Výhodnější cestování s ČD využívá 1100 policistů, mohou pomoci průvodčím

Průvodčí ve vlaku ČD. Pramen: České dráhyPrůvodčí ve vlaku ČD. Pramen: České dráhy

Nejoblíbenější je mezi policisty aplikace IN 100. Po její zlevněné variantě sáhla více než polovina držitelů policejní slevy.

70 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Matěj

Dobrý nápad.

Miroslav

Co vím tak někteří policisté zrovna nejsou nadšeni, že by měli ve svém volném čase pomáhat českým draham dělat vyhazovače.
Něco jiného je samozřejmě nějaká krizová situace, kde jde o ohrožení života, nebo zdraví, tam je policista povinen pomocí ze zákona.
Ale na vyhazování lidi bez jízdenky, by si dráhy mohli pořídit spiš bezpečnostní agenturu.

Ivan

Nejde o to dělat vyhazovače ČD, ale o pomoc, když je někdo agresivní

Erik85

Nikdo policisty tu nabídku zlevněných In Karet využít nenutí. Je to jen na jejich rozhodnutí.

Pruvodci

Ano, je tu průvodčí. Mám s tím zatím dvě v celku pozitivní zkušenosti, kdy policista v civilu zpozoroval sám od sebe potenciální problém o pár sedaček dál a ochotně asistoval při, díky tomu docela klidném, vyloučení z přepravy

nowas

Nikdo jim tu slevu nenutí.

Matěj

On je někdo k té slevě nutí?

starší pán

Prosím, mohli by tito policisté být k dispozici také cestujícím při řešení případných potíží s vlakovým personálem?

kopeček

S personálem? Jinak zdráv že

roman.kosorin

A nejste ten problém vy osobně? Nikdy jsem nezažil ve vlaku problém s personálem.

Jaaa

Já jo, během Covidu odmítli dodržovat nařízení vlády a ten špatnej jsem byl já.

nowas

Která nařízení? Ta, co smetl soud? 🙂

Leinad

Je tu průvodčí, který s tím má zkušenosti?
Nějak se mi nezdá, že policajt dělající jinou činnost než hlídkování (kriminálka, kancelář,… ) na cestě ze šichty bude natěšený na rvačku s opilcem nebo honění sprejerů.

aaabbb

Jenže já se domnívám, že ve výsledku to není o tom „rvaní nebo honění“. Na většinu lidí zabere už pouhá autorita policisty (byť v tomto případě v civilu). Většina takových těch siláků se stejně silnými řečmi se rázem promění v hodné beránky. Samozřejmě policista snad ví, co je či není v jeho silách a v případě potřeby si přivolá posily.

Jiří Kocurek

nejde o natěšenost na rvačku…

Výtržník apod. vidí policejní odznak a _nemá_ jistotu, že dotyčný je bez pistole. Zato má tušení, že napadnout ozbrojeného není zrovna „zdraví prospěšné“, navíc je to jistota CPZky, „chlupatí“ drží spolu, byl na čele seznamu.

Trumway

No jo a Vy máte jistotu, že člověk co proti Vám stojí nemá zbraň i když kolem sebe zrovna nemává služebním průkazem? Takže ono to „napadnout ozbrojeného není zrovna „zdraví prospěšné““ je třeba mít na paměti kdykoliv, kdekoliv a v případě kohokoliv protože ze zákona držitel zbraně ji má nosit skrytě. A je li něco skryté obvykle o tom nikdo neví.

Trumway

„Policejní slevu využívá u Českých drah více než 1100 příslušníků policie. “

A co ten zbytek co vlakem nejezdí? Tohle by mělo být ošetřeno jinak. Třeba tak, že se stanoví, že VŠICHNI státní zaměstnanci dostanou režijky.

PvvS

Naopak režijky úplně zrušit.

