Vlak nebo tramvaj? Brněnský diametr budí vášně, primátor chce regionální železnici

Tramvaje v Brně. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářTramvaje v Brně. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Kolejový diametr, který má v budoucnu propojit skrze centrum sever a jih Brna, se stal v brněnské koalici předmětem sporu.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alibaba

Odsouhlasili dopravní paskvil = odsun k řece od centra města, a teď se to snaží něčím zachránit. Jsem zvědavej, když už tak pracně počítali ekonomiku (obou variant – odsun a Petrov) jak tam do toho odsunu započítaj železniční diametr. Pan primátor tlačí na železnici proto, aby to prostě zacáloval stát a ne město (což jako primátor dělá logicky správně).
A jestli ve výsledku bude tramvaj, vlak nebo taky nic, na paskvilu nic nezmění.

železničář v důchodu

Až na obsah té závorky „(což jako primátor dělá logicky správně)“, kam sice patří to slovo logicky, ale rozhodně ne slovo „správně“, jste situaci vystihl docela trefně: doufám, že aspoň v tom nebude Ťok měkký a nenechá dát těm škůdcům na jejich „přílepky“ k tomu nesmyslu, který kvůli jejich hlouposti a zpanštělosti asi nakonec přece vznikne, ani haléř.

Alibaba

Pro upřesnění: Obsah závorky se má týkat placení, a pan primátor se brání, aby město něco platilo, když by nemuselo.

Karel

Je to asi první případ, kdy se na upřednostnění SJTD před SJKD se zelenými na něčem shodnu. Nijak nezdůvodněné útoky na přesun nádraží nebudu komentovat.

KL

Vlak je potřebnější (a taky dražší). Ale dost možná je potřeba obojí. V nějaké vzájemně se doplňující podobě. A pak ovšem ale hrozí onen obvyklý postup, že to bude někomu připadat jako úspora, když se postaví jen ta levnější část. Asi jako – třeba když se natáhl trolejbus někam, kam měla jezdit tramvaj, známe to.

Tomáš Záruba

Pokud diametr, tak jedině železniční. Hlavně do něj ale musí veškerá regionálka (ze všech směrů, dejme tomu pokud to fakt nelze tak mimo Blanska, a nejen Os ale včetně rychlé vrstvy – Sp, R). Pak by možná ten odsun skutečně až tak hrozně nevadil, prostě to bude nádraží čistě pro VRT a ND a to už by se tam nějak vešlo. 🙂

železničář v důchodu

„Hlavně do něj ale musí veškerá regionálka (ze všech směrů, dejme tomu pokud to fakt nelze tak mimo Blanska, a nejen Os ale včetně rychlé vrstvy – Sp, R).“
S Blanskem (i kdyby to šlo, což neplatí) je to ovšem už naprosto nerealistické, protože pak by rozhodně nestačily 2 koleje (a proto ani zdaleka také ne zatím uvažovaných 20 mld Kč): i bez toho Blanska je otázkou, zda by ty 2 koleje vůbec stačily při zastávkách vzdálených cca 1,5 km od sebe …

Tomáš Záruba

No mě ani nenapadlo uvažovat stylem „pod městem jen 2 koleje a boční peróny“, že to přinejmenším v zastávkách musí mít 2 hrany každým směrem jsem považoval za samozřejmost. Klidně bych řekl, že i na úkor počtu těch zastávek.

železničář v důchodu

Pak na to ovšem rozhodně jednak nemůže stačit těch uvažovaných 20 mld Kč a jednak to ani neobslouží město (= širší centrum) lépe než nádraží v současné poloze v kombinaci s povrchovou MHD.
Jinými slovy, je to jen další důkaz dávno známé pravdy, že „Brňáci jsou jak prvnička – nevědí, co vlastně chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou (a pak jsou překvapeni skutečným výsledkem)“ …

Tomáš Záruba

To nijak nepopírám – pouze popisuji řešení, které by snad zajistilo, že odsun nebude až taková katastrofa.

