egoe-plus
Dopravci Železnice

Vysočina: Vlaků přibude, ze 17 míst zmizí pokladny, vozidla se nemění

Motorový vůz 841 Stadler RS1 v Humpolci. Foto: České dráhy
Motorový vůz 841 Stadler RS1 v Humpolci. Foto: České dráhy

V regionální vlakové dopravě na Vysočině dojde s příchodem nového jízdního řádu 15. prosince na některých tratích k významným změnám, které vycházejí z nové smlouvy s krajem Vysočina. Podrobnosti dnes oznámili v tiskové zprávě České dráhy, které získaly na Vysočině smlouvu na dalších deset let.

Oproti letošnímu roku dojde k navýšení rozsahu objednávané regionální dopravy o téměř devět procent na více než 4,4 milionu vlakových kilometrů. České dráhy vypraví na území kraje Vysočina v průměru 372 vlaků denně, v pracovní dny 406 vlaků, o víkendech a svátcích 285 spojů.

„Nový jízdní řád reaguje na potřeby obyvatelstva v rámci rychlého spojení s okolními kraji, tedy například pro spojení na Prahu, Brno, Znojmo, Pardubice, Tábor, České Budějovice a tak dále,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Nový grafikon obsahuje navýšení počtu spěšných a osobních vlaků ve směru Havlíčkův Brod – Jihlava – Kostelec u Jihlavy – Telč a dále do Dačic a Slavonic v Jihočeském kraji. „Dochází také k odstranění nutnosti přestupů ve Světlé nad Sázavou ve směru Havlíčkův Brod – Ledeč nad Sázavou, byť zde se jedná jen o přemístění přestupů do sousední stanice Ledeč nad Sázavou. V Ledči se přestupy budou týkat menšího počtu cestujících,“ doplnila ředitelka regionálního obchodního centra Českých drah Lenka Horáková.

Ani Vysočině se přitom nevyhne trend ubývání pokladen. Jedenáct pokladen bude zrušeno z důvodu ukončení smlouvy o prodeji se Správou železniční dopravní cesty. Prodej bude ukončen k 30. listopadu v těchto nádražích: Batelov, Bransouze, Kralice nad Oslavou, Leština u Světlé, Luka nad Jihlavou, Moravské Budějovice, Okrouhlice, Počátky-Žirovnice, Rapotice, Rožná, Ždírec nad Doubravou. K tomu samotný kraj preferuje prodej jízdenek online nebo u průvodčích. Kvůli nezájmu kraje proto zmizí 14. prosince dalších šest pokladen: Dobronín, Humpolec, Křižanov, Okříšky, Pelhřimov a Přibyslav. Pokladní přepážky zůstanou v těchto stanicích: Havlíčkův Brod, Třebíč, Jihlava, Jihlava město, Chotěboř, Náměšť nad Oslavou, Světlá nad Sázavou, Telč, Golčův Jeníkov město, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Ledeč nad Sázavou.

Většina spěšných vlaků na Vysočině nově dostane jména. Spěšné vlaky Havlíčkův Brod – Telč (– Slavonice) jsou skupinově pojmenovány jako „Renesance“, dva páry spěšných vlaků (Okříšky –) Třebíč – Brno obdržely název „Horácký expres“ a jednotlivé páry spěšných vlaků (Znojmo –) Moravské Budějovice – Jihlava – Havlíčkův Brod dostaly názvy „Veltlínské zelené“, „Ryzlink rýnský“ a „Sauvignon“.

Vozový park se na Vysočině zásadně nemění, nejmodernějšími vozidly zůstávají vozy řady 841 RegioSpider (výroba 2012). Pořízení zcela nových motorových i elektrických jednotek se očekává kolem roku 2023.

Změny na jednotlivých tratích popsaly dráhy podrobně ve své zprávě.

28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Inka

Již od zveřejnění nových jízdních řádů řeším nevázanost s MHD,dojíždím z Havlíčkova Brodu do průmyslové zóny Jihlava Hruškové Dvory. Od vlaků nebude již přípoj,řešila jsem to s Dopravním podnikem Jihlava a i s Krajským úřadem.Atobusy nepřidají.Budeme muset chodit pěšky,cesta trvá zhruba 20 minut,pokud vlak pojede na čas, tak to sotva stihneme,kdo dojíždí pravidelně,tak přijet do Jihlavy včas je zázrak. Nyní budou vlaky přijíždět až v 5.25 ,13.22 a 21.36.

