Vodafone pokryl sítí 5G část pražského metra

Stanice metra Malostranská. Foto: Aktron / Wikimedia CommonsStanice metra Malostranská. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Mobilní operátor Vodafone pokryl část pražského metra vysokorychlostní sítí 5G. Využil k tomu frekvence v pásmu 1800, které má přidělené

Zpět na článek
28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa

Nepotřebujeme 5G, ale pokrýt stanice, kde nedojde ani obyčejná zpráva …

BND 30

A kde se na tu síť kupují lístky ?
Ve schématu denních linek PID ji nevidím ?

Bob

Na síť Vodafone se „lístky“ kupují většinou u Vodafonu.

pkajetan

Pro ty probuzené: https://www.emfsmog.cz/

Y.K.

Schválně, v čem PŘESNĚ je rozdíl, jestli na vás září na frekvenci 1800 MHz protokol 5G, LTE, 3G nebo starý GSM?

Jan

Stejně doma víc září odstíněná mikrovlnka než všechny routery a telefony.

Jan

Rakovinu dotávám už z návštěvy té stránky. Po rozkliknutí článku zmizí posuvník a už se nedá skrolovat.

dvojiteF

tak to je dobrý cancer

Anonym03

Hah, tak to asi T-Mobile brzo opustím, až bude příští rok nový mobil s 5G.

libcha

Rád bych se hloupě zeptal, co je to 5G vlastně zač a co přináší. Je to jen zase o stupeň lepší přenosová rychlost (a možná latence)?

Možná jsem hloupá stará struktura, ale tak nějak si, a to obzvlášť při použití na mobilu, vystačím s nějakým tím 3G, ostatně i na něm lze objem měsíčního předplatného mobilních dat vyčerpat za několik minut. Na vyhledání spojení, stažení mailu nebo článku pak někdy stačí i 2G, musí ovšem fungovat naplno a ne jako dřívější 2G ve stanicích metra, které mělo nejspíš úzké hrdlo jinde než mezi telefonem a BTSkou…

Anonym03

Je vidět, že nic nestahujete a nevadí vám čekat na načtení dnešních stránek trojnásobně delší dobu s větší spotřebou baterie. 5G především rozšiřuje možnost připojení počtu účastníků v síti, což by dnešní 3G síť už dávno nezvládla ani za současného stavu.

Pavel P.

Nemluvě o tom, že 3G se bude pomalu vypínat, pokud se už nevypíná.

medvěd

VODAFONE už řekl, že síť 3G vypne k 1.4.2021.

BND 30

My jsme s přítulkou při stahování našli 1G a byli jsme spokojení oba.

Malé stydlivé prasátko

Sítě 5G příliš velké přínosy pro běžné spotřebitele mít nebudou. Jasně, pustíte si pohodlně 4K film, bleskově stáhnete maily. Ale ten skutečný přínos bude především pro průmyslová řešení, ve kterých je nízká latence důležitým kritériem.

Y.K.

To v metru je pomalost EDGE dána omezení technologie GSM/EDGE, kdy jde schopná přenášet asi jen 473 kbit/s v 8 timeslotech. Pokud by tam byl jeden dva účastníci, tak se to dá, ale když se k BTS rázem připojuje 500 telefonů, protože vlak přijel do stanice a každý smartphone chce verifikovat push na serverech, tak to tento stařičký protokol opravdu nedává. Do toho vždy někdo ve stanici telefonuje a to má na GSM přednost. U 5G se uvádí, že lépe pracuje s dostupným spektrem, kdy jej dokáže „vytěžit“ 3x lépe než LTE. Také síť dokáže obsloužit více zařízení, uvádí se… Číst vice »

Bob

„Člověk vydrží vsedě odolávat přetížení 4G po dobu 40 až 50 sekund. Je problémem udržet vzpřímenou polohu a oči otevřené, hůře se dýchá. Při přetížení nad 5G působí na žíly v nohách tlak, což má za následek pokles krevního tlaku, odkrvuje se mozek a sítnice, zorné pole zešedne a následuje ztráta vědomí.“ Ale věřím, že odborně expedovaná rouška s certifikací „China Export“ mě před všemi zlými silami ochrání.

Urban Transport Lover

5 G = pátá generace.
kromě jinýho jako zvýšení přenosový rychlosti – ti to umožní třeba komunikaci přes mobil, tablet, noťas nebo hoďky třeba s ledničkou nebo s pračkou

Bob

To asi měla být odpověď o příspěvek výše, ne?

Alf

S ledničkou se klidně pobavím na její úrovni, ale potřebujou všechny ty aparáty mobilní síť? Já si to představuju připojené přes WiFi/Ethernet.

BND 30

Jestli si potřebujete povídat s ledničkou nebo pračkou…. změnil bych léky, možná i lékaře…

V. K.

To se konspirátoři poserou. A dobře jim tak.

Tomáš V.

To je fakt. Pár jich znám, hned jim to jdu oznámit. 😃😃

pkajetan

a vy budete jeho poradce!

pkajetan

vy budete jistě budoucí prezident planety! Gratuluji

Nekdo

Doufam ze ted magori zacnou nosit hlinikove cepicky a postrikovat kolem sebe savo a ocet uz i v metru…

Honza D.

Místo hliníkových čepiček stačí cedník, doporučeno ČTÚ a EZU. 😆

Bolek

Nebyly by lepší zlaté čepičky a střevíčky? Lépe to vypadá a zlato je lepší vodič 🙂 Já mám zlaté zuby, ale nevím, jestli to stačí k ochraně.