Výrobu plzeňské Škody posílí zaměstnanci z Indonésie, jsou to studenti technických škol

Školení svářeče z Indonesie pro Škodu. Pramen: Škoda GroupŠkolení svářeče z Indonesie pro Škodu. Pramen: Škoda Group

Studenti z Indonésie budou v továrnách Škody trávit dvouletou praxi.

81 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hank

Nemělo by se zapomínat na to, že po návratu domů nám mohou ti Indonésané třeba i neúmyslně prospívat i nadále ve své zemi jako zdroj toho, čemu se říká „soft power“. V některých zemích to jako vzpomínka na dovoz čs. výrobků a budování fabrik funguje dodnes, třeba i po 50 – 60 letech. (Z vlastní zkušenosti mohu dosvědčit, že jsem se s tím setkal v Indii.) Má to jenom jednu podmínku: Abychom se tu k nim nechovali jako hovada, aby pak na Čechii mohli vzpomínat jako na zemi, kde se něco užitečného naučili, a ne jako na nebezpečné místo, kde… Číst vice »

Elb

Ono to může jít i naopak. Aby ti migranti pro nás byly užiteční, ne že dnes máte v Plzni a Mladé Boleslavy každodenní návštěvy ubytoven policii, i několikrát za jedné a té samé, kde se různé agresivní profetované a alkoholické trosky napadají noži a rozbitými lahvemi, že místní v Plzni už teď odmítají některé části města v noci chodit. Že si na nás někde někdo zavzpomíná, to je sice pěkné, ale moc si za to nekoupíme. Tohle nejsou absolventi škol z 80.let, kteří dnes doma v Africe nebo Arábii sedí na ministerstvech a kde se soft power dá uplatňovat více,… Číst vice »

hank

Jenže proč to je? Základní problém je v agenturním zaměstnávání. Když se pak omezuje výroba, první jdou na ulici agenturní, jenže agentura, která je sem natáhla, už se k nim nezná. Tohle je konkrétně případ Mladé Boleslavi. Když se pak k tomu přidá správně naladěný primátor (profesí lékař!!!), který oportunisticky podporuje své městské strážníky stojící před soudem za kriminální chování vůči „agenturním bezdomovcům“ tím, že je za totéž nezákonné chování ještě před vynesením právoplatného rozsudku morálně i finančně odmění, tak to je ze strany vedení města vrcholné chucpe. Situaci v Plzni neznám, ale pochybuju, že to tam bude zásadně jinak.… Číst vice »

Elb

Důvod to má úplně jiný, prvně jdou hákovat do Německa, za 3x takové mzdy, tam se problacklistují přes agentury, firmy nebo ubytovny a ten výkvět podědíme my, řada z nich určitě má i zákaz vstupu tam či onam, ono zbohatnou v Česku nekvalifikovanou prací, to asi není první volba lidí z Rumunska nebo Bulharska, když Vídeň mají bližší, než Plzeň.

Když někdo chodí do práce za třeba 30 000 čistého a není z toho schopen ušetřit na lístek dom, nebo aby se přesunul jinam, tak nevím co bych na to měl říct.

hank

„… a ten výkvět podědíme my…“
…a třeba právě tady chybí ta regulace agentur.

Jinak doporučuji tuto knhu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/hrdinove-kapitalisticke-prace-382766?orderBy=new&str=1

Elb

Knížka třeba pěkná, ale já nebudu podporovat někoho, kdo zfetovaný nebo ožralý chčije na ulici a ještě se u toho úsměvně fotí s dalším komunistou Vrabcem Zewlakem. Z deníku, kde brácha na bráchu si přehrávají nebo přehrávali dotace. Já lidi z nekvalifikovaného průmyslu nebo pod agenturami znám osobně, takže bych představu měl, jen na rozdíl od Sašenky, která jede tvrdou politickou linku, i když třeba méně výraznou než manžel „Stalin byl vedle kapitalistů vrah amatér“, z těch lidí mám spíše jiné závěry, asi jako bych měl z lidí v exekucích, které taky znám osobně.

hank

Co jsem čekal…

Elb

Nějaké bolševiky tu sem tam najdete, ale na salónní neotrockisty asi budete čekat marně.

hank

V Německu je pracovních agentur 17, v tuzemsku 2500. Tenhle problém je stejně výbušný jako lichva a exekuce, ale kvůli mafiánským vazbám mezi tuzemskou politikou, korporacemi a agenturami jeho řešení v dohledné době nehrozí.

