Vláda: Cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené cesty
Dovolená u moře v Itálii patří mezi Čechy k nejoblíbenějším Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Vláda schválila pomoc českým cestovním kancelářím. Budou moci odložit vrácení peněz za zrušené cesty. Místo zájezdu s odjezdem do 31.
nevie niekto ako to majú zariadené nemci? cez českého sprostredkovateľa mám už komplet zaplatenú dovolenku od nemeckej CK
Byť se to asi většině lidí líbit nebude, tak je to krok logický. Cílem není ani zlikvidovat CK (požadavek na vrácení záloh HNED!) ani jejich úvěrování, jak to může na první pohled vypadat. Problém je někde uprostřed a to v tom, že nyní se řada CK nachází v situaci, kdy mají zaplacené zálohy a pobyty v hotelích, ale v řadě zemí nyní hoteliéři nekomunikují a peníze nevrací, tedy je nemá z čeho vrátit ani CK klientům (zde berme prosím v potaz, že marže CK je kolem 30%). A hotely zase nekomunikují proto, že je tamní vláda zavřela, tudíž ani komunikovat… Číst vice »
Navíc i letecké společnosti začasté vracejí vouchery místo peněz za letenky, takže je to takový domino efekt.
Mám zaplacenou jen zálohu. Budu muset doplatit zbytek abych dostal voucher a nikam nejel?
Zajímavý dotaz, na který zjišťujeme odpověď.
Myslím, že nejsem sám, kdo se těší na odpověď :o)
Musíte doplatit plnou cenu zájezdu, jelikož konečné splatnosti bývají cca 2 měsíce před odjezdem. Teď cestovka neřekne že se nikam nejede. To bude vědět pár dní předem dle situace. Pokud nezaplatíte zálohy dle roupisu od CK, tak se vystavujete postihu za neplnění smlouvy
Určitě, zálohy podle smlouvy jsou soudně vymahatelné. Z čeho by jinak cestovky v tomto roce žily, když nic už neprodají. Jedině kdyby jste smlouvu o zájezdu vypověděl (doporučuji zaslat doporučeným dopisem na centrálu cestovky), pak přijdete o část vaší zálohy (storno poplatky a celé pojištění – pokud v rámci smlouvy máte uzavřené).
Takto došlo jen k oddálení případné insolvence cestovek, protože příští rok budou muset vracet z tohoto roku lidmi zaplacené zálohy, na které však asi nebudou mít – jedině že by byly placeny ze záloh na zájezdy roku 2021.
Jo, mlaskání u koryta skončilo.
Ale fuj, Vy nechcete moderně podporovat soukromé podnikání, kdy zisky se kapitalizují (odčerpají do dividend) a náklady socilaizují (musíme se o ně podělit. Nabídli mi poukaz se splatností 1 rok na zájezd, případně jeho storno za rok za aktuálních podmínek. Nebo vrácení peněz s navýšení stornopoplatku na trojnásobek, prý jíž na druhou polovinu srpna zajistili služby a zaplatili nevratné zálohy, které ale odmítají prokázat, prý to mám dát k soudu. dle jejich právního výkladu stačí prohlásit, že náklady vznikly a prokazování je až věcí soudu – dobře vědí, že soudit se o zadržených 6 tis. se asi moc lidí nebude…
Odhaduji, že pokud od smlouvy odstoupíte aktivně sám, tak platí co je ve smlouvě a máte tam storno poplatek. Pokud zájezd zruší CK na tvrdo a ze své vůle, tak by také měla vracet podle smlouvy. Pokud zájezd je, vše stále platné „jen“ v termínu nelze cestu uskutečnit kvůli třetí okolnosti (uzávěra hranic), je to riziko, které nesly obě strany (fakticky vycestovat nemůžete vy, ne CK). Podle toho vypadá kompromisní řešení, kdy se oba o ztrátu podělí.
My jsme to vyřešily tak, že jsme zažádaly o storno zájezdu. Pak cestovka Čedok nabídla zaplacenou zálohu uložit do úschovy do konce roku 2021, čehož jsme využili. Jinak bych musel ještě doplácet rozdíl mezi zaplacenou zálohou a odbytným, které je vyšší než zaplacená záloha.
Dobrý den, jsme na tom stejně. Taky máme zaplacenou zalohu u Nevdamy cca 1000,- Kč a pokud teď nedoplatíme do konce dubna další část, tak taky nesplníme podmínky smlouvy. Storno by činilo cca 2000,- Kč. Tak teď nevím co dál jestli jim jen doplatit 1000,- a poslat je do háje. A nebo platit něco, co nevyužiju – Itálie je v řiti a já tam rodinu fakt nechci nechat “ promořit“ 🙂
Dostala jsem voucher jen na zaplacenou zálohu,doplatek platit nemusím.
Pokud voucher nevyuziju, tak dostanu po určité době peníze zpět plus úroky? Neboť pokud ne, poskytuji cestovní kanceláři bez urocnou půjčku, kterou jim na trhu za normálních okolností nikdo nikdy nedá. Věřím, že hodně lidí si rozmyslí nákup s CK v budoucnosti po této levarně.
Takto odložením se vyřešili i festivaly a jiné další akce. Dovolená je zbytná věc. Lepší než kdyby cestovka zkrachovala a zákazník nedostal vůbec nic.
Na druhou stranu to ta cestovka možná přežije a vy nakonec něco dostanete. Nevím, jestli je pojištění CP pokrýt řetězové krachy většího množství cestovek, určitě ne, má jen limitované zdroje pro „běžné“ množství bankrotů.