Dos22

Jestli nám je závidíte, tak pojďte pracovat na železnici.
Je pravda, že by to chtělo upgrade, například vznik čistě zaměstnaneckého jízdného v SJT pro všechny drážní zaměstnance s benefity současné režijky, ale to bychom po MD chtěli moc.

Výpravčí

Na tom se pracuje. Jen se výstupy jednotlivých jednání nedávají ven. Ale začíná to mít obrysy. Zatím je tarif nastaven do roku 2025. Vyčkejte.

Dos22

Zajímavé, ještě cca rok a půl zpátky o tom nikdo nechtěl ani slyšet a univerzální odpověď na dotaz a co režijky v SJT byla, obraťte se na zaměstnavatele, ať Vám zařídí roční SJT.

jal

Napište to třeba do Plzně, tam už nevědí roupama, komu všemu by ty režijky dali.
„S tímto jízdným může zaměstnanec a rodinný příslušník Arrivy, Českých drah, Správy železnic, GW Train Regio a Povedu cestovat jak autobusy, tak vlaky objednávanými Plzeňský krajem.“

A vám ne, strašné. : – )

Reklama

Jako vtip dobrý a všichni soukromý zaměstnanci přejdou na Schwarz a příjmy-výdaje=0 a státní zaměstnanci se můžou jít pást, jak prosté.

Trumway

„V aplikaci Můj vlak si mohou pořídit virtuální In-Kartu (IN 25, IN 50 a IN 100) za poloviční cenu.

Policisté jsou na oplátku při cestě k dispozici vlakovému doprovodu při řešení případných potíží.“

Ano, nic ani žádná sleva není dnes zadarmo.

Trumway

…a mínus mi dali ti kdož mají v peněžence xy slevových karet a myslí si, že slevu mají zadarmo a neuvědomují si, že za ty slevu zaplatili osobními údaji

none

Ne

Dos22

Tak vzhledem k tomu, že policista je tak nějak povinen zasáhnout i mimo službu dle zákona, tak PČR na tom jen získala defakto, a VČ taky, protože aspoň vědí, že tam příslušníka mají

Tom

Ano, ale podle článku to průvodčí pozná, že zkontroloval policistu, takže se na něj může snáz obrátit i pokud např. sedí v jiném vagónu.

Bram

Tohle spíš měl řešit stát patřičně velkou slevou na ročním one ticket. Takhle je to polovičaté řešení.

Petr Vašek

A má to nějak pořešené Bohouš Langusta na poctivém motoráčku?

Bez přezdívky

Je to čistě komerční záležitost stání akciovky ČD. Nic nebrání Jančurovi poskytnout ekvivalent pro své spoje.

Clovek

Prodat IN100 za zvýhodněnou cenu skupině vyvolených může být imo pro ČD dost výhodné. Taky by mě zajímalo, jestli je moc v případě konfliktů nějak smluvně ošetřena.

Petr

to řeší zákon o policii

Lojza

Bude zasahovat jen holýma rukama i když mimo službu nenosí potřebnou výstroj či výzbroj? Stačí jen když si dá pivo a tím pádem nesmí zakročovat, jinak si sám pěkně naběhne.

Trumway

Tohle je nedomyšlené. Navíc když bude v civilu jak se okolí dozví, že se jedná o úřední osobu? Jen velmi těžko. Pro dotyčného to může být ve výsledku rizikem. Tak už jen zbývá aby ČD rozdala zvýhodněné jízdné i civilním držitelům ZP.

Dos22

V článku to píšou průvodčí to zjistí při kontrole jízdních dokladů.

Trumway

Průvodčí to zjistí, ale už ne nikdo jiný.

Dos22

Jistě, ale pokud to bude například ve velkoprostorovém voze, tak policista má za povinnost zasáhnout i mimo službu, už tak nějak na základě zákona, jinak bych stejně oslovil průvodčího, který by konal, v rámci možností, oslovil by toho policistu, atd…

Leinad

Identifikovat se jako fízl může ruznými způsoby.

aaabbb

Tohle je dávno ošetřené zákonem, který platí všude, nejen ve vlaku. Policista v civilu i mimo službu se může prokázat služebním průkazem nebo odznakem, případně za určitých okolností i jen ústním prohlášením o své příslušnosti k policii. Už v tu chvíli má statut úřední osoby a tak by se bralo například jeho napadení nebo i neuposlechnutí výzvy.