Elb

Taky by bylo dobré srovnat, jestli my nebo Německo máme právě kvůli přehřátému pracovnímu trhu problém vytvořit nějaký větší ekonomický růst, nebo zaplnit důležitá pracovní místa. I když v Německu bude spíš na vině celková přeregurovatelnost a drahé energie a jiné náklady. Viz současné zavření krámu největšího výrobce hliníku v EU z Kolína, co přes energie stěhuje výrobu do Číny, kde nebude mít takový problém na globálním trhu vytvořit zisk. Ať zůstaneme jen u železnice, tak u nás nejsou zdaleka tak závažné problémy s nedostatkem strojvedoucích nebo jiných traťových zaměstnanců.

Kuzma Kuzmič

„Jde především o elektromechaniky, svářeče a zámečníky.“

Dříve se na tyto profese chodilo normálně do učení. Dnes se to studuje? 😉

Elb

Elektromechanici mají maturitu, tak se na ně studuje. Nevíme jak to je v té Indonésii, když píší o věku absolventů škol mezi 21 a 29 lety, tak to možná bude i nějaká univerzita. Ve třetím světě totiž střední vzdělání většinou spíš neexistuje, jen to základní a vysoké, které supluje to to střední.

hank

„Ve třetím světě totiž střední vzdělání většinou spíš neexistuje, jen to základní a vysoké, které supluje to to střední.“ Když se něco jmenuje high school, tak to ještě neznamená, že to je vysoká škola. Po americkém vzoru se i v dalších zemích často high school říká středním školám – nutno zdůraznit, že v USA si high schools na VŠ ani náhodou nezkoušejí hrát – a vysoká škola je potom university nebo college. Třeba v Indii, odkud mám vlastní zkušenost, přežívá do jisté míry britský vzdělávací systém včetně různých typů veřejných i soukromých středních škol, ale naopak skoro neexistuje učňovské školství.… Číst vice »

Elb

Tak samozřejmě že v Indii je značný vliv kolonialistů, nebo jako industrializovaná země dává peníze do vzdělání. V Africe ale mimo JAR těch středních škol moc nenajdete, za to se dávají tituly za něco, co u nás připomíná průmyslovku nebo obchodku, někdy na horší úrovni, než naše střední školy, proto se tituly odtud neuznávají.

hank

Indonésie – obecně JV Asie – není Afrika. Neradno podceňovat.

Elb

Není to právě méně industrializovaná země, než JAR, nebo jiné státy kontinentu?

hank

Když pominu srandastáty jako Singapur nebo Brunei, které vyrábějí money of thin air, tak Indonésie má mezi státy ASEAN 3. nejvyšší HDP na hlavu v paritě kupní síly po Malajsii a Thajsku a např. dvakrát vyšší než Vietnam. BTW, tento ukazatel je v Indonésii srovnatelný se Slovenskem.

Standa

Kolik bere takový svářeč ve škodovce?

Elb

Pro elektrikáře v Ostravě právě poptávají za 45 000 hrubého, to je řekl bych průměr. Ve Škodovce v Plzni jsem našel už jen prý obsazený inzerát rok zpět, kde svářečům 30-35 000 hrubého. To není moc, to taky vypadá, že už pracovní sílu obsadily těmi Indonésany, že dál neshání svářeče.

Vladimír

Elegantně vyřešili nedostatek pracovníků a vypořádali se s nesmyslným vládním nařízením 233/2021, které jen šikanuje zsměstnavatele a jejivh potencionální zaměstnance ze zemí mimo EU.

Pako

Když jsem v oboru před 30 lety začínal, tak přicházeli lidi ze škol „nabušení“ vědomostmi, ale s pokorou se přizpůsobit a postupně ve firmě růst. Později začali přicházet lidi s průměrnými vědomostmi, ale s požadavky na nástupní plat vyšším dlouholetých zaměstnanců. Ten mnohdy dostali. Část z nich se „povedla“ a uchytila. Po krizi 2010 začali lidi chybět. Občas se někdo ozval na pohovor, ale s neskutečnými představami o nástupním platu. Dneska už neseženete hotového zaměstnance z ulice ani za dvojitý ředitelský plat. Díky vazbě na školy máme aspoň přísun čerstvých absolventů. Jenže kvalita školství šla brutálně dolů. S vědomostmi dnešních… Číst vice »

