LOT 3a leaderboard

Vláda schválila čtvrtmiliardovou investiční pobídku pro Škodu Vagonka

První hotový svařenec vozu pro varšavské metro. Pramen: Škoda VagonkaPrvní hotový svařenec vozu pro varšavské metro. Pramen: Škoda Vagonka

Miliardová investice Škody v Ostravě má vést ke vzniku 315 nových pracovních míst

Zpět na článek
54 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Iva D.

Takže podpora likvidace drobných firem ve prospěch pana miliardáře. Nová pracovní místa pro poláky a ukrajince a přetahování zaměstnanců.

Iva D.

Jen bych se chtěla zeptat za ty minusy. Potřebuje pan Kellner pobídku, aby mohl menší soukromé firmě přetáhl zaměstnance a ta firma zkrachovala? Protože dostane pobídku a může zaměstnance na rok přeplatit? Je to správné podnikání?

Marcel Vacek

Tak pokud malá firma vytváří produkt který má vysokou přidanou hodnotu tak na různé formy podpory samozřejmě také bez problémů dosáhne.. (Např odečet na VaV, který je založen na stejném principu jako investiční pobídky) Takova firma, která navíc je zaměřená proexportne má vysokou šanci na podporu dosáhnout. Na druhou stranu pokud se jedná o montovnu, která umí maximálně ohnout plech, tak stát nemá jedinej důvod ji nějak z podporovat, protože žádnou vysokou přidanou hodnotí sama o sobě nikdy vytvářet nebude. Naopak i pro tyhle firmy je podpora pro podnik typu škodovky která vyrábí high-tech produkt pro koncového uživatele (kolejova vozidla… Číst vice »

medvěd

Pokud platí daně v ČR – ANO, pokud platí daně v cizině – NE. Nebo fakt nechcete domácí průmysl ?

Andrej

Myslím, že chceme, to ale neznamená, že podporujeme daňové úľavy alebo priame dotácie pre vybraných podnikateľov. Tu to vychádza na daňovú úľavu vo výške skoro milion korún na jednoho pracovníka. Prečo ich dostávajú len veľké podniky, prečo nie každý, kto niečo zainvestuje a vytvorí nové pracovné miesto? Prečo nie trebárs 300 drobných podnikateľov, z nich každý vytvorí jedno pracovné miesto, každý dostane po milióne (resp. mu odpustíme dane v hodnote milión)? To by sa nám zdalo absurdné, však? Ale keď sa to integruje do jednoho koncernu, tak už to podporujeme, a kto s tým nesúhlasí, dokonca nechce domáci priemysel. Škode… Číst vice »

Jakub P

A když platí daně v ČR jen z některejch firem (dost pravděpodobně z těch, kde cítí šanci na takovou pobídku) a jiný firmy má v daňových rájích (nejspíš ty bez šance na pobídku)… Nejsem úplně proti takovejm pobídkám, ale tahle mi přijde absurdně vysoká v poměru k počtu vytvořenejch míst.

MildaIV

Přerozdělování nefunguje. Pokud by ty stejné peníze rozdělili mezi všechny firmy snížením té daně(byť by to bylo o malé procento), tak by těch pracovních míst vzniklo mnohem víc.

Jaaaa

Přerozdělování funguje, ale tohle přesně ten případ, kdy nefunguje. Kellner má snad peněz dost, ne?

MildaIV

Z ekonomického hlediska přerozdělování nefunguje nikdy, respektive vždy snižuje efektivitu. Takže aby jste ho mohl dotace obhájit, potřebujete jiné, neekonomické hledisko. Například podpora regionú – obětujete rúst ve vyspělích regionech za to, že získáte menší rúst v méně rozvinutých regionech.

Gwann

prachy pro kellnera. ale proč ne, lepší než na toastak

Gwann

PS: hlavně proto že jde o odpuštění dané z příjmů, nejprve ty prachy musí vydelat

Andrej

To bude zníženie daní z príjmu pre koncern ako celok, resp. pre jeho dcerinu spoločnosť, ktorý to vydělá bez ohľadu na túto konkrétnu investíciu. Z tohto pohľadu je to defacto priama dotácia.

