cargo

Úřad povolil plavební komoru v centru Prahy. Politici se bouří, mluví o konci pohody u Žofína

Nová plavební komora u Dětského ostrova (vlevo), vizualizace. Pramen: Praha 5Nová plavební komora u Dětského ostrova (vlevo), vizualizace. Pramen: Praha 5

Povodí Vltavy dosáhlo výrazného pokroku v přípravě nové plavební komory v centru Prahy. Odbor ochrany prostředí magistrátu hlavního města stavbu

Zpět na článek
20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liberal shark

Nějak tomu nerozumím. Proč nestačí plavební komora Mánes na Štítkovském jezu ? Proč stavět další „slepou“ komoru na stejném jezu u Dětského ostrova ?

Přemek

Dokud nebude zásadně snížen objen tvrdých exhalací z motorů lodí na Vltavě, půjde pouze o jednu z největších zátěží pro vltavské údolí v letních měsících. Ústí výfuků pod hladinou nic neřeší, jen to vyvolává zbytečně iluze.

Honza D.

Vzhledem k tomu, jak „ekologické“ jsou motory turistických lodí (zkuste se někdy ráno projít po náplavce Na Františku) vidím jako kontraproduktivní stavět něco, co ještě zvýší provoz dopravních prostředků se spalovacími motory v centru Prahy, navíc v místech, kde potom spaliny sedí jako mlha při inverzi. Prospěch z toho bude mít jen klika ovládající turistické lodě jako EVD a jim podobní, obyvatelé nejvíc postižených oblastí z toho prospěch nebudou mít žádný, spíš naopak. Centrum Prahy je už tak přeplněné turisty, že není nejmenší důvod tam lákat další. P.S. Prahu ročně navštíví cca 8 až 9 milionů turistů bez Airbnb. Je… Číst vice »

Martin V.

S těmi smrdutými diesely mám stejný pocit. Můj návrh řešení je jednoduchý: Předělejte je na baterky! Hlavní provoz v centru Prahy mají na svědomí okružní vyhlídkové a restaurační lodě, které se hodinu, dvě, maximálně tři potulují po Vltavě, dvakrát přitom komorují na Smíchově, otočí to u Žlutých lázní nebo pod Barrandovem. V Brně na přehradě jezdí elektrické akumulátorové lodě už 70 let! Přitom o dnešních lionkách se tehdy nikomu ani nezdálo. Tohle není technický problém, stačí jen chtít.

Václav

Ono by možná stačilo přestavba lodi na nový, třeba i naftový motor. Ony ty nové motory už jsou s emisemi úplně někde jinde. To, co teď plujje po Vltavě, jsou starý, do nekonečna natíraný kraksny, kterým se jen sem tam vylepší vzhled. Hlavně, že sypou penízky.

mgr.pavel

Tak já nevím, ŘVD říká, že současná komora je přetížená, politici že přetížená není.. Komu mám věřit?

mirekk

Politici vždy věděj všechno nejlíp

AAA

přičemž se jedná zejména o plavidla plná zahraničních turistů

… turisty v Praze nechceme!

kolkol

Jistě, nechceme. Je divné to tak říct a bude třeba si na tu větu chvíli zvykat. Prostě už teď jich je moc s nemělo by to dále stoupat. Šikana turistů na přetížených místech, to je teď trend leckde a začíná se šířit i zde. Normální reakce.

K.S.

No ale pokud zase to uděláme opačně a předěláme Prahu na takový obří Prátr, tak možná zalepíme díru ve státní kase, dobudujeme dálnice a tak. 😀 Ona je totiž i normální reakce reagovat na poptávku zvýšením produkce. Praha by to ustála, i s větším počtem turistů, pokud se tam podaří nějak zatočit se směnárnami, podvodnými a těmi relikty 90. tedy obchody kde prodávají masky Hitlera, matrijošky s Putinem, beranice s rudou hvězdou a tak. A podle mne tedy Praha zdaleka nedosahuje limitů, které má, dosahuje ale únosného limitu při toleranci současného modelu zaměření se na low class klientelu, levné pijatiky,… Číst vice »

Frantisek

Už teď jsou omezováni místní. Nejsem si jist, zda zrovna betonování krajiny dalšími dálnicemi a příval dalších aut je něco tak skvělého, aby tomu bylo obětováno jedno město. Možná by stálo za to zvýšit kvalitu namísto kvantity.

AAA

až zas příjde krize tak ještě každej turista bude dobrej

kolkol

Pronajměte svoji postel a spěte na zemi, možná rovnou někde s bezdomovcema. Až pak přijde krize, ani vám to nepřijde, pohoda.

K.S.

Nevymýšlejte zase pitomosti ano? Opravdu budou možná v Praze za ty turisty rádi při další krizi.

Frantisek

No pokud se budeme nadále zbavovat vší normální výroby a nahrazovat ji dopravou a papírováním, pak možná ano, ale je to látání důsledků namísto řešení příčiny, s dalšími negativními jevy.

Dalibor

mi jsou prazsti turisti ukradeny. doufam jen, ze tento marast nedorazi i do Brna… uz tak je tu cizincu vic, nez je treba.

liberal shark

Fungující trh by měl na turistickou invazi reagovat zvýšením cen služeb a tím ji vrátit na snesitelnou úroveň. Ale zatím to tak nevypadá :-(.

Jiří Kocurek

Myslím, že by Hradní pán měl zakročit a prosadit tento průplav. Proti Dunaj – Odra – Labe je to malina. 😀

Frantisek

Hradní pán se ale možná bude bát útoku, takže to dá na povolenku a čekat a propalovat ropu se bude nadále. 😉 Ostatně proč by kdo plul jen do zdrže jezu, odkud se dostane leda zpátky…