Cestovní ruch Dopravci Mimořádné události Železnice

Vlaky nemohly přes Brenner, Rakousko na několik hodin zastavilo provoz kvůli koronaviru

Vlak ÖBB, ilustrační foto. Pramen: ÖBB
Vlak ÖBB, ilustrační foto. Pramen: ÖBB

(aktualizováno 6:00) Hrozba nákazy koronavirem dnes narušila železniční provoz mezi Itálií a Rakouskem. Rakušané nepustili na své území vlak mířící z Benátek do Mnichova kvůli podezření, že na jeho palubě jsou nakažení cestující. Informují o tom rakouská i italská média, například OE24.

Provoz přes Brennerský průsmyk tak stojí, potvrdily později Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) na Twitteru.

Ve vlaku byli dva cestující s horečkou, o čemž podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera informovali italští železničáři rakouské kolegy. Ti na pokyn rakouských hygieniků a ministerstva vnitra vlak do Rakouska nepustili. „Bereme situaci v Itálii velmi vážně,“ uvedl Nehammer.

Zatímco Itálie už hlásí i úmrtí na koronavirus a hrozba nákazou ovlivňuje každodenní život, v Rakousku ještě virus potvrzen nebyl.

Krátce po půlnoci byl provoz na trati opět plně obnoven. Rakouské dráhy oznámily, že cestující s jízdenkou do Itálie mohou dnes bezplatně cestu zrušit a dostanou zpět plné jízdné.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zabakovec
Host
Zabakovec

Krásná práce, pak už bude pozdě.. Better safe then sorry.

BND30
Host
BND30

Měly se na tu cestu vykašlat…

libcha
Host
libcha

To mi teda přijde už dost přes čáru, hysterie. Jeden aby se bál dostat na dovolené kašlíček, už ho nepustí ani domů! Být tam tak se seberu a dojdu pěšky do St. Jodoku na osobák…

V germánských zemích jsou podobné kontroly v mezinárodních vlacích tradiční a tradičně moc nedávají smysl. Třeba jsem byl po vjezdu do Německa dvakrát kontrolován na pašování drog, ovšem až poté, co se vlak rozjel z německé pohraniční stanice, kde jsem býval mohl v klidu vystoupit a přesednout na vnitrovlak.

jan
Host
jan

Rakušáci evidentně nejsou pitomci. A nenechávají věci náhodě.. Evidentně nastoupili do vlaku s měřením teploty. Což naši nejsou schopni ani na Ruzyni za více jak měsíc. Pak to dopadá tak, že číňánci si jedou na pro nás cela zbytečný výměnný pobyt přes celou republiku vlakem a mhd. Rusové zase téměř zavedli vstupní dotazník.. Také poměrně chytré..

Hans
Host
Hans

Vzhledem k vlastnostem tohoto viru by pomohlo jen úplné zastavení veškerého pohybu osob a zboží :-(.

jan
Host
jan

Tak zboží snad nekucká..

Jen tak
Host
Jen tak

zboží nekucká , ale vir může přenášet úplně stejne.

navíc, pokud jsi to nezaregistroval, přenašečem viru může být i o soba, která teplotu nemá a nekucká. takže nějaká měření teploty jsou naprosto k ničemu. zastavíš sice hromadu lidí s normální teplotou (a budeš si myslet, kdo ví jaký jsi king), ale vedle nich ti projde dav nakažených, co ještě teplotu nemá (nebo co ji už nemá).

nějaké plošné kontroly , natož měření teploty, jsou prakticky k ničemu. jediné co by opravdu zafungovalo, je naprostá izolace republiky, uzavření hranic… ale to je .. no, teoretická rovina.

jan
Host
jan

Naprosto k ničemu není, za let z Číny je velká pravděpodobnost, že už se nějaké příznaky objeví. Nebo jsou borci, kterým nedělá problém nemocný cestovat hromadnými prostředky. Na ty by to fungovalo dobře.. Pokud by navíc byli z rizikových destinací.. Nemají co jezdit u nás vlaky a MHD. Pak už to nikdo nedohledá.. A ty ztráty už budou na našem území.. Ekonomické, ale lidské..
Když je to k ničemu? Proč to v Asii dělají na každém rohu?

Y.K.
Host
Y.K.

Inkubační doba COVID19 se uvádí kolem dvou týdnů. Takže během letu z Číny/Koreje/odkudkoliv se pravděpodobně neprojeví vůbec nic. Dokonce ani po týdenní dovolené se nemusí projevit nic. Měření teploty neřeší nic, v 99,99 % případů to bude z klasické virózy, která teď má hlavní sezónu. Jediné co opravdu funguje jsou karantény ohnisek.

jan
Host
jan

Kolem.. Od 2 do 14, průměr je prý někde v cca půlce. U nás se vždy vymýšlí důvody proč to nejde. Kolik stojí ten teploměr 2000? Číňani to používají, už i Italové, Rakušáci. Arabáči. Různě v Asii.. Ale my jsme tady chytřejší.

