anket v televizi ty lidi řikaj ty naučený poučky. Ale rozhodně zatim v Rusku nikdo nekontroluje kdo odjíždí. Takto daleko se to zatím nedostalo… Respektive ten režim je toho názoru, že kdo chce jít ať jde. Ono ale většina lidí nemá kam. K předřečníkovi… V Rusku nejsou svobodné volby ani přibližně a ty oficiální „volební výsledky“ nemaj s realitou společného zhola nic. Proto řikat že lidi jsou odpovědný protože to zvolili toho koho zvolili není fér. Ty lidi jsou… Číst vice »

Lumik

Rusové sami udávají, že 69 % obyvatelů Rusů nebylo nikdy mimo Rusko.
Zbavování občanství a export do Ruska je demagogie, řeší se maximálně, že se občanům Ruska přestanou vydávat turistická víza, což znamená, že na jiné typy víz nárok stále mít můžou, včetně slučování rodin. Kvalifikovaný ruský expert nefunguje v EU na turistické vízum.
Za mě OK.

Shotoushek

Arabům v Emirátech je nějaký konflikt na Ukrajině u rekta… Rusák momentálně vyváží cash a u toho už chtějí být.

Jenda

Tak holt zase o alternativu míň… Je to škoda, Wizzair byl můj oblíbený lowcost, obzvlášť díky zákaznické podpoře během covidu.

Apex

Ale tak nebuďte na sebe tak přísný… Hlavně proto, že s Wizzem v Evropě to má málo společného. Většinu v této pobočce mají Arabové

Apex

Majoritní vlastník, ADQ, holt vidí, že „bratranec“ z DXB to úspěšně provozuje, tak si chce také ukousnout z koláče… O peníze jde (jako vždy), až v první řadě a do obchodu sentiment nepatří. Může se nám to nelíbit, ale ne všude k Rusku přistupují tak, jak by se nám asi líbilo.

xyz

A čím si to omlouvají? Fakta o Ruskem vyvolaný válce za smyšlených záminek jsou přece jasný a každej kdo neni úplnej morální mrzák to prostě musí odsoudit a podle toho jednat.

Michal

Stále na to nahlížíte očima Evropana. Je to muslimská země. Jiná mentalita. Jiné vychování. Jiné morální hodnoty.

Tomáš

…a Ukrajina daleko…

Apex

Ničím, jich se ten konflikt nijak nedotýká a nemají důvod ho řešit….je to pro ně jako pro nás válka v Jemenu, třeba (mimochodem, mnohem delší a i krutější ve vztahu k civilistům…). A my také nesankcionujmeme UAE, kteří ji podporují, stále léta Smartwings do Dubaje, turisti do Ras Al Khaimah a letiště Praha oslavuje zavedení přímého spojení s Rijádem…. Svět je prostě v tomto sobecký a morálka je prázdný pojem

Jirka

Hele úplně jednoduše:

1) Evropský regionální konflikt, pro nás daleko. My tu taky neřešíme kde-jaký konflikt v rovníkové Africe.

2) Uznáváme že to je Ruská sféra vlivu, USA se jim do toho nemaj co srát.

3) USA provozujou podobný války a taky žádný sankce nebyly, tak když si to může dovolit USA, tak proč Rusko ne? Nehledě na to, že UAE se angažuje v Jemenu…

4) A nakonec to nejdůležitějí – pecunia non olet. Ceny letenek se v Rusku vyvažují zlatem a tak si z toho koláče chce WizzAir trošku ukrojit.

Gwann

Umírající Ukrajinci a dopad války na zbytek Evropy jim jsou někde. Jen my se neustále bicujeme, jak musíme posílat rozvojovou pomoc a pomáhat všude možně. Dle této zkušenosti, kdy většina rozvojových zemí do značné míry kašle na Ukrajinu a na to, co je podstatne pro nás, musíme reagovat…a kaslat na ně. Nač levné léky, které jsou ve skutečnosti skryté dotované vyššími cenami ve vyspělém světě. Nač přijímání uprchlíků. Nac podpora lidskych prav v danych zemich. A tak dále. Prostě arabská, indická, africká i čínská ulice si vybraly. Nemají nás rady a podporují většinové agresora. Zapamatujeme si a podle toho se… Číst vice »

Lukino

Jasně, že jde. Stačí se podívat na Turecko. Navíc teď nedávno v Turecku vzniklo pár nových aerolinií např. Southwind (podobnost s ruským Nordwind).

Jiří Kocurek

Turek má plus za to, že nepustí ruské bitevní lodě do Černého moře, aniž by tam měly domovský přístav. S odvoláním na to, že Konvence z Montreux platila, platí a platit bude.

Tudíž by se rus musel prostřílet což by ho postavilo do prekérní situace, jelikož by porušil dohodu mimo jiné s Japonskem a Británií.

Gwann

Tak Turek ho tam nepouští hlavně kvůli sobě. Vyhovuje mu, že je ruska cernomorska flotila oslabená. A nechat si vyrvat z ruk trumf v podobě oné dohody, by fakt mohl jen debil.

Mimochodem, proplout násilné Dardanely i Bospor je bez použití zbraní hromadného ničení prakticky vyloučeno. Už jen kvůli tomu, že ty lodě byste těžce pocuchal i palbou z tanku a ptrs. A ruské lodě mají paluby plně dost traskavych věci.

Mysel

Rusko melo bitevni lode naposled na zacatku minuleho stoleti.