Vláda schválila půjčku 11,5 miliardy na osm koridorových úseků

Protihlukové stěny na 4. koridoru ve Strančicích. Foto: Jan SůraProtihlukové stěny na 4. koridoru ve Strančicích. Foto: Jan Sůra

Vláda dnes na návrh ministerstva dopravy odsouhlasila půjčku ve výši 11,5 miliardy korun, kterou si stát vezme u Evropské investiční

Vláda dnes na návrh ministerstva dopravy odsouhlasila půjčku ve výši 11,5 miliardy korun, kterou si stát vezme u Evropské investiční banky. Půjčka je určena na modernizaci osmi koridorových úseků, které ministerstvo vede jako úzká hrdla na železniční síti.

Půjčka bude ohraničena léty 2019 až 2024 a vezme si ji ministerstvo financí. „Úvěrem od Evropské investiční banky se připravujeme na budoucí financování dopravní infrastruktury. Výše prostředků z evropských fondů, ze kterých je placena většina významných dopravních staveb, bude do budoucna klesat. Přijetí úvěru nám přinese i zkušenosti s dalším možným způsobem financování. Tyto zkušenosti se nám budou do budoucna hodit,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Uvedená výše půjčky je maximální rámec, ministerstvo s penězi od EIB počítá do takzvané blendingové výzvy eurounijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Takzvaný blending spočívá ve financování projektů prostřednictvím kombinace dotace, úvěru EIB a zdrojů státního rozpočtu. MD původně počítalo s půjčkou od EIB až sto miliard korun na infrastrukturu, po dohodě s ministerstvem financí ale od plánu nejspíš ustoupí. Jako výhodnější nejspíš stát zvolí dluhopisy.

Úseky, pro které se počítá s penězi od EIB:

Velim – Poříčany
Choceň – Uhersko
Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí
Adamov – Blansko
Brno-Maloměřice – Adamov
Lipník nad Bečvou – Drahotuše
Polom – Suchdol nad Odrou
Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice s Polskem

Tagy EIB koridory MD půjčka vláda
66 komentářů