Y.K.
Host
Y.K.

A pomohlo to? Ono je na severní polokouli chřipková sezóna v plné síle, takže virózu a horečku má kde kdo. Základní předpoklad nějakých opatření je, že jsou zacílená a ignorují plošné jevy. Posílat každého se zvýšenou teplotou do nemocnice na vyšetření zakrátko vyždíme zdravotnictví. Lidé s horečkou se vzhledem ke stavu i vzdají cestování, což neznamená, že před tím někde 14 dní nebloumali i s virem bez příznaků, takže vám teploměr k jejich zachycení vůbec nepomohl.

jan
Host
jan

Tak já myslím, že v Číně to určitě pomohlo NÁM.. Protože pokud cestující prošel několika měřeními a kontrolami. I na letišti. Asi si méně nedovolilo nakažených někam cestovat. Nám v tomto udělala Čína asi medvědí službu a tou jejich karanténou. Zdrželo se to vlastně už o měsíc. Že ta opatření byla velmi tvrdá až veterinární pro jejich obyvatele, je věc druhá.

Y.K.
Host
Y.K.

V Číně pomohla tvrdá karanténa a zákaz cestování skupin. Karantény ohnisek probíhají všude kde dojde k výskytu a je to jediný funkční způsob. Kontroly jedinců někde po cestách a měření teploty chidcům velký význam nemají, protože virus mimo zóny výskytu šíří hlavně i lidi bez příznaků.

jan
Host
jan

Ale oni nějaké příznaky určitě mají. Jak by se šířila.. Ta Číňanka v Německu taky moc dobře věděla, že není ok, žrala nějaké prášky. A beztak smrkala. V Itálii je to tak rozlezlé, že to tam musí kolovat už docela dlouho. Jejich odborník tvrdí, že od konce ledna dost možná. Tedy, to ještě pravděpodobně teplotu nekontrolovali. A nejspíš nějaký číňan na výletě.. můj názor..

Y.K.
Host
Y.K.

Ó, no jo no. Nejdřív si zjistěte co je to inkubační doba při nákaze. Nějaký Fejsbůkový šuškandy mě nezajímají.

jan
Host
jan

Nemají co sedat do letadel a veřejné dopravy.. Zvláště v této situaci..

jan
Host
jan

Pokud při pohovoru zjistí z Činy, Korei a spol.. Kam jedete.. Normální otázky na letišti třeba v GB před vstupem do země… Jak jedete, máte auto?. A naměří teplotu.. Mají ho pustit normálně do MHD, Vlaku.. Já tvrdím, že ne.

Y.K.
Host
Y.K.

Celý problém je, že u většiny přenašečů nenaměříte nic. Mají teplotu normální, jsou bez příznaků. Teplota se na letištích běžně sleduje a přesto virus v pohodě cestuje po celém světě.

jan
Host
jan

Já nevěřím, že jsou zcela bez příznaků..

Y.K.
Host
Y.K.
jan
Host
jan

Jasně jedna definice na sars, hif, vzteklinu.. Určitě bude fungovat..

jan
Host
jan

Virus cestuje, že se schovává za nachlazení a chřipku..

jan
Host
jan

Na tom příkladu v Rakousku se ukazuje, že není.. Pokud je pravdou, že ještě byli z Iránu… A cestují vlakem s horečkou..

jan
Host
jan

Ale. Viru bohatě stačí naše blbé návyky. Na to zboží nepotřebuje.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Veškerého zboží? DEZA vypravuje do Itálie ucelenky s benzenem. Myslíte, že by v takové cisterně virus přežil?

Hans
Host
Hans

Virus prý vydrží i 10 dní bez hostitele a inkubační doba je až 14 dní. Do těla umí vniknout všemi tělními otvory i očima.

Cestující LBC MHD
Host
Cestující LBC MHD

Jak to myslíte všemi tělními otvory? I uchem?

HonzaX
Host
HonzaX

PRÝ… (nebo podle Blesku?). Takovéto příspěvky přispívají k lepší informovanosti, že? Pán je jistě znalec.

Ignác Pospíšil
Host
Ignác Pospíšil

Inkubační doba je až měsíc a část tohoto období je člověk infekční a přitom testy může projít jako čistý…

Ron
Host
Ron

Jsem ted v Benatkach, odkud jsme mel letet nocnim RYR do Ldn, ale let kvuli dlouhemu workloadu posadky zrusili. Umite si predstavit, jaky rozruch a dezinfo to vyvolalo. Zkratka mobilita je u mas tak vzita, ze jeji sebemensi omezeni vyvolava paniku.

Cestující LBC MHD
Host
Cestující LBC MHD

Prosím, už tam zůstaňte, ať nám nepřivezete nějaký (nechtěný) suvenýr. Děkujeme za vaši ohleduplnost.

