Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví Zprávy

Vláda odmítla zakotvení minimální rozteče sedadel v letadlech

Interiér letadla Ryanairu. Foto: Ryanair
Interiér letadla Ryanairu. Foto: Ryanair

Vláda na pondělním zasedání odmítla zákonné zakotvení minimální vzdálenosti mezi řadami sedadel v letadlech u delších letů, jak je navrhla skupina poslanců. Povinnost by podle podkladů znamenala konkurenční nevýhodu pro letecké dopravce s provozem z České republiky nebo ty, kteří jsou registrováni v Česku. Vláda tak dala k novele zákona o ochraně veřejného zdraví záporné stanovisko. Nápad už předtím odmítla ministerstva dopravy i zdravotnictví.

Letečtí dopravci by nemohli používat stejná letadla pro regionální a dálkové lety a kvůli nižší kapacitě strojů by se jim snížily výnosy, stálo v předběžném stanovisku kabinetu. Někteří dopravci by podle podkladů mohli z Česka odejít a nižší konkurence by zdražila letenky. Část cestujících by následně mohla začít létat z blízkých letišť v sousedních státech, píše se v nich.

Poslanci z klubů ANO, ODS, SPD, KSČM, KDU-ČSL a TOP 09 v čele s Radimem Fialou (SPD) chtějí, aby u letů delších než čtyři hodiny musely být řady sedadel nejméně 79 centimetrů od sebe. Cestující by si podle nich mohli preventivně zacvičit, čímž by odvrátili nebezpečí vzniku žilní trombózy nebo plicní embolie. Za porušení povinnosti by podle novely hrozila až milionová pokuta, za její opakované porušení až desetimilionová.

Vládní odborníci poukázali na to, že i v letadlech tradičních dopravců bývá v ekonomické třídě vzdálenost mezi sedadly menší než 79 centimetrů, byť jen asi o tři desetiny milimetru. Předkladatelé ale zase upozornili na to, že nízkonákladové aerolinky mají v letadlech sedadla s rozestupy vesměs 71,1 centimetru. „Přestože všechny letecké společnosti upozorňují na nutnost cvičení nohou, malým prostorem mezi sedadly toto některé aerolinky fakticky neumožňují,“ stojí v důvodové zprávě.

Stanovení rozestupu mezi sedadly by podle vládních odborníků porušovalo unijní pravidla volného pohybu zboží a služeb a vyžadovalo by notifikaci Evropské komise. O předloze rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Letecké společnosti by podle návrhu několika poslanců měly cestujícím garantovat u letů nad 4 hodiny dostatečný prostor mezi řadami sedadel. Rozteč má být nejméně 79 centimetrů, na palubě musí dopravce umožnit preventivní cvičení proti plicní embolii a žilní trombóze.

Do nových norem českých poslanců by se nevešly například KLM, Ryanair či Lufthansa. Například největší evropská letecká společnost Ryanair má rozteč 30 palců, o více než dva centimetry tak normu nesplňuje. Smartwings nikde rozteč neuvádějí, ovšem vzhledem k tomu, že používají jako Ryanair letadla Boeing 737-800 rovněž pro 189 cestujících, lze očekávat stejný údaj.

ČTK

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

Od roztečí sedaček se v podstatě odvíjí max. počet cestujících pro daný typ a přes to vlak nejede.

Dorota

Nechápu proč poslanci řeší minimální rozteče sedaček, když je to daný a homologovaný výrobcem.

Bob

V novele zákona o ochraně veřejného zdraví? To už nám hygienici budou řídit i dopravu a konstrukci dopravních prostředků? 🙂

GPGP

Koukám že je zde diskriminace vysokých lidí, ať vláda radši udělá zákon, že dle výšky člověka a tím i délky nohou, za kterou člověk nemůže, slevy ve vyšších třídách u aerolinek 🙂

Bob

Naopak, jízdné by mělo být vždy spravedlivě počítáno podle hmotnosti a rozměrů. Jak k tomu přijde hubeňour, že za přepravu kila živé váhy zaplatí několikanásobně víc než nějaký rambo nebo tlusťoch.

MPE

Jak rikaval nas ucitel: „Mate male, bezvyznamne a lehko smazatelne plus…“

Liboros

Nevadí, ten návrh byl stejně paskvil.

MajsterN

Letim v SORu a roztec taky nizkonakladova. Co na to SPD?

(Kdyby toto proslo, tak s tím, co se tu vsechno děje se muzeme smele zaradit k africkym zemim. Jeste ze tak.)

Supidio

Naprostý nesmysl, který díkybohu vláda zamítla…To by pak mohli redukovat i to, že ČD nasazují na rychlíky jedoucí 4 a více hodin Béčka, kde se o osobním prostoru či prostoru na nohy v plném kupé nedá mluvit už vůbec…Není divu, že s takovou koninou přišel zrovna Fiala z SDP …

Surio Mario

A zařazení honeckeru by rovnou bylo trestným činem. 😀

Ota Z.

papaláši s začínající demencí už nemají do čeho dloubnout, tak vymýšlejí hovadiny… a tohle jsme si zvolili jako vedení státu…