Petra Kratochvílová

Já dojíždím do práce z Mírovky do Světlé. Dnes bez problémů, od nového jízdního řádu nepojede vlak v 5.43, který navazoval na rychlík v 6.00 do Světlé a tím jsem jezdila do práce. Tento spoj je poměrně dost vytížený. Problémy s dojížděním mají cestující na všech možných tratí v Kraji Vysočina. Kraj Vysočina mi odpověděl, že jízdní řád je navržen správně. Já si to teda nemyslím, jelikož slyším názory cestujících kolem sebe.

Petra Kratochvílová

Navýšili počet spěšných a osobních vlaků směr Jihlava-Havlíčkův Brod, akorát zapomněli zmínit, že ty osobní vlaky nebudou navazovat na rychlíky na Prahu a Brno, takže znemožnili dojíždění cestujícím z menších obcí do zaměstnání a škol. Spěšné vlaky tam zastavovat samozřejmě nebudou a ty navazují. Cestující od osobních vlaků na rychlík budou muset v Brodě na přestupu čekat třičtvrtě hodiny, dnes zhruba deset minut. Problémy budou mít školáci i pracující. Zrušili ranní spoj, kterým jezdí spousta lidí do práce. To tu dlouho nebylo.

xyz

Perličkou je, že nadcházející přestavba budovy žst. Křižanov (ubourání části budovy a náhrada parkovištěm) počítá ve zbylé/zachované/nově zrekonstruované části budovy mj. se zřízením čekárny, pokladny a bezbariérového WC, viz https://zdarsky.denik.cz/z-regionu/ubourat-prestavet-zeleznicni-stanice-na-vysocine-se-zmeni-za-miliony-20191123.html (žel, plné znění článku dostupné jen předplatitelům).

Tzn. buď vybudování pokladny v nových místech v okamžiku, kdy tamní pokladna je již zrušena, anebo na poslední chvíli úprava projektu.

Karel

Jen nechápu, jak s tím rušením pokladen souvisí smlouva s nějakým krajem. Ta smlouva Českým drahám zakazuje, aby si zřizovaly pokladny i tam, kde to od nich smlouva nevyžaduje? Můžou tam prodávat třeba ty svoje mezikrajské jízdenky, které jim kraj velkoryse uznává.

Dominik

To si asi pletete kraje, pokud Vím, na Vysočině nedochází o omezení TR10.
Někde pokladny ani nebyly ČD, jen SŽDC vydávalo jejich jízdenky, což padá. A další je nezájem kraje a když mezikrajských bude minimum, tak pak nemá cenu držet pokladnu na svoje náklady.

Lemmy

A tohle je teda ta slibovaná VDV? Nebo z ní sešlo?

xyz

U vlaků jízdní řády změněny do podoby „dle návrhu VDV“ již od 12/2019, u autobusů „dílčí úpravy vedoucí ke spuštění autobusové části VDV“ od 12/2021 (kdy výmluvy na „nestíhání vyhlášení výběrového řízení na provozovatele autobusových linek“ už u takového dvouletého odkladu těžko obstojí).

svojsin

Do většiny obcí (na většině relací) na Vysočině vak nejede a ze slibvaných výrazných pozitivních změn u autobusů opět moc nebude.
Kdo by se např. spoléhlal na dojíždění z MB do Biskupic, když poslední bus jede cca 14:45?

Alex

Co Bystřice nad Pernštejnem, není ani v kategorii zrušených ani zachovaných pokladen..

Chronosphere

Proti pojmenování linek nic nemám,ale i ty reklamní názvy by měly být nějak regulovány,takhle se brzo dočkáme spěšných vlaků jako Ďábelská pomazánka nebo Výčepní lihovina.

Kamui

Proti Slovensku je tohle ještě hodně starý odvar (R 601 HORALKY SEDITA, R 610 izlato.sk, R 611 Fixinela,…).

Karel

A má vůbec provozovatel dráhy povinnost ta propagační hesla dopravců uvádět na informačních tabulích, v jízdních řádech a ve staničních hlášeních?

Karel

Třeba bude i vlaková linka se zkráceným názvem Volte Pravý Blok http://www.cibulka.net – plný název spojů by se nevešel ani do knižního vydání.

