Vlaky mezi Curychem a Mnichovem mají od prosince dohnat autobusy, dopravci rozšíří spojení
Jednotka ETR610. Foto: Gian Vaitl / SBB
Je to malá dopravní záhada: Curych a Mnichov patří mezi nejbohatší města v Evropě, pravidelně se umisťují v první desítce
Toto zrychlení provozu a zejména zvýšení cestovního komfortu povede k tomu, že po roce 2022 vznikne nová alternativa cestovat z Mnichova (potažmo ČR) do Milána nejen přes Brennero, ale i přes Zürich. Roli v tom bude hrát i uvedení do provozu bázového tunelu Ceneri, kterým dále zrychlí i severojižní spojení ve Švýcarsku. Obě cesty tak budou +/- časově rovnocenné okolo 7 hodin jízdy a zejména pro úsekovou dopravu Zürich – Mnichov a Zürich – Miláno již nebude mít smysl létat.
Při cestovní době letadla a ceně letenky od Ryanairu nebo EasyJetu to z Česka jistě bude kasovní trhák.
…ale železniční spojení mezi nimi připomíná spíše svoji rychlostí spojení mezi řadou českých měst…
Jak trefne 🙂
s tím Mnichovem je to tak špatné na všechny směry?
Ano. Holt „bezchybné Německo“. Přebytkový rozpočet, ale investice zoufale malé. A z ČR do Mnichova to vypadá na úchvatných 4:18h…
(z Prahy).
Smér Ingolstadt a dále na Norimberk a Berlín je tychlotrať s ICE a Vmax až 300 km/h (úseky). Trasa do hl. m. je priorita.
Jenže ten rychlý úsek začíná právě až v Ingolstadtu (směr Norimberk). Do Ingolstadtu je Vmax 160-200km/h. Nejrychlejší trať z Mnichova je směrem Augsburg
Přesně tak, navíc i za Ingolstadtem se rychlost nad 200 km/h využívá prakticky jen při zpoždění… Bavorsko jako bohatý bundesland i v investicích do infra doplácí na přerozdělování v rámci celého Německa (potažmo i EU)…
Já se domnívám, že jižně Ingolstadtu pořád probíhají nějaké, byť neviditelné, stavební práce. Současná ICE mají v jízdním řádu mezi München Hbf a Nürnberg Hbf zcela nepochopitelné časy 1h02 až 1h06 pro non-stop vlaky a 1h07 až 1h11 pro ty zastavující v Ingolstadtu. Při parametrech celé trati je tam neskutečná vata a mělo by být možné jezdit za systémovou hodinu i se zastavením v Ingolstadtu. Minulý rok jsem to s non-stop ICE ujel za 54 min a tak by to mělo standardně fungovat. Zastavující za 58 min. Ale dost často se vlak v úseku Nürnberg – Ingolstadt plazí 220 km/h… Číst vice »
Souhlas, DB touto vatou šetří na el. energii a/nebo si vylepšuje statistiky o zpoždění… Ale nechat postavit trať na 300 km/h a pak tam jezdit mimo zpožděnné vlaky 200, je plýtvání financí na infrastrukturu… Takto šetřivě jezdila často třeba i Trenitalia mezi Milánem a Bolognou, ale jen do nástupu konkurence – od té doby se většinou jezdí 300 km/h (nebo alespoň 250-300)…
Ještě doplním, že kromě elektrifikace trati přes Memmingen se spojení zrychlí tím, že v Lindau už se nebude zajíždět na dnešní hlavní nádraží, kde byla úvrať, ale EC bude stavět v Lindau-Reutin.
Pro atraktivnost spojení jsou tyto změny samozřejmě plus, ale nutno říct, že jízda v EC s 2×218 po trati přes Kempten a zajížďka na „jezerní“ nádraží v Lindau měla pro mě jako fanouška motorové trakce své kouzlo 🙂
Zajížďka (úvrať) na Lindau „jezerní“ měla smysl právě pro ten přepřah, který urychlovala. Navíc mám pocit, že to jezdilo rovnou se švýcarskou lokomotivou – vlaky nedostávaly rakouskou.
Předpokládám vzhledem k hustotě dopravy mezi Bregenzem a Lindau, že z Lindau-Reutin budou přípoje do Lindau „jezrní“.
Mno, teď ještě abychom se my mohli dostat nějak slušně do toho Mnichova, žeano…
vždyť nežijete v jednom z nejbohatších měst Evropy tak pšt 🙂
Praha by tam ale patřila…
Nebýt státem podporované centralizace veškeré administrativy a nebýt umělého navyšování HDP pomocí tisíců falešných sídel firem z celého Česka, tak by Praha patřila svým bohatstvím do běžného CEE průměru.
Ta vaše „falešná sídla firem“ ovšem nevysvětlují, proč jsou v Praze vyrazně vyšší mzdy.
Spíš jen dostatečně nevidíte, že v Praze se koncentrují high-tech firmy i zaměstnanci.