Poslanci navrhují aerolinkám povinnou minimální rozteč sedaček pro lety nad 4 hodiny

Interiér letadla Ryanairu. Foto: RyanairInteriér letadla Ryanairu. Foto: Ryanair

Podle poslanců ohrožuje nedostatečný prostor pro nohy u delších letů zdraví cestujících, do navržených norem se nevejdou Ryanair či Smartwings.

Letecké společnosti by podle návrhu několika poslanců měly cestujícím garantovat u letů nad 4 hodiny dostatečný prostor mezi řadami sedadel. Rozteč má být nejméně 79 centimetrů, na palubě musí dopravce umožnit preventivní cvičení proti plicní embolii a žilní trombóze.

Vyplývá to z návrhu novely zákona na ochranu veřejného zdraví, který je zveřejněn na stránkách Poslanecké Sněmovny. Pro řadu leteckých společností by zákon znamenal ubrání části sedaček v letadlech.

Rozteč 79 centimetrů je pro řadu dopravců ve stávajících konfiguracích problémem. V úzkotrupých letadlech typu A320 či Boeing 737 se dnes velmi často létá s roztečí 28-31 palců (71-78,7 centimetrů), jak ukazuje například přehled na serveru Airlinequality.com. Do nových norem českých poslanců by se nevešly například KLM, Ryanair či Lufthansa.

Například největší evropská letecká společnost Ryanair má rozteč 30 palců, o více než dva centimetry tak normu nesplňuje. Smartwings nikde rozteč neuvádí, vzhledem k tomu, že používají jako Ryanair letadla Boeing 737-800 rovněž pro 189 cestujících, lze očekávat stejný údaj.

Letecké společnosti se často snaží dostat do letadel co nejvíce sedaček, úzkotrupá letadla nasazují běžně i na lety nad 4 hodiny. Jde například o lety z Česka na Kanárské ostrovy či Blízký východ.

„Cestování tohoto typu se bohužel začalo využívat cestovními kancelářemi na velmi vzdálená místa mimo Evropu. Cestující letí mnoho hodin ve velmi omezeném prostoru pro nohy a nemohou tak dělat nutná cvičení proti plicní embolii a hluboké žilní trombóze,“ uvádí poslanci.

Pod návrhem jsou podepsáni poslanci napříč politickým spektrem včetně opozičních stran. „Přestože všechny letecké společnosti upozorňují na nutnost cvičení nohou, malým prostorem mezi sedadly toto některé aerolinky fakticky neumožňují,“ píší autoři novely, kteří dopravce za nesplnění tohoto požadavku chtějí pokutovat nejdříve milionem korun, při opakování deseti miliony korun.

Tagy minimální rozteč opatření proti plicní embolii a žilní trombóze rozteč mezi sedačkami Top zákona na ochranu veřejného zdraví
71 komentářů