Voda z Tetčic a další spolky prohrály poslední soudní spor o povolení pro D1 u Přerova

Vizualizace dálnice D1 u Přerova. Foto: ŘSDVizualizace dálnice D1 u Přerova. Foto: ŘSD

Soudy výrazně zrychlily tempo rozhodování u této klíčové dopravní stavby.

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost tří organizací proti verdiktu Krajského soudu v Ostravě, který v létě potvrdil platnost územního rozhodnutí pro stavbu D1 okolo Přerova. Rozhodnutí přišlo týden poté, co ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení pro dálnici. Stavět se má začít ještě před Vánoci.

Se stížností neuspěla trojice trvalých odpůrců dálnice: Voda z Tetčic, Děti Země a Krajina Dluhonice. U soudu žalovaly spolky rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje ve věci změny územního rozhodnutí na stavbu dálnice v tomto úseku. Jde o poslední spor ve věci stavby D1, které soudy musely řešit. Zatímco v minulosti soudům řešení žalob trvalo v této věci spíše několik let, nyní NSS rozhodl za tři měsíce.

Zamítnutí kasační stížnosti vyplývá z rozhodnutí, které je k dispozici zde. Nejvyšší správní soud se zastal Krajského soudu v Ostravě prakticky ve všech bodech a potvrdil správnost jeho rozhodnutí. „Námitky stěžovatele nejsou důvodné. Rovněž podle názoru NSS nebylo zapotřebí navrhovat z důvodu změny umístění stavebních objektů (nikoli tělesa dálnice), které jsou předmětem rozhodnutí o změně územního rozhodnutí, kompenzační opatření, popř. nově přezkoumávat závazné stanovisko EIA,“ uvádí se v rozhodnutí.

Krajský soud v Ostravě v červenci žalobu zamítl, loni v prosinci konstatoval, že námitky spolků jsou účelové. Ministerstvo dopravy minulý týden vydalo stavební povolení, v právní moci bude ještě před Vánoci. Na 20. prosince plánuje ŘSD oficiální zahájení stavby za sedm miliard korun. ŘSD již se sdružením Strabag, IDS a Doprastav podepsalo smlouvu.

I když jde o poslední žalobu ve věci D1, lze očekávat, že stavbu budou soudy ještě řešit. Od 20. prosince začne lhůta, ve které bude možnost napadnout stavební povolení u soudu. Dosud zejména Děti Země a Voda z Tetčic využívaly možnost napadat povolení až do vyčerpání všech možností. V té době se ale bude již dálnice pravděpodobně stavět.

Tagy D1 D1 Přerov - Řikovice Děti Země Krajina Dluhonice Nejvyšší správní soud Ředitelství silnic a dálnic ŘSD Voda z Tetčic
66 komentářů