Vlaky z Bratislavy do Košic budou v novém grafikonu nejrychlejší v historii

Lokomotiva 350 v čele vlaku IC. Foto: ZSSKLokomotiva 350 v čele vlaku IC. Foto: ZSSK

Ke zkrácení jízdních dob dojde i díky zrušení zastavování vlaků IC v řadě měst.

Nový jízdní řád přinese od 11. prosince na Slovensku zkrácení jízdních dob mezi největšími městy. Dálkové vlaky nově zvládnou spojení z Bratislavy do Košic za 4 hodiny a 31 minut. Půjde o zkrácení jízdních dob v porovnání se současným grafikonem o 12 minut. Dosud nejrychlejší spoj jede z Košic do Bratislavy 4 hodiny a 43 minut.

Vyplývá to z konečné podoby jízdních řádů, kterou zveřejnila Železničná spoločnost Slovensko (ZSSK). Nejrychlejší budou i nadále komerční spoje kategorie IC. Každý ale bude mít mírně odlišnou jízdní dobu, v průměru bude jízdní doba 4 hodiny a 42 minut. Ve směru z Bratislavy jsou pomalejší kvůli čekání v Kysaku nebo Kostoľanoch nad Hornádom. Z Košic jezdí vlaky v průměru 4 hodiny a 36 minut, ze západu na východ to bude 4 hodiny a 48 minut.

Zrychlení se týká i spojení Žilina -Bratislava, kde se jízdní doba zkrátí v průměru ze 105 minut na 97 minut. Ke zrychlení IC vlaků dojde díky zrušení zastavování v Trnavě, v případě některých vlaků zmizí i zastavování v Trenčíně, Vrútkách, Ružomberku a Liptovském Mikuláši. V Trnavě bude zastavovat jediný vlak IC.

Zrychlení se dotkne i vlaků kategorie Express, kde dojde ke zkrácení jízdních dob o 24 minut z 5 hodin a 50 minut na 5 hodin 26 minut. Nový jízdní řád má být pro ZSSK rekordní podle počtu najetých kilometrů. Nárůst na 37 milionů vlakokilometrů znamená nárůst o 21 % v porovnání s rokem 2014.

Tagy GVD 2022/2023 Železničná spoločnosť Slovensko ZSSK
170 komentářů