Vláda odmítla zakotvení minimální rozteče sedadel v letadlech

Interiér letadla Ryanairu. Foto: RyanairInteriér letadla Ryanairu. Foto: Ryanair

Vláda na pondělním zasedání odmítla zákonné zakotvení minimální vzdálenosti mezi řadami sedadel v letadlech u delších letů, jak je navrhla

Vláda na pondělním zasedání odmítla zákonné zakotvení minimální vzdálenosti mezi řadami sedadel v letadlech u delších letů, jak je navrhla skupina poslanců. Povinnost by podle podkladů znamenala konkurenční nevýhodu pro letecké dopravce s provozem z České republiky nebo ty, kteří jsou registrováni v Česku. Vláda tak dala k novele zákona o ochraně veřejného zdraví záporné stanovisko. Nápad už předtím odmítla ministerstva dopravy i zdravotnictví.

Letečtí dopravci by nemohli používat stejná letadla pro regionální a dálkové lety a kvůli nižší kapacitě strojů by se jim snížily výnosy, stálo v předběžném stanovisku kabinetu. Někteří dopravci by podle podkladů mohli z Česka odejít a nižší konkurence by zdražila letenky. Část cestujících by následně mohla začít létat z blízkých letišť v sousedních státech, píše se v nich.

Poslanci z klubů ANO, ODS, SPD, KSČM, KDU-ČSL a TOP 09 v čele s Radimem Fialou (SPD) chtějí, aby u letů delších než čtyři hodiny musely být řady sedadel nejméně 79 centimetrů od sebe. Cestující by si podle nich mohli preventivně zacvičit, čímž by odvrátili nebezpečí vzniku žilní trombózy nebo plicní embolie. Za porušení povinnosti by podle novely hrozila až milionová pokuta, za její opakované porušení až desetimilionová.

Vládní odborníci poukázali na to, že i v letadlech tradičních dopravců bývá v ekonomické třídě vzdálenost mezi sedadly menší než 79 centimetrů, byť jen asi o tři desetiny milimetru. Předkladatelé ale zase upozornili na to, že nízkonákladové aerolinky mají v letadlech sedadla s rozestupy vesměs 71,1 centimetru. „Přestože všechny letecké společnosti upozorňují na nutnost cvičení nohou, malým prostorem mezi sedadly toto některé aerolinky fakticky neumožňují,“ stojí v důvodové zprávě.

Stanovení rozestupu mezi sedadly by podle vládních odborníků porušovalo unijní pravidla volného pohybu zboží a služeb a vyžadovalo by notifikaci Evropské komise. O předloze rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Letecké společnosti by podle návrhu několika poslanců měly cestujícím garantovat u letů nad 4 hodiny dostatečný prostor mezi řadami sedadel. Rozteč má být nejméně 79 centimetrů, na palubě musí dopravce umožnit preventivní cvičení proti plicní embolii a žilní trombóze.

Do nových norem českých poslanců by se nevešly například KLM, Ryanair či Lufthansa. Například největší evropská letecká společnost Ryanair má rozteč 30 palců, o více než dva centimetry tak normu nesplňuje. Smartwings nikde rozteč neuvádějí, ovšem vzhledem k tomu, že používají jako Ryanair letadla Boeing 737-800 rovněž pro 189 cestujících, lze očekávat stejný údaj.

ČTK

Tagy rozteč mezi sedačkami vláda zákon na ochranu veřejného zdraví
11 komentářů