Ještě jsem hloubal v zákoně a pokud fond pojištění nestačí, má si půjčit na finančním trhu a pokud neuspěje „vyškemrat“ dotaci státu, což v této situaci, kdy by došlo k řetězovým krachům do dost nezvyklé výše a státní dluh mimořádně roste, to by mohlo být opravdu pikantní.
Pokud si zaplatíte např. poznávací zájezd a CK ho zruší měsíc před odjezdem pro malou naplněnost, taky nedostanete žádné úroky. A nepotřebujete k tomu ani žádnou epidemii.
To se mi nelíbí. Pokud preferujete nyní využití dovolené u nás v tuzemsku, tak asi za co, když moje peníze zůstanou ležet v
poukazu u nějaké cestovky s výhledem na dovolenou kdo ví kdy?!
Myslel jsme, že cestovky jsou podnikatelské subjekty, a často řízené u jiných zemí, proč do nich vláda cpe peníze je zcela nepochopitelné, va světě to probíhá tak, že prostě ty zkrachovalé cestovky koupí někdo jiný, kdo peníze má.
Protože jim vládní nařízení znemožnilo podnikat? Když pominu „koncerny“, tak většina cestovek jsou poměrně malé české podniky.
Pro cestovky je toto řešení krátkodobě výhodné, dlouhodobě dle mého názoru likvidační – o to víc lidí si pro příště rozmyslí, zda při takovém riziku dávat své peníze dlouho dopředu za něco, za co v případě nekonání budou peníze vráceny až po mnoha měsících.
Spíše si připlatí pojištění na vrácení peněz.
Logicky předpokládám, že do tohoto pojištění bude zapracována (pakliže tam dosud není) výluka v případě epidemií celosvětového charakteru, protože v opačném případě by se nedoplatil ten poskytovatel pojištění.
Již tam jsou, respektive podle výkladu řady pojišťoven se na koronavirus pojištění storna nevztahovalo. Ono celkově je toto pojištění spíše vyhazováním peněz, zvlášť, pokud si dáte tu práci a přečtete si podmínky, protože v praxi pokud nedostanete infarkt, mrtvici, nebo něco podobného s hospitalizací, tak s vámi vyběhnou, protože i s chřipkou přece můžete k moři jet, stejně jako se zlomenou rukou apod. Kapitolou samo o sobě je také pojištění zpoždění letů a zavazadel, kde jsou limity naprosto směšné a pojistné podmínky nejednoznačné.
A to plati pro vsechny cestovky nebo jenom Agrotravel?
Proč zrovna cestovky a ne třeba kina a další podniky které měly v předprodeji něco, co vláda zakázala?
To je slušné svinstvo vůči lidem, aneb jak vláda „pomáhá“ cestovním kancelářím na úkor jednotlivců. Takhle lidi vlastně budou úvěrovat cestovky na hodně dlouho, neboť platnost voucherů má být do příštího podzimu, co jsem slyšel. Takže místo aby cestovka vrátila hned peníze nebo vyhlásila úpadek (pak by zákazník dostal peníze z fondu pojištění CK), dostane člověk pouze pofidérní poukaz na příští nákup. Ale že by ten člověk třeba upotřebil peníze na nákup letošní dovolené v ČR jiným způsobem než u dané CK, to nikoho nezajímá. Proč někomu vracet peníze, které by mohl svobodně použít na podporu místního cestovního ruchu, že?… Číst vice »
Navíc by ten zákon musel mít s ohledem na již uzavřené smlouvy nepravou zpětnou účinnost. Sami jistě vzpomínáte na problém se smlouvami na billboardy, kde ústavní soud řekl, že svoboda smluvní volnosti sice neznamená zabetonování právního stavu, ale je třeba tuto věc posuzovat individuálně. U billboardů rozhodl ve prospěch zákonodárců, ale jen o prsa z důvodu, že dali billboardářům pět let na přípravu a jejich právo na billboardy bylo méně hodné ochrany než právo motoristů na život a zdraví, a to je sakra rozdíl oproti zálohování cestovek spotřebitely v dnešním podání.
cetovky si žádnou pomoc nezasluží. normální postup je fúze z jinou cestovkou, s tím, kdo peníze má, a bohužel pro lidi, kteří si tam něco koupili, tak o to nepřijdou, poskytne jim to nový provozovatel. Respektive když se to nepovede, tak o ty peníze přijdou.
Nový poskytovatel něco poskytne? Asi těžko že. Firma se pošle do úpadku i s pohledávkami, někdo si z konkurzní podstaty možná koupí brand, pokud má nějakou hodnotu, a bude vymalováno. Bankroty jen peníze spláchnou do záchodu.
K čemu by teď pomohla fúze, když jsou všichni ve stejné ..ti? Mají výdaje a nemohou provozovat základní činnost = konec pro všechny během pár měsíců. Navíc malé cestovky umí nabídnout lecos zajímavého, zfúzované koncerny jsou typicky typ Hurgada a jiné masovosti, takže na krizi doplatí nejzajímavější část trhu.
Naštěstí s CK nikdy nic nekupuju a ani kupovat nehodlám. Vše si zařídím zvlášť bez CK. A když už by na to přišlo v budoucnosti, tak jedině přes německou CK. Těm u nás je lepší se vyhnout jako čert kříži.
Tak záleží kam jedete, že. Po Evropě a Asii jedině individuálně, naopak leckde Afrika může být individuálně dost problém a třeba nějaká vilka na řeckém ostrůvku bude s CK mnohem dostupnější než individuální cesta, která sice je možná, ale cena bude značně vyšší a bude dost problém se tam dostat, protože spousta ostrovů má omezené a velmi drahé linkové spojení.
Když budete mít koupené individuální letenky, tak jste na tom stejně jako s CK. Dostane voucher a basta.