železničář v důchodu

To chápu – odsun ovšem bude i tak „katastrofou“ vždycky a pro všechny uživatele (pochopitelně kromě těch lumpů, kteří jej kvůli maximalizaci vlastních profitů prosadili).
Odsun navíc z pohledu návštěvníků i tranzitujících cestujících udělá z Brna neoriginální a ničím zajímavým nelákající řiť: teď mohli z vlaku vidět aspoň krásný chrám na Petrově vyzývající k návštěvě města (podobně jako třeba v Kolíně nad Rýnem nádherný dóm), ale v těch bažinách u řeky uvidí okolo sebe v nejlepším případě nějakou fádní tuctovou rádoby „moderní“ věžákovitou zástavbu typu „skleněné peklo“, která o zbytečně vzdálených historických částech města nic nenapoví.

Eli

pane v důchodu, myslím, že od řeky je Petrov vidět líp, než když přijedete k němu:-D, jinak pohled na Petrov ve mě neevokuje potřebu vystoupit z vlaku a jít si projít štatl, když mám namířeno třeba do Podolí:-D
Na druhou stranu je dobře, že jste v železničním důchodu a máte režijku.to můžete jet třeba do…a zadara!:-D

Karel

Lepší, než používat slova „katastrofa“, „lump“, „řiť“ atd. je své názory věcně zdůvodnit. Úvaha na téma výhledu na Petrov podle mě nezavdává dostatečný důvod k použití tak arogantního slovníku. Respektuji váš názor, chovám úctu ke starším lidem, ale své názory může každý prezentovat i bez urážek jiných.

Petr 766

Zelení jen kalí vodu před volbama, nastartovali cca 2-3 týdny zpět předvolební kampaň. Prakticky obden jsou najednou v novinách, že něco řeší, něco navrhují, nebo něco kritizují (nejvíc mě pobavila kritika Andera od Zelených, že město nemá dostatek stojanů pro kola, ale zapomněl, že tam on a spol. už 4 roky sedí, tak proč to jako zastánci různých nesmyslných „sdílených“ kol a cyklistů nezařídili…). Takže diametr resp. podpovrchová „šalina“ je jen jejich PR jak si přihrát před volbama, protože nádraží nedopadlo podle jejich představ, tak to zkouší aspoň takto. Ale jako obvykle mlží a lžou, protože v jejich návrhu by… Číst vice »

Eli

máte pravdu, ten zelený humus je potřeba z radnice vyklidit.stejně tam nechali jen hnůj a bio smrad.

Petr.R

já jsem pro železnici, ta by vedla od jihu na sever a tramvaje by to rozšiřovaly do více zabydlených míst.

Petr 766

Vlak by měl větší smysl, otázka je, jaké zastávky by po trase měl, aby se vůbec stihnul rozjet a nemusel hned zastavovat (dejme tomu Nové nádraží, pak současné centrum (něco jako Zelný Trh – Masarykova), pak Česká/Moravské nám, Kotlářská, Šumavská a napojení do KrPole na trať?

Petr.R

tak ne, já bych to řešil třeba od šlapanic, přes nádraží do bystrce, prostě u továren a obydlí by byly zastávky a přestup na tramvaj, jak to chou udělat, tam mhd je, která by to jen rozkřižovala.To musejí radní trochu přemýšlet, kde lidé bydlí a kam jezdí do práce a hlavně co bude za deset let

Honza

Záleží jaké jsou přesně geologické podmínky v centru, ale vzhledem k tomu jak by to muselo být hluboko se jeví ideální spíš umístění stanice mezi Svoboďák a Moravák, s výlezy na všechny strany. Takže Nádražní, centrum, Konečného. Ale na tom posledně jmenovaném si ani výlez nedokážu představit, že by obětovali botanickou zahradu se mi nechce věřit…

Já

Výlez hezky doprostřed parku, lidi by pak koukali jak svišti. 🙂
(P.S.: Zahradu nedáme!)

Petr 766

Souhlasím, zahrada je tu poslední taková oáza, kam moc lidí neleze. Podle mě je to stejně nereálné. Co se týká těch výlezů, taky si to moc nedokážu představit, snad rovnoběžně s Veveřím, ale toho místa je tam minimum.