Jen tak
Host
Jen tak

ne mobilita. ale přeinformovanost a neschopnost zpracovávat informace 🙂

Filias
Host
Filias
Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Nákladní doprava přes Brenner je prozatím v provozu

Maršál
Host
Maršál

Vida, tohle se stát u nás na prvním koridoru, konečně by mohli být nákladní dopravci s kapacitou spokojeni 😀

xyz
Host
xyz

A co 3 noční vlaky z Benátek, Milána a Říma do Vídně/Mnichova (pozn. každý z nočních vlaků veze část vozů do Vídně a část do Mnichova)? Ty vyjely, nebo také už ne?

Haha
Host
Haha

Mělo by se čekat v Innsbrucku co dál, aspoň podle webu ÖBB.

xyz
Host
xyz

Tyto noční vlaky nejedou přes Innsbruck, ale přes Villach/Tarvisio.

Haha
Host
Haha

Zatím jedou.

Marťas
Host
Marťas

To bych řekl, že určitě ne. Doprava do Rakouska je zastavena, vlaky dálkové dopravy mají čekat ve stanici Brennero/Brenner.

Haha
Host
Haha

Čekají v Innsbruck Hbf (z Rakouska) nebo na Brenneru (do Rakouska).

Petr Šimral
Host
Petr Šimral

A zatarasili silniční přechody, hlídají zelenou hranici a zrušili leteckou dopravu mezi Itálií a Rakouskem?

Marťas
Host
Marťas

Cestující s příznaky cestovaly vlakem EC 86 a ne po silnici, pěšky nebo letecky.

Zapa
Host
Zapa

Já myslím, že mnohonásobně víc lidí s příznaky dnes cestovalo po dálnici. Jako chápu strach, ale pokud se to nezavře celé, tak je to o ničem.

Marťas
Host
Marťas

Rakouský ministr zdravotnictví řekl, že zatím hraniční kontroly nejsou potřeba. Zítra chce věc znovu řešit s odborníky.

Ignác Pospíšil
Host
Ignác Pospíšil

Jasně, opatření přímé až bude průser – tj. příliš pozdě.

Martin Kováč
Host
Martin Kováč

A kdo tak hlídá, aby přes hranici nepřejel nikdo s příznaky chřipky autem?

Haha
Host
Haha

Jasně, protože vir je šotouš, takže jede jenom vlakem.

Samo
Host
Samo

V podstate by stačilo vo vlakoch prestať uznávať FIPky a môžu sa obnoviť.

Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Opravdu si myslíte, že vlaky z Verony/Benátek do Mnichova jezdí jen FIPkaři?

Samo
Host
Samo

Samozrejme že nie, pozrite si na čo som reagoval 😉

Samo
Host
Samo

Váš argument by dával zmysel keby zrušili len EC86, teda vlak kde bolo podozrenie na šírenie Covidu. To sa ale nestalo, zrušili všetky vlaky, vrátane tých kde žiadne podozrenie nebolo. To nedáva zmysel, keď iné módy dopravy fungujú normálne.

Čo si myslíte, že spravia cestujúci, ktorým zrušili vlak? Presne tak, sadnú na autobus, lietadlo, alebo si požičajú auto a do Rakúska pôjdu (možno pod ešte menšiou kontrolou).

Zaujímalo by ma či je na toto nejake racionálne vysvetlenie, alebo zas ide len o populizmus a vykazovanie aktivity.

Marťas
Host
Marťas

Žádné vlaky nikdo nezrušil, cca 500 cestujících v nich čeká ve stanici Brennero/Brenner. Pochybuji, že si půjdou někam půjčit auto nebo pojedou na letiště (kam?). Vysvětlení nevím, ale pravděpodobně se jedná o běžné ochranné opatření. Kdyby neudělali nic a nemoc se potvrdila, tak byste se zase mohl rozčilovat, proč ten vlak nezastavili, když v něm přeci cestovaly dvě nemocné …

Marťas
Host
Marťas

Tak rakouský ministr vnitra v podstatě potvrdil, že se jednalo o řetězec hlášení, který takto zafungoval. Tedy žádný „populismus“. Nemoc se u cestujících s příznaky nepotvrdila a vlaky už brzy vyrazí do Rakouska. U všech cestujících, kteří vystoupí v Rakousku, budou provedeny kontroly totožnosti.

K.S.
Host
K.S.

Asi ne, zastavit pár vlaků je jednodušší. Pokud už máte ale lidi ve stádiu s příznaky, tak je pozdě, kolem 14 dní už pobíhal po okolí a vir rozšířil, svého času se udávalo že to přenese v průměru na tři, teď jsem viděl někde i číslo 10, možná podle toho kde žije. Problém je ale infekčnost v inkubační době. Taky tu máme možnost asymptomatického přenášení kdy k horečce atd. prostě nedojde, takže není ani jak z toho člověka podezírat. Mrcha se asi umí šířit i vodou, nebo minimálně je přítomen i v moči a panují obavy že by se mohl… Číst vice »

Honza
Host
Honza

Nejhorší je smrt z vyděšení.

Marian Kechlibar
Host
Marian Kechlibar

Vy jste různé smrti vyzkoušel, abyste je mohl srovnat podle příjemnosti?