Vlak a autobus vedle sebe. Heřmanův Městec začal budovat dopravní terminál za 90 milionů

Vizualizace terminálu Heřmanův MěstecVizualizace terminálu Heřmanův Městec

Součástí výstavby je i velká rekonstrukce Tylovy ulice.

V Heřmanově Městci na Chrudimsku začaly stavební práce na novém autobusovém terminálu. Bude stát u vlakového nádraží. Město přestěhuje autobusy z centrálního náměstí, kde dosud mají hlavní stanoviště. Práce potrvají rok, možná déle, uvedl místostarosta Tomáš Plavec (KDU-ČSL). Zakázku město připravovalo řadu let, patří k největším ve městě.

„Smyslem je vymístit autobusové nádraží z historického náměstí. U vlakového nádraží jsme museli zavřít Tylovu ulici, je tam zachován průchod pro pěší a zachován příjezd aut pro lidi, kteří tam mají nemovitosti,“ řekl Plavec.

Tylova ulice bude zavřená patrně jeden rok, ale možná déle, protože Správa železnic plánuje ve stejné době opravu nádražní budovy. Práce se tak nejspíš protáhnou do příštího roku. „Stavba je naplánovaná do konce roku s možností prodloužení,“ řekl Plavec.

Autobusový terminál bude zastřešený, umožní podle Plavce pohodlný přestup na vlak, budou tam i parkovací místa, veřejné záchody, místnost pro řidiče. Opravuje se i celá Tylova ulice. „Kanalizace, sítě se udělají v této přestavbě, ulice je ve špatném stavu,“ řekl Plavec.

Zakázku vyhrála společnost Gardenline s cenou 90 milionů korun bez DPH, většinu zaplatí evropská dotace. Stavební firma staveniště převzala na začátku ledna, minulý týden práce fakticky začaly. Dle sdělení místostarosty město připravuje projekt asi sedm let. Po přestěhování autobusového nádraží chce město udělat architektonickou studii náměstí a opravit ho.

„Na náměstí zůstane zachováno, že autobusy tam budou stavět, ale nebudou tam parkovat, lidé tam nebudou přesedat. Bude to jen nástupní a výstupní zastávka. Oprava náměstí bude další velká akce ve městě. Musíme myslet na parkování, na společenské akce, to bude otázka na architekty,“ řekl Plavec.

Projekt terminálu je detailněji popsán na stránkách města.

Tagy dopravní terminál Gardenline Heřmanův Městec
55 komentářů