Jiri

Prostě stárnete a dnešní mládež dle vás za nic nestojí. To nejste první, komu se to stalo. Zamyslel bych se proč o vaší firmě nabušení absolventi neuvažují. Možná jim úplně nesedí prostředí, kde jim starší pánové vysvětlují, že mají být pokorní a že jsou na úrovni pomocného skladníka. Nebo prostě jim jinde nabídnou lepší podmínky rovnou. Přetlak kvalifikovaných zájemců jako v devadesátých už do konce života neuvidíte. Dnes neprobíhají propouštění a krachy přezaměstnaných neperspektivních polostátních kolosů, které by hrnuly spousty šikovných lidí na trh ochotných na sobě nechat dříví štípat. Nezaměstnanost, demografie a možnosti uplatnění v zahraničí vám nejsou a… Číst vice »

Standa

Krásné.. tohle si uložím a budu předávat na jiných serverech dál jestli vám to nevadí 🙂 Moc hezky řečeno.

Jiří

Jak je libo. 🙂

Swariner

Rád bych řekl, že jste mi to vzal z klávesnice, ale napsal jste to ještě mnohem líp.

Elb

Palec, nahoru, ale v řadě bodech nesouhlas. Do zahraničí od nás odjíždí na EU jeden z nejnižších počtů lidí. Tam navíc odjíždí spíš různé městské a humanitárně vzdělávané tipy, ne ti co půjdou hákovat do fabriky. To spíš úbytek lidí v industriálních oborech a rozvoj těch humanitních, bakaláře z nesmyslu kvůli tabulkovým platům ve státní správě, nebo protože korporát si to žádá (a ani ty ne po každé), obě tyhle místa sežrala taky neskutečný počet lidí. Ale v době deindustriliazace už ten rozvoj stejně nemá cenu, opadne automotive, přes emisní povolenky a chytřejší konkurenci z Asie opadává a opadne i… Číst vice »

Swariner

No, tak myslím, že zrovna svářeči by vás celkem rychle vyvedli z omylu.

Elb

Tak se nebojte přispět nějakým číslem.

Swariner

Nápodobně pane.

Swariner

Statistiku nemám. Mohu však uvažovat nahlas. Jsem husákovo dítě, ročník 75. všichni moji spolužáci, kteří nešli na SŠ, absolvovali (zde často nekriticky adorovaný) systém komoušského učňovského školství, protože revoluce přišla v prváku a setrvačnost je značná. Vím o 4 spolužácích, kteří měli svářečské papíry (prosím nechytejte mě za slovo, nevyznám se v nich) + jednoho, který si je dodělával dodatečně až po VŠB. Ani jeden nepracuje v ČR. Jasně, není to „směroplatné“, ale extrémně silné ročníky z půlky sedmdesátek jsou nyní ještě v produktivním věku, přičemž prošly ještě postaru učňákama. Jaktože chybí? Chtějí moc peněz? Dělají venku? Obojí? A jestliže… Číst vice »

Elb

To že někdo na něčem chybí ale ještě přece neznamená, že se všichni odstěhovali pryč, to by muselo být jednak vidět na imigračních číslech, které od nás jsou velice malé vedle zbytku EU, nebo by se o tom muselo vědět i v širší společnosti, jako stereotyp polského instalatéra v UK, který tam zjevně skutečně kráktodobě nedostatečný počet těchto řemeslníků způsobil. To že lidé nejsou bude znamenat spíš rozjetost ekonomiky, která si dnes žádá mnohem více pracovníku, než před 10-20-30 lety, nebo že ty učnáky a průmky odpadly ve prospěch nově otevíraných obchodek a gymplů, či že obecně na školy dnes… Číst vice »

jal

Naši „indonézané“ se adaptovali na dávky, takže nezhynou a řeči o uplatnění jsem jim někde.

Pavel

Chudaci kluci pojedou do exotiky na zkusenou a budou poslouchat akorat kecy od mistnich geopolitickych expertu.

Elb

Kterých místních? Toho mraku Bulharských, Rumunských, Ukrajinských, Polských a jiných agenturních pracovníků? Nebo jste jen jasnovědec, že víte co tam bude kdo komu říkat?

Klabavátor

Pro mladší generaci – tak nějak se k nám kdysi dostali Vietnamci.

Kubrt

Přesně tak; u nás na sídlišti byl jeden věžák plný Kubánců a druhý plný Vietnamců, co dělali v ČKD (a Vietnamci přitom ještě stihli obchodovat s kalkulačkama a digitálkama).