Trumway

“ za určitých okolností i jen ústním prohlášením o své příslušnosti k policii.“

No, tak to sice může, ale v takovém případě ještě něco aby bylo možné tuto příslušnost ověřit. Jako sorry, ale pokud mě někdo zastaví na ulici a řekne mi, že je od policie aniž by ukázal placku tak to pro mě bude opravdu vysoko zdvižený prst.

Frantík

Ono taky záleží proč vás přesně zastavuje…

Jiří Kocurek

Jednak může nosit odznak i v plavkách, když to přeženu a druhak §29, viz níže. Prostě „to pivo“ se nepostihuje, vyžeduje se ale úměrný zásah.

§ 29
Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Trošku právního povědomí by to chtělo, když už je člověk svéprávným občanem.

Jaaa

Každému držiteli zbrojního průkazu je toto opakovaně vtloukáno do hlavy.

jurali

Ze ja jsem se ucil!
Mel jsem se stat policistou

Zapa

A co vám brání se jím stát?

Nokkonen

Je blbej.

Jiří Kocurek

S ohledem na vtipy o policajtech: To někdy byla překážka?

Studý Chudent

Já zavedení tohoto systému vítám a věřím, že v praxi může provoznímu personálu pomoci s konfliktními situacemi.

Trumway

Já nikoliv, protože uniforma je uniforma a civilní oděv civilní oděv. Když na vás někde na ulici běžně oblečený člověk začne křičet že je od policie jak dlouho budete přemýšlet o tom jestli tomu tak skutečně je? A co když takový civilně oblečený člověk vytáhne na někoho zbraň a nebude zřejmé, že se jedná o policistu v civilu a bude tam jiný držitel zbraně který ji na něj vytáhne?

Leinad

No nebudu mu věřit, ale on bude mít možnost vytáhnout průkazku či odznak.

Vojtaur

jakoze bez uniformy clovek nemuze delat to, cim je v zamestnani? Takze priste az zkolabuji na ulici odmitnu pomoc nekoho, kdo tvrdi, ze je lekar, protoze nema bily plast?

výpravčíXY

Něco podobného kdysi pratikoval Dopravní podnik Pardubice. V MHD měl policista „na služební průkaz“ bezplatnou přepravu a na oplátku byl případně k dispozici revizorovi při případném řešení problémů s cestujícím.
Většinou, když cestující bez jízdenky odmítal zaplatit pokutu a nechtěl prokázat totožnost, tak byl požádán o součinost. Hned cestující lépe spolupracoval a ochotně předložil občanku. (-: (-: (-:

Dos22

Tak při aroganci pardubických revizorů, za každým hned hledajících černého cestujícího (chybu uznajíce když je malá, nebo nepopíratelná) se nedivím, že potřebovali k sobě policistu.

Milan

nepřipadá, že jste napsal zjebný nesmysl „“chybu uznajíce když je malá, nebo nepopíratelná““, který dost znevěrohodňuje zbytek Vaší RE?

Dos22

Ne nenapsal, revizor chybu uzná jen v případě, že je tak malá, že v důsledku to pro něj skončí jen například napomenutím (například zapomene sdělit, že pokud zaplatí cestující na místě, bude to mít o 100,- levnější), nebo nepopíratelná chyba (například svědci z řad cestujících, nebo třeba záznam z kamery ve vozidle, či jinak prokazatelné, ale pokud to je jen na základě tvrzení proti tvrzení, tak DP samozřejmě stojí za revizorem, pozvou si revizora „na kobereček“, ten vypoví svou verzi a od DPMP přijde odpověď, revizor řekl to a to, takže smůla (protože málokdo si asi shání kontakty na ostatní… Číst vice »