Gwann

obvykle to je pro firmu, ne pro koncern. jakkoliv pomocí transfer pricingu jde zisk vytvořit v koncernu kdekoliv…

Berťa

To je snad úplně stejně.

Gwann

nemáte pravdu. mnoho firem nikdy ale opravdu nikdy žádný zisk nemělo a ani mít nemohlo. dotace byla jen účelově vyčerpání za mnohdy predrazenou stavbu či technologii.

úleva na dani znamená, že nejprve musel vydělat…

johny

250 mega pro 315 lidi pri zapocitani prumerne mzdy v CR mi vychazi, ze cca po dobu 1,5 roku budou kazdeho z nich plne hradit danovi poplatnici. Ale ja vzdy rad podporim socialne potrebne, tak at si pan Kellner tech 25 Kc ve zdravi uzije

SaulGoodman

Jde o slevu na dani. Tj. to samozřejmě plně hradí „pan Kellner“, jen odevzdá méně peněz na daních.

Jaaaa

A malé fabričce daně odpustí kdo? Finančák po nich šlape jak po gaunerech, a tady pan miliardář se veze.

Iva D.

Ale to tady většina lidí nevidí a nepochopí.

ZdendaP

Mezi přímou dotací a dotací formou mimořádné daňové slevy nevidím zas tak velký rozdíl. Pro daňové poplatníka jet tak jako tak -250 000 000. Lhostejno jak se tomu říká.

Josef Král

Dobrá zpráva. Správná podpora domácího průmyslu.

Krušky-Středohoří

Jsem skeptický k těm 315 novým pracovním místům.

Kubrt

Proč? Zakázek mají opravdu hodně, na to bude více lidí třeba.

forman

Ta investiční akce není prioritně o vytvoření pracovních míst, ale o nových technologiích… Mají tam nově největší obráběcí centrum v Evropě a zavádí např. technologií frikčního svařování, což v ČR dneska v podstatě nikdo v nedělá…

Radovan

Jj další poláci tam budou dojíždět za praci

Cyklista

Několik let jsem dělal v HMMC a můžu říct, že průměrná doba „životnosti“ českého dělníka byla 9 měsíců, poláci a slováci věděli proč za prací dojíždí a vydrží v pohodě několik let. A věřte si nebo ne, není úplně jednoduché zaměstnat cizince ze země mimo EU. Náš trh práce je poměrně dobře chráněn.

Pokud si češi nezačnou vážit práce, tak zde bude stále dost místa pro přeshraniční.

Ale nebojte v Německu a Rakousku je to stejné, je tam plno čechů. kteří dělají práci, kterou místní dělat nechtějí.

Jaaaa

Jistě, o výši výdělku jde nakonec jaksi v první řadě, že.

Pitrys

Kde, na finálce?

Xaver

Nejbohatší Čech potřebuje pobídky od státu? To už je opravdu postavené na hlavu..

Luděk S.

Tenhle stát je jeho, Babiše a několika dalších lidí. Takže bezpředmětná otázka.

SaulGoodman

Je to pobídka ve formě odpuštění daní. Ta teorie za tím je, že ten daný subjekt použije tyto peníze na rozvoj, místo aby je dal státu, což se z dlouhodobého hlediska státu vyplatí. Tímto způsobem se dávají pobídky i nadnárodním společnostem, a to nejen u nás. Je to prostě způsob, jak podpořit investice v dané zemi.

Rozlišujeme mezi dotací (stát vybere peníze, přerozdělí je a dá je někomu jinému) a daňovým zvýhodněním (stát nechá více peněz majiteli, aby s nimi naložil určitým způsobem).