Elb

A ty Kubánce pak po 1990 chtěli vypakovat ještě rychleji, než Mongoly a Vietnamce. Proto tu taky žádní nejsou, přesto že jich tu bylo více, než Mongolů, kteří tady od 80.let nepřetržitě taky nejsou.

Elb

*nepřetržitě jsou.

likvidátor shotoushků

Pak se to překlopilo v kšeftování s padělkama, plynule se přešlo na hulení s perníkem a uplácení konzulárních úředníků, pračky na peníze (nehtová studia)… Stejně to všichni známe 🤣

Elb

Tak nějak jinak, jako údajně výměna pracovníků, což žádná výměna nebyla, jen rozvoj zkušeností pracovníků, kteří se tady i vyučili a pak měli jít dělat i do námi postavených a vybavených fabrik. Tohle je jen normální tržní přesun kvalifikované síly z třetího světa, který se třese na referenci a peníze ze západního strojírenského obra.

Digi

Jasně, takže si, z daní, zadotujeme výrobu s nízkým DPH a malou produktivitu prace, a pak nám politici budou vysvetlovat že platy jako na západě nemame proto že jsme montovna s nízkým DPH a nízkou produktivitu práce… Chjo…

Kubrt

Výroba vlaků a tramvají je dost dobrá pro Němce a Švýcary, ale pro nás má malou přidanou hodnotou? Co byste tady chtěl teda vyrábět? Luxusní diamantové šperky a vozy formule 1?

Jiri

O jaké dotaci to mluvíte?

hank

O danění v různých daňových rájích, kde jsou údajně české firmy zaregistrované? Kde sídlí Škoda Transportation?

Swariner

To je jak z nějakého řetězového mailu… Napřed by si to chtělo ujasnit základní pojmy a pak se pouštět do větších akcí.

Elb

Tímhle si naopak zvětšíme konkurence schopnost na nestíhajícím železničním trhu v celé Evropě. I když si taky myslím, že na Ostravsku nebo Šumpersku by neměl být problém shánět svářeče, když jim někdo nedá 20 000 čistého a snažit se spíš výrobu stěhovat za lidmi. Ta výroby ve Studénce je podle mě taky na špatné, méně zalidněné části Ostravska, i když třeba u zalidněné trati Přerov-Ostrava a hned u zastávky.

vagonář

Ve Studénce už vagonka není.

bkv

A proto potřebujeme postavit v Plzni GigaFactory, abychom mohli přijmout více zahraničních pracovníků.

Martin

Přesně tak,chudáci místní už takhle je o víkendu večer jak na divokém západě.

Jan pesina

Ať si škodovka zaučí svoje lidi a hlavně Čechy

Kubrt

Češi došli.

Happy

Firma, která vyrábí výrobky s vyšší přidanou hodnotou, musí umět zaplatit kvalifikované lidi. Pak bude mít na výběr.

Miloš

Kvalifikované? Kde je vzít?
Stát, školství, výchova k odborné práci nevedou. „ V kanceláři nejlépe státní za dobré peníze se budeš mít dobře a nepředřeš se… “ To je vize a cíl mnoha mladých lidí.
Práce? Co to je? …

likvidátor shotoushků

Dělat někde v montovně s Ukrajincema a Rumunska z vesnic za mizerný plat, zničené zdraví… Krásná perspektiva 🫢

Kubrt

Vize mnoha mladých lidí? Kolik takových znáte? Ja třeba pracuju na VŠ technického zaměření a naši absolventi na ministerstva a jiné státní úřady nemíří, ale naopak jdou do firem. Na ministerstvech vídám spíš postarší lidi.

Elb

Nemyslíte si, že jste značně deformnován, když pracujete na technické VŠ? Já myslím že je jasně vidět trend rozvoje humanitárního školství a stěhování se lidí z průmyslových regionů do aglomerací a práci v korporátu, nebo státním korporátu. Jinak bysme tady nebavili o tom, kolik je potřeba vláčků a tratí na přetížené dálkové a příměstské trasy.

hank

„…práci v korporátu…“

Výrobní firmy nejsou korporát?

Elb

Jsou, ale když se řekne korporátní práce, tak se pod tím dnes typicky myslí klikání na myš v nějaké kancelářské kopce.

Swariner

Touto chorobnou představou trpíte evidentně zejména vy. Nic ve zlém.