Dos22

Ne, nenapsal jsem blbost. Revizor chybu přizná jen pokud je pochybení malé, příklad: Udělena pokuta (oprávněná) akorát zapomene sdělit že pokud zaplatí dotyčný na místě bude to mít o 100,- levnější. Přiznání, protože pochybení malé, DP udělá tytyty příště si dej pozor, cestujícímu vrátí 100,- a jede se dál. Jinak to nejsou revizoři, ale jen výběrčí pokut, kteří snad mají prémie za rozdané pokuty. Kdy nedokáží ani postupovat citlivě u dětí, apod… Dívka cestuje sama na kartu rodiče (cca 9 let), ano mohla by vědět, že to je špatně, ale když rodič řekl, že se to může, tak mu věří.… Číst vice »

marios

Zjebný nesmysl 😂

Trumway

„V MHD měl policista „na služební průkaz“ bezplatnou přepravu a na oplátku byl případně k dispozici revizorovi při případném řešení problémů s cestujícím.“

Tak to musel mít revizor smůlu když dotyčný zrovna někam pospíchal a neměl čas tam něco řešit.

Zdeněk

Zvýhodňování cestujících dle profese? Chápu důvody pro policisty, ale co dál? Např .zdravotníci? Hasiči?:-)

Samo

Podľa mňa to hlavne vykazuje mierne známky korupcie. Policajt by v zásade nemal príjmať žiadne výhody od tretích strán. Že si niekto vôbec dovolí otvorene povedať že tým chcú motivovať štátnych zamestnancov aby častejšie boli v jeho priestoroch a v prípade potreby mu pomohli je dosť zvláštne, stačilo tam asi uviesť tú časť o poďakovaní 🙂

Ako správne píšeš, podľa logiky ktorou oficiálne argumentujú ČD by rovnako mali mať podobný benefit napr. zdravotníci ktorých prítomnosť môže byť veľmi zásadná pre cestujúcich, a pozitívny prínos zdravotníka mimo službu výrazne vyšší ako prínos policajta mimo službu.

Peeetr

Jenže přepravci mají teď největší problémy s chuligány a černými pasažéry, a ne s nějakým léčením cestujících.

Samo

Osobne niekoho kto pokreslí vlak považujem za menší problém ako to keď niekto dostane infarkt a nie je mu poskytnutá včasná pomoc. Tento argument viac menej dokazuje že nejde o žiadne „poďakovanie“.

Trumway

No vidíte, ale o tom, že se ve vozidle nachází člověk který má povoleno skryté nošení zbraně se personál přepravce nemá šanci dozvědět a věřím, že takových lidí může být v prostředku více než policistů v civilu.

Jirka

V cem presne ta korupce spociva? Ze policie nepujde vysetrovat neco na reditwlstvi CD? To je asi trochu nepravdepodobne

Samo

Nie, v tom že individuálny policajt napr. nemusí zachovať nestrannosť pri riešení nejakého drobného incidentu.

Polícia je skrátka silová zložka štátu a prijímanie darov z titulu funkcie by pre príslušníkov takej inštitúcie malo byť absolútne no-go.

Jiří Kocurek

Leda by si policajt platil služební pistoli… a proti služební pistoli je sleva na veřejnou dopravu nic.

Jo, bylo by čistší, kdyby to byl OneTicket, který je stejný pro všechny dopravce.

MartinS.

Můj zaměstnavatel mi v rámci benefitů také loni nabízel In Kartu ČD se slevou. Sice jen 10 %, ale tak evidentně se to řeší podle významu té profese. ČD jsou obchodní společnost, mohou si dohodnout spolupráci s kýmkoliv, pokud o to obě strany mají zájem.

SSJS

Srovnávat policii s nějakou obchodní společností…

Apollo 17

Obchodní společnost není Policie, ale ČD 🙂