Xaver

OK, je fakt, že daňové úlevy jsou něco jiného než dotace. I když stále si myslím, že PPF má dost peněz na investice do podniku a daňové úlevy zrovna nepotřebuje. Navíc, když sídli v Nizozemsku.

gerstjan

Já fakt nevím, kde na ty kydy se sídlem v Nizozemsku chodíte. Škoda Vagonka a.s. rozhodně sídlí v ČR a platí daň z příjmu právnických osob v ČR, o co tedy jde? Jako jestli si myslíte, že jdou nějakými fiktivními výkony vyvádět prostředky do zahraničí v takovémhle objemu, tak na to klidně zapomeňte. Finančáky takové transakce jednak sledují a jednak je na sebe poplatník musí prásknout. Nemluvě o tom, že sazba daně z příjmu právnických osob v NL je vyšší než v ČR. Pravda, existuje tam možnost uplatnění daňové ztráty dozadu a jiné vymoženosti, ale to zas není tak ohromná… Číst vice »

Xaver

Nejdřív si zjistěte informace, než začnete něco psát o kydech 😉

https://www.ppf.eu/cs/kontakt
https://cs.wikipedia.org/wiki/PPF_(spole%C4%8Dnost)

Xaver

Jinak nepíšu o tom, kde platí daně škoda, ale kde platí daně společnost, která Škodu vlastní a která má peněz na investování dost bez toho, aniž by potřebovala jakékoliv daňové úlevy.

Tomáš H

Nerozumím, proč by daňové úlevy měl dostat zrovna pan Kellner a ne ostatní, co chtějí investovat. Ať stát umožní jednorázové odpisy investic českých podniků (což je ekvivalentní slevě na dani) – částečně to udělal u majetku odpisovaného 3 nebo 5 let, ale u déle odpisovaného majetku dostanou „nasypáno“ jen vybraní.

Paja

Zkuste rozlišovat pojmy a dojmy, chápu že bláboly o nejbohatším Čechovi jsou vděčné téma na vsi v hospodě, ale jde o odpuštění daně z příjmu. Srovnejte s přímými dotacemi, které sám sobě už po léta vyplácí Andrej Babiš. To je zlodějna za bílého dne. Jenže 30 procent voličů ustrnulo v 90 letech a úhlavní zlo pro ně je ODS a jak krade kdo jinej (Rath, Babiš) to je už zajímá méně nebo vůbec.

Xaver

Nevím, co je vděčné téma v hospodě na vsi, já bydlím v Praze a do hospody nechodím 😉

Tomáš H

Dotace nebo sleva na dani je pro výrobce, který je dlouhodobě v zisku, prakticky totéž. Státu „x“ peněz ubude, výrobci „x“ peněz přibyde, nic složitého. Jediný rozdíl může být ve zdanění příjmu z dotace/slevy na dani – to jsou jen ale takové hrátky s procenty, kolik stát přisype a kolik vybere hned tentýž rok zpět.

Peeetr

Jenže ten hlavní rozdíl je už v základu, takhle podpoříte jen poctivé ziskově podnikající firmy, co jsou zvyklé platit daně.

Jaaaa

A dostanou stejnou pobídku i jiní?

Dom

Nikdo mi nemusi vysvětlovat smysl pobídek, ale v teto konkrétní situaci mi to moc nedává smysl. Škoda ví, že se jim to vrátí, pozemek, infrastruktura jim určitě taky patří a o zdrojích PPF se snad ani nemusíme bavit. Proč vláda nepobízí radší firmu, která se skutečně rozhoduje jestli jít k nám nebo do HU/SK/PL…?

Zrzek

Jenže tyto firmy většinou dostanou daňové prázdniny na 10 let a po jejich ukončení se firma přeprodá a začíná se znovu.

Miroslav

Tohle je velmi rozšířeny omyl

Cyklista

A co by jste řekl tomu, že kdyby třeba Škoda tuto pobídku nedostala, udělala by tuto investici raději v pobaltí, kde ji dostane?

medical_examiner

Že je mi líto tamějších cestujících.

Marcel Vacek

Tak snad se bude škodovce dařit a ta podpořená investice se v budoucnu vyplatí.

Jerry

Tak zakázky mají na nějaké roky

Luděk S.

Tak to má být. Tahle země je naše!

BND 30

PARS si doufám taky lízne. A konečně se rozběhne rekonstrukce třívozových Regionov na vybavení ETCS.

Luděk S.

Je to potřeba dojit. Dokud se sype…

Gwann

mohli by jim dodelat naklapeni skříně, když už budou při tom…

BND 30

To je také v plánu, ale až zase za pár roků.

medical_examiner

Naklápěcí Regionova?
Tak to aby si připravili v NTM nějaké rozsáhlé prostory, aby bylo všechny přešlapy kam dát.