Alexandr

Nevíte někdo, na kterých tratích budou jezdit motorové vozy 841 (kromě 225, 227 a 241)? Co jsem se dočetl, tak HB-Ledeč n/S, HB-Žďár n/S, HB-Jihlava (osobáky), Křižanov-Studenec a Jihlava-Náměšť n/O mají nově jezdit RegioNovy. Z Brodu do Humpolce má jezdit 810 (dnes negarantovaně 841). RegioSpiderů je 13, z toho 11 provozuschopných. 5 vozů bude potřeba na Sp Havlíčkův Brod-Slavonice, jeden vůz na Sp Havlíčkův Brod-Znojmo. Kde budou jezdit zbylých 5 provozních vozů? Chtělo by to, aby minimálně 3 vozy byly alespoň o víkendech nasazeny na tratě, kde od nového GVD mají skončit (např. z Brodu do Humpolce). Změna vozidla 841… Číst vice »

Pako

HB-ledeč většinou cca2/3stadlery,1/3 Regionova,HB- Žďár 5 parů esa s klasou, 2 s plechem, 1x Regionova a 1x Stadler, ve velkém Meziříčí 814 a 810 jako doplněk ráno a odpoledne, na Jihlavu je to mix všeho možného, SP stalery, Od 242 s klasou nebo 814, občas stadler

Alexandr

Děkuji za odpověď. Takže zbylí Stadleři budou jezdit tak nějak náhodně kolem Brodu na spojích s garantovanou nízkopodlažností. Škoda, že RegioSpideři přestanou jezdit do Humpolce, na vyhlídkovou jízdu po této malebné lokálce byla obří trojúhelníková okna Stadleru ideální. 🙂

Dominik

Pokud vím, do Humpolce jezdí 810

jih

Vůbec zde není zmíněna nulová objednávka Os vlaků mezi Počátkami-Žirovnice a Horní Cerekví.
Pro pár (doslova :-))) ) jedinců jde o zásadní změnu v životě, přímo takové to klasické „už to nikdy nebude jako dřív“. 🙂

jih

Ale to jsem tomu ještě ani trochu nevěřil. 🙂 Vždyť už to bylo v minulých letech kolikrát na stole a vždycky to dobře dopadlo…

Tronda

A ještě navíc do těch zastávek nepůjde jet z druhého konce republiky na jednu jízdenku. Tak to se asi brzo dočkáme příspěvků požadujících odvolání hejtmana, nebo aspoň radního pro dopravu, prohlašujících, že celé vedení kraje po volbách vyletí, atd. Tak jako v posledních týdnech u spousty článků z jiných krajů.

xyz

„Vozový park se na Vysočině zásadně nemění“ Přinejmenším vyjma náhrady souprav s motorovými vozy 854 nebo 842 nově dvoudílnými Regionovami mezi Jihlavou a Náměští n/O. v pracovních dnech. Nebo t-237 výhradně v šukafonech (dosud část spojů zajišťována řadou 841); trať Studenec – Křižanov (dosud 1x 810, 1x 841) nově s 1x 814 (většina výkonů, vyjma špiček pracovních dnů) + 1x 810 (převážně ve špičce). „Kvůli nezájmu kraje proto zmizí 14. prosince dalších šest pokladen Dobronín, Humpolec, Křižanov, Okříšky, Pelhřimov a Přibyslav“ Vypichuji tuto větu mj. proto, aby bylo zjevné, že nejen „zlý bruttoJMK“ určil, kolik pokladen kde proplatí a kde… Číst vice »

jirka

vzdy se rikalo vagony. Tahle buranizace ceskeho jazyka je odporna… vozidla bleee

David S.

Vozidlo není významově to samé jako vagón… Vozidlo je obecnější pojem, který může zahrnovat vozy, lokomotivy, elektrické nebo motorové jednotky, atd.

Lektor

Tak vozidlo je narozdíl od vagonu alespoň český slovo. Jinak český ekvivalent vagonu je vůz.

Karel

Ne tak úplně. Třeba osobnímu automobilu lze v češtině říct „vůz“, zatímco říkat má „vagon“ není tak běžné, a to ani když je to volkswagen. Ovšem slovo „vagón“ zřejmě v češtině bylo uchycené už před vznikem železnice, podobně jako slovo „letadlo“ bylo v češtině už před vznikem letectví.

Dalibor

Kolotoči se také říkalo „poněmčeně“ ringlšpíl, strojvedoucí mašinfíra, a takových příkladů je spoustu…. der Wagen – vagón – vůz.