Karl von Bahnhof

Češi se valí na dávkách.

Olin

Bože, jak já bych se chtěl válet na dávkách… Jen nevím jak na ně za dané dispozice (bílý heterosexuál se závazky se vzděláním, ne zcela zdráv, avšak bez „staatskripl“ kartičky) dosáhnout… 🙁 .

Elb

S trvale s jednou z nižších nezaměstnaností na světě. Před covidem na třetím místě po Taiwanu a Jižní Koreji.

hank

Tahle lež tak prorostla do mozků většiny Čechů, že už ji ani nemá smysl fakticky vyvracet…

Elb

Tak by se mohli poohlédnout po nějakých Slezanech a Moravanech, Slovácích. Místech s nadprůměrnou nezaměstnaností a levným bydlením, takový Vsetín, který sousedí s Valašským Mezeříčím, Slovenskem, Zlínem a dá se říct i Hranicemi a jinými městy v regionu, nebo třeba Karviná, Těšín, Orlová, Bohumín, ty ve svoji 40 km blízkosti mají obyvatel mrak, na rozdíl od Plzně i více zvyklých pracovat na šichty, nebo z technických oborů. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody, v Plzni by klidně na konec mohli nechat jen výrobu elektro motorů a vše jednoduší přestěhovat do míst s lepšími podmínkami s pracovním trhem.

noerf

Známý vlastní elektrikářskou firmu. Potřebovali s růstem zakázek přijmout nové osoby, tak poptali SOŠ elektro, kde studoval. A zjistil, že z dvaceti dětí budou tři v rodinné firmě a zbytek mimo obor.

MP22

A kolik by těm osobám byl ochotný ten známý nabídnout? Když já byl absolvent, tak sem byl se spolužákem doporučenej vyhlášené firmě u nás ve městě, tak jsme se ještě od zkoušek šli upsat a světě div se, první výplata za plný měsíc byla menší než u těch slabších co šli do fabriky k pásu, zhruba 1,5 násobek minimální mzdy, a to jsme tam dřeli jako koni, no pak má v oboru někdo zůstat žejo.

Miloš

Asi jste začínali…

Kicruj

Když můžeš začínat jinde za dvojnásobek

likvidátor shotoushků

Protože řemeslo je povětšinou otrokářská práce s nízkým platem, pokud nepracujete na sebe. Podnikání rozhodně není pro každého.

noerf

Dnes si šikovný řemeslník živnostník vydělá 70 000- 80 000 Kč měsíčně a má práci na půl roku dopředu.

Standa

To by už šlo ale něco mi říká že takto přepálený Odměny nevydrží dlouho….. Ale proč né..

Swariner

To máte pravdu, půjdou totiž ještě výš.

Elb

To bude záležet jen vývoji ekonomiky, pokud tady opadnou pracovní místa přechodem na elektromobilitu nebo automatizací, či náhradou IA, tak se někam přesouvat budou a budou konkurovat počtem.

Swariner

Jasně, ale debata vznikla kvůli náboru svářečů z Indonésie, ke kterému dochází právě teď. To, co zmiňujete je ve srovnání s tím dlouhodobý horizont. A nenechte se zmást, příjmy OSVČ řemeslníků jsou takto nastaveny již delší dobu. Já jsem stavěl barák před 11 lety a už tehdy se mi zedník/obkladač smál, že za ty prachy by obrazně ani nevstával (tehdy jsem byl 12. rok v korporátu a první rok na manažerské pozici).

Elb

Vždycky záleží na jednotlivci a regionu, na Šumpersku řemeslníci mohou stát taky třetinu toho co kolem Prahy, přesto se tam ti současní pracovat nehrnou, i když obecně se odtud lidé stěhují.

Swariner

Nestavěl jsem v Praze, nýbrž v MS kraji (Frenštátsko). To jen pro upřesnění.

Elb

Několik stovek pracovníků je taky zatím jen kapka v moři, vedle těch dalších milionů pracujících v technických nebo řemeslných pozicích
. Automatizace, IA nebo opad výroby aut není zase tak dlouhodobý horizont, to se může stát už za 10 let.

hank

Za 10 let? Optimisto… To se stane mnohem dřív.

hank

Až mu bude vyměřen důchod, tak se smát přestane…

Swariner

To všichni, pane.

Miloš

V tomto případě by asi měla zasáhnout protikorupční jednotka…