Vláda vyměnila hlídače Správy železnic. Správní radu povede Červíček, dvě místa zůstávají volná

Nový podchod na Žižkov. Pramen: Správa železnicNový podchod na Žižkov. Pramen: Správa železnic

Ve správní radě skončil exministr dopravy Dan Ťok nebo obdivovatel Ruska Jaroslav Foldyna. Zůstal zástupce ANO.

Půl roku po svém jmenování rozhodla vláda o výměně většiny členů Správní rady Správy železnic. Ta má dohlížet nad hospodařením jedné z největších státních organizací a řeší například i personální změny nejvyššího vedení. Rozhodnutí vlády potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Novými členky jsou Martin Červíček (ODS, hejtman Královéhradeckého kraje), Jan Lička (za Piráty, místopředseda výboru dopravy a krajský zastupitel Středočeského kraje) a David Čermák, někdejší šéf ŘSD nominovaný KDU-ČSL, nyní i poradce ministra dopravy).

Ze správní rady dnes vláda odvolala celkem pět členů včetně jejího předsedy Pavla Hrubeše. S ním současně skončili i další akademici, kteří se do správní rady dostali během vlády ANO 2011: Vít Janoš a Ivan Drahotský. Odvolán byl i bývalý ministr dopravy Dan Ťok a poslanec Jaroslav Foldyna, který je dlouhodobě znám svoji náklonností k Rusku. Do správní rady se dostal ještě jako poslanec ČSSD, později přestoupil do SPD. Svůj post udržel poslanec ANO Martin Kolovratník. Ministr dopravy Martin Kupka to dříve vysvětlil tím, že chtěl opozici nabídnout jedno místo a ANO nikoho jiného nenavrhlo.

Správní rada je sedmičlenná, dva členové zatím chybí. Jedním se má stát Pavel Čížek za STAN, současný radní Plzeňského kraje pro dopravu. Nedodal ale včas všechny materiály pro schválení. Změna se brzy odehraje i místo Jana Ličky, který už oznámil před zvolením plán tuto funkci nepřijmout. Chce mít dostatek času na práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Předsedou se podle předkládací zprávy má stát Martin Červíček, který nedávno ostře kritizoval Správu železnic.

Správní rada má podle statusu na starosti klíčové otázky jedné z největších státních organizací, schvaluje hospodaření a plán Správy železnic nebo řeší personální otázky na nejvyšších postech správce české železnice.

Tagy Správa železnic správní rada Správy železnic
52 komentářů